Rekuperácia po roku - postrehy

Zobraz úvodný príspevok
Zdravim, tak som sa rozhodol nieco napisat po cca. 14 mesiach pouzivania rekuperacie. Mam rekuperaciu Komfovent REGO 200, rotacny vymennik, maximum 300 m3/h. Dom bungalov, podlahova plocha 106m2, dve dospele osoby. Dam tu aj link na powerpoint subor, kde si mozte pozriet zopar fotiek s pokecom. Bude to asi trochu dlhsi clanok :-) POUZIVANIE: Povodne som spekuloval s roznym nastavenim pocas dna, ale potom som to nechal bezat nonstop na minimum, co je 20% vykonu (cca. 50 m3/hod). 24/7/365 Vacsi vykon zapnem len vtedy, ked pride napriklad navsteva alebo zapalim biokrb. Taktiez mam tlacidla vo WC a kupelni na rychly odtah (100%), ktore po stlaceni funguju cca. 20 minut, ale nejak casto to nepouzivam. Vyfukov je 6: 2 v obyvacke, 2 v spalni a po jednom v dalsich dvoch izbach. Nasavani tiez 6: 2 v kuchyni, 1 v spajzi (tam je aj hlavna jednotka), 1 v kupelni, 1 vo WC a 1 v technickej miestnosti. HLUK: Na 20% to takmer vobec nepocut, navsteva ani netusi, ze nejaku rekuperaciu vobec mam. Aj ked to dam na 100%, nie je to nic, co by cloveku dako extra vadilo. Ked vecer zaspavam, na 20% pocut velmi jemne hucanie z vyfukov v spalni. Vobec ma to ale nerusi. Pokial by som ale mal zaspavat pri 100%, to uz pocut viac a mohlo by to vadit. SPOTREBA: Mam v zasuvke merac spotreby – na 20% to berie v zime cca. 40W, pokial su filtre ciste. Ked sa vymennik netoci, co sa deje pocas funkcie chladenia v lete (letny bypass), berie to 30W. V zime mam zapnuty dohrev na 22°C, takze striedavo zapina spiralu o vykone cca. 800W. V mojom pripade je pre spotrebu domu uplne jedno, ci mam dohrev zapnuty alebo nie, lebo kurim konvektormi Adax. Pokial by som mal lacnejsie kurenie (plyn, TC..), asi by som dohrel vypol. Aj som skusal bez dohrevu, chladnejsiu teplotu som pri 20% nejak negativne nevnimal. CO2: Hlavny dovod, preco som vlastne RJ kupoval. Po nasom “cerstvy vzduch”. V prilozenom subore je graf, kde vidno bezny priebeh pracovneho dna od cca. 6:00 rano po dobu 24 hodin. Ja sa snazim drzat hladinu CO2 do 1000ppm, co sa mi vcelku dari aj pri minimalnom vykone. Ked to na hodinu/dve vystupa trochu nad, tak to neriesim. Este mala poznamka - ked odideme rano okolo 6:40 z domu, dom je komplet vyvetrany az okolo 13:00. To len pre tych, co sa im nezda, ze naco to ma bezat, ked nie som doma. Pre zaujimavost dam aj tyzdenny graf merania CO2 v mojom dome (s rekuperaciou), dom bez rekuperacie a byt bez rekuperacie. V byte sa podla tych grafov vetra cca. 3x do dna, co je podla mna taky bezny standard u vacsiny ludi. V dome kamarat vetra pravidelne (vzdy ked mu ukaze nad 1000 ppm) a navyse ma stale otvorene mikrovetracky na oknach. Aj teraz, ked je cez noc -15 :-) Ale ma viac menej porovnatelnu kvalitu vzduchu, ako ja. FILTRE: Original filtre stoja 36€ sada (2 kusy), co je pomerne dost. Ako som pisal, mam v zasuvke merak a ked sa zacne prikon blizit k 50W viem, ze filtre su uz zanese, tak som ich vybral a povysaval. Casom ale ani to nepomaha, tak ich treba vymenit, u mna to vychadalo asi tak raz