Skúsenosti s Anuloidom - ako funguje?

Zobraz úvodný príspevok
Profilova fotka
Dobry den. Poprosim o radu. Ma niekto skusenosti s anuloidom resp by mi vedel podrobnejsie poradit ako funguje? Kurenar mi ho namontoval do systemu a neak mi to blbne. Na kotli mam teplotu 65° na spietocke taktiez. Az po anuloid....tam mi to blbne vodu mi nechce pustat dalej do systemu..... Dik
Odpovedať
Profilova fotka

Odpovedať
Čo z toho vyplýva? čerpadlá na sekundari veľkým prietokom tlačili vodu späť do anuloidu a teplo nepodávalo ďalej. Orakulum platí...
Odpovedať
@daralbajda zarucene, a preto je kotol v stave dozor a nie praca, jedine o com to svedci je ze niekde je chyba(y) ktore su dosledkom nesystematickeho navrhu ( ak daky bol) alebo parametrizacie systemu. tak teda dalsia otazka na teba, na aky prietok je podla teba dimenzovany ten anuloid a aky tam je realny prietok pri cerpadlach nastavenych na max vykon. akoze mi chces povedat ze toto je spravne doladeny system s priskrtenymi gulacikmi. to nemyslis vazne ze nie. jedine o com toto zatial svedci je, ze priskrtenim prietoku zacal anuloid plnit svoju funkciu aj pre dva VO. pretoze pri jednom ( myslim ze to bola podlahovka) vsetko fungovalo aj bez priskrtenych gulacikov. je to tak libor? ak zarucis ze cerpadla pre dany teplotny spad daju pozadvany prietok a na tento prietok dimenzujes anuloid ( a ak vysledok bude korespondovat s realitou) tak vsetko bude fungovat ako ma. @libor1988 na aky stupen mas nastavene cerpadlo oventropu? mozes prosim ta odfotit este celu obrazovku kotla aj s hodnotami radiatoroveho okruhu? tak aby tam bola aj teplota spiatocky uvedena. a ako mas parametrizovane okruhy radiatorov a podlahovky ( ziadana teplota a skutocna teplota).
Odpovedať
@daralbajda a taku malu pikosku este, co ta potesi :)
Odpovedať
@rvs no ,netreba mudrovat ,bezne sa davaju vyvazovaky na spiatocky a urci sa prednastavenie ,to sa urci presmne vypoctom,anuloid sa navrhuje na vykon kotla.kotol je v stave dozor pretoze na sekundari je maly odber tepla(je vykurene),ten kotol ma take rezimy(praca,dozor) nejde jonstop.anuloid sa navrhuje na vykon kotla ,sekundare ho nezaujimaju a vyvazuje sa na spiatocke a na skrate(vid obrazok),kpde di to vyhrabal?vidis poliaci nas predbehli vo vsetkom..
Odpovedať
Anuloid sa dimenzuje na primar-vykon kotla ,
Odpovedať
@daralbajda od zaciatku som sa libora pytal, v akom rezime, alebo akym vykonom kotol kuri. Keby odpovedal, alebo vedel odpovedat, hned by bolo jasne co je vo veci. Kotol ma skratka el. regulaciu a ked sa tepla voda otaca hned v trojcestnom ventile a vraca sa horuca spiatocka, na anuloide je takmer ziadny primarny prietok (odber vykonu), tak ma kotol skratka pocit ze ma vykurene a "dozoruje". Ale musim povedat ze tvoja orakulum poucka je pravdiva, avsak len v casti, kde sa bavime o kotloch na tuhe palivo a vymennikoch kde treba horucu spiatocku. Napriklad pri kotloch kondenzacnych dosahujes vacsej efektivity kotla, ked mu zabezpecis spiatocku chladnu, aby kotol mohol kondenzovat. Keby mam na kondenzacnom kotli vystup 45° a vstup 40° asi z kondenzovania nic nebude. Avsak v tomto zapojeni sa potvrdzuje ze je nutne dosiahnut na primarnom okruhu anuloidu vacsi prietok ako na poziadavkach sekundaru
Odpovedať
@daralbajda na sekundar anuloidu teda dake obmedzenie prietoku neplati? ak mam anuloid ze 24kw/1m3 moze na strane sekundaru byt akykolvek prietok? trojnasobny, stvornasobny ako je tych 1m3? v technickych listoch k Defro Duo som nasiel skripto orakulovu schema tazko povedat kedy vznikla fotka so stavom dozor, na radiatoroch je 60/40 takze to este asi kurilo. a spiatocky su 40 20, zaujimal by ma priebeh teploty na kotlovom okruhu na spiatocke anuloidu a za oventropom. v obidvoch pripadoch ked su otvorene tie gulaciky aj priskrtene. pretoze stale ma hneva ako sa na kotle objavila 40C voda a ze to nejde bez priskrtenia rozdelovaca. a stav dozor v tomto pripade by som povedal ze to je tak ako daralbajda pise ze je dokurene, ale zas preco na budikoch bolo 60/40. @dzamino dokurene? :)
Odpovedať
@rvs anuloid sa dimenzuje na výkon kotla,sekundár má obmedzenie, musí byť o10%slabsi ,bežné objednávam RMS a anuloid z plynových kotlov..
