Prestavba kotla z pevného paliva na peletový kotol

Dobry den vospolok. Po rokoch patalii s kurenim pevnym palivom (hnedouholne brikety a drevo) do kotla Viadrus Hercules U26 som sa rozhodol prerobit kotol na pelety. Hlavne kvoli uspore casu a namahy. Na nete som nasiel prestavbovu sadu peletoveho horaku Klimosz ZPP. Nechcel som investovat do celeho peletoveho kotla, lebo by bolo nutne prerabat aj ostatnu cast kurenia, ktora je takmer nova. Takto som vymenil len dvierka na kotly, doplnil turbolatory a kotol funguje. Robili ste tu niekto nieco podobne? Ake s tym mate skusenosti? Ako to cele doladit a na co si dat pozor? Vopred dakujem za postrehy. http://simurda.sk/sk/kotly/215-klimos...
Odpovedať
1
2
9
Zdravim. Ja som tiez prerobil u26 pred cca 5 dnami na s tymto horakom. Funguje to celkom fajn. Robil som to kvoli tomu aby kurilo ked nikto nebude doma,ale planujem stale kurit aj drevom ked budem doma. Predsa len drevo je o dost lacnejsie. Treba sa stym ale este trosku pohrat,lebo zhruba necela stvrtina peletiek mi nezhori na popol ale prepadnu len take cierne obhorene dolu. Ake mate nastavenia horaku? Mozno to bude aj peletkami. Zatial som nebral dake velke mnozstvo. Mam v plane najskor poskusat a brat tak po 20 vriec aby som vedel ktore su najlepsie
Odpovedať
@1jan1 dobry den 🙂 Horak slape, ale rovnako aj ja hladam oprtimalne nastavenie pre konkretny typ peliet. Nakupil som pelety z bieleho makkeho dreva A+ kategoria s nizkou prasnostou a spekanim. V dokumentacii sa pise, ze pre vykon cca 21kW a ucinnosti okolo 80% to ma sypat 7 sekund kazdych 20 sekund. Vtedy som mal pocit, to to ide optimalne, teraz mam 6/22 a skusam. Dolezita vec je mat spravne nastaveny ventilator. Nie vykon, ale je na nom taka otocna klapka, ktorou odregulujete mnozstvo vzduchu, ktore si moze potiahnut. Ked dam viac vzduchu, hori intenzivnejsie, ale do komina ide prilis vela tepla (180C +-). Tak skusam menit privod vzduchu, nech to uteka len okolo 150 avsak potom mi ostavaju spekance. Pelety zhoria cele, len ostava na roste privela popola. Ked budem pri kotli nafotim a poslem co ma napadne. Som rad, ze sa nasiel niekto, s kym sa mozem podelit o skusenosti 😉
Odpovedať
Stou klapkou som este nehybal. Mam teraz nastavene 7s podavanie 20s prestavka 13% vetrak. Vypada ze to by mohlo byt fajn. Pelety mam na odporucanie kamarata ale nazov neviem,sacky su bez potlace . Dorobil som tam este do kotla hruby plech ktory trosku brani tomu aby islo teplo rovno do komina. Klapku na komin mam zavretu aj ked mi to neodporucal kvoli spetnemu dymeniu ale nic take sa zatial nestalo. Este musim zohnat teplomer na komin,neviem ake idu spaliny. A troska sa uz zacinam bavit stym,ze ked kotol nekuri,tak si dnuka nahadzem trocha dreva a o dost sa skrati doba horenia peliet,teda skor nahreje na pozadovanu teplotu v dome
Odpovedať
@1jan1 momentalne som mimo domova, ked sa vratim pofotim moje napady. Inak som sa dost inspiroval videami a rieseniami tychto tu: https://www.youtube.com/watch?v=o_J7U... Zaujimavy moment je v case 3:00. Maju tam vlozeny plech, ktory brani rychlemu uniku tepla. Ten plech je zaroven aj ochrannym stitom, da sa zlozit do dola a mozete kurit drevom a sucasne aj peletami.
