Podlahové kúrenie - koľko je podlaha do dňa teplá?

Zobraz úvodný príspevok
Ahojte, ako je to v domoch ktoré sú zateplené na terajšie pomery a kúria podlahovým kúrením? Koľko zo dňa je podlaha teplá? Nie je to tak, že v nútri je teplo a podlaha stále studená? Aké máte reálne skúsenosti? Oplatí sa dať teda naozaj dlažba? Či sa bude kúriť len 2 hodiny do dňa a zvyšok bude studená? Máme anhydridový poter a rozhodujeme sa akú dať podlahu do obývačko kuchyne (drevo / dlažba). Zateplené 20cm podlaha, 20cm steny, 40cm vata / eps na žb. povale.
Odpovedať
1
2
DAkujem za prispevky,ako papuce nosim len ma zaujimal ten rozdiel oproti maminmu domu napr.a teda pravda aj ta ze ked kurim na 21stupnov len vlaznou vodou tak asi moc teplu podlahu citit nemozem..a zas ozaj na silu pustat 40stupnovu vodu na tu chvilku je asi tiez blbost..podlaha nastasie nieje vyslovene studena,je taka akurat len teda nie tepla
Odpovedať
@karmenocka ja mam momentalne nastaveny termostat na 22 stupna (+-0,3) s teplotou vody na kotly na 30stupnov, dlazba je citelne tepla v procese kurenia (celkovo sa kuri tak 5-6 hodin, teplo je citit tak po 1-2 hodine) a par hodin po. Ak by sa pustal kotol viac krat denne (vecer kurim krbom alebo klimou) tak by mohla byt podlaha tepla vacsinu dna
Odpovedať
Profilova fotka
@petermu plocha štandartného 2 doskového plechového radiatora je 3m2 pri teplotnom spáde 70/50 je výkon menší ako pri podlahovke ktorá má 30m2 a teplotný spád 40/30 ano tá zotrvačnosť u podlahovky je vyššia aj nábeh aj dobeh
Odpovedať
Profilova fotka
@karmenocka ty si ako moja žena teplota v prietore 24 a furt pyskuje ako stará vrana že podlaha je studená....
Odpovedať
@dada_boris pri terajšej von.teplote mi stačí na radiatore od 30-40 len aby nechladil
Odpovedať
Profilova fotka
Mám rad 24C teplo v izbe. Kondenzačný kotol je naprogramovany na 37-42C (ekvitermicka regulácia) Noc od/do 1-4hod, Deň 12-16hod, ale anuloid teplotu vody z kotla zníži na 32C-35C. Počas tejto doby sa naakumuluje podlaha a zotrvačnosťou vykuruje/sála teplo zostatok dna a je horúca na kontakt s nohou. V obývačke teplota osciluje v rámci dna 23,3C - 23,8C. Chodím na boso. Spiatočku mám, keď začína nakurovat barak vychladenu na 18C a, keď končím kúrenie tak ma 23C max. 25C. Mesačne platím za plynové kúrenie 50Eur; 600Eur/rok; obytná plocha 110m2 + radiátormi temperujem pivnicu. Mam drevené parkety aj keď nekúrim pocitová teplota na kontakt bosej nohy je príjemná.
Odpovedať
@dada_boris starým a frigidným ženám je stále zima....
Odpovedať
@duzu 36,5 je teplota ludského tela...
Odpovedať
Profilova fotka
Mam pocit že, keď som preháňal letnú vodu 25C-27C cez podlahovku cely deň od 1-20hod, tak som mal vyššie účty ako keď kúrim kratších časových úsekoch s vyššou teplotou. Keď sa prevetral dom, tak dlho trvalo dohnať stratené teplo, ani nebola dosiahnutá dobrá tepelná pohoda v dome. Počas nízko teplotného 25C-27C vykurovania v sezóne sa vytvorili nízko teplotne kaly v systéme. Zároveň mám pocit, že aj kotol sa trápi, aby tak nízko moduloval výkon. Treba pripočítať aj cenu obehových čerpadiel - energie + opotrebenie.
Odpovedať
Profilova fotka
@brawn_smid jajaj lebo anuloid je vlastne poiska proti blbosti. v podstate slúži na to aby kotlové čerpadlo netlačilo do zavretých okruhov. riešenie je jednoduché vyhodiť anuloid a ked sa bavíme o trvale priechodzom systéme stačí mať vo velkej mistnosti (obyvačka) namiesto jedného radiatora dva jeden bez hlavice ktorý zabezpečí že okruh je trvale otvorený a druhý radiator bude mať normalne hlavicu a bude regulovať výkon kurenia v danej miestnosti na požadovanu teplotu.
