Podlahové kúrenie - aké je najlepšie a aké sú ceny?

Zobraz úvodný príspevok
Ahojte, prosím Vás, ktoré podlahové kurenie by ste odporúčili? - "trubky" s vodou alebo elektrické "pláty" ? Nevieme sa rozhodnúť, tak by sa nám hodila pomoc. A aj cenovo ktoré je drahšie a tak..
Odpovedať
@gkrivanek 202 m2 zastavanej plochy.
Odpovedať
@ruren to je super.
Odpovedať
@gkrivanek Čistá obytna plocha je 96 m2
Odpovedať
no to potom ne super , sa nečuduj že platíš málo , máš menší dom. preto vždy vravím každý dom je iny a potrebuje iný zdroj vykurovania stale sa tu porovnavajú systemy ale treba ich porovnávať s rovnakým domom rovnakým počtom obyvajucich s rovnakými navykmi. niekde stačí elektrokotol , niekde odporové drôty. niekde klima , niekde kondenzačný kotol , niekde kotol na pelety - drevo a niekde Tepelné čerpadlo. v mojom dome by tie odporové kable zhoreli rovnako ako elektromer :)
Odpovedať
Profilova fotka
@ruren obytna ci uzitkova? ak obytna to je super, ak uzitkova tak menej,, je to cela vykurovana plocha?
Odpovedať
@jblaze Nezaratal som do toho garaž, hoci aj ju temperujem. Tam som nastavil termostat na 4°C rozsah +- 1 °C , ale tam sa zapne kurenie len keď klesnu teploty pod -15 °C Uvidim ako bude zapinať tuto zimu, lebo garaž ešte nebola cela zateplena a kurenie mam aj na terase, ale to zapínam len keď sa niečo oslavuje.
Odpovedať
Ak máte plyn, tak teplovodne, ak nie záleží od tepelných strát. My máme 160 m2 úžitkovej plochy a el. káble zaliate v potery. Podľa vyúčtovania 87 e mesačne za prvý rok, kúrie 22 - 24 stupňov (ešte nebolo dokončené zateplenie). Plus pol palety brikiet, ale dom sa dosť prehrieva na 26 - 27 stupňov, ale tak sme museli dosť vetrat
Odpovedať
Profilova fotka
@ruren aha oki, takze v 96 m2 , su aj kupelne , chodba, technicka hej? ale bez garaze a terasy ;) oki chapeme sa
Odpovedať
@jblaze Ano, tak ako si povedal, to všetko sú vykurované priestory. Akurat - 3 m2 komora.
Odpovedať
@ruren no ja mám 196m2 obytnej plochy so 17 oknami 5 člennou posádkou v 50 ročnom poschodovom nezateplenom dome (zateplenie len hore strecha 40cm a deka 12cm ) 300l tuv podlahové kurenie dole, hore radiatory. + chladenie a ked rozratam na 12 mesiacov len kúrenie TUV a Chladenie tak som na niakých 60 Eurách mesačne. samozrejme že boli obstaravacie náklady úplne inde ako u teba , ale týmto ti chcem povedať že s elektrokotlom by to bolo cez 160Eur mesačne a neverim že by to bolo odporovým drôtom o vela menej. Investicia sa mi vrati za 10 rokov životnost mojho tc teda kompresora sa odhaduje na 15 rokov +- po tých 10 rokoch nech vydrží čo najdlhšie a budem si užívať pohodlie podlahového vykurovania , chladenia a spuuustu teplej vody.
Odpovedať
@gkrivanek Keby ja som mal 200 m2 tak tiež by som mal namontovane TČ, ale pri mojej obytnej ploche by to boli zbytočne vyhodené peniaze.
Odpovedať
@ruren presne
Odpovedať
Článok sa načítava...
Príspevok bol zmazaný adminom, lebo nespĺňal Pravidlá prispievania do fóra.
@stavbar117 dobrý deň, áno premýšľame nad tým
Odpovedať
Kurňa chlapi nemiešajte jablká s hruškami... Obytná plocha znamená len plochu obytných miestností (obývačka, spálňa, detská izba, pracovňa, hosťovská a kuchyňa pokiaľ má viac ako 12 m2) Nepočíta sa do nej zádverie, chodby, kúpelne, WC, kuchyňa (pod 12 m2). To čo vy tu spomínate je úžitková plocha...