Odpovedať
Ja tiez urobim neake fotky. Plech som vyrezal tiez a dnes ho chcem este rozrezat na dve casti a privarit k nemu panty aby sa mi lepsie prikladalo drevo a nemusim ho vobec vyberat. Ja si to drevo nalozim ked kotol nekuri a ked sa zapali,tak sa zapali aj drevo a pekne vsetko zhori + podstatne sa skrati ten cas kym sa vykuri dom na nastavenu teplotu. Vcera som akurat vyberal popolnik a tie nezhirene peletky akoby dohoreli v tom popolniku. Ale aj tak odhadom cca 5% nezhorelo celkom. Po skureni 150kg peliet ostalo tak 5 litrov popola ( pol vedra) poobede spravim dake fotky a pridam
Odpovedať
@1jan1 Ak Vam to zhadzuje pelety do popolnika, mate ich tam vela (nestihaju zhoriet) a zaroven mate pusteneho vela vzduchu. Ale je to len moj predpoklad na zaklade skusenosti s konkretnymi peletami. Skuste nastavenie 6/22 (mne teraz funguje super) a vzduch na ventilatore priskrtte na polovicu.
Odpovedať
@1jan1 Nasiel som par fotiek, ako som riesil dvierka a vnutro kotla. Na moj model totiz horak uplne presne nepasoval, dvierka som si musel prisposobit. Takze teraz ich mam vyskovo nastavitelne 🙂 Turbolatory nafotene nemam, ale inspiroval som sa tu: https://www.youtube.com/watch?v=BYfeP...
Odpovedať
Mne tie dvierka zase pasovali presne. Skusim ubrat tych peliet trosku na tych 22s prestavku a uvidim po case ako to bude vypadat. Vetraku som ubral na 12% mozno skusim este na 10%. A potom este skusim pelety od ineho dodavatela. Pridal som neake foto. Neviem ci bude dobre vidno ten plech s tymi pantami aby sa lepsie prikladalo drevo,ale funguje to dobre.
Odpovedať
Ďalšie experimenty. Momentálne nastavené 7/20 a kúri výborne.
Odpovedať
Kolko vas to vyslo vsetko.tiez uvazujeme nad nicim takym.nechce sa nam stale zakurovat ani do tc nejdeme kedze vypadok prudu a sme dokurili.mame dakon v sope.
Odpovedať
@1jan1 inak na ten plech si mozete poukladat samotove tehly. Spomali to odtok tepla a este cosi nakumuluju.
Odpovedať
@emilia25 - 1800 +- ale nie som si isty, ci tato ista sada pojde namontovat aj na kotol Dakon. Ja mam ku tomu 300L zasobnik na pelety (da sa nahradit aj vacsou plastovou nadobou ci kuka nadobou) + wifi modul na ovladanie cez internet. Bez doplnkov moze byt cena nizsia.
Odpovedať
Článok sa načítava...
Profilova fotka
No ja mam ten horak druhim rokom len som ho teraz prelozil do viadrus u22 economy,ucinnost je vyrazne lepsia aj spalovanie lepsie.Treba zvazit dodavku peliet za sekundu napr 1150g za 6 minut je cca 3.2 g za sekundu a tomu prisposobit davkovanie na dany vykon podla vyhrevnosti peliet a nasledne upravit vzduch aby to dobre horelo a nevyhadzovalo nespalene pelety
Odpovedať
@kamil_dlhos Dobry den. Mozete mi sem prosim postnut ako vyzera charakteristika kurenia v tomto prechodnom obdobi? Ja mam za kotlom 750L akumulacku, z ktorej si ustredne kurenie taha vodu ako potrebuje. Len si to nemam s kym porovnat 🙂 Teraz na jesen mam nastaveny rezim temperovania. akurat som znizil mnozstvo peliet (5 sekund podavanie, 20 sekund pauza). Uvidim, co to spravi.
Odpovedať
Profilova fotka
@ivan_winco_vincik No ja kurim systemom start stop cize my to riadi termostat s tym ze mam nastavenu prioritu tuv.Kotol sa zapaluje cca 3x denne a je nastaveny na vykom 25kw.Rezim pid si to reguluje az na cca 5-6kw.Ta krivka co tam mate je asi z ovladania kotla cez wifi ,moj modul je momentalne v reklamacii nakolko to blblo a ukazovalo nerealne udaje.Rozmyslam nad ovladanim ktore teraz ponukaju klimosz solato.
Odpovedať
@kamil_dlhos Aha, takze mate aj cidlo na teplotu spalin, ked PID. Ja nie. Ja som teraz vyskusal nastavenie pre 19kW kotol. Krivka sa moc nezmenila 🙂 no este ma caka kopec experimentov. Na grafe je cervena teplota kotla a oranzova teplota akumulacky. Vyskusam zmenit rezim z jesenneho na zimny s prioritou TUV (u mna je to akumulacka).