Odpovedať
Profilova fotka
celá diskusia sa tu vedie o ľudskej hlúposti a nie anuloide. Na čo je v okolí malého kotla niekoľko teplomerov, zložité miešanie, čerpadlové skupiny, ke´d výkon čerpadla v kotli je možno dostačujúci na celý systém? je to len predražovanie dodávky pre investora. Ale vysvetlenie funkcie anuloidu a dôvody navrhovania v takomto jednoduchom systéme som aj tam nenašiel.
Odpovedať
@jan45 no , všetko nemože byt na kluku ........a neboli bežné systémy s podlahovkou,radiatorami,bojlerom, automatickým podávaním uhlia......doba ide dopredu...
Odpovedať
@jan45 tiez som zato, ze anuloid tam je "navyse" slo by to pravdepodobne aj bez neho. Co sa tyka tich 10% na primare anuloidu, su potrebne preto aby sa dokazal ohriat kratky okruh a okruh po anuloid, aby kotol pracoval spravne.
Odpovedať
Článok sa načítava...
@daralbajda @dzamino tak ano to je otazka ci tam ma byt alebo nie, v hydraulickych schemach k tomu kotlu je aj zapojenie s anuloidom, ale potom ked uz su rozkreslene schemy tak vsetko je pripojene len cez rozdelovac. bez anuloid sa budu tie okruhy ale vzajomne ovplyvnovat ci? odhliadnuc od nastaveni cerpadiel ( preco by mali byt vsetky na maximum ?), ten anuloid co tam je tak je dimenzovany tak 40kw/1.6m3 a teda je postacujuci na ten prietok ktory pri max vykone cerpadiel cez neho ide? vid http://aquatech.sk/sk/doplnkove-zaria... daralbajda mozem ta poprosit este jedna vec mi nieje jasna ako sa sprava ten trojcestny zmiesavaci v pripade ze je naplno otvoreny ( ak predpokladam ze to je 55C ventil teplota za zmiesavacom prekroci 65C tak ze sa uplne otvori privod a uz nedomiesava) a pride nanho 40C voda. co sa potom stane? kotol kuri na 70. dzamino ale ten kratky okruh predsa dohrieva zmiesavac. podla toho co mu ide od kotla a od anuloidu. ak by sa zapli cerpadla skor ako je za zmiesavacom 65C voda tak podla mna by to tiez fungovalo dobre. a ak by nemal nastavenych 65 ale 55 na ovetrope. tam by mohla byt tiez zrada. kotlovy sa nahrieva teplota dosiahne 65, termoventil sa uplne otvori a potom mu okruhy tam cez anuloid postia (20+70)/2 stupnovu vodu. a co sa deje potom ako zareaguje ten termoventil. proste treba cerpadla startovat skor nez vystupa teplota do kotla na 65. lebo ked uz je ventil uplne otvoreny tak je predpoklad ze tam bude nadalej dostavat 65C vodu a nie ze sa mu skoskovo zmeni pod tych 55. ako ano priskrtenim sa dosiahlo to ze ten prietok 20C vody je maly a neda tak dole tu 70C vodu kotlovu. takto si to zatial vysvtlujem co s tam udialo. a co by sa stalo keby spadla spiatocka kotla na tu hranicnu teplotu 38, kotol sa zacne uhasinat?
