Rekuperácia po roku - postrehy

Zobraz úvodný príspevok
Zdravim, tak som sa rozhodol nieco napisat po cca. 14 mesiach pouzivania rekuperacie. Mam rekuperaciu Komfovent REGO 200, rotacny vymennik, maximum 300 m3/h. Dom bungalov, podlahova plocha 106m2, dve dospele osoby. Dam tu aj link na powerpoint subor, kde si mozte pozriet zopar fotiek s pokecom. Bude to asi trochu dlhsi clanok :-) POUZIVANIE: Povodne som spekuloval s roznym nastavenim pocas dna, ale potom som to nechal bezat nonstop na minimum, co je 20% vykonu (cca. 50 m3/hod). 24/7/365 Vacsi vykon zapnem len vtedy, ked pride napriklad navsteva alebo zapalim biokrb. Taktiez mam tlacidla vo WC a kupelni na rychly odtah (100%), ktore po stlaceni funguju cca. 20 minut, ale nejak casto to nepouzivam. Vyfukov je 6: 2 v obyvacke, 2 v spalni a po jednom v dalsich dvoch izbach. Nasavani tiez 6: 2 v kuchyni, 1 v spajzi (tam je aj hlavna jednotka), 1 v kupelni, 1 vo WC a 1 v technickej miestnosti. HLUK: Na 20% to takmer vobec nepocut, navsteva ani netusi, ze nejaku rekuperaciu vobec mam. Aj ked to dam na 100%, nie je to nic, co by cloveku dako extra vadilo. Ked vecer zaspavam, na 20% pocut velmi jemne hucanie z vyfukov v spalni. Vobec ma to ale nerusi. Pokial by som ale mal zaspavat pri 100%, to uz pocut viac a mohlo by to vadit. SPOTREBA: Mam v zasuvke merac spotreby – na 20% to berie v zime cca. 40W, pokial su filtre ciste. Ked sa vymennik netoci, co sa deje pocas funkcie chladenia v lete (letny bypass), berie to 30W. V zime mam zapnuty dohrev na 22°C, takze striedavo zapina spiralu o vykone cca. 800W. V mojom pripade je pre spotrebu domu uplne jedno, ci mam dohrev zapnuty alebo nie, lebo kurim konvektormi Adax. Pokial by som mal lacnejsie kurenie (plyn, TC..), asi by som dohrel vypol. Aj som skusal bez dohrevu, chladnejsiu teplotu som pri 20% nejak negativne nevnimal. CO2: Hlavny dovod, preco som vlastne RJ kupoval. Po nasom “cerstvy vzduch”. V prilozenom subore je graf, kde vidno bezny priebeh pracovneho dna od cca. 6:00 rano po dobu 24 hodin. Ja sa snazim drzat hladinu CO2 do 1000ppm, co sa mi vcelku dari aj pri minimalnom vykone. Ked to na hodinu/dve vystupa trochu nad, tak to neriesim. Este mala poznamka - ked odideme rano okolo 6:40 z domu, dom je komplet vyvetrany az okolo 13:00. To len pre tych, co sa im nezda, ze naco to ma bezat, ked nie som doma. Pre zaujimavost dam aj tyzdenny graf merania CO2 v mojom dome (s rekuperaciou), dom bez rekuperacie a byt bez rekuperacie. V byte sa podla tych grafov vetra cca. 3x do dna, co je podla mna taky bezny standard u vacsiny ludi. V dome kamarat vetra pravidelne (vzdy ked mu ukaze nad 1000 ppm) a navyse ma stale otvorene mikrovetracky na oknach. Aj teraz, ked je cez noc -15 :-) Ale ma viac menej porovnatelnu kvalitu vzduchu, ako ja. FILTRE: Original filtre stoja 36€ sada (2 kusy), co je pomerne dost. Ako som pisal, mam v zasuvke merak a ked sa zacne prikon blizit k 50W viem, ze filtre su uz zanese, tak som ich vybral a povysaval. Casom ale ani to nepomaha, tak ich treba vymenit, u mna to vychadalo asi tak raz za pol roka. Cize 72€ do roka, co je 2x viac, ako zozerie cela RJ za rok. Preto som to poriesil tak, ze som si kupil filtracnu tkaninu G4 1m2 za 7€. Zatial to mam len cca. mesiac, ale zda sa, ze to funguje v pohode. Kedze tkanina je pomerne makka, ako vystuz som pod nu dal plastove maliarske sitko z Tesca v cene 1,30€, ktore som nastrihal na potrebny rozmer. Cenovo to vychadza 10 az 20 krat lacnejsie. Podla toho, ci ju dam dvojmo alebo len jednu vrstvu. Tak sa ale zda, ze uplne bude stacit