Odpovedať
no len teraz budeš otrok kotla ...žena sa toho ani nechytí a ty prežiješ zimu v kotolni... najskor ti bude peletky spekat , potom ti to vyhorí , potom budeš časy prestavovat... ozaj a horák je rotačný,?
Odpovedať
Profilova fotka
@ivan_winco_vincik Ja mam este samotiazny system horak a riadiacu jednotku mam zalohovanu cez menic cca 18 hodin my to vydrzi kurit pri vypadku a horak je po 5 dnoch kurenia pekne cisty zajtra postnem foto kotla a horaka.
Odpovedať
Profilova fotka
@daralbajda @daralbajda horak ma cistenie posuvom rostu proti skrabke
Odpovedať
Profilova fotka
@kamil_dlhos Este je idealne si zvazit kolko vam dava podavac peliet za sekundu.Ja to robim ked menim dodavatela a rozdiely su dost markantne niekedy.Robim to tak ze odpojim hadicu a zavesim vedro na podavac.bezmem si mobil a dam si stopky a v menu regulatora dam test a vyberem ppdavac .Stopnem si napr 6 minut a potom test ukoncim.Odvazim si pelety a pri 6 minutach testu napr si odvazim ze pelety maju 1150g a toto videlim360.Vijde my hodnota 3.2g za sekundu.Tuto hodnotu zadam do regulatora a on vam prepocita hodnotu na kg pri vami zvolenom nastaveni pauzy a podavania.A potom to mozte zhruba urcit vykon na akom kotol pracuje cca 3kg peliet je 12a z 14kw vykonu horaka zalezi aj od vyhrevnosti peliet a ucinnosti kotla.Podla tohto si mozte urcit max vykon ktori pozadujete
Odpovedať
@kamil_dlhos tuším stráviš viac času pri kotli ako keby si drevom prikladal..
Odpovedať
Profilova fotka
@daralbajda No ked to ty povies bude to asi tak
Odpovedať
@kamil_dlhos a pockaj ked nebudes doma a zasekne pec.....zena hotova....
Odpovedať
@kamil_dlhos ja mam system bez samotiaze, tiez to mam na menici kvoli vypadkom elektriny. Povodny system s riadiacou jednotkou TECH sa stara o to, aby teplo z akumulacky islo do baraku ked treba. Tiez si reguluje teplotu vody do systemu podla teploty v referencnej miestnosti v zmiesavaci. No a ku tomu som pridal peletovy horak s vlastnou riadiacou jednotkou, ktoreho ulohou je len vykurovat akumulacku.
Odpovedať
@kamil_dlhos zly obrazok som prilozil, pardon 🙂
Odpovedať
Profilova fotka
@1jan1 Dobrý deň, podarilo sa vám nastaviť kúrenie tak, aby nezhorené peletky neprepadávali? Alebo sa tak deje stále? Ak áno, podľa našich skúseností by mohol byť problém v kvalite paliva.
Odpovedať
Dobry den. No je mozne ze to bolo aj tym ze som zo zaciatku dost spekuloval s nastavenim horaku. Teraz je tam odhadom do 5% nezhorenych peliet. Akurat mam este cca na dva dni pelety a idem vyskusat ine tak uvidim ako to bude horiet. Inac tiez to mam na samotiaz a bez akumulacky.
Odpovedať
Teraz to funguje celkom dobre,sem tam prihodim aj obycajne drevo,dost vyrazne to skracuje dobu kurenia. Ale popravde nemam zas tak moc casu travit ho v kotolni aby som to vysperkoval do dokonalosti. Ale zatial to plni moje ocakavania
Odpovedať
Profilova fotka
Takto to vyzera u mna.A ano moze to byt aj peletamy aspon mne to pri poslednej varke tiez vytvara take zuholnatene zvysky ktore sa pri dotyku rozpadavaju
Odpovedať
Tiez si myslim, ze to moze byt peletami. Ostavaju mensie hrudky, ktore sa v ruke rozpadnu. A ten pocit, ked sa rano zobudim a nemam v obyvacke 16C je na nezaplatenie 🙂 Ak mate moznost, pozrite sa do kotolne termalnou kamerou. Ja mam z toho celkom zaujimave videa a obrazky. Zrazu zistite, kde treba izolovat.
Odpovedať
1
2
9
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?