Odpovedať
@daralbajda nemáš už náhodou 40-ku?
Odpovedať
@dada_boris To, ze anuloid funguje ako "bypass" pri plne zavretej sekundarnej slucke je side-efekt, nie ucel.
Odpovedať
Článok sa načítava...
@kejsix anuloid nie je kurenárske riešenie ..
Odpovedať
@duzu myslíš vek? tak hej.
Odpovedať
Profilova fotka
Nad kotlom/anuloidom mám ekvitermikou regulovaný trojcestny ventil, ktorý reguluje teplovodný krb, ale ten viac menej plní funkciu vianočnej atmosféry + poistka v prípade zlyhania kondenzačného kotla. Do anuloidu smeruje aj krb, ktorý odstaví kondezacny kotol v momente, keď na spiatočke kondenzačný kotol zaregistruje vyššiu teplotu, ako je vypočitana ekvitermicka teplota do stúpačky. Nebol by problém s priechodnosťou systému, lebo mám 4 radiátory krore sú otvorene nonstom - rebrík v kúpeľni, radiátor na vstupe + 2 v pivnici. Nehrám sa s rôznymi teplotami, lebo radiátory sú len za účelom temperovania.
Odpovedať
@daralbajda Ja sa na to takto nepozeram, takze sa nehadam. Ako by si ale inak napojil kotol so vstavanym cerpadlom, ktore ma nedostatocne parametre pre prevadzku kurenia a potrebujes za nim silnejsie cerpadlo? Niekde ten rozdiel hydraulickych tlakov vyrovnat musis.
Odpovedať
@kejsix robí sa to skratom..ak dáš anuloid všetko ostane na tom novom cerpadle a to by nemalo by silnejšie ako kotlove..
Odpovedať
Profilova fotka
Cely systém funguje tak: Nad anuloidom regulujem ekvitermicku teplotu, ktorá je nastavená nižšia ako na výstupe z kotla. Obehové čerpadlo nad anuloidom ma v sebe tlakové čídlo, ktoré sa prispôsobuje výkonom resp. koľko okruhov je otvorených. Ekvitermický výkon kotlového čerpadla sa prispôsobuje odoberanej teploty z anuloidu, keď na spiatočke kotla sa zvyšuje teplota, kotol uberá na výkone. Vyššie popisovaný spôsob kúrenia sa mi osvedčil najlepšie, ako keď nechám ekvitermicku reguláciu kotla tlačiť priamo do domu. Podľa starého, prvotného rozkúrovania domu, keď kotol začínal rozkurovať dom, nad anuloidom obehové čerpadlo išlo na najvyšší výkon, kotol tlačil menej do anuloidu, ako bolo odoberane z anuloidu, do domu išla chladnejšia voda ako mala isť podľa ekvitermiky, dlho trvalo kým som nakúril dom na požadovanú teplotu. Potom som nastavil vyššiu teplotu na kotli, čo robilo problém na záver dňa, keď sa postupne zvyšovala teplota spiatočky dom bol prekureny na 24,3C-25,5C. Naakumulovaná podlaha zotrvačnosťou aj keď sa uzavreli termotaty pri 24C dom došiel až k 25C.
Odpovedať
Profilova fotka
Podlaha: 20cm polystyrén, anhydrit 15cm, drevené parkety 8mm. Podlaha pracuje ako akumulačná hmota, teplo s anhydritu sa nestratí, polystyrén odráža teplo nahor do vykurovaneho priestoru. Treba počítať s oneskorením 3-4 hodiny. Podlahu nahrievam v čase od 1 do 4 a od 12 do 16 hod., ako vidíte kúrite keď spíte, alebo keď ste v robote a teplo si užívate keď už kotol nekúri do podlahy. Podlahu mame horúcu, ale len v mieste kde sa 90% dňa zdržujeme. V rámci domu mame 10 okruhov. Každý okruh ma separe termostat. Kuchyňa je spojená s obývačkou. Obývačka je rozdelená na dva okruhy. Kuchyňa a obyvačkovy okruh - terasové okno je teplota nastavená o 0,7C nižšia ako obyvačkovy okruh - gauč, televízia a PC, kde sa zdržujeme 90% dňa. Tento okruh je posledný, ktorý sa v rámci spojeného priestoru kuchyňa + obývačka uzatvára ako posledný pri 24C.
Odpovedať
1
2
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?