Problém s tlakom v kúrení

Dobrý deň, ešte na jeseň minulého roku sme sa pustili do rekonštrukcie staršieho domu. Táto zahŕňala aj výmenu starého kotla za nový (prietokový Protherm Panther 26KKV) a výmenu trubiek a radiatorov. Keďže bol problém zohnať termostat (nedostatok čipov atď atď) tak kotol bežal nonstop približne mesiac v režime ohrevu vody v radiatoroch na 55 stupňov. Pred týždňom sme konečne nainštalovali termostat a počiatočnú radosť za krátko schladil problém. V momente keď teplota v izbe dosiahla teplotu nastavenú na termostate kotol prirodzene prestal zohrievať vodu v okruhu. Počas prvej hodinky čo nekúril klesol tlak v kúrení z 1.6 baru (ktorý si kotol stabilne držal počas celého mesiaca) na 0.8 baru, kotol vyhodil chybu ohľadom nízkeho tlaku vody a v priebehu ďalšej hodiny klesol tlak na 0.0. Po dotlakovaní si opäť chvíľu držal nastavený tlak avšak opäť po vypnutí ohrevu sa situácia s poklesom tlaku opakovala. Termostat sme teda premiestnili do miestnosti s najvačšími tepelnými stratami, t.j. kotol beží opäť non stop a tlak je stabilný. Technik čo nám kotol inštaloval len krútil hlavou že taký problem ešte nevidel a podozrieval dve veci - vadný trojcestný ventil a absenciu expanznej nádrže (momentálne používame len tú ktorá je nainštalovaná priamo v kotly). Volal aj do Prothermu a tam mu poradili doinštalovať expanzku. Stretol sa s niečim podobným niekto z vás? Ja osobne mám podozrenie že voda bude unikať niekde v spojoch na trubkách (aj keď tie boli po skončení montáže natlakované a kúrenár povedal že bez straty tlaku počas troch dní) avšak je mi divné že by voda unikala len keď v okruhu začne klesať teplota. Vopred ďakujem za rady.
Odpovedať
To je dosť divné, že ten tlak takto klesá. Máme tiež podobný kotol, termostat, na noc máme nastavenú nižšiu teplotu, cez dovolenku dokonca len temperujeme, takže čsto sa stane že v systéme je "studená" voda, ale nikdy nám neklesol tlak v systéme natoľko, že by šiel kotol do chyby. Teraz som akurát pozrel, tlak máme 1,6bar. Ale máme expanznú nádobu, tak možno by to pomohlo aj vám.
Odpovedať
@vajlo svokrovci majú BAXI a tiež im najprv dali kotol bez externej expanzky. Podobne ako u vás tlak klesal a kotol hádzalo do chyby. Nakoniec im pripojili externú expanzku a sú bez problémov.
Odpovedať
@vajlo môže to byť vada expanznej nádoby, montáže (úniky) treba odborný servis. Ak jeden ti nevedel dať odpoveď, volaj iného.
Odpovedať
@vajlo Treba vypnut kotol,vypustit tolko vody zo systemu aby tlak klesol na nulu.Potom zmerat tlak vo vzduchovej casti kotlovej expanzky /da sa to tlakomerom na pneumatiky/.Musi tam byt tlak tak 0,9-1,1bar.Ked je malo ,dofukat,ked je vela odpustit.Potom dotlakovat system vodou na tych 1,5 bar,zakurit. Ak tlak pocas kurenia vystupi nad 2,2 bar,treba do systemu doplnit dalsiu spravne natlakovanu expanzku,lebo hrozi,ze zacne prepustat poistny ventil/byvaju do 2,5bar/. Technika ,ktory spaja problem tlaku s 3cestnym ventilom treba kopnut do riti a nepustat do baraku.
Odpovedať
@dusan72 ...konečne niekto, kto napísal úplne presný a stručný návod na doplnenie tlaku v expanznej nádobe. Takýmto spôsobom vznikne dostatočný priestor na expanziu aj na strane vody, aj na strane vzduchu.... Palec hore....
Odpovedať
@heliator veľmi podobne sa to robí aj v prípade domácich vodární. Akurát s inými číslami.
Odpovedať
Profilova fotka
@dusan72 ja si myslim, ze ten tlak ma byt 1.25bar. 1.1 je malo.
Odpovedať
@mgx To je mozne.Podstatne je zistit,ci tam nejaky vobec je.Lebo to vyzera,ze nie.Moze byt aj upchana trubka k tej ex.Ale to na dialku nezistime.To mal zistit ten tecnik tam.
