Poraďte krbovú vložku do bungalovu 120m?

Zobraz úvodný príspevok
Dobry den, viete poradit nejaku dobru overenu krbovu vlozku do tehloveho stvorizboveho bungalovu ako alternativne, doplnkove vykurovanie?
Odpovedať
Profilova fotka
@tomasekfero krb je pekny a pomerne velky, kolkoze ma velkost ta krbova vlozka? to bude mat aj nejakych 80cm nie? @reward to znamena ze vsetky tie otvory, prieduchy co su hore, nech su ci uz zpredu z boku tak by mali byt 50cm od stropu?
Odpovedať
Profilova fotka
@marceliccito minimálne...
Odpovedať
Profilova fotka
@marceliccito velkost dvierok na vlozke robi 100cm :-) mne to nedalo, tak som to meral a vychadza to priblizne tych 60cm od stropu, kedze krb je nizsie ukonceny a daju sa tam poukladat nejake veci, keby sme velmi chceli, aj ked osobne moc za to nie som aby tam bolo nieco, lebo urcite by mi tam zena sosky a take veci podavala na ktore by akurat tak prach sadal.. @duzu ale toto su len vyduchove mriezky z predu :-)
Odpovedať
Profilova fotka
Z jednej neúplnej fotky ani súdny znalec nedokáže povedať, či je krb správne alebo nesprávne postavený. Dokonca ani svoje meno by žiaden nepridal k takému vyjadreniu. Len starí "majstri" na nete dokážu tvrdiť takéto odborné a úplne subjektívne fakty. Toto mi vždy dokáže vyčarovať úsmev na tvári.. :)
Odpovedať
Profilova fotka
@marceliccito musis ratat s tym, ze ked je vlozka vacsia tak ma aj vacsi vykon. Cize nie kazdemu do priestoru bude pasovat aj vizualne ale hlavne prakticky. Myslim tym ze netreba vyberat vlozku len podla toho co sa komu paci pozdava velkostne, ale podla parametrov.
Odpovedať
Profilova fotka
@reward na to je nejaky zakon alebo nieco take, ci nie? nerozumiem tomu preco je take dolezite aby tam bol isty odstup dodrzany od stropu. @tomasekfero 100 cm a vykon to ma potom aky ked je takato velka? @jankom7 to mi dochadza postupne ze nejde len o vzhlad, len musim si to dat nejako dokopy ako to je s tymi parametrami aby som niekde neurobil chybu
Odpovedať
Profilova fotka
@marceliccito Zákon??? Chráň bože :-D To by väčšina "kvázi kachliarov" sedela v chládku. Čo som ja už za takmer 25 rokov videl v praxi a za posledné 3 roky na tomto fóre, to mi vždy dokáže vyčarovať hrôzu na tvári... :-) Ale málo domov ešte vyhorelo, to tvrdím stále... Na to, aby si nedal mriežku úplne pod strop, ti stačí zdravý sedliacky rozum. Koho tam budeš vzduchom ohrievať, muchy? Nehovoriac o protipožiarnej bezpečnosti pri horľavých stropných konštrukciách. A toto riešia smernice a normy, ktoré určite tvoj "kachliar" pozná ;-)
Odpovedať
Profilova fotka
@marceliccito Existujú smernice, ktoré v legislatíve nie sú uznané a vôbec nie sú právoplatné! Veľkosť mriežok v smerniciach sa vypočítava podľa výkonu vložky a nie podľa rozmerov dvierok. Stále platí zdarvý sedliacky rozum, že pri teplovzdušnych krboch teplý vzduch sá má čím skôr dostať von z obstavby. Ak je stavba akumulačná, tak prúdenie teplého vzduchu spomalíte s menšími mriežkami, tým sa zvyšuje vnútorná teplota v obstavbe a obstavba sa naakumuluje. Obstavba pri oboch musí vydržať aj zvýšenú teplotu (ak je akumulačná), preto obstavba musí byť zo všetkých strán dokonalo odizolovaná (pri akumulačných za akumulačný materiál samozrejme sa nedáva izolačný materiál). Čo sa týka umiestnenia mriežok, tak teplý vzduch musí byť vzdialené od horľavých materiálov. Keď to umiestníte bližšie napríklad ku stropu, tak strop dostane väčšie tepelné zaťaženie a aj prípadný spálený prach sa skôr zviditelní na stene. Pri krboch teplo prúdi podobným spôsobom ako pri sušičke vlasov. Blízko je horúce, trošku ďalej je teplé a vo väčšej vzdialenosti už len vlažné. Súhasím s tým, že vzdialenosť od okolo 50cm to je OK. Hore pán spomenul, že tam má ešte 60cm, takže umiestnenie mriežok má v poriadku. Druhú stranu nevidíme, či aj tam má mriežky, alebo či má teplovzdušné rozvody do ostaných izieb. Preto vyhlásiť z jednej neúplnej fotky, že krb má nesprávne postavený bolo priskoré.