Odpovedať
@rvs ak pride chladnejšia voda , parafin , či termočlen zníži prietok -vysuva ho k vetve čo ide do rozdelovača a a obmezí prietok/ preto je doležitý parameter kvs ventilu/ a čerpadlo ide kratky okruh-cykluje -voda ide tam kde má menší odpor , je dost nevýhodný ten termočlen , lebo reaguje pomaly , trojcestný ventil so servom je pružnejší-proste nepustí rýchlo zimnu vodu do spiatočky , potom sa ustáli .šlo by to aj bez anuloidu , len na rozdelovači musí byt skrat/prepoj /medzi prívodom a spiatočkou -ten sa reguluje prednastavením , len neochranime kotol voči nízkoteplotnej korozií..ked je dobrý projektant /ja nie som/ tak vypočíta prednastavenia ventilov a nastavenie čerpadiel - má na to program .Dost často som to riešil tak že som dal patronu 35 st/, ba dokonca som niekedy aj patronu vybral aby to kurilo a kašlal som na koroziu kotla .Ale princíp je taký že kotol ide stále na cca 55-75st a sekundárné čerpadlá vypínaju izbove termostaty a zatváraju vetvy .subežne s tým zastaví aj čerpadlo na sekundárných vetvách .A sekundárné vetvy maju tiež svoje serva , dobehy ...všetko záleží aký mozog kotlu namontuješ.......
Odpovedať
@rvs moj nazor je v tomto pripade taky, ze ak sekundarne cerpadla idu od zaciatku na plny vykon, nevyvazeny prietok anuloidom ma za nasledok chladnu spiatocku z anuloidu do trojcestneho zmiesavacieho ventilu (a sucasne aj chladnu vodu v kureni na sekundaroch), ktory je preto nuteny stale domiesavat horucu vodu a kotol to vnima ako stav, kedy ma znizovat vykon. Ak by bol prietok primarom anuloidu o tich daralbajdovych 10% vyssi, tak by mala spiatocka na anuloide cast energie brat spat do zmiesavaca a tym by doslo k ovela skorsiemu ustaleniu a vyvazeniu kurenia, skorej by sa prehriala zmiesavacia sada, teda by sa obmedzil "skrat v kureni" a logicky by zacal stupat prietok primarom anuloidu a kurenie by plynule prechadzalo do efektivneho stavu. Po urcitej nabehovej dobe by trojcestny ventil pustal do spiatocky len maly podiel vystupnej vody z kotla, a ta by bola nutena prejst anuloidom, kde by toto teplo mohli odoberat sekundarne vetvy. Neviem ci to liborove cerpadla a riadaca elektronika dovoluje, ale bolo by vhodne keby pri nabehu kotla, kotol prv prehreje kratke okruhy, zmiesavaciu sadu a anuloid, a az po tejto dobe, ktora by trvala povedzme 20-30 sekund, by nabiehali sekundarne cerpadla pekne od spodneho vykonu, alebo cerpadla na autoadapt, a pod rozdelovac dat servoventil, ktory by po dosiahnuti urcitej teploty na spiatocke anuloidu zacal linearne otvarat cely vstup do rozdelovaca. Libor tym, ze na rozdelovaci priskrtil ventili dosiahol to, ze znizil prietok, odoberanie energie zo sekundaru anuloidu a ten mal konecne aku-taku tendenciu prehriat sa, pre spravne fungovanie zmiesavaca a anuloidu. Keby nastartuje kotol, pricom by rozdelovac nechal uplne zatvoreny, pockal kym sa sustava trochu prehreje, a potom zacal pomalicky ventil otvarat, tak aby sustavu opat nevyhodil z rovnovahy skokovo, tak by kurenie muselo nabehnut plynulo a efektivne. Ale ak ventil otvori razom, zase pride nato, ze cez anuloid natlaci prudko velke mnozstvo chladnej vody z radiatorov a podlahy, prudko klesne teplota vody vracajuca sa z anuloidu do ochrany spiatocky, opat sa otvori trojcestny ventil, opat zacne kotol kurit len do spiatockovej vody, a opat prudko klesne prietok na primare anuloidu. Jedno konske riesenie ktore uz som viackrat spominal je natvrdo vymenit trubky od kotla k zmiesavacej sade za vacsi prierez a cerpadlom silovo tlacit vacsie mnozstvo vody aby cast tepla sla na anuloid, avsak ustalenie kurenia by v tomto pripade mohlo trvat vecnost, alebo skusit uzavriet rozdelovac, nechat sustavu prehriat sa a potom opatrne spustat sekundarne okruhy, najlepsie z gulovym ventilom v ruke a sledovat, ci spiatocka anuloidu prudko neochlada
Odpovedať
@dzamino to nie je mojich 10% ....ter,očlen pušta aj tam aj tam, a sekundáre tiež reguluje spiatočková voda -vyhodnocuje rozdiel teplot...treba postat pri kotli a uvidíš..