Odpovedať
Dakujem vsetkym za odpovede. Dnes sme nahodili 18 litrovu expanzku, zatial to vyzera dobre. Uvidime casom.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 10 mesiacoch
Dobrý deň. Mne prepúšta vzduch ventilček na doplňanie vzduchu do expanzky. Pri pokuse o vyskrutkovanie ventilku sa sa odlomili tie zúbky na ňom a teraz nejde vykrútiť. V nádobe nieje žiadny tlak a nejde ani doplniť. Vie mi niekto poradiť ako dostanem ventilček von?
Odpovedať
Profilova fotka
@matomatopato kup si novy expanzomat za 40e a vymen komplet pre pokoj duse. Nechapem, ze sa niekto snazi resuscitovat 20 rocnu expanzku 🙂
Odpovedať
@mgx To mám v pláne len viem ju kúpiť až v pondelok. Môžem kúriť aj keď v nej nieje žiadny tlak?
Odpovedať
Článok sa načítava...
@mgx Ešte taká otázka lebo vôbec sa vtom nevyznám. Expanzka a Expanzomat je to isté?
Odpovedať
Profilova fotka
@matomatopato expanzku (odborne expanzomat) maju v kazdom OBI, HORNBACHu aj Baumaxe. Mozno aj merkury market, ale OBI,HB urcite. CI kurit? Asi hej, hlavne ked ju aj tak vymenis.... Nezabudni, ze expanzka sa tlakuje, ked je system vypusteny, neda sa tlakovat oproti vode (lebo je nestlacitelna). Tzn. ak chces menit tlak expanzky, musis spustit system...
Odpovedať
@mgx Ďakujem veľmi pekne za pomoc. Dopustil som trochu vody do kotla aby stúpol tlak aspoň na 0,5 Baru. Veď poprípade vypustí cez poistný ventil.
Odpovedať
@mgx Ešte sa potrebujem poradiť. Môžem tú 25l 6Barovú vymeniť za menšiu napr. 18Lalebo ešte menšiu? Mám jedno poschodový dom a 11 radiátorov. Nikdy sa netlakoval viac ako na max. 1 Bar
Odpovedať
@matomatopato Objem expanzky by mal byť cca 10% objemu vody v celej sústave kúrenia. To si už musíš zrátať sám. Kúriť sa dá chvíľu aj bez expanzky - musíš znížiť vodný stĺpec v systéme, potom ho vrátiť nazad a NEODVZDZŠNIŤ 1-2 najvrchnejšie radiátory - na chvíľu nahradia expanzku...
Odpovedať
Profilova fotka
@matomatopato urcite nie. Musis pouzit 25L alebo vacsiu. na 1 poschodiak je 25L vacsinou akurat. Vacsia ma vacsinou vacsiu zivotnost, ale u teba je to zjavne v poriadku, kedze stara uz je matuzalem. Vacsiu kupit mozes.
Odpovedať
@mgx Super ešte raz ďakujem za pomoc. Takže pokiaľ je voda vypustená zo systému tak "nafúknuť" expanzku na 1Bar a potom napustiť vodu do systému ak som to správne pochopil.
Odpovedať
Profilova fotka
@matomatopato dovolim si znovu zopakovat co uz tu pisem 10x 🙂... V dnešnej dobe, v dome ktorí ma vlastnu studnu, sú tri expanzomaty. Všetky tri sa tlakujú vypustené (rozumej voda v systeme je spustena, kohuty otvorene), a otvorené. To znamená, že voda pri fúkaní musí mat možnost volne odtekat, kedže je nestlačitelná. Prvý typ, vodárnička, alebo darling, sa fúka o 0,2 baru menej ako je spodný toje zapínací tlak tlaokového spínača. Druha je expanzka bojlera (TUV) .Tá sa fúka na vrchný vypínací tlak tlakového spínača, respektíve na tlak z verejného vodovodu. Tretia, nádoba vykurovania, sa fúka o 0,2baru menej ako je uvažovaný, alebo doporučovaný tlak v systéme UK. Obvykle 1,25 bar. Nižší preto, aby exp.nielen kompenzoval tepelnú roztažnost vody, ale aj vytváral určitú objemovú rezervu na ovzdušnovanie. tzn. u teba 1.25bar.
Odpovedať
voda sa niekde straca. v spojoch alebo niekde je mala prasklina ktora pri vyssej teplote prepusta. na expanske je to nespozorovatelne cez narast tlaku ak pusta pri cca tlaku na ktory je expanska natlakovana. obvykle klesne tlak aj bez kurenia ale trva to dlhsie. treba hladat unik - ak je niekde v podlahe tam v inom vlakne su rady ako na to
Odpovedať
ak má niekto 2 expanzky , v kotli a externú, ako tlakovať tieto nádoby ?
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?