za pol roka. Cize 72€ do roka, co je 2x viac, ako zozerie cela RJ za rok. Preto som to poriesil tak, ze som si kupil filtracnu tkaninu G4 1m2 za 7€. Zatial to mam len cca. mesiac, ale zda sa, ze to funguje v pohode. Kedze tkanina je pomerne makka, ako vystuz som pod nu dal plastove maliarske sitko z Tesca v cene 1,30€, ktore som nastrihal na potrebny rozmer. Cenovo to vychadza 10 az 20 krat lacnejsie. Podla toho, ci ju dam dvojmo alebo len jednu vrstvu. Tak sa ale zda, ze uplne bude stacit jedna vrstva. Viac info a dake tie fotky v prilohe. OSTATNE: 1. Odporucam poriadne 2 az 3 krat zaizolovat privodnu ruru z exterieru. Inak sa vam v mrazoch bude na nej zrazat vnutorna vlhkost a bude vam to stekat po jednotke, pripadne aj do nej. Idealne je pouzit samolepiacu kaucukovu izolaciu. Napriklad http://www.klimatizacia-vetranie.sk/p... 2. Na nasavani sa mi stalo, ze pri mrznucej hmle sa mi na sietke vytvorila namraza a uplne upchala nasavanie. Jednotka vtedy vali na plny vykon, aj ked je nastavenych len 20%. Preto mam 2 nasavacie mriezky na fasadu. Jednu bez sietky na zimu a jednu so sietkou na leto. V zime aj tak komare nelietaju a mriezku vzdy vymenim pred a po zime. 3. Rekuperaciu neodporucam vypinat a hlavne nie v zime, ked mrzne. Ja som to raz urobil, smer vzduchu sa otocil a teply vzduch z domu potom isiel nasavacou hadicou von a sa v nej kondenzoval. Potom voda kvapkala po fasade. Ked uz ju potrebujete v mrazoch vypnut na viac ako dajme tomu hodinu, odporucam upchat handrou tie dve hadice, co idu do exterieru . Proste treba zabranit tomu, aby si vzduch v hadiciach/rurach isiel, ako sa mu zachce. 4. Ak mate zapnuty dohrev v zime a nahodou vypadne prud, ked ide jednotka na vacsi vykon, moze sa stat, ze sa zapne tepelna ochrana spiraly. V takom pripade treba stlacit cervene tlacidlo RESET, ktore sa nachadza pri spirale, inak sa neda jednotka opat zapnut. Je to ochrana proti prehriatiu. Mne sa to samo od seba este nestalo, iba ked som to raz urobil naschval. 5. Mam v plane este zaizolovat plechovu “prepazku” medzi studenou a teplou castou rekuperacie vo vnutri. Pri velkych mrazoch sa na tej teplej casti (kde ide odpadny vzduch z domu) zraza voda. Nie je to nic hrozne, len taka rosa. Pouzijem tu samolepiacu izolaciu, co som uz daval link. Na fotkach to bude lepsie vidiet, o co ide. Zatial tolko, neviem co by som este. S jednotkou som spokojny, zatial funguje bez problemu. Par drobnosti, co som napisal hore, som uz vychytal. Cistenie zatial neriesim, ale v buducnosti mam v plane raz za 2-3 roky prebehnut hadice dakou handrou na dlhom drote (nieco, ako maju kominari). Pekny vecer. Link na .pptx subor https://drive.google.com/file/d/0B-hs... Pre istotu aj v starsom Powerpoint formate https://drive.google.com/file/d/0B-hs...
Odpovedať
@praktikman Zatial som to takto neprepocitaval. Rekuperacia bezi fakt iba tyzden. Na optimalizaciu mam fakt cas. Zariadim sa podla nameranych udajov z grafu. Predbezne mozem volit z piatich predvolenych rychlosti 60/80/100/150/200 m3/hod. V pripade potreby sa daju hodnoty zmenit.
