Skusenosti s riadenym vetranim s rekuperaciou

Dobry den, rad by som sa opytal na Vase skusenoti s riadenym vetranim s rekuperaciou. Cital som uz mnoho názorový pre aj proti, no velmi by ma zaujímali najma nazory ludi, ktori tuto technologiu vyuzivaju. Pripadne skusenosti s udrzbou tohto systemu. Dakujem velmi pekne.
Odpovedať
Tu a i.: http://www.modrastrecha.sk/forum/kure...
Odpovedať
@dloudtrain pozdravujem s rekuperáciou som uvažoval od prvej chvíle ako som začal navrhovať svoj rodinný dom, ktorý som si samozrejme aj postavil podám všetko laicky . Riadené vetranie s rekuperáciou pokladám už za samozrejmosť v dnešnej dobe a nikdy by som nemenil svoje rozhodnutie ho nemať . Pár pár info o svojom dome typ bungalov zastavaná plocha 180 m2, prízemný , nepodpivničený , južná orientácia , 22 m2 zasklenných plôch JS , externé tienenie , veľký presah strechy , izolácia 27 cm GW+, YTONG YQ 300 mm, podlaha 200 mm EPS, strop 550 mm Climatizér +, Okná REHAU GENEO PASSIV +, vstupne dvere al Schuco, ener. trieda A0, plne elektrifikovaný s ročnou spotrebou energií +- 4500 kW/h komplet, všetky spotrebiče A+ +, vykurovanie teplovodné podlahové TČ Daikin 5 kW, akumulačný krb ROMOTOP LUGO s ext. saním. Rekuperácia BUDERUS Logavent HRV230S s entalpickým výmenníkom, rozvody potrubia r. 90 mm antibakteriálne hladké potrubie, jednotka umiestnená centrálne v strede domu . Najdlhšia vetva potrubia do 10 m , rozvody vedené do hviezdice skorej do X v stropoch 5 x prívod a 6 x odťah, zariadenie RK ide celoročne s prednastaveným uživateľským profilom, CO senzor , predohrev, používam filtre F7 v lete a G4 v zime sada stojí cca 40 eur - mením 2 ročne , v dome bývame 2 dospelý a 3 deti 🙂. Rozvody stály cca 900 eur a samotná jednotka 2150 eur inštalácia 0 eur . Mínus - aerodynamický hluk z 2 kovových podstropných rozvodov hranatých s 3 prívodných boxov s napojením 2x 90 mm cca 200 m3 , veľká obývačka cca 150 m3 s kuchyňou a chodba v nočnej zóne ten asi pôjde von 😄 , keby som bol vedel tak ich nedám aj keď sú odhlučnené , zistil som až to samozrejme už po zaklopení SD stropov 😄 jednotka došla trocha pozdejšie . Riešenie je vloženie redukcie hluku do anemostatov priemer 125 mm , na 3 stupni výkonu už trocha vadí hlavne večer pri spaní ale nič strašné , samozrejme bohate stačí aj 2 výkon tj. cca 120 m3 za hodinu , ostatné sú plastové kolená v 45 stup. uhle - jemné šumenie neruší spánok vôbec. Výhody odfiltrovaný vzduch od prachu , peľu a vlastne všetkého čo v lete poletuje ako komáre , mušky , muchy a iný hmyz čo je super 😄 - vždy čerstvý vzduch bez zápachov v zime netreba vôbec vetrať samozrejme takže bez tepelných strát vetraním !! Samozrejme v zime , keď zakúrim do aku krbu a trocha ujde , troška trvá než sa odtiahne zadymenie ale už som sa naučil správne podpalovať - zbožnujem naše krbové akumulačné kachle - v zime horí pomerne často cca 150 kg šamotu vydá cca na 8 hodín dojazdu , komín je určený pre NED domy s plynotesným uzáverom . V stropných anemostatoch mám prachové filtre , takže prach už eliminujem tam , potrubie je čisté ak bude nutné tak potrubie prefúknem a prečistím ježkom a bude. Záver z mojej užívateľskej skúsenosti je, že RK môžem len doporučiť !! či si prevediete svojpomocne alebo dodávateľsky novostavbu bez RK asi v dnešnej dobe si neviem predstaviť . Dúfam že som pomohol pri rozhodovaní , ak by ste mali otázky kludne píšte spotrebu neriešim .
Odpovedať
@radoslav80stu Tato reku jednotka od Buderusu by mala mat mod pre zakurenie v krbe, kedy vypne odtah a zvysi privod vzdichu aby vznikol v dome mierny pretlak a pri otvorenych dvierkach na kozube/peci nastava prudenie vzduchu von cez komin, cize uz sa vytvara ziaduce prudenie vzduchu a a dym ide kam ma 9do komina0 a nie do izby.
Odpovedať
@epto super ďakujem pekne za info som vôbec netušil, zajtra sa pripojím do riadiacej jednotky a popozerám sa v nastaveniach toto so fakt nevedel , občas keď s my zhasol oheň hlavne ešte , keď som nemal predohrev z ext. satia a von bolo - 8 a viac tak to proste nechcelo chytiť a mal som neprávnu techniku podpalovania, som pootvoril dvierka a hneď bolo cítiť a som sa aj čudoval lebo ťah má komín fakt slušný .Ešte raz ďakujem pekne 🙂
Odpovedať
@radoslav80stu navod na obsluhu" https://www.buderus.com/sk/sk/ocs/rod... kapitola 3.3, strana 5
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?