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 2 rokoch
Profilova fotka
@gkrivanek Ahoj. Preco si ohrev TUV neriesil lacnymi a velmi efektivnymi solarnymi kolektormi ktore ti ohrievaju vodu pocas vacsiny roka zadarmo?
Odpovedať
@stenli_trnik lebo ti nevykuri dom a tym padom je to dalsi system do domu.
Odpovedať
Profilova fotka
@rkorba Ohrev TUV nikdy nesluzil na vykurenie domu 😉 ale na ohrev TUV. Ak mas kumulacny zasobnik vody, je to jeden system ktory ziskava vacsinu roka teplo z kolektorov a zvysok roka ju zohrieva elektrikou - najlacnejsi sposob ohrevu TUV aky poznam.
Odpovedať
@stenli_trnik a sme pri tom, kurenie elektrikou. Ja viem co to je solar mam ho v projekte, ale ked mas na kurenie plyn, alebo TC, tak to ti spravi i TUV a preto som solar nazval "dalsim systemom".
Odpovedať
Profilova fotka
@rkorba Toto je moja uvaha. Ak si oddelime TUV a kurenie tak mi to vychadza asi takto: -----TUV celorocne: **Solarny kolektor + elektricke dohrievanie: Vyrazne nizsia nakupna cena, vacsinu roku TUV zadarmo, prebytok teplej vody mozne pouzit na jacuzzi a pocas zimy kus drahsia prevadzka - ten rozdiel by napr. cena TC dorovnavala velmi dlhe roky. **TC vzduch - voda: Vyrazne vyssia nakupna cena, prevadzkove naklady na TUV celorocne, pri velkej zime nutne dohrievanie elektrickou spiralou - nie velke rozdiely ceny prevadzky. ----Kurenie iba cca 4 mesiace : **Elektricke odporove kablove vykurovanie s rekuperaciou: Vyrazne nizsie naklady na riadiacu jednotku a kablove vedenie. Okamzity nabeh kurenia a pocitu teplej podlahy (dost dolezite pre mna) jednoduchsie rozsegmentovanie vyhrievanych okruhov, pri rekuperacii tepla z vymienaneho vzduchu s ucinnostou 95% je potrebne len jemne prikurovanie pre udrzanie tepelnych strat a pre pocit teplej podlahy - nizke prevadzkove naklady. Pri velkych mrazoch alebo potrebe silneho okamziteho ohrevu si priplatim za vyssiu spotrebu el.. **TC vzduch - voda podlaha: Vyrazne vyssia nakupna cena TC, drahsia instalacia vodnika, oneskoreny nabeh kurenia, zlozitejsie rozsegmentovanie do mensich okruhov, s rekuperaciou tepla je kurenie iba jemne - najvacsia vyhoda TC kurenia, nizke prevadzkove naklady sa v novom dobre zateplenom dome nevie tak uplatnit aby vytvorila dostatocny cenovy rozdiel pocas zivotnosti TC. Pri silnych mrazoch potreba dohrievat el. spiralou co zvysuje naklady. Kde sa v mojej uvahe mylim? Nie je kus zbytocne platit za TC a servis, revizie atd ked ho vacsinu roka nepotrebujem a namiesto toho mat vacsinu roka TUV skoro zadarmo a mierne si priplatit si za kratkodobejsie kurenie, ale bez splacania TC?
Odpovedať
@stenli_trnik z casti suhlasim, neviem aky mas v plane stavat velky dom, ale tiez som si myslel ako malo budem s TC platit za kurenie a pri 200m2 to vychadza do 100E vratane TUV!! To len aby si si vedel vypocitat, ako by ta tie tvoje elektro rohoze rychlo omrzely. Neviem co mate stale s tym nabehom podlahovky, bud sa kury alebo nie proste ziadna vyhoda! Revizie sa pri tc nerobia, mozno sa niekto necha nahovorit na rocne kontroly, ale to je jeho problem :-) Som si myslel ze ked si taky american, ze si namiesto rohozi das klimy, ale stale mas cas si to premysliet...
