Rekuperácia a chladenie

Zobraz úvodný príspevok
Zdravim vsetkych, googlil som, prekopaval modru strechu a ine fora o vzduchotechnike, pisal som do firiem ktore sa zaoberaju vzduchotechnikou a klimatizaciou a vysledok = chaos a dezorientacia na trhu :( tak dovolte aby som sa na vas obratil o pomoc a radu. staviam montovany dom, dvojposchodovy. okna budu tienene externymi zaluziami. chcem dat rekuperaciu - blacksr navrhla rozvody z PE potrubia, priemer 150>125>100 a teraz pomoc prosim - chcel by som vediet ako by som mohol cez tieto existujuce rozvody v lete chladit??? neviem ci je lepsie kupit jednoduchu rekuperacnu jednotku a dat do domu nastene klimatizacie, alebo ci skusit najst RJ ktora aj chladi? neviem ako silno vedia RJ co aj chladia, realne vychladit/ochladit dom v letnych horucavach. len pre info, nechcem robit zemny register. takze ak mi viete poradit budem vam vdacny. pozeral som NIlan, Atera, Paul F, a vsetci nieco ponukaju, ale neviem ci to stoji za to, alebo ci radsej dat zopar nastenych klimatizacii a tak to poriesit cele. idealne by bolo ak by to islo cez RJ, ale neviem ktora by bola najoptimalnejsia, najvhodnejsia a aj cenovo rozumna. kurenie mam riesene podlahovkou a radiatormi na poschodi cez plynovy kotol, takze tie RJ ktore ponukaju aj ohrev TUV mi budu asi zbytocne drahe. ale zas tie ktore ponukaju chladenie tak automaticky maju aj ohrev TUV alebo aj kurenie - tak teraz neviem. poradte mi prosim vas - ak teda rozumiete tomu co som tu napisal :) dost sa bojim toho ze v ked nastanu horucavy v lete a mam montovany dom cize ziadna akumulacna stena na chlad, tak proste nebude toho miesta kde sa schovat pred teplom. a teploty v dome 27-28 a viac je pre mna utrpenie. takze musim to nejak schladit. mozno pockam prvu sezonu ako to bude prebiehat a potom domontujem nastenne klimatizacie, ale ak by to slo cez RJ a cenovy rozdiel oproti beznej a tej co chladi by nebol az taky velky, tak by som to chcel poriesti cez RJ. poradte mi prosim, ktorym smerom sa uberat a ake konkretne jednotky by ste odporucali? dakujem moc pekne za akukolvek radu. JD
Odpovedať
@ondro81 Už mam nakupene rury, kolena, redukcie. Všetky tvarovky su už aj s tesnenim. Rozvody su už hotove aj zaizolovane.
Odpovedať
Profilova fotka
Aby som nadviazal na nazov temy, tak chladit rekuperaciou je velmi zle riesenie a za vela penazi. To ze vam to ochladi vzduch o nejake 3-4C je malo. To skor by som riesil klimu a spatne ziskaval "chladny vzduch" cez vymennik spat do priestoru a to hlavne vsade tam kde su privodove potrubia.
Odpovedať
@kriloter ak das na privod klapku (zo servo pohonom napr. 0-10V [0-100%] ) a pred vstup rekuperacie das cidlo teploty (nasavaneho vzduchu) [niektore rekuperacie maju vsebe - ale tazko sa paruju z riadenim] tak napr. pri 0stup nechas ptverenu klapku len na 30% je to z casti taka nahrada bypassu, idealnejsie je za vstupnu klapku dat ohrievac, takto sa da poriesit aj chladenie, ak chaldic spojis TC alebo Klimatizaciou :) snad pomoze :)
Odpovedať
@kriloter jop a riadit si to mozes cez PLC napr. ale nie len toto, ale co len chces ohladom domacnosti, ovsem ak chces :) ale da sa zit aj bez toho :)
Odpovedať
Profilova fotka
@ruren mam HRUC 380, v mrazoch fungovala bez problemov , som s nou spokojny, ticha s nizkou spotrebou.
Odpovedať
@jozopan Dik za informaciu.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 2 rokoch
Ahojte, chcel by som obnovit diskusiu. Mam vodny vymenik v rekuperacii a je nezapojeny. Vymyslel uz niekto chladenie co funguje ? :-D dik za koment.
Odpovedať
@sobotovic Urcite vymyslel. Vola sa klimatizacia :-D
Odpovedať
Klimu mam, mne ide o to schladit vzduch ktory vhana rekuperacka.
