Rekuperácia po roku - postrehy

Zobraz úvodný príspevok
Zdravim, tak som sa rozhodol nieco napisat po cca. 14 mesiach pouzivania rekuperacie. Mam rekuperaciu Komfovent REGO 200, rotacny vymennik, maximum 300 m3/h. Dom bungalov, podlahova plocha 106m2, dve dospele osoby. Dam tu aj link na powerpoint subor, kde si mozte pozriet zopar fotiek s pokecom. Bude to asi trochu dlhsi clanok :-) POUZIVANIE: Povodne som spekuloval s roznym nastavenim pocas dna, ale potom som to nechal bezat nonstop na minimum, co je 20% vykonu (cca. 50 m3/hod). 24/7/365 Vacsi vykon zapnem len vtedy, ked pride napriklad navsteva alebo zapalim biokrb. Taktiez mam tlacidla vo WC a kupelni na rychly odtah (100%), ktore po stlaceni funguju cca. 20 minut, ale nejak casto to nepouzivam. Vyfukov je 6: 2 v obyvacke, 2 v spalni a po jednom v dalsich dvoch izbach. Nasavani tiez 6: 2 v kuchyni, 1 v spajzi (tam je aj hlavna jednotka), 1 v kupelni, 1 vo WC a 1 v technickej miestnosti. HLUK: Na 20% to takmer vobec nepocut, navsteva ani netusi, ze nejaku rekuperaciu vobec mam. Aj ked to dam na 100%, nie je to nic, co by cloveku dako extra vadilo. Ked vecer zaspavam, na 20% pocut velmi jemne hucanie z vyfukov v spalni. Vobec ma to ale nerusi. Pokial by som ale mal zaspavat pri 100%, to uz pocut viac a mohlo by to vadit. SPOTREBA: Mam v zasuvke merac spotreby – na 20% to berie v zime cca. 40W, pokial su filtre ciste. Ked sa vymennik netoci, co sa deje pocas funkcie chladenia v lete (letny bypass), berie to 30W. V zime mam zapnuty dohrev na 22°C, takze striedavo zapina spiralu o vykone cca. 800W. V mojom pripade je pre spotrebu domu uplne jedno, ci mam dohrev zapnuty alebo nie, lebo kurim konvektormi Adax. Pokial by som mal lacnejsie kurenie (plyn, TC..), asi by som dohrel vypol. Aj som skusal bez dohrevu, chladnejsiu teplotu som pri 20% nejak negativne nevnimal. CO2: Hlavny dovod, preco som vlastne RJ kupoval. Po nasom “cerstvy vzduch”. V prilozenom subore je graf, kde vidno bezny priebeh pracovneho dna od cca. 6:00 rano po dobu 24 hodin. Ja sa snazim drzat hladinu CO2 do 1000ppm, co sa mi vcelku dari aj pri minimalnom vykone. Ked to na hodinu/dve vystupa trochu nad, tak to neriesim. Este mala poznamka - ked odideme rano okolo 6:40 z domu, dom je komplet vyvetrany az okolo 13:00. To len pre tych, co sa im nezda, ze naco to ma bezat, ked nie som doma. Pre zaujimavost dam aj tyzdenny graf merania CO2 v mojom dome (s rekuperaciou), dom bez rekuperacie a byt bez rekuperacie. V byte sa podla tych grafov vetra cca. 3x do dna, co je podla mna taky bezny standard u vacsiny ludi. V dome kamarat vetra pravidelne (vzdy ked mu ukaze nad 1000 ppm) a navyse ma stale otvorene mikrovetracky na oknach. Aj teraz, ked je cez noc -15 :-) Ale ma viac menej porovnatelnu kvalitu vzduchu, ako ja. FILTRE: Original filtre stoja 36€ sada (2 kusy), co je pomerne dost. Ako som pisal, mam v zasuvke merak a ked sa zacne prikon blizit k 50W viem, ze filtre su uz zanese, tak som ich vybral a povysaval. Casom ale ani to nepomaha, tak ich treba vymenit, u mna to vychadalo asi tak raz za pol roka. Cize 72€ do roka, co je 2x viac, ako zozerie cela RJ za rok. Preto som to poriesil tak, ze som si kupil filtracnu tkaninu G4 1m2 za 7€. Zatial to mam len cca. mesiac, ale zda sa, ze to funguje v pohode. Kedze tkanina je pomerne makka, ako vystuz som pod nu dal plastove maliarske sitko z Tesca v cene 1,30€, ktore som