Rekuperácia s odstupom času. Išli by ste do toho znova?

Zobraz úvodný príspevok
Chcem sa opýtať ľudí, ktorí majú rekuperáciu už viac ako 5 rokov: skúsenosti, postrehy, problémy, ale hlavne: išli by ste do toho znova? ďakujem
Odpovedať
@dzonyby po tých rokoch myslím, že to už inak asi vnímať ani nebudeš, má to svoje výhody to bez debaty, len je problém ako aj u nás trošku, že keď nebývaš s tým, že to nemáš oskúšané ako to funguje, tak je to také vykročenie do neznámeho, ale už len to, že pomaly každá novostavba dnes rekuperáciu má o niečom hovorí, nie je to nezmysel
Odpovedať
@katkatii nie je, je to vyhoda aj z toho pohladu, ze ak je clovek alergik alebo napriklad je to prevencia aj plesni, lebo teda neustale vetranie a kurenie, takze nie je taky problem ako byva napriklad v niektorych novostavbach, kde reku neni
Odpovedať
@legasi toto čo píšeš je fakt, mám kamarátku, ktorá momentálne sa s týmto trápi, že doma vlhko, kúrenie, vetranie efekt žiadny, respektíve asi to nerobia správne, často alebo neviem a teda postaviť dom a s týmto si trápiť hlavu, to akože ďakujem pekne
Odpovedať
Ja si rekuperáciu neviem vynachváliť. Čerstvý vzduch nonstop je na nezaplatenie. Bolesti hlavy sú prec (väčšinou ráno po zobudeni v starej spálni) dom vyvetrany od zápachu po varení, žiadne rosenie zrkadla v kúpeľni… jediná nevýhoda je nízka vlhkost. Aj keď mame entalpicky výmenník tak naša vlhkost sa pohybuje do 40% čiže ideme vzduch odvlhcovat. Inak žiadny problem absolútne
Odpovedať
Profilova fotka
@spikerhc nechcel si napisat, ze idete vzduch zvlhcovat?
Odpovedať
@pipulkoo chcel 🤦🏻‍♂️ Zmenil mi to asi slovnik v telefóne. Ale tak snáď každý normálny pochopil 😄
Odpovedať
Profilova fotka
@spikerhc zvlhčovanie vzduchu je ešte ten lepší prípad, si vezmi žeby si mal vlhko vo vnútri to je problém aj so sušením prádla, aj s rastlinami problém a neskôr aj s možnými plesňami. Buď rád, jak to máš 😄
Odpovedať
@spikerhc My byvame druhy rok v stavbe z ytongu a este nam vlhkost neklesla pod 50%. Takze ani zvlhcovac nepotrebujeme 🙂. Rekuperacia ide nonstop na normalny rezim, v noci do 6,00 na minimalny. Kazdopadne je to super vec, po celom dni v praci prist domov a mat "vyvetrane" 🙂
Odpovedať
@kreola no my mame stavbu z tehál, poter a omietky sa robili v podstate v zimnom obdobi a na stavbe bežali odvlhcovace nonstop asi mesiac. Čiže my sme stavbu vysušili tak že už tam nič neostalo 😄
Odpovedať
@spikerhc Ale to je super, my sme tiez tak robili omietky a potery, ze od decembra do februara. Odvlhcovace a ohrievace isli nonstop (vsak potom aj ten nedoplatok za elektrinu bol krasny), ale mozno trosku problem bol, ze sme zateplovali vo februari ked este snezilo a mozno sme tu vlhkost aj trochen uzavreli. Ytong je porovity, nasiakavy, takyto dom podla nasho stavitela schne aj 2 roky. Rekuperacku mame s rotacnym vymennikom. Minulu zimu to bolo horsie, vlhkost bola od jesene do jari okolo 60%, co bolo aj citit, teraz je to uz lepsie.