jedna vrstva. Viac info a dake tie fotky v prilohe. OSTATNE: 1. Odporucam poriadne 2 az 3 krat zaizolovat privodnu ruru z exterieru. Inak sa vam v mrazoch bude na nej zrazat vnutorna vlhkost a bude vam to stekat po jednotke, pripadne aj do nej. Idealne je pouzit samolepiacu kaucukovu izolaciu. Napriklad http://www.klimatizacia-vetranie.sk/p... 2. Na nasavani sa mi stalo, ze pri mrznucej hmle sa mi na sietke vytvorila namraza a uplne upchala nasavanie. Jednotka vtedy vali na plny vykon, aj ked je nastavenych len 20%. Preto mam 2 nasavacie mriezky na fasadu. Jednu bez sietky na zimu a jednu so sietkou na leto. V zime aj tak komare nelietaju a mriezku vzdy vymenim pred a po zime. 3. Rekuperaciu neodporucam vypinat a hlavne nie v zime, ked mrzne. Ja som to raz urobil, smer vzduchu sa otocil a teply vzduch z domu potom isiel nasavacou hadicou von a sa v nej kondenzoval. Potom voda kvapkala po fasade. Ked uz ju potrebujete v mrazoch vypnut na viac ako dajme tomu hodinu, odporucam upchat handrou tie dve hadice, co idu do exterieru . Proste treba zabranit tomu, aby si vzduch v hadiciach/rurach isiel, ako sa mu zachce. 4. Ak mate zapnuty dohrev v zime a nahodou vypadne prud, ked ide jednotka na vacsi vykon, moze sa stat, ze sa zapne tepelna ochrana spiraly. V takom pripade treba stlacit cervene tlacidlo RESET, ktore sa nachadza pri spirale, inak sa neda jednotka opat zapnut. Je to ochrana proti prehriatiu. Mne sa to samo od seba este nestalo, iba ked som to raz urobil naschval. 5. Mam v plane este zaizolovat plechovu “prepazku” medzi studenou a teplou castou rekuperacie vo vnutri. Pri velkych mrazoch sa na tej teplej casti (kde ide odpadny vzduch z domu) zraza voda. Nie je to nic hrozne, len taka rosa. Pouzijem tu samolepiacu izolaciu, co som uz daval link. Na fotkach to bude lepsie vidiet, o co ide. Zatial tolko, neviem co by som este. S jednotkou som spokojny, zatial funguje bez problemu. Par drobnosti, co som napisal hore, som uz vychytal. Cistenie zatial neriesim, ale v buducnosti mam v plane raz za 2-3 roky prebehnut hadice dakou handrou na dlhom drote (nieco, ako maju kominari). Pekny vecer. Link na .pptx subor https://drive.google.com/file/d/0B-hs... Pre istotu aj v starsom Powerpoint formate https://drive.google.com/file/d/0B-hs...
Odpovedať
@14054 Veď tu už netreba nič riešiť. Stačí konštatovať, že aktívna rekuperácia je totálna blbosť.
Odpovedať
Profilova fotka
@janopopovec rekuperačná jednotka nevyrobí z 1kW tepla 38kw, ona spotrebuje 1kw na to aby zrekuperovala 38kW a to je zásadný rozdiel. takže tu nehovoríme o prírastku energie. ... ale je to ozaj len teoretické číslo. reálne 1kw na 10-20kw.
Odpovedať
@ruren Ja si zase myslim, ze staci konstatovat, ze totalna blbost je 90 percent tvojich prispevkov tu na tomto fore. Ja to fakt nechapem. Ved ak nemas do coho pichnut (neviem, ci je to vekom, alebo inou disfunkciou), tak skus napr. jogu a nie neustale tu vypisovat pi**viny. Aby bolo jasne, aj ked sa musim neustale opakovat, ja som opisal moje skusenosti s aktivnou reku. Ja ich nepredavam, Takisto asex, ked bol u mna a riesili sme tu rekuperaciu, tak rozpraval trochu inac. A odbornych diskusii na tuto temu najdes dost, taj si googli a citaj. Jediny jej problem podla mna je cena. Keby stala 2000 € tak ju mas doma aj ty, ty totalna blbost, tak tu nerob zo seba vola. Ja som s mojou spotrebou nadmieru spokojny. Za cely dom, ked dam dvojtarif konecne, budem platit okolo 75,- €. pri 120m2. Dole hodim grafy teplot cez leto a cez zimu, som zvedavy, ako hlavne cez leto dosahujes tepelnu pohodu ty.