nastrihal na potrebny rozmer. Cenovo to vychadza 10 az 20 krat lacnejsie. Podla toho, ci ju dam dvojmo alebo len jednu vrstvu. Tak sa ale zda, ze uplne bude stacit jedna vrstva. Viac info a dake tie fotky v prilohe. OSTATNE: 1. Odporucam poriadne 2 az 3 krat zaizolovat privodnu ruru z exterieru. Inak sa vam v mrazoch bude na nej zrazat vnutorna vlhkost a bude vam to stekat po jednotke, pripadne aj do nej. Idealne je pouzit samolepiacu kaucukovu izolaciu. Napriklad http://www.klimatizacia-vetranie.sk/p... 2. Na nasavani sa mi stalo, ze pri mrznucej hmle sa mi na sietke vytvorila namraza a uplne upchala nasavanie. Jednotka vtedy vali na plny vykon, aj ked je nastavenych len 20%. Preto mam 2 nasavacie mriezky na fasadu. Jednu bez sietky na zimu a jednu so sietkou na leto. V zime aj tak komare nelietaju a mriezku vzdy vymenim pred a po zime. 3. Rekuperaciu neodporucam vypinat a hlavne nie v zime, ked mrzne. Ja som to raz urobil, smer vzduchu sa otocil a teply vzduch z domu potom isiel nasavacou hadicou von a sa v nej kondenzoval. Potom voda kvapkala po fasade. Ked uz ju potrebujete v mrazoch vypnut na viac ako dajme tomu hodinu, odporucam upchat handrou tie dve hadice, co idu do exterieru . Proste treba zabranit tomu, aby si vzduch v hadiciach/rurach isiel, ako sa mu zachce. 4. Ak mate zapnuty dohrev v zime a nahodou vypadne prud, ked ide jednotka na vacsi vykon, moze sa stat, ze sa zapne tepelna ochrana spiraly. V takom pripade treba stlacit cervene tlacidlo RESET, ktore sa nachadza pri spirale, inak sa neda jednotka opat zapnut. Je to ochrana proti prehriatiu. Mne sa to samo od seba este nestalo, iba ked som to raz urobil naschval. 5. Mam v plane este zaizolovat plechovu “prepazku” medzi studenou a teplou castou rekuperacie vo vnutri. Pri velkych mrazoch sa na tej teplej casti (kde ide odpadny vzduch z domu) zraza voda. Nie je to nic hrozne, len taka rosa. Pouzijem tu samolepiacu izolaciu, co som uz daval link. Na fotkach to bude lepsie vidiet, o co ide. Zatial tolko, neviem co by som este. S jednotkou som spokojny, zatial funguje bez problemu. Par drobnosti, co som napisal hore, som uz vychytal. Cistenie zatial neriesim, ale v buducnosti mam v plane raz za 2-3 roky prebehnut hadice dakou handrou na dlhom drote (nieco, ako maju kominari). Pekny vecer. Link na .pptx subor https://drive.google.com/file/d/0B-hs... Pre istotu aj v starsom Powerpoint formate https://drive.google.com/file/d/0B-hs...
Odpovedať
@rasto464 Tak si to zmen, aby to islo nonstop. Tu si precitaj: https://asex.sk/index.php/vetranie-a-...
Odpovedať
tiez by som ju nevypinal, nechaj ju ist, aj pocas toho obdobia, co v podstate sa asi rata s tym, ze nie ste doma, ze ste v praci, nad vypnutim ja by som premyslal asi az pri nejakych velmi nizkych teplotach, ale nie teraz, ale tak to je najlepsie si vsetko odsledovat aj pocitovo
Odpovedať
Profilova fotka
@mondzo CAV nie je vhodné používať dlhodobo. Stáva sa že sa tento režim rozladí a jednotka zostane vo výrazne rozdielnych otáčkach na prívode a odťahu. Tento režim bol vyvinutý pre spiro rozvody. Jednotka sa proste podľa toho neustále kalibruje a keď sa dostane na okrajové hodnoty môže na nich zastať... priznám sa že tieto informácie vychádzajú z mojej už dávnejšej skúsenosti a nemal som čas overovať či sa to aktualizáciami pozmenilo... v každom prípade nehovorím že by to nemalo fungovať, len to treba následne odpozorovať.