Odpovedať
@kreola no my fasádu až na konci leta čiže to preschlo dobre si myslím 🙂 radšej pustím zvlhcovac ako keby mame mat plesne no
Odpovedať
@katkatii no hlavne je to vacsi problem ked je vlhko, ako ked je sucho, ono v takych pripadoch treba potom obmedzit susenie pradla vo vnutri a podobne aktivity, ktore by tu vlhkost este zvysovali, my nastastie s tymto sme problem nemali, je to fakt, ze rekuperacia ma vela vyhod, aj cerstvy vzduch neustale, usetrene peniaze najma v zime lebo sa vyhnes narazovemu vetraniu a vela ineho
Odpovedať
Článok sa načítava...
Profilova fotka
@kreola Ono pokial sa bude kurit, vetrat, ze aj ta rekuperaci pojde permanentne tak ta vlhkost sa spravi, uz len podla toho, co pises je to od minuleho roku sto a jedno. Este dobre je to, ze vlastne ked je rekuperacia tak nejake narazove vetranie nie je potrebne, ze takto sa to riesi vlastne za nas. Ze to nie je ako kedysi, ze kurit, vetrat oknami a tak dookola, len aby sa predislo plesni.
Odpovedať
@legasi treba no jasné, bez toho sa to nezmení nijako, to si treba uvedomiť, preto osobne som rada, že sme do toho išli. že sme takéto vetranie poriešili a nemám žiadne starosti. ty nastavuješ vetranie pocitovo alebo máš čidlo co2?
Odpovedať
@katkatii mame aj to cidlo, ono niektore jednotky to uz dnes aj maju alebo si to vies aj dokupit, premyslal som, ci do toho ist, ci sa to oplati, ci to ma zmysel, ale teraz uz viem, ze ma najma ked sa nas viac zide, tak je dobre, ze si to reguluje same aby bol stale fajn vzduch v obyvacke
Odpovedať
Všetko je o biznise a súčasná rekuperačná propaganda takisto. Kto jej podľahne, podľahne, a kto odolá, tak si prinajmenšom ušetrí vlastné peniaze i starosti spojené s údržbou rekuperácie, ktorá tak či onak po rokoch bude nutná. A to už nehovorím o niektorých komplikáciach a obmedzeniach, ktoré Ti rekuperácia prináša ako bónus hneď od začiatku. Nedávno som sa pri odovzdávaní jednej stavby rozprával s majiteľom montážnej firmy (ináč, autorizované zastúpenie istej značky rekuperácii na SK), na tému rekuperácií. Jeho odpoveď ma riadne prekvapila. Čakal som, že bude chváliť do nebies. No on mi jasne a priamo povedal, že on by si teda rekuperáciu do rodinného domu v živote nedal! A to bola odpoveď človeka, ktorý z montáži rekuperácii žije odkedy sa objavili na trhu!.... Bola to jeho úprimna referencia na rekuperácie a názor si teda potom urobte každý sám. Ak máte pár tisíc éčok navyše, ktoré sa Vám nikdy nevrátia, nuž kupujte! 🙂
Odpovedať
@petersd Rekuperacia nie je o navratnosti, aj setrenie na kureni/chladeni je sekundarne. Primarne je o cerstvom vzduchu, ktory keby som chcel dosiahnut bez nej, tak beham ako pajac minimalne 3x denne a otvaram/zatvaram okna, v zime a v lete mam tepelny diskomfort, pricom hodnoty ppm ako s rekuperaciou aj tak nedosiahnem. Osobne vyskusane pred spustenim rekuperacie. A v noci vydychany vzduch, lebo nebudem si davat budik, aby som pravidelne otvaral okno.
Odpovedať
@petersd a dovod preco? Lebo toto je taky prispevok ze jedna baba povedala...
