"podlahové kúrenie" - je to možné?

Ahojte, chcem sa spytat ludi ktori sa vyznaju viac ako ja. jedna sa o starsi rodinny dom, konkretne o pristavbu, co je vlastne predsienka - podpivnicena. je uz zrekonstruovana, takze neprichadza do uvahy burat podlahu, preto ma napadlo ci je z fyzikalneho a technickeho hladiska mozne dat z pivnice - teda odspodu teplovodne trubky na podlahove kurenie, zaizolovane polystyrenom (pripadne styrodurom). rok stavby je okolo 1950-1960, viem len ze tam nie je ziadna izolacia v tej podlahe, takze ked si uvazime ze teplo stupa hore, a trubky by boli "odspodu" nalepene na strope v pivnici, je nejaka sanca ze by to prekurilo (samozrejme za dlhsi cas) vacsiu vrstvu betonu???? Dakujem za kazdu rozumnu odpoved 🙂
Odpovedať
@lamiak *teply vzduch stupa hore (oproti studenemu). V pevnom materiali sa teplo siri vsetkymi smermi. Technicky to je mozne, neviem aka je hruba deka ale asi by to bolo dost nakladne na prevadzku. Skor by som dal elektricke rohoze/folie do podlahy. To vyjde lacno a na malu miestnost to prezijete. V predsieni staci nizsia teplota a aspon nebudete mat ladovu podlahu.
Odpovedať
Teplo pôjde cestou najmenšieho odporu. Skôr vykúriš pivnicu ako predsieň. Ak by si to chcel takto realizovať, musel by si mať dokonale izolovaný aj sokel základov. Ekonomickejšie bude dať do tej predsiene nejaký el. konvektor alebo radiátor. Robiť podlahové kúrenie pre predsieň je zbytočný luxus, ale keď už tak zbúrať podlahu, odizolvoať ju zo spodu a potom na hornú časť izolácie položiť podlahové kúrenie. Chceš zabrániť aby ti teplo unikalo do pivnice...
Odpovedať
Tu sa pridam, a co tak infrapanel s termostatom na stenu?
Odpovedať
@igor256 nechcem uz burat prerobenu podlahu, ktoru aj tak nemozem zateplit lebo by som sa ocitol v pivnici pri burani a elektrickeho kurenia mame dost, naklady su celkom vysoke
Odpovedať
@eeffka predsien je same okno (80%), a elektriku nie
Odpovedať
@peter977 ...takze aj povedzme 5cm styrodur by vykuroval skor pivnicu ako podlahu? odizolovane to je chemickou injektazou + sa robila fasada teda asi 2-3cm styrodur + kamen ak sa bavime o sokli
Odpovedať
@lamiak ja to pre seba do dielne s malym oknom zvazujem
Odpovedať
@lamiak a aka je tam podlaha? Co chces vlastne docielit? Aby tam bolo teplo (resp. nie chladno) alebo aby nebola ladova podlaha? Lebo potom vychadza najlepsie radiator alebo infrapanel. A nemyslim si, ze el. kurenie by tam bolo az take drahe. (resp. drahsie ako to co si Ty vymyslel 😄 )
Odpovedať
Profilova fotka
@lamiak nie je to mozne. Musis to riesit radiatorom, resp. inak. Predsienka je obytna, ci je to len skladisko haraburd?
Odpovedať
@lamiak ak je tam veľká plocha okna najväčší únik tepla bude tadiaľ, máš to ako zimnú záhradu? orientované na juh?odspodu izoláciu aspoň 10 cm šedý pol. i ked tam nebude podlahové
Odpovedať
@igor256 je tam keramicka dlazba a pod tym hladky beton az po pivnicu, skratka podlaha nie je odizolovana. infrapanel sme mali, predali sme ho, a radiator (museli by byt aspon 3) som nechcel kvoli estetike
Odpovedať
@duzu 3x3 metre cca, okna a dvere su z 3 svetoych stran, je to skratka predsienka v dome 🙂 odspodu by teda nieco pomohlo ten polystyren do pivnice, aj ked podlahove je teda nerealne ako tu viaceri vravite? zaujimave je ze v pivnici ktora je relativne uzavreta je v zime vzdy o dost teplejsie ako vonku, no cast podlahy ktora je/nie je podpivnicena, je tam citit rozdiel pod nohoou 😬
Odpovedať
Článok sa načítava...