Odpovedať
@asex len mi prosim vysvetli ako to CAV nastavit, chcem to odskusat. Dom mame mat rovnakotlaky, cize mam nastavit rovnaky objem na privode a rovnaky na odvode? Ci ako? Podla coho potom jednotka nastavuje ventilatory? Lebo sam nerozumiem, privod som dal na 80 m3/h a odvod na 110 m3/h a ventilator ide privod 20%, odvod 30%. Ak si pamatas, tak sme to u mna premeriavali minuly rok a privod som mal mat nastaveny na 20% a odvod az na 45-50%. Preto som sa teraz skusal hrat s tym CAV. Da sa nejak jednoducho v domacom prostredi premerat, ci si robim podtlak / pretlak?
Odpovedať
@mondzo Zozen si daku citlivejsiu vrtulku, pripadne lacny anemometer. A strc ju do nejakeho otvoru, ktory spaja interier a exterier - napriklad krb atd. A uvidis, ako moc a akym smerom sa otaca. Ale asi by bolo lepsie to robit vtedy, ked bude vonku podobna teplota, ako vo vnutri. Kedze vzduch ma tendenciu sam sa trepat od vyssieho tlaku do nizsieho. Ale to len tak nahlas uvazujem 🙂
Odpovedať
Profilova fotka
@mondzo v prvom rade by som v jednotke aktualizoval softver... to je určite základ. Na oboch ventilátoroch treba nastaviť rovnaký výkon. Potom by som na jednotke zapol CAV a dal jednotku na max výkon 100%, po pol hodine by som ju prepol na 50% výkon a nechal ďalšiu hodinu... potom by som to už nechal na 20-30%... určite sa to nesmie kalibrovať na min. výkone lebo by sa to určite nenakalibrovalo dobre.
Odpovedať
@Asex, soft som aktualizoval asi 2 tyzdne dozadu. Dnes som to teda nakalibroval, ako si popisal. Po max a polovicnom vykone som nastavil jednotku na privod 90 m3/h a odvod taktiez na 90 m3/h. Ventilatory, ak pozriem podrobny prehlad, bezia pri tomto nastaveni privod 20% a odvod 22-23%. Ucinnost sa pohybuje ale stale pod 70% (aktualne 67%). My co sme premeriavali este minuly rok, tak privod som mal mat na 20% a odvod az na 45%. Som uz z toho totalne mimo teda. hneva ma aj ta ucinnost, rok a pol dozadu som sa pohyboval niekde na 76-78%.
Odpovedať
Profilova fotka
@stanlej Nasla som, aj som si ju uz nasla, co vsetko ma a ze je to znacka Nilan, len docitala som sa, ze je mozne v prechodnych mesiacoch nou aj prikurovat, ze vlastne to moze byt aj nejaky ten sposob doplnkoveho kurenia alebo cosi tak, ozaj to tak funguje? Vyuzivas cosi take napriklad teda ked je uz chladnejsie? Podla toho co tu citam posledne komentare, tak asi sem poslem skor mojho muza, nech sa potom zorientuje v tom, ake nastavenie bude najlepsie 😄
Odpovedať
Profilova fotka
@barbie888 Funguje, teraz sice uz budem zapinat kurenie normalne, ale doposial cely tento mesiac v podstate sme len dokurovali rekuperaciou, stacilo to aby nam nebola zima. Ale uz co som kukal, tak teploty nizsie, tak uz radsej zacnem kurit normalne. V zime je to vyhoda, ze nemusis vetrat, to ocenujeme asi najviac. Ked by si si vybrala co chces, tak s nastavenim a praktickymi vecami ti poradit aj clovek co ti pride rekuperaciu namontovat.
Odpovedať
Tiez mate problem s appkou? Casto mi nefunguje a nabehne az pri restarte jednotky. Pritom ethernet funguje bez problemov, naPC alebo cez prehliadac sa prihlasim vzdy, kedze je defaultne nastavena fixna IP. Inak rekuperacia za nas nie je v dome nejaka citelna. Bud mame slabu jednotku alebo neviem kde je chyba, ale nepocituieme ten zazrak cerstveho vzduchu, casto vetrame oknami a rano sa budime s plnym nosom 😂
Odpovedať
Profilova fotka
@smolkosk definuj pojem "cerstvy vzduch" ak myslis ten pocit studeneho vzduchu, ked otvoris okno, tak to s rekuperaciou nezazijes, ale to si mal vediet este predtym, ako si si ju zaobstaral :-D.