Odpovedať

Odpovedať
@14054 Ja som nepovedal že ty si na 90% totálny blbec, ale keď to berieš tak, potom není čo dodať
Odpovedať
Profilova fotka
zdravim, k jednotke sentinel kinetic b, ake alternativne filtre odporucate? G4 kupit 1m2 a nastrihat, ci? kde odporucate kupit dany filter, kde je to najvyhodnejsie? co som nasla m2 za 7,8, ale postovne stoji tiez 7euro, tak ci nahodou neviete nieco vyhodnejsie, dakujem
Odpovedať
dik @14054 za to, co si mi popisal. Dobre mi padlo pocut od niekoho realnu skusenost a pozitivnu. Lebo je jedna vec pozerat parametre pri jednotkach a ine je ked citam, ze ako sa to prejavi v praxi, ze je to citelne, ze tie peniaze by neboli vyhodene. Zvazoval si aj nejaku inu znacku, ci nie? So servisom si nemal problem?
Odpovedať
@velli Servis som zatial neriesil, ale predavaju dake baliky, ktore obsahuju rozne servisne sluzby, myslim, ze sa staci informovat u nich. Ako prve som pozeral NIBE, ale je to trochu iny princip a ten Nilan mi prisiel proste lepsi. Su tu aj borci, co kupuju z ciny, ale taky dobrodruh som zas neni.
Odpovedať
Profilova fotka
Je pravdou, ze pri aktivnej je problem cena, teda ani nie, ze problem, ale skor je to dovod preco ju doma nema este kazdy. Ale tak co si vsimam aj vo svojom okoli, tak viaceri uz zainvestovali a do aktivnej isli. S tym, ze usetrili na niecom inom. Len aby vetranie mali urobene dobre a aby im to vyhovovalo. Ale ako sa hovori proti gustu ziadny disputat. Ale tiez sa priklanam k tomu, ze je to skor o tej cene. O nicom inom.
Odpovedať
Profilova fotka
@sverdik Pravdou je, že pri aktívnej reku je problém jej malý vykurovací a chladiaci výkon, ktorý za tie peniaze ani náhodou nestojí....
Odpovedať
baliky, no idem si to skusit najst a teda viacej este prezriet net, najst nejake tie informacie. Z Ciny? Tak na take cosi by som sa ja nedal ani nikdy, zena ta nakupuje z tade ale skor take malickosti, comu tiez nejako neviem prist na chut, ale tak ked jej to robi radost tak budis. Ale takuto zavaznu vec, to je podla mna celkom risk. Je sice pravda, ze vela veci sa tam robi, len neviem si predstavit jak potom servis zabezpecuju alebo ked nepride vsetko ako ma
Odpovedať
@profirekupracia to je profi odpoveď :-D ale fakt. Prakticky to isté, akurát v ružovom. Nie do každej búdy sa aktivna reku hodí. Ja som dom plánoval tak, aby to zmysel malo. Cez leto chladime približne 12-13 hodín, zbytok dna, resp. večera je kompresor off, nakoľko žene je pri dlhšej dobe chladenia zima. Vyššie som dal aj graf s priemerom teplôt za celé leto. Keby chladime non-stop, bola by v dome pocitovo už zima. Čo sa kúrenia týka, je jasné, že reku nikdy nenahradí klasické vykurovanie, prečo by aj malá...ale vzduch, ktorý počas zimy ide do interiéru má teplotu okolo 37 stupňov, samotné kúrenie spúšťame posledný novembrový-prvy decembrový týždeň. Bez dakeho dymenia v krbe a pod. Takže otázka skôr stojí, do akého domu sa už aktívna reku oplatí?
Odpovedať
Článok sa načítava...