Odpovedať
@tomasekfero pekna praca.. @reward @deltako My tiez teraz riesime kurenie a neviem akym smerom sa vydat. Cital som uz o krboch toho mnoho avsak neviem ci naozaj sa oplati do toho tie peniaze investovat. Laka ma krb najma z dovodu toho pocitu, ze vecer pridem po praci domov, vylozim nohy a pozeram na ohen a oddychujem. Je efektivne riesit rozvody z teplovzdusneho krbu do izieb, ktore budu na poschodi?
Odpovedať
Profilova fotka
@marceliccito najdolezitejsie parametre na ktore by si mal brat ohlad, je velkost, tym padom aj vykon, ucinnost vlozky, aky privod vzduchu do vlozky chces, aj ked uz teraz vacsina ma externy privod vzduchu, co je teda podla mna ovela vhodnejsie akoby mala vlozka mala brat vzduch z miesnosti ktoru vykuruje. Mal by si riesit kolko stranovu vlozku, ako vlastne chces vykurovat, kolko miestnosti atd...
Odpovedať
Profilova fotka
@lub3ik Teplovzdušné rozvody majú aj svoje plusy aj mínusy. Veľkým plusom je, že dokážete vykurovať viac miestností za minimálne náklady. Každopádne sa doporučuje dať filter proti prachu pred ventilátor (ak máte ventilátor) a tiež pred výduchové mriežky v izbách. Tie filtre zabraňujú, resp. minimalizujú šírenie prachu. Samozrejme ako pri digestoroch v kuchyni, tak aj tieto filtre treba občas čistiť, alebo vymeniť. Bez týchto filtrov nič nezabraňuje šíreniu prachu. Ale je tu ešte jedna dôležitá vec. Cez teplovzdušné rozvody sa nešíri len teplý vzduch, ale aj hlas medzi izbami. Takže ak sa rozhodnete pre vybudovanie takéhoto systému.. neodporúčam napr. spojiť spálňu s detskou izbou, alebo s obývačkou. Funguje to potom ako stále zapnutý telefón. Čo ak deti sa budú nahlas hrať, alebo v obývačke niekto bude nahlas počúvať telku a Vy chcete spať. Vtedy vybudovaný systém môže obmedziť Váš komfort. Teplovzdušné rozvody nedajte ani do kúpeľne. Ak by sa Vám pozbieral nejaký prach v rozvodoch a z kúpeľne sa tam dostane vlhkosť v momente máte plesne v systéme. Čo je ešte dôležité, že ak sa rozhodnete pre vybudovanie teplovzdušných rozvodov, dbajte na výber kvalitnej krbovej vložky, aby Vám nedokázala zadymiť miestnosť. Ak si vyberiete menej kvalitnú vložku, ktorá je náchylnejšia na dymenie do priestoru, tak prípadný uniknutý dym z ohniska sa Vám raz-dva rozšíri cez rozvody po celom dome.
Odpovedať
@deltako zadymiť miestnosť môže akákoľvek vložka i tá naj, čím väčšie dvierka tým skôr zadymí aby nezadymilo treba vedieť kedy otvárať dvierka a vždy pomaly, musí vyrovnať tlak,neotvárať ked horí a naprávať drevo, to treba pred zakúrením naukladať tak aby uhlíky padali dozadu nie dopredu, naviac vložka má digestor-to je zábrana ktorá bráni úniku tepla do dymovodu, niektoré sa robia , tak že sa digestor otvára pri otváraní dvierok, menej sa zadymí ak sú výsuvné, otvárať vtedy až ked dohorí a prikladať rýchlo na uhlíky @lub3ik ak chceš len pre relax potom stačí i tá najlacnejšia vložka pár krát do roka vydrží každá a rozvody sú zbytočné, niekedy vyjdú viac ako vložka
Odpovedať
Článok sa načítava...
@deltako myslim ze to je tak pri vsetkom, ze vsetko ma svoje pre aj proti, nie? Je nejaka lepsia alternativa ako riesit vykurovanie teplovzdusnym krbom? To o tom hlase som po pravde nevedel. Tym padom by decka vedeli o vsetkom, co by sa v nasej spalni pohlo ked planujeme spalnu a detsku pri sebe. Musim to zrejme este premysliet. Nemoze sa stat ze by v izbach na poschodi pri rozvodoch teda tych mriezkach casom boli cierne steny? Len to este budem musiet prist na to akym sposobom vybrat kvalitnu vlozku, akych sa vyvarovat a na co davat pozor pri vybere.