Odpovedať
@legasi z mojho pohladu ano, ale tak my sme traja, tak nam voda zo 180 litrovej nadrze pri Nilane, ktory mame bez problemov postaci, pre nas je to tak akurat, ale niekomu sa to moze zdat malo, ale tak ta nadrz ma aj spiralu ktorou si vies zohriat opat vodu ak potrebujes viacej mnozstva, aj ja som najskor rozmyslal, ze len vetranie, ze nic okolo toho, ale potom som pozeral moznosti a nazor som zmenil 😄
Odpovedať
Je problém dať rekup. jednotku do podkrovia? Ideo nezaizolovanu strechu, takže v zime zima v lete veľmi teplo. Prípadne ako je hlučná rekup jednotka? Keby som ju dal do kúpeľne...?
Odpovedať
@milan_toman Nie dobry napad. V lete bude vhanat do domu teply vzduch a v zime zas studeny, resp nebude studeny lebo bude pustat dohrev. Jednotka nie je tak dobre zaizolovana + musia byt perfektne odizolovane vsetky rozvody v nezateplenej casti strechy.
Odpovedať
@epto rozvody stačí, keď sú ťahané v izolácii plafónu?
Odpovedať
@milan_toman najlepsie pod izolaciou, co najviac v interieri.
Odpovedať
Ešte pár otázok: 1. odporúčate natiahnuť aj do zimnej záhrady? (je spojená s domom, kompletne presklená HS portálmi, na celoročné použitie, vykurovaná klimatizačnou jednotkou). pýtam sa preto, lebo v zime bude prevažne temperovaná, v lete prekúrená a vetraná... 2. odporúčate ťahať do rekuperácie aj vzduch z kúpeľne, kuchyne a dvoch záchodov?
Odpovedať
@milan_toman ak máš vzduchotesnú zimnú záhradu, tak daj a WC, kúpeľňa, kuchyňa to je ako odsávanie vzduchu. Ostatné obytné miestnosti sú ako prívod vzduchu.
Odpovedať
Profilova fotka
Nechcem zakladať novú tému. Vedeli by ste mi poradiť vhodný regulátor otáčok , tak aby riadil dva ventilátory s EC motormi ? Taký , aby mal možnosť programovania na na každý deň v týždni. Aby sa dali nastaviť rôzne intenzity vetrania v určitých časoch počas dňa.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 2 mesiacoch
Zdravim vospolok, aktualne sme spustili Komfovent r300v, chcem sa spytat, ci mate nejake idealne letne nastavenie. Momentalne mam pustene ventilatory na 50%, ohrev vypnuty, teplota nastavena na 23st. a volne chladenie zapnute. Chcel by som vediet, ci takymto nastavenim prinutim jednotku vnoci hnat nerekuperovany chladny vzduch do domu a cez den rekuperovat teply vzduch z vonku. Dik vopred za kazdu radu.
Odpovedať
Ahoj, nastavil by som to na co najnizsiu teplotu, u mna to je 15°C. A 50% mi pride celkom dost, aj ked teda zalezi od poctu ludi, tlakovych strat atd. Ja mam moju R200 nastavenu na 20-25% a v pohode mi CO2 drzi pod 1000 ppm. Dve dospele osoby a jedno dieta.
Odpovedať
Profilova fotka
@lub3c podla toho ako mas rieseny bypass, ale zvycajne nieje 100 percentny, lebo predsa to ide cez jednu krabicu, a trochu sa ti chladny vzduch z vonku ohreje aj ked je zapnuty bypass. cez den nevyrekuperujes nic, radsej to terba vypnut ak nemas zemny register, len teplejsi vzduch vie ohriat studeny ale naopak to nefunuje 😉
Odpovedať
Článok sa načítava...
