Rekuperácia Nilan Compact - skúsenosti

Zobraz úvodný príspevok
Skusenosti s pouzivanim rekuperacie NILAN COMPACT
Odpovedať
@suomi101 Klimatizácia je klimatizácia, to je sto a jedno, klíma ti urobí veľký teploty rozdiel, že ozaj dostaneš facku v lete, keď prídeš zvonku dnu, ale keď to je ochladenie rekuperáciou tak to robí pár stupňov aby vo vnútri nebola páľava, že vieš udržať ten interiér tak aby sa neprehrial.
Odpovedať
@suomi101 Tiež mám NILAN Compact aktívna rekuperácia s ohrevom teplej vody. Čo sa týka chladenia základ je dobre zaizolovaný dom a tienenie na oknách. Potom si myslím, že nejaká výkonná klimatizácia je zbytočná, samozrejme ak nechceš chladiť z 32 st. von na 17 dnu. Moja má výkon dohrevu a chladenia 1000W. Spoterebu tepla mám počítanú na cca 4kW na celý dom, takže na prechodné obdobia na ohrev viac a na ochladenie o cca 5°C to stačí a ak regulujem výfuky rozvodov do miestností, kde nepotrebujem chladiť, tak je to fajn. Mám to prepojené s inteligentnou domácnosťou LOXONE, tak mi to riadi komplexne. Zatiahne závesy, odkryje, pridá výkon ventilátora, keď treba zmeria vlhkosť a teplotu, či množstvo CO2. ďalej čistejší vzduch aj bez zápachu ak dáš uhlíkový filter, diaľkový monitoring prepínanie na úsporu a ešte mi elektriku účtujú v najnižšej tarife, lebo mám tepelné čerpadlo. Intenzívne využívam rok a spokojnosť. Mesačne platím 110€ zálohu za elektrinu a mal som preplatok. Neplatím nič viac (okrem hypotéky) nemám plyn a kúrim eklektickými rohožami v podlahe o celkovom výkone cca 8kW na celý dom a kozubom prepojeným s rozvodom vzduchu. Varím na indukčnom sporáku. Zatiaľ spokojnosť.
Odpovedať
@lvasko Ahoj Ivasko, tiez mame Nilan Compact, mozes mi prosim tam poslat tvoj Loxone Config pre Nilan v PM? Ten default co nam dali Nilanaci je na figu a to co pises sa mi paci... kedze mame podobny dom - EPD, infrafolie, i ked skoro vobec nejdu... tak mala spotreba tepla. Dakujem.
Odpovedať
@celiandrah v čom je podľa teba problém? Čo je na tom zlé na tom, čo máš?
Odpovedať
@celiandrah Tiež som vychádzal z ich nastavenia. Stále to riešim. nemám to v takom stave, aby som to mohol poslať. momentálne chcem prestaviť referenčnú teplotu nie z miesta kde je jednotka Nilan, ale z teploty nasávaného vzduchu z izieb, lebo v miestnosti (keďže je to technická s oknom aj strešným) mi teplota vybehne teraz aj na 28°C a Nilan chce chladiť, ale v spálni, ktorá je na severe a slniečko zasvieti len podvečer, mám teplotu 20°C a chladiť nechcem, v obývačke 25°C v podkrovných izbách východ 25°C západ 26°C chcem prichladiť, tak by som bol rád, ak by mi to počítalo potrebu z priemeru. Zistil som, že najdôležitejší údaj je práve tá teplota, respektíve tá, ktorú určíš z miestnosti ak tam máš snímanie teploty a pri Loxone sú to tlačítka.
Odpovedať
@lvasko neskúšal si nejako komunikovať aj s technikmi tej značky alebo s tým od koho si tú rekuperáciu bral, že či by ti tiež zo skúseností nevedeli poradiť nejaké tie finty ako čo najlepšie nastaviť?
Odpovedať
Profilova fotka
som si myslel, ze uz pri samotnej montazi jednotky je to tak, ze ti to nejak optimane nadstavia a poradia aj nejaky ten manula ako by to bolo najlepsie
Odpovedať
Profilova fotka
@bigger225 nastavenie ti urobia aj všetko na začiatku to áno, ale ono postupne ako sa mení počasie, ročné obdobie, tak budeš prichádzať na to, že čo ti vyhovuje, kedy proste pridať, kedy ubrať, či aj takto v lete vlastne večer, v noci pridáš nech viacej vzduch prúdi a cez deň menej alebo ako. To nastavenie potom je na tebe.
Odpovedať
@bigger225 Poradia, mne tak poradili, čo ako by bolo vhodné, aj nastavenie urobili aj všetko, ale tak máš rozdiel v lete v zime a dobré je to, že si vieš tieto veci korigovať.
