Priestor okolo rekuperácie

Máme už kuchyňu vo výrobe a po odovzdaní domu sme zistili, že rekuperácia je umiestnená trošku inak ako bolo zakreslené v projekte, takže nám vychádza, že by bola schovaná v potravinovej skrini 😄 Samozrejme je mi úplne jasné, že to nie je ideálne. Navrhli nám, že by ešte vedeli tu potravinovú skriňu zúžiť, a spraviť tam nejakú 10cm širokú lištu bo celej výške, čo by zachovalo líniu kuchyne a ak by tdo lišty spravili dierky tak ma rekuperácia teoreticky aj priestor na nasávanie a vracanie vzduchu, Ja tomu rozumiem len veľmi okrajovo, vedeli by ste poradiť, či to tak bude ok aspoň vrámci možností alebo či je nejaké iné riešenie?
Odpovedať
@akinom2108 definuj rekuperaciu..ci mas na mysli otvor v stene ( teda predpokladam v kuchyni bude minus- teda bude vzduch vytahovat ) alebo myslis cele vymenikove zariadenie ( ktore zvycajne je na povale alebo technickej miestnosti ) Pravdepodobne mas na mysli tu prvu variantu...akonahle ju schovas do hocicoho tak straca svoj vyznam...co tak urobit novu dieru??? vyjst na povalu a o par CM to posunut ( samozrejme budu potrebne upravy v ramci kazetove stropy alebo sadrokartonoveho stropu... dalsia varianta...ak budes mat skrinku stale otvorenu 🙂 tak potom ti to fungovat bude..ale poloz si otazky ako dlho bude trvat kym ti to bude vadit 🙂 PS: cely system rekuperacie nepadne na tom jedenom vyvode, akurat ho tam budes mat takmer zbytocne....(takmer hovorim preto, lebo ti bude aspon pachy z tej skrinky tahat von )
Odpovedať
@pluvko ďakujem Ti za odpoveď. Áno, myslela som tú dieru v stene. Čo prosím ťa znamená, že je mínus? Máme konkrétne lokálnu rekuperáciu Ergo Wall, neviem, či je to dôležitá info, ale z toho, čo nám o nej povedali, že každa ta jednotka 70 sekúnd nasáva a 70 sekúnd vyfukuje. Nie je vôbec môžné robiť žiadne takéto rozsiahle zásahy a hlavne nie do fasády, pýtali sme sa developera a padla by nám záruka, čo necheme riskovať. Je mi jasné, že obmedzíme je funkčnosť len ma teda zaujíma ako veľmi. Ďalšia jednotka je potom v obývačke (kuchyňa a obývačka su spojené) a teda, že či najma neporušíme bezpečnosť, či to nemôže zhoreť, vytvoriť nejaký podtlak alebo niečo také. Skusila som to tak velmi od oka nakreslit na obrazku, ze ako asi vyzera kuchyna a kde je priblizne ta rekuperacia a aj tu listu s otvormi, co navrhol stolar, ze by teda skirnky boli uzsie o 10 cm a rekuperacia by mohlateda brat vzduch cez tu listu. Samozrejme sa mi ta lista vyzorove nepaci, a preto by som chcela zisit, ci teda pomoze a ci to teda bude lepsie ako keby bola v skrinke. CI sa vobec oplati pokazit ten dizajn kuchne.
Odpovedať
Profilova fotka
@akinom2108 lokálna rekuperácia sa skladá z dvoch ventilátorov s ohrevnými (akumulačnými) telesami. Umiestnia sa v miestnosti zväčša skríža a chvíľu jeden nasáva a druhý vyfukuje a naopak . Umiestnenie v kuchyni je vhodné pod stropom, tam asi skrinky nie sú. Ale je to posledné riešenie, vhodné pre malé priestory a rekonštrukcie, pretože ich účinnosť je minimálna, obslúžia malý objem a sú drahé. Pre dosiahnutie komfortu ich musíte zabudovať niekoľko, a to už cena rekuperácie s rozvodmi vyjde lacnejšie.
Odpovedať
@akinom2108 ked tak pozeram na ten obrazok, tak ju rovno vyhodte. Na takom mieste a s tym objemom vzduchu co poza tu listu dokaze tocit je vam uzitocna ako mrtvemu novy zimnik...