Profilova fotka
@14054 Profi odpoveď laicky povedaná....nebudem rozpisovať to čo už pán Hošťák popísal vyššie....načo ho mám opakovať. Samozrejme že keď je vzduchový výkon nad-dimenzovaný tak to pocitovo cítiť. Ale načo hnať 12h jednotku na 100% výkon napríklad 450m*3*/h len aby ste s nej dostal 1KW chladu keď Vám postačuje do domu vo Vašej neprítomnosti dodať 50m*3/h vzduchu a chladenie zapnúť tesne pred návratom domov (napríklad cez smart aplikáciu)? Zapnem si 2x4KW multisplita z vhodne umiestnenými vnútornými jednotkami na hodinku a mám presne to isté....a garantujem Vám ,že ten Vás bude stáť menej ako aktívna reku. Čiže príkladom 8 KW klíma s kúrením a 2 vnútornými jednotkami + rekuperácia bez kompresora je obstarávacia cena nižšia ako aktívna rekuperácia... Nevravím, že aktívna rekuperácia nieje funkčná....ale v porovnaní z inými dostupnými riešeniami drahá a neúčinná. Stačí takáto profi odpoveď? :-)
Odpovedať
ako vidim, tak pri tomto to asi zakazdym bude tak, ze kazdy bude mat svoju pravdu a bude preferovat nieco ine, kazdy sme iny a mame ine ocakavania, tym padom myslim, ze je to normalne 😉 Len registrujem, ze coraz viacej ludi sa zacalo zaujimat o aktivnu reku 🤔
Odpovedať
Ja to poviem za mna. Planoval som pasivnu, trochu som sa do toho problemu zakusol a skončil som s aktivnou za 2788Evro. Ked ju budem vyuzivat ako pasivnu, tak budem kludny, lebo vsetci okolo podobne prachy dali za pasivnu :-D
Odpovedať
@profirekupracia az na to, ze ta jednotka ide 12 h na 40 percent z 350 m3/h (stupen 2), na treti stupen ide, len ked niekto omylom stlaci zvyseny odtah a ten 4 (100 percent ) snad este ani spusteny nebol. Nechapem ten dovod takto zavadzat. Co sa klimy tyka, tak napr. my pracujeme na smeny, cize doma je stale niekto, to za prve. Za druhe, nie kazdemu tie vnutorne jednotky vyhovuju. Mne je to jedno, ale narazam na zeny, ktorym to napr. z estetickeho hladiska vadi. Tak isto ta exterierova. Za tretie, stale nie je vyriesenia TUV. A ja to mam aj s kurenim, cize skrina 60*60 cm mi zabezpeci vsetko, co v dome potrebujem, mam na to jedno ovladanie a ten cenovy rozdiel, ked to vsetko spocitam, zas taky markantny nebude. (6400 €) Predsa len, riesit klimu, ked mozem normalne vetrat s reku a mat cely cas v dome konstantnu teplotu...Takze sa budem opakovat, ale ja jediny problem vidim v tej vyssej cene, vykon na nas dom je postacujuci. Kazdemu, kto mi napisal, som poskytol moje skusenosti z prevazdky, mam odpisy elektromera, par ludi uz som tu mal aj na navsteve a vsetko dopodrobna vysvetlil. Nemam z toho ani cent, nic nemontujem ani nepredavam. Je na kazdom, ako sa rozhodne, ale ja by som rozhodne nemenil. Sice to neni profi odpoved, ale je zadara :-)
Odpovedať
@14054 Tak to je BINGO. Ja mám pasívnu rekuperáciu, bývam takmer pod Lomníčakom a tiež kúrenie zapínam koncom novembra. A uisťujem ťa, že to vôbec nemá nič spoločné s rekuperáciou, ale skôr by som povedal, že s vývojom počasia za posledné roky.
Odpovedať
@ruren Boze chlape, ty si najskor zapni mozgove bunky skor ako cosi napises. Kde je aka diskusia, ty si tam a stojis na opacnom brehu. To ta tak zivot bije, ci si tu chodis ulavovat? Pokial viem, tak mas krb. Jasne, ze tu budes vypisovat, ako kuris raz za dva tyzdne a aj to, ked je -20, ale vies co? Mna to nezaujima. Vysvetlovat ti, ze kazdy dom ma nejaku tepelnu stratu a ked v noci ide teplota k 0, tak proste dom chladne a bez toho, aby si tam to teplo nejak dostal, tak 23 stupnov v baraku neudrzis? To co ma s vyvojom pocasia? Si uz fakt dilino? Konkretne co ti stoji za to, tu robit stale zo seba vola? Ako ja som hadam normalnu diskusiu tu na MS stebou nenasiel. A ked tu tak riesis aktivnu reku, tebe nebolo blbe dat za sprosty odporovy drot do podlahy 4100 € Tomu hovorim BINGO zase ja :-D
Odpovedať
Profilova fotka
@14054 A na tých 40% koľko KW odovzdá chladu ? 300W ? 400W ? Samotný rekuperátor bez kompresora spraví viac. Ešte jeden rozdiel...rekuperácia Vám saje vonkajší vzduch...čiže v lete musí vyvinúť vyšší výkon na chladenie ako klimatizácia, ktorá točí vnútorný vzduch a to min, množstvo vzduchu vymení pasívna rekuperácia aj z čiastočným dochladením len rekuperátorom. Ja nemontujem klimatizácie a viem namontovať aktívnu rekuperáciu....ale jednoducho nevidím logický dôvod prečo by som sa mal pre ňu rozhodnúť. Malý výkon, vysoká cena...pádnejší argument azda nieje.