Odpovedať
@majkisper mna hlavne co pri rekuperacii co mame tesi je to, ze nemusime doma nejako riesit komare a takyto kadejaky hmyz, co zvykne na vecer ozivat. Ked nemusime vetrat oknami, je to fajn 😄
Odpovedať
Filtračná tkanina je z jednej strany "vatova", z druhej strany hladká a lesklá. Je jedno, ako sa vloží alebo má určený smer prietoku vzduchu?
Odpovedať
Takže v týchto horúčavách si neviem NILAN Compact vynachváliť. Samozrejme nie je to klimatizácia a na chladenie má niečo viac ako 1kW výkonu k dispozícii na celý dom, ale v kombinácii s tienením, dobrým zateplením je to v pohode. Vo vybraných miestnostiach (spálňa, kuchyňa) som mal teplotu v porovnaní s vonkajšou aj o 8 - 10°C nižšiu. Mám v potrubiach klapky, tak do miestností, kde som nechcel som ich zavrel. Vonku 36°C dnu 26 aj menej a čerstvý vzduch. Výkon chladenia ovplyvňuje aj nastavenie množstva vymeneného vzduchu a v tým výkon ventilátorov, čo je spojené s väčšou hlučnosťou. Treba si premyslieť ako na to. LOXONE do dokáže. Najdôležitejšie kritéria pri riadení Nilanu cez Loxon je teplota v dome a tú Nilan zistí z teploty odťahu, čo je priemer v dome. Dá sa aj podľa referenčnej miestnosti. Potom výkonu ventilátorov. Dá sa nastaviť aj nerovnomerne, to znamená pretlak, alebo podtlak v miestnosti. Nemám ešte úplne jasno, ako je to s teplotou privádzaného vzduch za výparníkom do domu. Vie tam byť aj mínus, či výrazne nízke teploty (ak ohrievaš teplú vodu napr.) , lebo čím nižšia teplota, tým rýchlejšie by sa mala miestnosť vychladiť a to neviem ako nastaviť. Má to svoju logiku, aj otváranie či zatváranie bypasu, čo znamená, že či vzduch z vonku ide cez pasívny výmenník, alebo nie. Príklad. Vonku je podvečer 17°C dnu po teplom dni mám 25° a optimálnu teplotu mám nastavenú na 22°. Bypas sa otvorí a dom je chladený 17° na požadovaných 22°, ale ako to urýchliť a využiť teplotu výparníka 3° na rýchlejšie ochladenie. Kvôli tomu mám aj poctivo izolované Spiro potrubie do izieb. Prijal by som v tomto radu, ak viete.
Odpovedať
Článok sa načítava...
@lvasko takže ani klimatizáciu pri takýchto teplotách nemusíš riešiť, za mňa je to dobrá voľba a najmä keď sme si my zisťovali ceny len pasívnej rekuperácie a potom jednotky, ktorá aj dokáže takto trošku ochladiť, tak to zase nebol taký rozdiel, žeby nás to zruinovalo a tiež som názoru, že stálo za to do toho ísť 🙂
Odpovedať
Profilova fotka
@janula_be cize radsej ist do tej rekuperacie ako do klimatizacie? Ma to aj nejake ine vyhody, ze preco? Mne pride ta klimatizacia praveze taka sikovnejsia.
Odpovedať
Profilova fotka
Šikovnejšia možno hej, keď si porovnáš napríklad veľkostne, ale zase rekuperácia má iné výhody, čo samotná klíma nie.
Odpovedať
@kristian3367 moja aktívna rekuperácia dokuruje, dochladzuje, vyrába TUV a samozrejme vetrá, takže vôbec nemusím vetrať oknami, preto mám prevažne neotváravé, čo je ekonomicky výhodnejšie pri nákupe a samozrejme lepšie izolujú čo je výhodnejšie pri prevádzke.
Odpovedať
@kristian3367 klimatizácia je proste o inom, to nemá také výhody ako riadené vetranie vzduchu, pri tom máš dobré, že sa ti neustále vetrá, na rekuperácii máš filtre, takže dnu ide čistejší vzduch, vieš si intenzitu vetrania nastaviť ako chceš, prípadne si to riadi podľa množstva CO2 vo vzduchu v miestnosti, to je proste o inom jak klíma. a rekuperačné jednotky sú vlastne aj rôzne veľkosti, záleží od typu a od značky
Odpovedať
Profilova fotka
klima v podstate len chladi, nie? alebo teda asi sa bude dat pouzit aj na prikurenie, ale to je podla mna nerentabilne zas. kdezto ta rekuperacia ma viacero funkcii sa da povedat.