Odpovedať
@duzu krbova vlozka ma digestor? aky digestor? ..mam si pod tym predstavit nieco take ako byva v kuchyni? Vies mi to nejako vysvetlit ako to funguje, ci ho ma kazda vlozka alebo ako to je? Dakujem
Odpovedať
správne pomenovanie je deflektor-cudzie slovo- po slovensky odchylovač vo vložke slúži ako zábrana na plamene , odchýli ich aby nešli priamo do dymovodu, idú na stenu vložky, ja ich mám vo vložke dva ,druhý je komínová klapka , tým vzniká vo vložke vyššia teplota , menej uniká do komína , napr. horák benzínový sa ohrieva oproti prepážke plamene idú naspäť na horák tým sa rýchlejšie nahreje,tak isto to funguje vo vložke, každá vložka to nemá, ak sa použije ako teplovzdušná cirkuluje okolo nej vzduch z miestností, ak by si niekde fajčil je dym ihned všade i to napomáha k začierňovaniu výdychov a stien, najlepšia ochrana je filter aspoň v nasávaní, nečistoty sa nesmú dostať na vložku , tam sa pripália, cítiť potom zhoreninu slzia oči následne ich vysušuje
Odpovedať
Profilova fotka
@duzu digestor a deflektor sú dve úplne odlišné veci ;)
Odpovedať
@deltako ved som to už opravil
Odpovedať
Profilova fotka
@duzu Asi si to dobre myslel, len zložito si to vysvetlil. Deflektor je umiestnený vo vnútornej hornej časti krbu. Tam sa vonkajší vzduch nesmie dostať. Ak by sa tam dostal, bol by problém, lebo aj dym by sa mohol dostať von z ohniska. Deflektor slúži na to aby spomalil rýchlosť výstupových plynov z ohniska do komína. S tým súčasne plyny odovzdávajú teplo, zvyšujú teplotu v ohnisku a aj účinnosť krbu. Účinnosť sa dá rôznymi spôsobmi zmeniť, toto je jeden z nich. Treba byť opatrný s množstvom a sklonom umiestnenia deflektorov aby nedošlo k zadymeniu priestoru. Okolo vonkajšej strany vložky v obostavbe sa pohybuje vnútorný vzduch, ktorý sa zohreje a cez horné mriežky, alebo teplovzdušné rozvody sa dostane do obytného priestoru. Pri akumulačných zohreje stenu krbu a stena odovzdáva sálavé teplo. Dôležitý faktor je, že so zvýšením teploty v korpuse sa zvýši aj vonkajšia teplota korpusu a súčasne sa zvyšuje aj výhrevnosť krbu.
Odpovedať
@deltako prečítaj ešte raz vysvetlil som to istotne správne, len som si prvý krát splietol názov deflektor je umiestnený priamo vo vložke, nie v hornej časti krbu , to je kde v obostavbe? vonkajší vzduch je i vo vložke i v obostavbe, dym z ohniska má ísť len do dymovodu, kam inam , sklon deflektorov robí výrobca , ty to nevieš zmeniť, niektorý upravili ovládanie deflektora otváraním dvierok, ak sa otvoria dvierka zdvihne sa i deflektor a dym ide ľahšie do dymovodu poslednej vete vôbec nerozumiem pomenovanie korpus je pre mnoho vecí napr.https://sk.wikipedia.org/wiki/Korpus pre pomenovanie obostavby okolo vložky som ten výraz nepočul, vložka miestnosť vyhreje aj vtedy ak tam obostavba nebude, obostavba vôbec nemá vplyv na výhrevnosť, slúži len na predanie tepla a to teplovzduchom ,alebo akumuláciou, no istotne nezvyšuje výhrevnosť
Odpovedať
Profilova fotka
@duzu My sme výrobca krbových vložiek a tiež realizujeme aj stavby. Máme vlastné vývojové, výrobné a stavebné oddelenie. Jednotlivé technológie a nastavenia my samy testujem v laboratóriach, preto ohľadom deflektorov a ich nastavení máme pár skúseností :). V tom si zhodneme, že deflektor je umiestnený v hornej časti krbovej vložky z vnútornej strany. Možno, že som bol príliž odborný v mojom predošlom kommente. Naši inžiniery korpusom nazývajú hornú časť krbovej vložky ktorá má väčšinou trapézový tvar a v tom sa nachádza aj deflektor. Z vonka na hornú časť korpusu napájate dymovody.
Odpovedať
@deltako tak ja som tvojmu vysvetleniu takmer vôbec nerozumel , deflektor v krbe , no je tam ale to je pomenovanie celej stavby, , a o tých vzduchoch, ten musí byť i vo vložke podporuje horenie ,a ty píšeš že sa k deflektoru nesmie dostať vonkajší vzduch ako tomu chceš zabrániť?ak by sa tam nedostal nebude horieť
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?