@lamiak cez ten betón, ktorý bude v tomto prípade fungovať ako vodič tepla ti drvivá väčšina tepla odíde von z domu. Ako ti radia ostatní, použi iný typ kúrenia. Ak chceš vyslovene, že podlahové - Igor256 ti dobre poradil, daj si elektrické podlahové kúrenie
Odpovedať
@peter977 prečo? kade by odislo? ak co i len trochu vyhrejem ten podlahovy beton odspodu, tak by sa to snad malo udrzat vnutri miestnosti, ci nie? uslo by to vsade inde? predsienka je zateplena zvonku, aj strop, okna, dvere 3skla. podlahove kurenie davat nebudem lebo podlaha je uz hotova v nejakej danej vyske ktora sa nemoze menit 🙂 preto hladam riesenia ako obist buranie a zaroven zanechat estetickost bez radiatorov
Odpovedať
@lamiak sokel základovej je ako izolovaný? Zbytočne sa snažíš si komplikovať život. Ako som napísal, ak trváš na podlahovke, choď do elektrického nízkoteplotného podlahového kúrenia.
Odpovedať
Profilova fotka
@lamiak dostal si fyzikalne vysvetlenie ze to nebude fungovat "ako si predstavujes" ale budes namiesto predsiene vyhrievat pivnicu. Dostal si vysvetlenie z praxe, ze to nebude fungovat. Najjednoduchsie je zateplit zospodu bez rurok (aj tak nic nepomozu kvoli nizkemu teplotnemu spadu a uniku tepla z nosnej konstrukcie vsade inde nez do miestnosti hore) ci to nestaci. Ak nie, tak velky radiator a pripojit na kurenie co uz mas (aj ked bude s nizkym spadom). Dalsie moznosti klima, infraradiator, elektricka rohoz.
Odpovedať
Dakujem za vsetky rady, a skusenosti, jedine riesenie ked tak radiatory...🙂 klima je v inych castiach domu, infra som predal, hoci kurim AJ klimou, (aj drevom), naklady na elektriku su stale dost vysoke, ocakavam ze plynovym kotlom sa to stiahne aspon o 30%.
Odpovedať
@lamiak vsetko je možné, , ak máte lacnekší zdroj tepla ako priamovýhrevné elektrické, tak je logické uvažovať o vykurovani cez podlahu resp radiátory (zamietnuté). ak máte 15 cm betón a 2cmpodlaha a od spodu dokážete pridať vykurovacie potrubie a ešte ho od produ dostatočne zaizolovať, tak to kúriť bude, . neručím či to vykúri, chelo by to výpočet, talotný spád, teplotnú vodivost (odpor betónu a polystyrénu) otázka koľko je možné od spodu pridať na strope v pivnici cm , zníži sa výška. pripojil som náčrt v priereze ako asi to u vás môže vyzerať.
Odpovedať
Profilova fotka
a nie je možnosť podlahu zdvihnúť o 7cm? reflex folia,1cm styrodur,6cm beton.,určite lepšie riešenie ako len zavesíš trúbky na strop v pivnici.bude to kúriť v pivnici,ani izolácia ti nepomôže,veľké straty,podlahovka kúri tým,že trubka je obetonovaná a odovzdáva teplo priamo betonu.alebo urob stenové kúrenie,je to to isté ako podlahovka,trocha náročnejšia montáž a úchyt na stenu,trúbky sú tenšie,rýchlejšie nahrejú
Odpovedať
@fural dakujem, ano celkom dobre ste to nacrtli, takato nejaka predstava bola, otazne ci fungovatelna efektivne v praxi 🙂
Odpovedať
@matko101112 nie nie, ako som uz pisal viac X vyssie, dom je prerobeny, keramicka dlazba polozena, dvere vsetko ma svoju danu vysku, kde nebudem uz nic burat, takze presne pre to hladam taketo "ine" riesenia...takisto aj steny su hotove
Odpovedať
Profilova fotka
@lamiak tak hodne zdaru
Odpovedať
Profilova fotka
@lamiak Skusil by som systém suchej podlahovky a prichytit ju v pivnici pod stropom - roznasacie plechy, polystyren s drazkou . . .
Odpovedať
@matko101112 to je trosku blba rada ze dat 1cm styrodur "akoze izolaciu" a tiez reflexnu foliu, ktora v tomto prpade nema ziadnu funkciu.
Odpovedať
Profilova fotka
@igor256 skúšal si niekedy reálne prenos tepla pod,tým polystyrénom??? určite si to neskúšal,takže ... no škoda rečí,sto x lepšie ako ked v pivnici pozavesuje trubky,čo budú vykurovať nejaký priestor medzi stropom,jasné že teplo prejde stropom,lenn za aké cenu to už musí si sám zvážiť.
Odpovedať
@matko101112 tie trubky na strope pivnice su tiez blbost. Ale davat 1cm polystyren a 6cm betonu je podobna blbost. Nemusel som to skusat, lebo poznam parametre toho materialu a viem ako sa nim siri teplo.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?