Odpovedať
@bigger225 v prvom rade ide pri tom o výmenu vzduchu, aby vo vnútri si mal príjemný pocit, aby si nemal pocit, že je vzduch ťažký a vydýchaný, lebo u nás sa to večne dialo, keď sme mali návštevu, že viacej ľudí a hneď ťažší vzduch a to nárazovo vetrať, potom riešiť, že niekomu fúka, nefúka a neviem čo a takýmto vetraním je to vyriešené a bez toho aby niekoho ofúklo 😄
Odpovedať
Profilova fotka
@cielo33 takze pri tej rekuperacii to necitis, ze nejak prudi ten vzduch?
Odpovedať
@kristian3367 Su aj ine rekuperacie, kde vykon chladenia/ohrevu moze byt podstatne vyssi. Az k 5kW.
Odpovedať
@bigger225 v podstate nie. Pri bežnom režime. Záleží ako máš otvorené ventily v izbách a robené rozvody. Čo najväčšie oblúky a priemery potrubí tým menšia rýchlosť vzduchu pri rovnakom objeme vetrania, tým menší hluk aj pocit prievanu. Tiež je dôležité, kde sú umiestnené. Nedávať ich, hlavne prífukové, nad posteľ, sedačku a na miesta, kde sa ľudia dlhodobo zdržujú ľudia. Tiež tvar výustného ventila. Môže fúkať do boku, či hore. Jednoducho si to treba preštudovať a premyslieť, alebo to zadať odborníkom. Moja zlá skúsenosť, že som s priestorových dôvodou urobil za sebou dva malé priemery oblúkov potrubia a pri väčších objemoch výmeny vzduchu to celkom hučí.
Odpovedať
Profilova fotka
diky vam za take objasnenie, aky je rozdiel vlastne medzi rekuperaciou a klimou. ja som to vnimal tak, ze rekuperacia je proste len nieco ako taka centralna klima, ale ako citam, tak som sa dost mylil 😬
Odpovedať
Ano. Rekurperacia sluzi na vetranie so spatnym ziskavanim tepla. Ale vyrobcovia pochopili, ze sa to da vyuzit aj na prihrievanie/chladenie (tzv. aktivne rekuperacie). Mimo to, niektore rekuperacie maju prihrev standardne uz na privode vonkajsieho vzduchu, aby sa zabranilo namrzaniu vzdusnej vlhkosti v tom vymenniku. Nejake velke prudenie vzduchu sa od rekuperacie neda ocakavat, su pomerne slabe, co sa tyka prietoku vzduchu. Da sa to prirovnat, napriklad k digestoru, akurat, ze rekuperacia to mnozstvo dava do celeho domu. Volit “silnu“, alebo naopak “slabu“ vzhladom na m³ vzduchu v dome sa neoplati, nakolko nevhodnym vyberom sa dosiahne akurat to, ze rekuperacia nebude pracovat v spravnom rozsahu, ventilatory pojdu bud na nizky (neefektivny) vykon, alebo presne naopak, na plny vykon, kde taktiez neni dobra efektivita. Nevhodny vyber sa prejavi vo vyuctovani za EE. Existuju prepocty, kde sa zohladnuje ziadany komfort, potrebny objem vzduchu co sa ma vymenit a podla toho sa voli vhodna rekuperacia.
Odpovedať
@kristian3367 je to rozdiel oproti klimatizácii a veľký, tiež nám trvalo, kým sme si urobili prehľad či vlastne rekuperáciu chceme, či nám to môže priniesť niečo, čo nám bude sedieť, čo bude nejakým spôsobom užitočné a tak, ale teda dnes neľutujem, že sme do nej išli, investovali a hneď že sme aktívnu dali
Odpovedať
@bigger225 akože ak myslíš prievan alebo niečo také, tak to vôbec nie. Ja mám od Nilanu a to akurát čo cítime, že nemáme doma vydýchaný vzduch a aj keď sa niečo varí, pečie, tak to nie je cítiť po celom dome. Ty necítiš akoby nejaký chladný vzduch ako to je pri otvorených oknách.
Odpovedať
@cielo33 a to je výhoda toho, že človek takto aspoň neprechladne 😉 teda najmä pri deťoch je to super.
Odpovedať
@janula_be tak má to veľa výhod, to je pravdou. Pri deťoch je dobré aj to, že prach toľko zvonku nejde dnu, aj peľ a takéto, lebo pri otvorených oknách ozaj to má človek skoro všade.
Odpovedať
@cielo33 hej to je pravda a tak ked sa na to pozries aj druhou stranou, vlasne ich chranis pred alergiami a udrziavas, ked su teda vo vnutri v takom zdravsom prostredi
Odpovedať
@juliana434 to áno, akože viem, že sa tomu vonku a tak nevyhnú, ale tiež viem sám ako to je čo všetko sa cez okná do domu dokáže dostať, aj hmyz a kadečo a teda je to dobré, že nemusíme okná ani otvárať. A v lete tiež to má svoje výhody, aspoň nám teplo nejde dnu.
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?