Prestavba kotla z pevného paliva na peletový kotol

Zobraz úvodný príspevok
Dobry den vospolok. Po rokoch patalii s kurenim pevnym palivom (hnedouholne brikety a drevo) do kotla Viadrus Hercules U26 som sa rozhodol prerobit kotol na pelety. Hlavne kvoli uspore casu a namahy. Na nete som nasiel prestavbovu sadu peletoveho horaku Klimosz ZPP. Nechcel som investovat do celeho peletoveho kotla, lebo by bolo nutne prerabat aj ostatnu cast kurenia, ktora je takmer nova. Takto som vymenil len dvierka na kotly, doplnil turbolatory a kotol funguje. Robili ste tu niekto nieco podobne? Ake s tym mate skusenosti? Ako to cele doladit a na co si dat pozor? Vopred dakujem za postrehy. http://simurda.sk/sk/kotly/215-klimos...
Odpovedať
@kamil_dlhos čerpadlo je na výstupe ... Chcem sa ešte opýtať , nás horák funguje v prevádzke : rozkurenie- minimálny výkon- maximálny výkon- čistenie a takto dookola ... V továrenských nastaveniach je v režime min.vykon prívod vzduchu 30% a v režime max.vykon 45% ...nieje to veľa ? Lebo ako tak čítam vaše horáky fungujú na oveľa menších percentách vzduchu ... Nás horák zrejme nieje klimosz ale nejaká iná Poľska značka
Odpovedať
Profilova fotka
@bbbb1111 No ono to zrejme zavisi aj od pouziteho ventilatora je mozne ze ja mam ventilator s vacsim vykonom a mam este privretu clonu na cca 1/3
Odpovedať
Profilova fotka
@kamil_dlhos No a horak mam nastaveny do rezimu pid kde si on dokaze v zavislosti na potrebe tepla plynulo regulovat vykon
Odpovedať
@kamil_dlhos no je to možné ...na našom horáku som žiadnu clonu pri ventilátore nenašiel ...budem sa stým musieť pohrať ...dúfam že sa mi to podarí do optimálneho pomeru ... Dnes mám čistiaci deň tak všetko vyčistim a uvidím aky popol bude po pár dňoch ... Najradšej by som to skúsil prevážit ako ste písali niekde skorej a podľa toho nastavil koľko má podávať ... Lenže nikde v menu neviem nájsť kde by som zadal tu hodnotu gramov za sekundu ... Pelety majú podľa papierov vyhrevnost 19,03 Mj/kg
Odpovedať
Profilova fotka
@bbbb1111 aku mate riadiacu jednotku
Odpovedať
@kamil_dlhos a na displeji je označenie Tech ST-976
Odpovedať
Profilova fotka
@bbbb1111 https://www.google.com/url?sa=t&rct=j... tu v navode je popis ako na vazenie a nastavenie davky paliva
Odpovedať
@kamil_dlhos áno tento návod som už čítal ... Bohužiaľ nikde nevie nájsť ikonu "automaticky provoz" ....iba štandardný provoz a tam sa to zadať nedá
Odpovedať
Profilova fotka
@bbbb1111 Museli by ste prepnúť režim Horáka zo štandard na automatické alebo zpid ten posledný vyžaduje čidlo teploty spalín.Ale ideálne aby Vám to nastavil niekto znali problematiky aby ste si teraz počas sezony niečo neroznastavili
Odpovedať
@bbbb1111 nemas spojene niektore cidlo,alebo kabel , kotol nevie ze su zatvorene dvierka ,mal som taky pripad.Na jednom bolo vykrivene cidlo na dvierkach a nevedelo ,ze su zavrete , na druhom ta patica co sa skrutkuje do horaku mala ohnuty drot ,nedotykala sa a stale dokola cistilo a pelety boli presne v popole..a zrejme nejde ventilator na horaku ,vtedy spusta cistenie ,max , min., niekde je preruseny kabel , pozri ci ti ide ventilator horaka ,ci slaha plamen..
Odpovedať
@kamil_dlhos no myslím si že aby sa tam objavila kolónia automaticky provoz je treba dorobiť nejaké čidla ... Nemám tam absolútne ziadne ... Tuším že aj pán čo to montoval hovoril že to je úplne jednoduchý základ na ktorom sa nemá čo pokaziť ...z riadiacej jednotky trčí kopa nevyužitých káblov na teplotu vonkajšiu atď ...
Odpovedať
@daralbajda už v pohode kúri ... Kolísanie v okruhu robil otvorený ventil na obehnutie obehového čerpadla ... Teraz všetko slape akurát by som chcel vedieť nejaký presný pomer podávanie pauza ale asi to budem musieť len odsledovať keďže do regulátoru sa mi nedajú zapísať hodnoty z vazenia peliet
Odpovedať
Článok sa načítava...
Profilova fotka
@bbbb1111 Ja mám čidlo teploty spalín,čidlo TÚV,čidlo spiatočky,čidlo teploty vody v kotly,čidlo teploty okruhu UK,vonkajšie čidlo na equitermicku regulaciu
Odpovedať
@kamil_dlhos Ja tam mám tiež na vonkajšiu teplotu na spiatočku a na nejaký ventil ...samozrejme na teplotu vody v kotli ...ale používa sa iba to posledné
Odpovedať
Profilova fotka
@bbbb1111 u mna bol podmienkou automatickeho rezimu a pid cidlo teploty spalin,odporucam vam ho dokupit u predajcu aby bolo kompatibilne s jednotkou a ak nahodou budete kurit klasicky drevom je ho potrebne vybrat lebo sa poskodi.