Odpovedať
@petersd a teraz tú o červenej čiapočke. fakty 0 drísty 10
Odpovedať
@petersd vsetko je o businesse a o reklamnych trikoch predajcov, mam dom s EC A0 a to sa cuduj svete bez centralnej rekuperacie !!! pardon mam jednu Mitsubishi vl 100/eu5 lokalnu ktora stala cca 400 aj s motazou a vykryje vsetko co treba, bo logika kaze ze na jedneho cloveka treba 30m3 vzducu a ta dava 60 az 100m3 a kedze sme dvaja tak logicky to snad staci,ci??? a dieri mam v dome presne dve ako aj ludia s rekuperaciou za 2 litre plus montaz cca za liter aspon mne to matematicky tak vychadza,
Odpovedať
@kavar no a ked sme pri tej logike....ked vysava vzduch z domu....kde beries ten chybajuci vzduch co odsaje....ci mate podtlak v dome cely cas a zase naopak ked fuka do vnutra...kam ide vsetok vzduch?.... Jeden kus decentralnej je podla mna hlupost.... Edit: tak tento tvoj typ ma aj prívod a aj odvod....v tom pripade som nic nenapisal 😬
Odpovedať
Profilova fotka
@petersd teba radím do skupiny ľudí, ktorí miliónkrát počuli, možno raz videli, ale istotne to odskúšané nemajú! Odkedy máme reku, som ani raz nevetral, pred týždňom bola návšteva ,ktorá poznamenala, že aký čerstvý vzduch máme v dome. 5minut po vyprážaní rýb,v celom dome ani náznak nebol, že sa niečo vyprážalo. Pleseň ti nehrozí. Raz za rok vymeníš filtre a to je celé. Radšej si to skús na vlastnej koži , potom tu začni brebtať. pekný deň prajem.
Odpovedať
@cukrik25 presne posledna veta plati je to dvojmotorove zariadenie jeden motor odsava a druhy nasava presne ako centralna rekuperacia, staci pozriet napr. tech. list popripade stranku od Mitsubishi electric !!!
Odpovedať
Aká je cena prevádzky rekuperácie? Vie mi niekto odpvedať?
Odpovedať
@marrad v našej píše prikon max. 128 W. Na 100% výkon nejde, iba na 30-40%, v priemere.
Odpovedať
@zltalienka a kolko vyjde prevadzka v €?
Odpovedať
@marrad kalkulačka nič? šak daj teda vyúčtovanie za elektriku a ti to vypočítame.
Odpovedať
@marrad z tých údajov čo som dala to nie je problém vypočítať. Cca 4€/mesiac. Ale nie je v tom zarátaný doohrev, teda predpokladám, že to sa do 128W nevojde. Rovnako v tom nie je zarátané to, že v lete dávame rekuperáciu na minimum.
Odpovedať
Za mna vravim rekuperacii nie. V mojom pripade, je to len moj osobny nazor a nikoho neovplyvnujem. Ja som stara skola, ked potrebujem vyvetrat, otvorim na chvilu okna, narazovym vetranim. Ja chcem v dome aj prach a ine alergeny nalietavane do domu zvonku. Nechcem mat z domu inkubator. Chcem aby si moji chlapci budovali imunitu aj doma. Nie len sediet v priestore vetranym hepafiltrom. Plesni sa nebojim, nakolko dom som staval vyse 2 roky vlastnymi rukami a zateplenie doma som zbuchal na samotny koniec, kedy stavba schla, mrzla...vlhko vyslo von a dodrzal som jednu zasadu na ktoru 90perc. ludi kasle. Udrzat hodnotu rosneho bodu v zatepleni dostatocne hrubym izolantom. Relativnu vlhkost mam cca 40perc. Ale to uz je o inom. Za mna, rekuperaciu nechcem. Ale tiez ju neodsudzujem. Kazdy ma svoj nazor a nikomu ho neberiem.
Odpovedať
@palo18 nenosim zo sebou vyučtovanie elktriky a ani v hlave to nenesim, pýtam sa tých čo majú rekuperáciu načo by som to ja počítala. Ja som rada že sme stavali pred 10 rokmi a že sme rekuperaciu nedali.
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?