Skúsenosti - akumulačna nádrž, solár a špirála

Dobrý deň, nájde sa tu niekto kto kúri v zime drevom do akumulačnej nádrže v lete solárom a popri tom má ako poistku elektrickú špirálu v akumulačnej nádrži? Hľadám človeka s reálnymi skúsenostiam. Ďakujem
Odpovedať
@kaldes Mam 1000l nadrz, su tam dva vymenniky na TUV a solar. Kotol obycajny prehorievaci, spirala 3kw. Fungujem tak stvrtu zimu a celkova spokojnost. Dom je pomerne dobre zatepleny, takze kurim vacsinou tak od konca novembra do konca marca. Koniec decembra a januar kurim skoro kazdy den, zvysok tak kazde 2-3 dni. Nabitie nadrze su 3-4 nalozenia kazde dve hodiny. Elektrinu pustam minimalne, najcastejsie v prechodnych obdobiach, ked netreba kurit, ale solar nedokaze zohriat TUV. Ak ta zaujima nieco dalsie, kludne sa pytaj.
Odpovedať
@kaldes Ahoj, máte už niečo rozrobené, alebo ste vo fáze príprav, prípadne len začínate o tom uvažovať?
Odpovedať
V zime ekohraskom, mimo vykurovacieho obdobia solar, spiralu som este nezapol. V nudzom pripade drevom.
Odpovedať
@kaldes vidim ze ste z okolia Piestan, ak chcete normalne kurenie tak si dajte tepelne cerpadlo vzduch voda a konec tieto prekomplikovane neefektivne hovadiny Vas vyjdu drahsie ako TC. Komplikovane neefektivne a drahe. Nic viac nic menej.
Odpovedať
@gf565 som vo fáze stavby dom ma omietky potery a od polovice decembra kúrim drevom. Dom ešte nieje zaplatený. V projekte mam teplovodný krb s akumulačnou nadržou 1000l (700l UK + vnorenú nádrž 300l TUV ) + plynový kotol (prípravu mám naň hotovú) ten nemám a zatiaľ nemám ani prípojku . Kvôli nákladom na vybudovanie prípojky a kúpy kotla premýšľam o zmene na solar + špirála.
Odpovedať
@kaldes co myslis po solar a spirala?
Odpovedať
@kaldes Nič nenúkam, na nič neprehováram, len predám svoje skúsenosti a názor. Mne sa vnorený bojler v AN nikdy nepáčil stojí tam voda, usadzuje kadečo, ani k soláru nemám kladný vzťah, príliš komplikované. Máme v kuchyni pec s výmenníkom 5kw do priestoru a 12kw do vody, v AN sú tri vlnovcové výmenníky, jeden je pre okruh pec-AN, druhý AN-radiatory a tretí voda z vodovodu do rozvodu teplej vody po dome. V budúcnosti uvažujem tiež využívať slnko, ale fotovoltikou len zatiaľ ma nikto nepresvedčil že sa to oplatí. Dve zimy kúrime do pece, ale aj v lete sme kúrili na teplú vodu, podľa spotreby, v priemere raz do týždňa. V zime každý deň 4 až 5 hodín, keď je teplejšie každý druhý. Viem že takéto kúrenie nie je pre každého, ale nám maximálne vyhovuje.
Odpovedať
@janopopovec krbar mi hovoril že ak mam v dome akumulačnú nádrž tak treba do nej už len dopojiť solarne panely ( prechodku zo strechy mam tiež nachystanú ) a je to funkčné špirála by bola len taka poistka @gf565 jasne ďakujem za názor ja len ze každý čo niečo ponuka tak to presadzuje ako to najlepšie na svete čo je asi pochopiteľne keď to robí predajca
Odpovedať
@kaldes jo som chcel vediet ci solar abo FVE ludia to volaju jednotne
Odpovedať
@janopopovec solar
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 2 rokoch
@gkrivanek veľmi dobre napísané. Mám a som spokojný.
Odpovedať
@gf565 Predpokladám, že systém máš na nútený obeh, s čerpadlom, že?
Odpovedať
Článok sa načítava...
@petersd Áno, ale keďže je AN na poschodí funguje to aj na samotiaž, stalo sa že bolo naložené v peci a vypli elektrinu a nič sa nestalo, akurát zaúradovala trochu ochladzovacia slučka vo výmenníku, ale len krátko kým som neznížil výkon pece.
Odpovedať
@gf565 ochladzovanie môžeš mať i priamo z vodovodu ak ide voda i bez čerpadla, a kotol obmedzí výkon po prekročení teploty automaticky privretím vzduchu, a nakoniec máš i tlakový ventil ako ochranu systému ide ti samotiaž aj cez čerpadlo?
Odpovedať
@gf565 Máš niekde schému zapojenia? Nože pridaj, nech sa pozrieme, ako to je ... 🙂
Odpovedať
@duzu Voda do ochl. slučky ide z vodovodu a ohriatá do odpadu. Všetko je tak zapojené ako si vyžadoval návod k peci. V systéme je Ladomat, ten nemá problém so samotiažou.
Odpovedať
@petersd Nemal som schému, ja som vedel čo chcem a majstri kúrenári vedeli ako to urobiť, dodatočne som aj niečo nakreslil, ale nie som z tohto fachu. AN je FatBoy robili ju niekde v Česku, ale pravdepodobne už ju nerobia čo je celkom škoda, lebo ja som spokojný, je to otvorená plastová nádrž, kvalitne zaizolovaná, kde sú vo vnútri 3 vlnovcové výmenníky.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 7 mesiacoch
@gf565 Prosím vás myslíte že by to fungovalo aj s plastovou nádržou? napr: https://www.lacne-nadrze.sk/sk/eshop/... Alebo nejaká laminátová, alebo na víno čo sú také hrubostenné. Ďakujem za odpoveď
Odpovedať
@peterbelak Myslím že by to fungovalo v akejkoľvek nádrži kde sa dá inštalovať výmenník z antikorového vlnovca a vydrží teplotu ktorá nezdeformuje plast v prípade že voda dosiahne bod varu, v mojej plastovej nádrži je odporúčaná max. 85 C ale už som aj prekúril na vyššiu a nič sa nestalo. Samozrejme aj vonkajšia izolácia musí byť dostatočne pevná, aby držala tvar plastovej nádrže.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?