Odpovedať
@viperko hmm tak inak. Neviem si predstavit, ze po sprche neotvorim okno ako sa teraz Montuje tlacitko do kupeni a moze byt aj intenzivny rezim zapnuty 🙂
Odpovedať
Článok sa načítava...
Profilova fotka
@smolkosk Zazrak cerstveho vzduchu sa ani nekona, nie je to na nejake rychle vyvetranie, ze chces studeny vzduch na prevetranie a rychlo. Ale toto je pravidelne vetranie, vdaka ktoremu nemas pocit vydychaneho vzduchu a to je fajn 😉
Odpovedať
@stanlej Tak napr mi vysvetli, ze vonku su momentslne 4stuone u nas, rekuperacia je nastavena ako je a do vnutra mi pusta 20 stupnov aj ked je ohrev vypnuty. V dome mam 22 stupnov podla termostatov. Keby miesalo vonkajsi vzduch, nemoze ist dnu 20 stupnov ako pise rekuperacia, nie?
Odpovedať
Profilova fotka
@smolkosk Zapni si intenzivny rezim predtym, ako vojdes do sprchy :-N
Odpovedať
Profilova fotka
@smolkosk ono sa nemieša vzduch zvonku s vnútorným tie sú od seba v rekuperaci oddelene
Odpovedať
@micjak tak prepac, prechadzaju okolo seba a nejaka cast sa a miesa v rotacnom vymeniku. V podstate ide o to, ze diskusia je o skusenostiach s rekuperaciou, preto pisem, ze s nasou jednotkou mame staly problem s mobilnou aplikaciou a ta ucinnost je u nas otazna. Su tam niektore veci, ktore nedavaju zmysel ako napr 20 stupnovy privodny vzduch pri 4 stupnovej vonkajsej teplote atd.
Odpovedať
@smolkosk ja mam len web rozhranie, lokalna IP + vzdialeny pristup cez staticku IP a mame ju uz skoro 2 roky a ja som s tym nemal problem doteraz (skusal si aktualizovat najnovsi firmware?). Ja som tu oficialnu mobilnu appku ani neskusal. To ze ti vracia 20 stupnov, ja neviem, co je na tom nepochopitelne (primarna funkcia rekuperacia, vratit teplo naspat do domu s cerstvym vzduchom). Ak by mala lepsiu ucinnost, vrati hodnoty este lepsie, ja sa pri momentalnych teplotach pohybujem na ucinnosti okolo 74%.
Odpovedať
@smolkosk je to uplne normalne. Ved na to mas rekkuperacnu jetnotku. Bola som sa teraz pozriet. Vonku 11.9 stupnov, privodny vzduch (to je ten, co ti rekuperacka tlaci do domu po vymene tepla) je aktualne 23 stupnov a v dome je 25.5 stupna. Mame radi teplo :-). Ucinnost rekupertora ukazuje 82 percent. Oknami nevetrame vobec a mame stale vyvetrany dom bez ochladzovania vzduchu zvonka.
Odpovedať
Profilova fotka
@smolkosk miesa sa 5%, takze to pocitit nemozes. Asi iba nerozumies ako to funguje, ale to ani nemusis, si uzivatel, tak uzivaj. (Tiez nepotrebujem vediet ako chladnicka chladi na to, aby som si z nej vybral studene mlieko.) Co sa tyka "plnych nosov" (krasny vyraz), pises ze vetras aj oknami...t.j. napustas si dovnutra pele, pripadne ine alergeny... Resp. Ked si alergicky na roztoce, s tym ti rek. nepomoze. Tiez si odsleduj vlhkost, i ked pri rotacnom vymenniku by to problem nemal byt. Existuje par dalsich moznosti, cize nemusi to byt vina rekuperacie. (Novy nabytok, zabudovane materialy...) Ale urcite na 100 spokojnych sa najde aj par nespokojnych.
Odpovedať
Ja mam oproti vam docela vysoku ucinnost bezne sa mi pohybuje okolo 82 ( minimalny vykon reku ) -86 percent (maximalny vykon reku) Ked vas tu vidim ako sa "babrete" v tych nastaveniach .. co tam je lepsie nastavit? Regulaciu podla prietoku som mal VYPNUTU a regulaciu podla teploty na PRIVOD. Dal som tam CAV a jedine co pozorujem je moznost korekcie ( najnovsi firmware, predtym to tam tusim nebolo) privodu a odtahu. Ako to ma byt spravne nastavene a aky je rozsiel mat zapnuty CAV a VYPNUTE?? Dik.