Odpovedať
@14054 Jediného vola tu robíš zo seba ty, s tvojou aktívnou rekuperáciou. A jasne ti to pomenoval @profirekupracia , že je to zbytočnosť, ale tvoja volská hlava to nevie pochopiť. Jednoducho si sa nechal nahovoriť na hovadinú a teraz chceš, aby sa našiel ďalší vôl, aby si nebol sám.
Odpovedať
@14054 A k tej poslednej vete. Zle si čítal, lebo ja v podlahe nemám žiadne odporové drôty.
Odpovedať
Profilova fotka
ja mam aktivnu rekuperaciu za 1900 eur, , ma vykurovaci vykon 2.6 kw, a chladiaci 2.2 kw, funguje perfektne
Odpovedať
Profilova fotka
pre tych co tu zavadzaju klimatizaciou, tak na rozdiel od aktivnej rekuperacie s pasivnym vymennikom, prave klimatizacia pracuje s vonkajsimi teplotami kedze ma vonkajsiu jednotku, a rekuperacia pracuje s interierovymi teplotami, a pri klimatizacii treba tak ci tak vetrat a robit tepelne zisky, ked ma raz chladiaci vykon 2.2 kw tak ma vykon 2.2kw a ziadnych 300 ci 400 watt
Odpovedať
Profilova fotka
@jblaze ehm ? klimatizacia ochladzuje len vnutorny vzduch, je absolutne nepodstatne, ze ju odvadza von. Rekuperacia ochladzuje vzduch nasavany z von, cize logicky na to potrebuje vyssi vykon. Ano pri klimatizacii treba vetrat, to ale vyriesi pasivna rekuperacia.
Odpovedať
Profilova fotka
@majkoj vyssie som napisal ako to je a myslim ze je to jasne
Odpovedať
Profilova fotka
@ruren preco by bola aktivna rekuperacia zbytocnost? Aj mobil za 1000 euro je zbytocnost a polovica sveta si ho kazdy rok kupi a ani ho nevyuzije. Ci rozumnejsia je pasivna rekuperacia a k tomu tri klimy na stenu? ;-) @jblaze co ty na to?
Odpovedať
Profilova fotka
@pipulkoo ked uz mam rozvody vzduchu, tak ich vyuzijem naplno ;) , niekto si da vodnu podlahovku pretoze si moze vymenit zdroj kurenia kedykolvek, ja som zvolil kurenie vzduchom a vdaka rozvodom si viem zvolit tak isto rozny zdroj aj v buducnosti,
Odpovedať
@pipulkoo Už raz so tu viedol takú debatu a stále tvrdím, že klimatizácia a rekuperácia je zlé riešenie. Keď by som potreboval v lete chladiť tak rozhodne by som si dal pred rekuperáčnu jednotku glykolový zemný výmenník. Cenovo by som sa s týmto riešením dostal možno na úroveň, aktívnej rekuperácie, ale náklady na prevádzku by boli oproti aktívnej úplne zanedbateľné. Tak že rekuperácia + klima, alebo aktívna rekuperácia, je jedno horšie riešenie ako druhé.
Odpovedať
Profilova fotka
@ruren Ja idem robit presne to co pises. Na privod do rekuperacky chcem pripojit chladic, ktory budem chladit zemnym registrom co mam pre TC zem voda. Uvidime jak sa to podari. Som zvedavi ci dosiahnem to co ocakavam. Ked nie, tak potom hodim ten chladic medzi rekuperacku a rozdelovac privodnych potrubi do miestnosti. Len v tom druhom pripade uz bude treba riesit aj rosny bod. Prvy pripad je jednoduchsi.
Odpovedať
Profilova fotka
Aby som uzavrel tému aktívna verzus pasívna rekuperácia, poviem to na rovinu... Nakoľko viem čo predávam a viem čo sa predáva a ako to reálne funguje. Tak v mojom dome je na stene pasívna jednotka. Ak by som chcel aktívnu, tak by tam už dávno bola a chválim ju do neba, ale nebo sa nekoná a tak nechválim... nikto vám nevie dať viac ako vám vie slúbiť... preto vymysleli reklamu aby slubovala...
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?