Odpovedať
@kamil_dlhos niekedy v budúcnosti budem uvažovať aj nad týmto čidlom ...zatiaľ chcem vychytať muchy spaľovania bez neho keďže ho nemám ...našiel som zaujímavú kalkulačku ktorá mi pomohla pri mojom horáku ...ak niekomu pomôže tak tu je link https://venma.pl/kalkulator-dawkowania/
Odpovedať
Ja som teraz prerabal viadrusku na eko hrášok a šľape paradne
Odpovedať
@peterklimpl a v kotolni cierno ako v rusni...
Odpovedať
@daralbajda to je v starom dome to tam bola pec kadejaka
Odpovedať
Chlapi ešte sa chcem opýtať ako často vám zapína interval čistenia ? ...mne sa zdá že mne moc často , a keď čistí tak dosť klesne teplota kotla
Odpovedať
Profilova fotka
@bbbb1111 Ja si cas cistenia aj dlzku chodu rostu mozem nastavit mam to nastavene kazdu hodinu chod rostu cca 60 sekund
Odpovedať
Profilova fotka
@kamil_dlhos znizenie vykonu a teploty kotla nepozorujem
Odpovedať
Mne zapína čistenie každých cca 15 minút teraz ...aj keď mám nastavené každých 30 minút ...neviem otom že by horák mal nejaké čidlo otvorených dvierok ako spomínal daralbajda
Odpovedať
Profilova fotka
@bbbb1111 Ja to cidlo nemam a pravdepodobne ani vy.Aky mate horak ak viete typ vyrobca.Ja mam skusenost ze caste rostovanie my robilo presne to co vam tak som natiahol pauzu medzi cyklom a aj som skratil dlzku zasuvania rostu original bolo nastavene tak ze pohyb prepinal koncovy doraz na linearnom motorceku.Dal som to cca na polovicu a je to postacujuce teda aspon pre mna
Odpovedať
Profilova fotka
@kamil_dlhos Pisete v profile ze ste z BB aj ja som z blizkeho okolia tak sa niekedy ked pominie toto kovidove sialentvo teda na jar alebo v lete mozme dohodnut a zastavim sa u Vas mozme tie nastavenia skusit prebrat
Odpovedať
@kamil_dlhos neviem presne aký typ horáku to je nemá žiadne označenie ... No skúsil som nastavit na hodinu teraz ... Uvidím či sa niečo zmení ...
Odpovedať
@kamil_dlhos áno áno z okolia BB ...no dúfam že do jari sa mi to nastaviť podarí 😄😄 ale budem rád ak vymeníme nejaké skusenosti
Odpovedať
Ja sim sa stale nerozhodol co chcem. Mam na to este pol roka. Uz som zacal zvazovat aj tepelne cerpadlo. Nasiel som aj projekt od kurenia. Mam tepelnu stratu vypocitanu na 13.5kw, a to som lepsie zateplil strechu a nemal som mat zateplene pristavene obvodove steny, ale aj tak som ich zateplil 10 cm polystyrenom, co je vacsia cast domu. Staru cast mam 15 cm. Tak hadam cca okolo 12kw sa zmestim. Podla toho co pise emilia, tak to ma super. Napiste, ako ste dopadli (kolko ste spalili, vykurovacia plocha atd), popripade ak viete Vase tepelne straty domu. Ja mam este vyhodu, ze v obci sme traja, co by sme sa vedeli dohodnut na spolocny dovoz peliet.
Odpovedať
Profilova fotka
@tjurajt No ja kurim dom cca 280m plochy zateplena strecha vymenene okna cca 8 ton rocne ale pripravujem celorocne teplu vodu.Kotol mam prerobeny novy viadrus u22 economy v zime kurim systemom nonstop a regulaciu teploty v miestnostiach maju na starosti termostaticke hlavice rodicia v izbach pozaduju dennu teplotu 24-25 stupnov.Kotol a elektroniku mam na zaloznom zdroji udrzi my system v prevadzke cca 24 hodin potom pride na radu centrala.A keby bolo uz naozaj zle mam nachystane nastiepane drevo na cca 1.5 mesiaca tak mozem v nudzi kurit drevom.Tepelne cerpadlo je fajn len potrebuje elektrinu a ta ked vypadne je potrebne mat nejaky zalozny zdroj tepla.Treba si najst nejaku solidnu firmu krora Vam bude vediet poradit v zavislosti na tepelnych stratach ale napr aj na lokalite.
Odpovedať
Ano, ked uz mam investovat, tak asi si radsej dam spravit cenove ponuky a zapojit to niekomu, kto sa tomu rozumie. Ja len hlavne citam co najviac skusenosti, aby som mal predstavu akym smerom sa vybrat. Tepelne cerpadlo by ma stalo s dotaciou okolo ⁷ tis, ale zas by som mal so vsetkym klud. No na druhej strane netusim navratnost, ked teraz dam za drevo a hnedouholne brikety okolo 1300 euro, a to sa neda regulovat, niekedy tu umieram v 27st teplotach, absencia akumulacky, a kolko ide do komina ani nechcem vediet, ale mam nastavene, ze v kotli nekurim viac ako na 70st. Kotol mam predimenzovany, 24kw, kludne by stacil trojclanok 18kw, tiez vykurujem takto teplu vodu, ktora mi tecie hadam uz prevarena.
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?