@jblaze ujovina s tym vypinanim cez den. Rekuperuje to aj v lete v pohode, z reku mi ide cca o 1 stupen teplejsi vzduch, ako je odtah. Napr. Vstup z exterieru 34 Vstup z interieru 24 Vystup do interieru 25 V tom je benefit reku, ze aj v horucavach si vetram a nedusim sa co2 od rana do vecera. Posledna veta pobavila, ako ten vzduch a rekuperator vie, ze opacne nema prebiehat vymena tepla? LOL 😄
Odpovedať
Profilova fotka
@zefe tak sa nato pozri v opacnom poradi, keby si chcel mat vnutri 34, a vonku by bolo 24, tak do domu by ti siel 25 stupnovy vzduch, a to by si uz nechcel .. lebo ty chces mat 34, a tym padom je rekuperacka nefunkcna, dokaze ohriat, len studeny vzduch ktory ma malo vlhkosti takze m nizku tepelnu kapacitu, opacne nie, tak si radsej pomeraj tie komorky v rekuperacke sam lebo mas asi pokazene cidla + benefit je to ze ventilatory maju isty vykon ktory sa meni na teplo, takze si len zohrievas dom, aj ked si myslis ze ti do domu ide 25 tak to tak nieje 😉
Odpovedať
Ked odvadzam von tazky vlhky vzduch ma rovnaku energiu ako ten tazky vlhký vonku. Takze ten vnútorný odoberie energiu tomu vonkajšiemu a tym ho schladi. Ten ventilator mne aktualne na r400 zerie 25-40 wat pri vykone 30/35%. Keby sa aj polka premeni na teplo (to by bol riadne neúčinný elektro motor) tak je to 20w-max. Takze stale je lepsie vetrat reku ako oknami. Odvadzam 22 stupnovi vzduch vonku je 34°C privadzam 25-26,5 °C. Neviem aku reku mas ty ale ja mojou budem spokojne dalej vetrať v lete 😉
Odpovedať
@jblaze ja ti neviem...fyzika nepusti. 100% ucinny rekuperator ma zrovnane teploty na interierovej aj exterierovej casti. Je uplne irelevantne, kde je vyssia teplota. Kedze 100% to neda, v lete mierne ohrieva a v zime mierne (alebo aj viac) chladi. Co sa tyka mernej tepelnej kapacity, tak prave podmienky v silnych mrazoch su horsie, lebo abslutna vlhkost vonkajsieho vzduchu je nizka a ucinnost rekuperatora znacne klesa. V lete je vlhkost dnu/von viacmenej vyrovnana, resp. v horucavach ma vonkajsi vzduch vyssiu absolutnu vlhkost. Dokaz z rekuperacky - vnutorne cidlo je v potrubi az 1,5m za rekuperackou. Vonkajsie na vstupe do reku. Protiprudovy vymennik. Spravim niekedy printscreen, ked bude von 36...
Odpovedať
Profilova fotka
@zefe nemas v dome podtlak? mas zdroj chladu doma? doplnim ze radim vypnut cez den, aj tak v lete malokto sedi doma zavrety aby sa nazbieralo co2, na noc zapnut
Odpovedať
@jblaze Naposledy som to uplne presne 😄 meral pred mesiacom a nastavil na leto mierny pretlak, ktory asi necham aj na zimu, hoci sa zvykne robit podtlak. Ano, mam stropne chladenie, aj keby som nemal, vetral by som rekuperackou, aby sme sa nezadusili. Momentalne sme nonstop doma (homeoffice/materska). Aj v case nepritomnosti ide reku na minimalnom vykone, vypinat to nie je vhodne. Prave na noc je u nas nizsi vykon pre minimalizaciu hlucnosti - ale ano, nepotrebujem cez reku v noci chladit...
Odpovedať
Profilova fotka
@zefe no ked mas cladenie tak si to mozes dovolit, ale ti co nemaju zdroj chladu, tak za 2 dni si prehreju dom
Odpovedať
@jblaze Ale riesime, ci rekuperacia funguje aj v lete a pomoze. Ak mas plny barak, bez denneho vetrania to nedas (okrem labuznikov) a podla mna je lepsie vetrat rekuperackou +1 stupen, nech aj +2, ako oknom +10 🙂. Chladenie je kapitola sama o sebe. Rozumnymi opatreniami sa da bez chladenia uhrat par dni horucav, potom sa bud vonku ochladi alebo smola.