Odpovedať
@dzamino cerpadlo na radiatoroch sa zapina podla teploty kotla. na kotli nastavuje ziadanu teplotu kotla, teplotu pri ktorej sa zapina cerpadlo radiatoroveho okruhu a ziadanu teplotu radiatoroveho okruhu. neviem ci to je velky problem 40C voda v spiatocke, co som pozeral poliakov tak spiatocku mali 45C. a citas daralbajda daval 35C patrony. na obrazku vyzera vzdy vsetko pekne bezproblemove. ked to takto liborovi staci a je spokojny, preco nie. v podstate si to sam zadarmo poriesil vsetko pootocenim gulacikov. pozeral si ten excel? to je tiez pekne na vyskolenie hlavne to P1=P2=P3. a ty co tvoj kotol kedy menis ten ventil.
Odpovedať
@rvs napisem to potom do temy, aj dam fotku chybnej veci, Liborovi mozno jeho riesenie na teraz staci, uvidi sa vsak ci mu bude stacit ked sa ochladi. Myslim, ze by malo, ak tym nekuri foliovniky a nezateplene plochy, tak by sa nic podstatne menit nemalo az na doby kurenia
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 2 rokoch
@daralbajda tebe by som nedal zalozit ani dvere na chlieve 🙂 a anuloid je zbytocna ostara. Zbytocne hrajkanie sa s prietokmi. Vsetko co som tu videl sa da riesit jednoducho a hlavne za zlomok €€. Ked vidim ladomat alebo oventrop otvara sa mi nozik vo vrecku. Tu uz si nikto nevie, alebo sa mu nechce zmotovat trojcestak a cerpadlo. Radsej vytrieska 3nasobok € za nic ..
Odpovedať
@albhert viete, ze reagujete na 2rocny prispevok? Ale mozno niekto odpovie 🙂
Odpovedať
@albhert dá sa to urobiť ako hovorí môj kolega starý monter aj "na kluku". A kadejaké oventropy /s patronami / neuznavam. Niet nad štvorcestny, či trojcestny ventil so servom. A neviem čím sa živís, ale pre mňa a za mňa si to urob aj na tu "kluku"..
Odpovedať
@epto murári teraz hybernuju, tak vypisujú..
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 9 mesiacoch
Profilova fotka
jajaj lebo anuloid je vlastne poiska proti blbosti. v podstate slúži na to aby kotlové čerpadlo netlačilo do zavretých okruhov. riešenie je jednoduché vyhodiť anuloid a ked sa bavíme o trvale priechodzom systéme stačí mať vo velkej mistnosti (obyvačka) namiesto jedného radiatora dva jeden bez hlavice ktorý zabezpečí že okruh je trvale otvorený a druhý radiator bude mať normalne hlavicu a bude regulovať výkon kurenia v danej miestnosti na požadovanu teplotu.
Odpovedať
@epto a vies co je notifikacia? 🙂
Odpovedať
@dada_boris ako moze cerpadlo tlacit do zavretych okruhov, ked su zavrete?
Odpovedať
Profilova fotka
@albhert ok, čerpadlo sa snaží tlačiť lebo sa točí, ale okruhy su zavreté
Odpovedať
@dada_boris na to staci cerpadlo za 80€, ktore ma rezim konstantneho tlaku, nie zbytocny anuoid, ktory pri nepriaznivych hydraulickych pomeroch v prechodovych stavoch, posiela teplu vodu zbytocne naspat do zdroja
Odpovedať
Profilova fotka
@albhert ano, čerpadlo z frekvenčným meničom to je riešenie, ale čerpadlo ma minimalne otačky niekde na urovni 20-25% a pod tuto hodnotu ho už frekvenčak nepustí takže aj tak treba jeden radiator alebo okruh zostal otvorený alebo čerpadlo musí byť "niečim"vypínatelné
Odpovedať
@dada_boris mam 3 druhy polskych cerpaciel s autoadaptom, za cenu okolo 83€. Vedia ist na minimalny vykon 6,5 a jedno len 3W (maximalny maju 45W). To je spotreba, za ktoru sa anuloid nezaplati ani za 100rokov.
Odpovedať
@albhert no len pockaj ,ked ti ich casom vymelie....ak samozrejme nemas aspon skrat na rozdelovaci....uz som zazil zopar "znasilnenych " a vydratych cerpadiel na primari...a zvlast polskych..
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?