Odpovedať
Profilova fotka
@stenli_trnik vo svojej uvahe sa mýliš, neviem odkiaľ berieš, že u odporových káblov v podlahe máš okamžitý nástup tepla, oproti vodnej podlahovke? To je úplná kravina... rovnako ako vodná podlahovka s TČ, kde prúdi teplota vody povedzme 31°C, tak aj tie káble sú nízkoteplotné vykurovanie a zohrievajú sa na cca 31-33°C, takže nábeh je tiež niekoľko hodín ...
Odpovedať
@dexter89 z osobnej skúsenosti ti poviem že nástup tepla u odporových káblov nad ktorými je dlažba je nanajvýš pár desiatok minút (asi 20?). V rodine to majú a skutočne po zapnutí netrvalo dlho a bolo na nohy cítiť, že podlaha sa už ohrieva. 🙂
Odpovedať
Ahojte rad vy som sa opýtal užívateľov tepelného čerpadla ako sú spokojný a aj to či museli niečo vyrážať do TČ tj.oprava ,servis atď.
Odpovedať
Profilova fotka
@sousedekovci89 no môže byť neviem bo ja to mám zaliate v potere nie priamo pod podlahou dlažbou ....tak je možné že je to skôr samozrejme 🙂
Odpovedať
@dexter89 no oni to majú tiež v potere akurát som tým chcel povedať že vrchná vrstva je dlažba nie laminát koberec, drevo a p. 🙂
Odpovedať
Profilova fotka
@rkorba Planujem bungalov asi 110m. Z tvojej formulacie nie je jasne ci je tych 100e mesacne pre teba vela alebo malo, ani preco by ma malo elektricke podlahove kurenie omrziet, obzvlast s rekuperaciou a teda minimalnou spotrebou. Ten nabeh je pre ludi dolezity v pripade ak pridem domov z chaty, dovolenky atd po niekolkych dnoch bez kurenia, pred prichodom kliknem do mobilu alebo pri prichode zapnem kurenie iba v obyvacke, kuchyni a kupelni a mam tam okamzie teplu podlahu. Pri vodnom podlahovom kureni toto nehrozi a nenecham ho kurit cely cas ked tam nie som. Obluba klimatiazcii v US vyplyva z nehorazne odflaknutej izolacie a okien ich drevodomov ktore som staval, tam to fuci jedna radost, TS su obrovske. Ja osobne nemam zaujem o koncentrovany ohrev vzdchu ci klimou alebo radiatorom, vzduch vystupa hore a dole je zima, nemam rad prehriaty vzdych 24 a viac, ide mi hlavne o prijemny pocit z teplej podlahy po ktorej mozem chodit na boso a deti sa mozu valat po zemi aj ked ma vzduch zdravsich 19 stupnov.
Odpovedať
Profilova fotka
@dexter89 Z osobnej skusenosti 🙂 Ak si das kable do minimalneho poteru pod 4-5mm vinyl plavacku, ktora je na podlahove kurenie asi najlepsia a pri rovnakej teplote v izbe je na dotyk ovela teplejsia ako laminat, tak citis kurenie do niekolkych sekund. Tiez pri dobre teplovodivej dlazbe, ale nemam rad jej tvrdost a chlad bez kurenia. Ked znamy zapne vodnu podlahovku s plynovym kondezcnym kotlom ktory ma ovela vyssi vykon ako TC (a to nehovorim o silnejsich mrazoch) tak to cez laminat trva skoro hodinu. Treba vhodne kombinovat. Ja planujem nizkoenergeticky drevodom, cize maximalne izolovat a minimalne kumulovat = rychle reakcie kurenia. Kumulovanie stien alebo hrubych poterov nahradi rekuperacia tepla vetraneho vzduchu. Tolko moja predstava 🙂
Odpovedať
Profilova fotka
@stenli_trnik veď práve ja mám skoro všade laminát a teda asi aj dobre zaizolovanú stavbu a teda som nikdy nemal ten pocit teplej podlahy, lebo to rýchlo vyplo a nešlo dlhšiu dobu asi... o kúrení klímou a podobné argumenty typu o studenej podlahe, fúkaní, koncentrovaného tepla a pod.... majú presne ľudia, čo tým nikdy nekúrili takže by som sa zdržal analýz, pokiaľ to nemáš a nevieš... 😄 ale nič v zlom, tvoj spôsob a plán aj na tvoj dom je pravdepodobne celkom fajn...
Odpovedať
@stenli_trnik tvoje uvahy mozem potvrdit mojou praxou.
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?