Odpovedať
@kamilhe no počuj ja idem riešim to iste akurát mam užitkovú vodu riešenú zo studne a ako tlakovú nádobu už roky mam obojživelník bojler 200litrov takže voda zo studne ma 6 stupňov celoročne bojler je izolovaný a je v kotolni tak nezamrzne a chcem to kvôli aktívnemu chladenú a je škoda pustiť vodu do odpadu keď neje znečistená vracaj ju do studne ja mam vymennik tak toto už mam po riešene
Odpovedať
Tak 6 stupňová voda celoročne, to je poklad ! To je kopec chladiacej energie. Voda v mojej studni má 12-16 stupňov. Ohriatu vodu nepúšťaj naspäť do studne - to nebude dobré. Jednak sa voda v studni ohreje po pár dňoch a chladenie potom stratí účinnosť. Jednak sa v studni môžu množiť nejaké škaredé baktérie pri vyššej teplote. Moje chladenie zo studne fungovalo pár rokov, potom sa pokazilo čínske čerpadlo. To bolo také plastové typu fontánového čerpadla s nastaviteľnými otáčkami. Iné podobné a spoľahlivejšie som nevedel zohnať, tak fungujem 2 roky bez chladenia. V noci nechávame otvorené okná. Teraz mám ideu nainštalovať chladič na pôjd na vetvu čerstvého vzduchu z rekuperátora do izieb. Nad chladič chcem dať plastovú nádobu cca 30 litrovú. Do tej nádoby budem napúšťať vodu po dávkach asi každú pol hodinu, pomocou silného 6 barového celokovového čerpadla. Napúšťanie bude riadené automaticky buď plavákom v nádobe alebo časovo. Voda stečie z nádoby cez chladič gravitačne dole do nádoby na dažďovú vodu za domom. Nádobu na dažďovú vodu mám napojenú na zvod z odkvapov, takže nádoba nepretečie - po naplnení prebytočná voda odtečie späť do rúry odkvapu. Toto všetko asi vyzerá dosť komplikovane... ide mi o zachytenie aspoň časti vody z chladenia na polievanie záhrady.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 1 roku
@rkorba dával si ten vodný výmeník pred rekuperáciu?
Odpovedať
Článok sa načítava...
@juanitos nie nakoniec nebolo treba lebo som kupil aktivnu rekuperaciu.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 7 mesiacoch
Zdravím páni, nenašli ste také zariadenie, ktoré by skĺbilo v sebe vlastnosti klímy (chladiť a zohrievať) a rekuperácie (naháňať čerstvý vzduch)? to budem musieť naozaj riešiť zvlášť RJ a zvlášť multisplitovú klimatizačnú jednotku?
Odpovedať
@milan_toman To nikdy nebude fungovat poriadne. 1) Rekuperacia v standardnej prevadzke nema taky prietok vzduchu, ze by to stacilo na kompletne kurenie/chladenie. Da sa trochu dokurovat/trochu chladit. 2) Ak by prietok aj bol, v mrazoch by sposobil v interieri extremne suchy vzduch a sialenu spotrebu energie. Na efektivne kurenie/chladenie klimou treba vzduch recyklovat, nie nasavat z exterieru. Takze kazde zvlast.
Odpovedať
@zefe dik za odpoveď
Odpovedať
@milan_toman Jablotron Futura (https://www.jablotronlt.com/sk/futura/) + Jablotron CoolBreeze (https://www.jablotronlt.com/sk/coolbr...) "Modul CoolBreeze sa skladá z tepelného čerpadla s výmenníkom umiestneným v systéme vzduchotechniky. Zaisťuje ohriatie alebo ochladenie čerstvo privádzaného vzduchu."
Odpovedať
@lrdk máš to doma? nejaké osobné skúsenosti...
Odpovedať
@milan_toman neviem aké sú aktuálne možnosti teraz na trhu v tomto smere, ale asi nič extra, (keby to šlo tak jednoducho, tak sa to predáva ako teplé rožky), mám zákazníka ktorý má na vstupe do rekuperácie malý výmenník dohrievaný alebo dochladzovaný cez tepelné čerpadlo, ale žiadny extra výkon to neurobí, skôr ide len o pocitovú teplotu vzduchu a kúri aj chladí cez TC, mám aj zákazníka, ktorý staval tak 10-15 rokov dozadu, dávali mu priemyselnú rekuperáciu a chladenie, v lete si tak chladí cez ňu, ale v zime má klasické kúrenie, možno teraz by už šlo aj kúriť, technicky to bolo riešené tak, že v suteréne má veľkú miestnosť kde je veľká rekuperácia aj veľký hladiaci agregát, vývod z rekuperácie ide do 9 fancoilov ktoré majú možnosť chladenia, čiže je tam nejaký výmenník a ten ochladzuje vzduch hnaný ďalej do miestností, čiže také skôr administratívno /priemyselné riešenie ktoré vtedy muselo stáť šialené peniaze...