Odpovedať
@kaspy Praveze nie kaspy. Ale dik za postreh. Na noc okna nemam otvorene. Ale v starom dome som bol zvyknuty mat otvorene okno v noci a dychalo sa v pohode. To bol cerstvy vzduch a vyvetrane. Myslel som, ze aj rekuperacia toto zabezpeci. Ale aj pri intenzivnom nastaveni na 100% tento pocit nemame w manzelkou ako ked je napr vypnuta rekuperacia a otvorene okno v noci. Teplota domu v noci 20 stupnov, co nam vyhovuje. Alergici nie sme, v Oktobri pele nehrozia 🙂
Odpovedať
@smolkosk nam sa prave nopak lepsie dycha aj spi pri rekuperacii. V byte sme mavali otvorene okna aj v noci a bud nam bola zima alebo sme kychali a budili sme sa s upchytym nosom, Teraz nam to vyhovuje, v noci ide rekuperacia na minimum a o 6.00 sa prepina na normal. Vlhkost sa nam napr. v taktomto obdobi drzi na cca 58 percent. Okrem toho kedze mame vsetky okna na dome az po podlahu tak nechavat ich otvorene nepripada v noci do uvahy aj kvoli pocitu bezpecnosti. Ja stale vnimam vzduch ako vyvetrany, samozrejme pocit po otvorenom okne, cize chadnejsi a narazovy vzduch, to pri rekuperacii nezazijes. Tiez sme zo zaciatku riesili ci este nevyvetrat oknami ale teraz to robime len ked sa dlho vari , tak otvorime v kuchynoobyvacke obidve okna a urobime prievan. Digestor v dome nemame. Podla mna si casom zvyknete, :-)
Odpovedať
Profilova fotka
@smolkosk alergik som nebol ani ja...nebol. alergizuje x dalsich veci. Tolko z poradne Dr. Orecha... Kup si merac CO2. Potom sa mozme bavit o vetrani a cerstvom vzduchu. Kym si budes cerstvy vzduch spajat s chladnym vzduchom, ja koncim. 😉 Ak mas chut laborovat, vyskusaj jednu noc so zapnutou a jednu bez rek., ale bez vetrania oknom!
Odpovedať
Profilova fotka
@smolkosk ako dlho byvas a ako dlho mas rekuperaciu? Mal som podobne pocity na zaciatku ked bol este dom vlhky. Po zime sa to zlepsilo. Teraz byvame rok a vsetko je uz super.
Odpovedať
@pipulkoo Byvame od Februara, ale stavali sme uz par rokov. V dome sa kurilo posledne dva roky uz, vsetko bolo vyschnute veru
Odpovedať
@niless Pes je neskutočný kretén? Možno mu nič iné ani neostáva keď ma pána čo ho dáva na reťaz alebo do klietky. Prečo by mu ten psí život ešte neznepríjemnil aj druhý človek, sused, s nepretržitým hučaním z rekuperácie. Hold z pohľadu psa, hračky ktorá nie je na baterky, to môže vyzerať úplne naopak. Z môjho pohľadu je okolo psa viac kreténov. Ale však je to len hlúpy pes, daj mu tam aj kopu hnoja.
Odpovedať
Profilova fotka
@smolkosk vyvod a privod vonku nemas pri sebe? Ze by ti tahalo spat do rekuperacky vyfukovy vzduch? Ja som bol tiez zozaciatku nestastny z toho ze je vnutri citit vlhky neprijemny vzduch. Hlavne ked som prisiel zvonku do vnutra. Ale teraz je to uz v poriadku. Za ten rok sa to vsetko vyvetralo a sme spokojni. Alebo sme si mozno iba zvykli :-D
Odpovedať
@pipulkoo Ved aj my si mozno zvykneme 🙂 Vyvod a privod su tak dva metre od seba, presne tak, ako nam to pripravili monteri 🙂
Odpovedať
Profilova fotka
@smolkosk neni to blizko? Este az to je aj v smere vetra, tak aj to ti moze trochu stahovat naspat odpadovy vzduch. Ja som si dal privod z vychodu a vyduch na druhu stenu na sever. Chcel som to opacne, ale povedali mi ze vyduch by mal mat co najkratsiu cestu. Tak kratsie potrubie som dal na vyduch a privod som zapojil na to dlhsie potrubie z vychodu.
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?