Odpovedať
Profilova fotka
@zefe no logiku to nedava podla toho co som pisal vyssie, tebe merania ukazuju, ine, ja ma na rekuperacke tiez nie velmi spolahlive senzory, teda ukazuju vsetky dobre, ale o 2 stupne v realy viac 😄, + sa mi nepaci ten prikon ze je to teplo naviac, ked ideme do detailov, ja vetram cez register, a musel som si urobit vlastny bypas, aby chladnejsi vzduch z vonku, uplne obchadzal rekuperacku, lebo inac mi ho teply vzduch z vnutra dohrial skoro na 100%
Odpovedať
Zbytocne riesit dake chladenie, ohrievanie... interieru pasivnou rekuperaciou. Ak teda tam nie je dalsi prvok (dohrev, zemny register... atd.) Rekuperacia ma riesit to, aby bol v dome cerstvy vzduch, cize CO2 v norme. Na to vo vacsine staci, aby isla na minimalny vykon, ak je spravne navrhnuta. Vtedy ju nebude pocut a ma aj zanedbatelny efekt na teplotu interieru. Na teplotu su ine zariadenia, ja mam klimu, okolo obeda z roboty cez mobil pustim, ked podvecer pridem domov, vonku stale 30+ a ja mam prijemnych 23-24. A spotreba takto za cely jul 50 kWh = 5,5€ Za ten komfort mi to urcite stoji.
Odpovedať
Aj ked vysledky analyzy steru z rozvodov, co som tu niekde pred casom daval, neukazali nic "zle", aj tak som obcas uvazoval, ako by sa dala nejaka ta dezinfekcia prehnat systemom. Na klimu uspesne pouzivam obycajny Sanytol Universal bez chloru a zatial vsetko OK, klima ide, ziadne pachy atd. Pocas "chladiacej" sezony raz za par tyzdnov vystriekam vnutorny vyparnik a necham uschnut. Pocas kurenia sa kondenz netvori, tak mi to pride zbytocne. Trochu som sa bal pripadnych reakcii kovu (asi to bude hlinik) a toho prostriedku, ale uz to tak robim druhu sezonu a v pohode. No a tak ma napadlo, ci by som vedel tento troj eurovy prostriedok nejak pouzit aj na rekuperaciu. A tak som ju par dni dozadu nastavil na cca. 50% vykonu a zapol zimny rezim, aby sa otacal vymennik (mam rotacnu). A potom som par minut striekal ten Sanytol do sania na fasade, snazil som sa vytvarat len taku paru, co najmenej vody. Takto som tam postupne nastriekal asi 1/3 flase. Ked som vosiel do domu, bolo jemne citit ten prostriedok v dome, cize sa prefukol celym systemom. Ale nic hrozne, bolo to menej citit, ako ked zena upratuje. To vidim z tych vyparov aj drakov lietat po obyvacke 😄 Potom sme isli na par hodin prec, ked sme sa vratili, uz nebolo citit nic, zas sa to vytiahlo z domu von. Vobec netusim, ci to ma nejaky vyznam, ale ublizit by to hadam nemalo a povazujem to za najjednoduchsiu, najrychlejsiu (5 minut komplet) a najlacnejsiu (1/3 flase stoji tak 1€) formu dezinfekcie, aku si viem predstavit. Len to treba davkovat postupne, co najviac rozprasit a utierat prebytocnu vodu zo sania handrou. Ak tam niekto vyleje liter prostriedku naraz a potom si vyskratuje celu jednotku, tak to na mna nie je 🙂 Este ma napadlo, ze existuju aj take bombicky, co sa pouzivaju na klimu v aute a tiez to do ovzdusia rozprasuje dezinfekciu. Tak by to asi stacilo rafnut do sania a nechat prebehnut celym systemom. Ale s tym skusenost nemam, mozno o rok skusim to. To len taky moj postreh na temu dezinfekcie vzduchotechniky, co je pomerne dotazovana tema. Neberte to ako nejaky navod, skor len taky pokus.