Odpovedať
@matocb 1. predohrev a dohrev ku rekuperácii chápem, začína to byť štandardná výbava RJ, 2. to priemyselné riešenie by mohlo byť zaujímavé, ale tam asi podstatne iné prierazy museli riešiť a aj hrúbka rozvodov tomu musela zodpovedať...
Odpovedať
@milan_toman zatiaľ nie, RJ Futura mi budú montovať o niekoľko týždňov len s predprípravou na CoolBreeze. Samotný CoolBreeze som zatiaľ nedával, lebo mám barák na Kysuciach + komplet vonkajšie tienenie + možnosť chladenia TČ (aj keď nie som 100% presvedčený, že nám bude vyhovovať chladiť podlahou). Chcem skúsiť bývať aspoň jednu letnú + zimnú sezónu aby som videl, či mi bude treba chladiť aj cez rekuperáciu, alebo nie.
Odpovedať
@lrdk ano, ale toto nebude stacit na plnohodnotne kurenie/chladenie. Je to len doplnok.
Odpovedať
@zefe To áno, ja som pochopil, že @milan_toman to hľadá len ako doplnok, nie ako hlavný zdroj vykurovania 🙂
Odpovedať
@lrdk hľadám najefektívnejšiu alternatívu k zníženiu nákladov za priamotop el. podlahové kúrenie. A tu sa mi ukazuje kúrenie klimatizáciou ako nanajvýš výhodné. Samozrejme na zimné oddobie v kombinácii aj s el. podlah. kúrením. Plus benefit v lete sa dá chladiť. A v kombinácii s fotovoltaikou by som mohol byť spokojný...
Odpovedať
@milan_toman @zefe Takéto zariadenia (rekuperačné jednotky) samozrejme existujú... jednu mám doma a vykurujem a chladím 4 sezóny... I keď ju nemám projektovanú ako primárny zdroj tepla (len prechodné obdobie). Princíp spočíva v tom, že RJ má i cirkulačný okruh, cez ktorý vzduch ohrieva, prípadne chladí. Zdroj tepla (chladu) je kondenzačná jednotka (vonkajšia klimatizačná jednotka), výmenník v jednotke a ovládací prvok. Riešenie je f. Atrea jednotka rady R5 (u mňa podstropná RB5). Týmto netvrdím, že to bude fungovať v každom dome, záleží na TS objektu, prípadne tepelných ziskoch v lete. Samozrejmosťou je tienenie...
Odpovedať
@praktikman skús trochu viac popísať... za akých vonkajších teplôt vie na koľko zohriať a ochladiť?
Odpovedať
@milan_toman čo sa týka chladenia funguje počas leta, mám nastavených 25 st. C rekuperácia udržiava nastavenú teplotu... ochladzuje sa vnútorný (cirkulačný okruh) RJ sleduje teplotu chladiaceho vzduchu a nedovolí klesnúť pod 16 st. C. Pokiaľ by klesal tak reguluje výkon kondenzačnej jednotky a primiešava vonkajší vzduch... samozrejmá je výmena vzduchu podľa nastavených programov...
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 1 roku
My sme dnes boli v rodinnom dome kde je tepelne cerpadlo Daikin ktore aj ochladzuje. Uakzovali nam ako su natahane hadice a ochladenie je dostatocne aj v najvacsich horucavach. Podla majitela je ucinnost lepsia dokonca ako pri klasickych klimach. Ideme si este pozistovat viac od inych ale zda sa nam to ako naj riesenie.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 1 roku

Odpoveď na príspevok od malase85:

My sme dnes boli v rodinnom dome kde je tepelne c…
@malase85 otvorim tuto temu :) ako do dopadlo akurat riesim klimu a pozeram, ze su rekuperacie, do ktorych je mozne zapojit tepelne cerpadlo vzduch voda ako tomu spravne rozumiem napr. LG multi V S alebo daikin VRV ? mate prip. niekto iny skusenost stou kombinaciou ? trepnem co som tak nasiel napr. rekuperacna jednotka lg eco v lz h050gxn4 ? rekuperacia by sa kupovala ...otazkou uz len je ci radej investovat do "TC" za cca 5000e bez prace alebo riesit klimu za cca polovicu s montazou :D
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od shadowmilan:

@malase85 otvorim tuto temu :) ako do dopadlo aku…
@shadowmilan Jednoznacne klima. V rekuperaci pre efektivne chladenie musis dosiahnut znacne prudenie vzduchu (otacky vetraku). Vznika tam problem s kondenzatom, starost navyse. Dalej chladis vsetky miestnosti cca rovnako, cize nevies to vyregulovat... klimu by si mozno pustil len vmiestnosti na juh, v spalni na sever a kupelni chladit (mozno) nepotrebujes a podobne.
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?