Odpovedať
@jan45 no neviem, pretože tá rekuperáciu už je v dome nainštalovaná a v každej miestnosti je iba jedna jednotka, nie dve z kríža. A skrinky v kuchyni práve majú byť až po strop, kuchyňa už sa vyrába. @zita19 ďakujem za názor
Odpovedať
@akinom2108 no sice som to napisla prikro, ale to noc nemeni na tom, ze takto vyriesena vymena vzduchu v priestore straca uplne ucinnost aj podstatu principu rekuperacie. Mohla by som rozpisovat aj zdovodnenie o prudeni vzduchu.. ale vsak na to pridete aj sami
Odpovedať
Profilova fotka
Jaaaj tieto ojeby modernych developerov s rekuperaciou. najebu do kazdej miestnosti dieru do steny s ventilatorom a zakaznik sa tesi ze ma rekuperaciu :D jaaaj boze, ze sa nenajde niekto kto tuto bandu vyebanu pozatvara, alebo aspom paprce dolame
Odpovedať
@akinom2108 Máte v podstate také základné modely rekuperácií ... Dnes sa do moderných, často pomerne dosť vzduchotesných domov až tak nehodia, lebo máte jednu s 1 ventilátorom, ktorý buď vyfukuje vzduch, alebo ho nasáva ... O trocha drahšie sa už v pohode dajú nájsť jednotky, ktoré majú priamo v sebe 2 ventilátory a teda pracujú v režime sústavného nasávania aj vysávania vzduchu súčasne ... Na druhej strane, taká 2 ventilátorová "jednotka" by bola paradoxne takto zavretá v skrinke oveľa horšia, nakoľko by si spravila cirkulačný okruh a neplnila svoju funkciu ... To, čo písal @jan45 je pri týchto modeloch utópia, nakoľko nie sú medzi sebou prepojené a tak pri ich zapnutí na seba nebudú brať ohľad a už vôbec sa nebudú časovať aby jedna nasávala a druhá vzduch vyfukovala ... Vaša rekuperačná jednotka má (ak je to ten model, čo myslím) 3 výkonnostné stupne, pri ktorých vie cez ňu pretiecť 20/40 alebo 60 m3 vzduchu za hodinu ... V praxi to teda znamená, že pri 1. výkonnostnom stupni musí vedieť preniesť 5,5 litra vzduchu za 1 sekundu, pri 2. výkonnostnom stupni 11 litrov za sekundu a pri 3. výkonnostnom stupni 16,5 litra za sekundu ... Ak si odmyslím "výkon" motora v jednotke, tak aj umiestnenie v skrinke pri takto jednoduchých jednotkách bude funkčná ... Totiž aj pri najnižšom výkonnostnom stupni prenesie 385 litrov vzduchu za 70 sekundový cyklus čo je násobne Viac, ako je objem skrinky a tak prichádza k reálnemu nasávaniu vzduchu z miestnosti rovnako ako distribúcia nového vzduchu z vonku ... Otázka je, aký odpor môžete ventilátoru klásť v nasávaní vzduchu aby ho to moc nezaťažovalo a na to Vám odpoveď nedá pravdepodobne nikto na modrej streche a silno pochybujem, že aj samotný výrobca ... Vrchné skrinky nebývajú prilepené na strope, aj tie majú cca 1-2 cm medzeru od stropu ... Skrinku by som teda nechal stolárovi vyrobiť tak, aby nemala vrchný diel ... Tá lišta na boku určite pomôže, čím väčšie tie diery budú, tým lepšie ... Proste Vašou úlohou je odstrániť čo najviac prekážok k nasávaniu vzduchu, aby sa motor ventilátora rekuperácie trápil čo najviac a uvidíte ... S tým a "uvidíte" to myslím nasledovne ... - je otázne, či jednotku vôbec budete používať ak máte v miestnosti ešte jednu (hovorili ste o prepojenej obývačke s kuchyňou) a tak možno tento problém ani nebudete riešiť ... - ak ju aj budete používať, pravdepodobne pôjde väčšinou času na 1 výkonnostný stupeň, kde by nemal byť žiadny veľký odpor aj takto umiestnenej jednotky. - ak by to aj nevydržala a motor by zhorel, tak zvnútra to pôjde pomerne jednoducho zaslepiť a sami sa rozhodnete, či si do obývačko kuchyne doplníte novú rekuperáciu na iné miesto, alebo sa na to úplne vykašlete ... Realita je taká, že drvivá väčšina domácností rekuperáciu nemá a žije ... Samozrejme, že by bolo lepšie, aby sa to spravilo poriadne, ale musíme akceptovať existujúci stav a aj fakt, že už asi nie je možnosť nejakej finančne rentabilnej nápravy ... PS: A ešte predsa jedna poznámka ... Rátajte s tým, že ak rekuperácia pôjde na výšší výkon, napríklad počas varenia, tak sa Vám na lište a v skrinke samotnej časom začne usádzať "mastný" prach, lebo pri plnom výkone spoľahlivo pritiahne všetku mastnú paru, ktorá sa v kuchyni tvorí ...
Odpovedať
Profilova fotka
@lubk0 dosť vágna reklama, ešte ste nevideli dva súčasne zapojené ventilátory?
Odpovedať
@jan45 aká reklama preboha? A áno, videl som. Akurát tento model lokálnej rekuperácie takú funkciu nemá, jednotky nie sú medzi sebou prepojené aby si nastavovali vzájomný súbeh... Jednotka sa proste zapne a funguje nezávysle na ostatných.
Odpovedať
@lubk0 ďakujem veľmi za také detailné a polopatistické vysvetlenie 🙂 budeme sa inšpirovať a vymyslíme to s tou otvorenou skrinkou z vrchu. Som už pokojnejšia, ďakujem.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?