Odpovedať
@jarosujo vauuu, ja som minule varil polievku a neuveríš použil som soľ a chutila ako polievka normálne aj slaná bola. Nenapadlo ti, že keď ten Sanytol striekaš vonku pred jednotku tak ide cez filter? Potrubie na rekuperačke sa čistí tak, že udržuješ jednotku v poriadku, 2x do roka výmena filtrov, môžeš prestreknúť samotný rekuperátor, a keď chceš potrubie tak sa strieka do odťahu vnútri v miestnostiach nie vonku na fasáde.
Odpovedať
@palo18 a.) Filtre som samozrejme vybral, len som to zabudol napisat b.) Ja menim oba filtre kazdy mesiac, stoji ma to ani nie 10€ do roka c.) Urcite sa da vystriekat aj samotny vymennik, ale nie pri kazdej jednotke to je take jednoduche, velakrat ho treba najskor vybrat atd. d.) Aky vyznam ma striekat do odtahu v miestnostiach, ked to potrebujes dostat hlavne do privodovych rur, co fukaju do domu ? Ja sa staram o svoju vzduchotechniku uz 6 rokov. Viem si aj velmi jednoducho a lacno vycistit vnutorne rozvody, co idu z rozdelovacieho boxu do miestnosti. Mam to v plane robit coskoro, mozno dam potom aj nejake fotky atd. Tak ta poprosim sa zdrzat urazlivych komentarov, ktore nemaju ziadnu pridanu hodnotu. Vdaka
Odpovedať
@zefe to vetranie oknom v lete to je ako za trest, to bud jedine skoro rano alebo potom vecer, popripade v noci, preto tiez si myslim, ze je fajn, ked rekuperacia sa aj v tomto smere vyuzije. A ked je k tomu este dobre tienenie vyriesene, tak to je jedna radost. Nie je vobec nejaky problem zeby bola palava dnu.
Odpovedať
@jblaze No vyzera, ze to funguje. Rekuperacka mi ochladzuje vonkajsi vzduch o 7.2 stupna a do interieru mi ide len o 1 stupen viac, ako von. Mozeme sa tu natahovat o presnost senzorov a desatiny stupnov..., ale dokaz je jasny.
Odpovedať
Profilova fotka
@zefe nejde mi do hlavy preco je to tak, 🙂 nemas tam tepltu vyfukovaneho vzduchu von z domu?
Odpovedať
@jblaze Je to uplne logicke 😉 Teplotu vyfuku nezobrazuje, hoci cidlo tam je. Mozno cez MODBUS, ale nemal som cas sa v tom vrtat zatial...ine priority.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 9 mesiacoch
Ahojte, prosím vás o názor, prípadne radu, kto máte už v dome rekuperáciu. Chcem sa spýtať ohľadne umiestnenia nasávania čerstvého vzduchu a výduchu "použitého vzduchu". Technická miestnosť bude pod domom v pivnici. Pivnica nebude mať okná. Vedľa nej, ale už na úrovni pozemku, bude garáž. A tu je moja otázka: - firma by chcela umiestniť výduch "použitého vzduchu" za garáž na úrovni chodníka/pozemku, čo sa mne veľmi nepozdáva. Myslíte si, že je to v poriadku vzhľadom na poveternostné podmienky, prašnosť, vlhkosť, hmyz atď? Nasávanie čerstvého vzduchu neviem zatiaľ, akú majú predstavu o umiestnení, no dúfam, že tiež nie niekde pri zemi. Ja osobne by som bola za výduchy umiestnené v garáži, kde bude celoročne otvorené okno. Ak by ste to riešili vy? Ďakujem
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?