Plynovy kotol alebo tepelné čerpadlo?

Zobraz úvodný príspevok
Dobrý deň viem ze takáto téma tu už bola a určitý čas už prešiel a aj ceny tepelných čerpadiel sa menia. Neviem sa rozhodnúť a preto vás prosím o pomoc. Plyn sa nachádza 2 metre od hranice pozemku. Prípojka by stala 1300 eur. Rozvod do domu cca 600 eur. Dom obytná plocha 140 m2 plus garáž 50m2. Ponuka TČ 13tis voda-voda. 7tis vzduch - voda ale mam problém umiestnením vonkajšej jednotky. Plynový kotol som zatiaľ neriešil. Ak mate nejaké dobre skúsenosti môžete mi poradiť. Vopred ďakujem za každú pomoc.
Odpovedať
1
2
Profilova fotka
@dsalcpretlak posledne zuctovaie u nas s TC. Celkovo za dom 87€ mesacne. Vykurovanych 125m2. V tych 87€ je komplet domacnost,varenie, COV, od maja do septembra chladenie, manzelka doma na meterskej a pod... region pod tatrami. Osobne som cakal lepsie cisla, ale cez zimu este nebol cely dom zatepleny. Toho roku to bude dufam lepsie.
Odpovedať
@bookeeper celkom dosť. U nas 45 euro plyn plus 35 elektrika. 125 m2 podlahovka. Aka izolacia?
Odpovedať
Ach tieto večne temi porovnania je radosť citat každý ti poradí niečo iné aj rodina aj kamarát aj sused.Musis sa rozhodnúť sám a keď sa už rozhodneš nerieš čo keby proste si sa rozhodol a bodka .My sme rok spekulovali či pelety či TC už sme boli na 99%ze pelety a nakoniec sme dali TC,ešte ho zatiaľ nemáme za 2 týždne prídu namontovať veríme že sme urobili správne aj keď to bola drahšia polozka .Nechcem ti s tým povedať že chod do tc skôr to že rozhodni sa sám lebo iba ty vieš aký máš dom a financie okolo toho.
Odpovedať
Profilova fotka
@martinak15 To ste takmer na tom istom ako my. Hovorim ze este dom nebol komplet zatepleny. Tuto zimu sa to ukaze. Zateplenie 20 eps a v strope v priemere 45 cm vaty.
Odpovedať
@sysell jednoducho ze je rozdiel kurit na 21C a 23C pri plyne a TC
Odpovedať
@pirhina to sa mi tiez paci, a je to tak a ak netrafis tak zase hodis kocku, mozno padne plyn 🙂
Odpovedať
@islk tu plyn nemáme takže nehrozí jedine ak príde zas niečo nové .
Odpovedať
@pirhina nechcel som aby si tu niekto meral ego... chcem len vedieť reálne skúsenosti plyn a TČ.
Odpovedať
@dsalcpretlak ja ťa plne chápem tiež som tu hľadala odpoved
Odpovedať
@dsalcpretlak Ja som zvolil plynový kotol. Mám rád technológie a nové veci a tiež som chcel v počiatku stavania tepelné čerpadlo. Jeden klinec do hrobu mu dala manželka s tým že ona chce každopádne plynový sporák a druhý postupné uvedomenie finančnej návratnosti tohto riešenia. Prípojku sme mali na pozemku, ale rozvody od nej do domu + revízna správa + skrinka a bižutéria do nej + úprava projektu stáli cca 1500€. Zrušil som aj bojler so solárom a zvolil kotol s nerezovou spaľovacou komorou a nerezovým vstavaným zásobníkom teplej vody (som človek ktorý je zvyknutý z paneláku na neobmedzené množstvo teplej vody) za 1600 € + dokúpil som si k nemu wifi termostat za 200€. Dymovod + prechodová škridla cca 150 €. Bývame od polovice prvej koronovej vlny, kúri sa v podstate od posledného septembrového týždňa, 145m2, na 24-25 C. Aplikácia mi ukazuje spotrebu 81m3 plynu na kúrenie, v skutočností podľa plynomeru to bude ale menej. Teplá voda v závislosti od mesiaca od 25m3 ( cez koronu kedy sme boli všetci doma 2ja dospelý, 1 dieťa) do 13m3 (štandardný pracovný režim). Tepelné čerpadlo má ešte jednu výhodu, že k nemu dostaneš zvýhodnenú sadzbu elektriny, čo k plynovému kotlu nie, tak že zohladňuj aj toto (sused po čase prešiel z plynového kotla na čerpadlo práve kvôli svojej jednotarifnej spotrebe elektriny). Tak že si to všetko zrátaj presne na svoj dom a podľa toho sa rozhodni.
Odpovedať
@rasto464 super popis
Odpovedať
@rasto464 ďakujem Asi aj ja pôjdem do plynu ... vzduch voda nemám kde umiestniť vonkajšiu jednotku a voda voda sú zase vysoké vstupne náklady ... neviem si ani predstaviť návratnosť . Ak plyn vyjde dokopy do 5 tis a tč 15tis tak môžem za 10 tis 10 rokov kúriť
Odpovedať
Článok sa načítava...
Tak pridávam nazor za TC, vzduch - voda. Aby to bolo fer, tak odratam FVE ekonomiku, celková ročná spotreba čisto elektrifikovaneho domu 7980kwh. Poschodak 2x 120m2, vykurovaných 190m2, A0, na 24,7 st. TUV veľmi vysoká spotreba vody 47 st. Ročne by to bolo 1019€ .... mesačne 85€ / COV, studna, rekuper, spotrebiče, indukčná doska /
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 2 rokoch
Ahojte, strecháči. 🙂 Keďže túto dilemu pravidelne riešia viacerí z vás, napísali sme pre vás v našom Magazíne článok. Na výhody 👍 a nevýhody 👎 oboch zdrojov tepla sme sa preto opýtali odborníkov. 😉 https://bit.ly/tepelne-cerpadlo-alebo...
Odpovedať
@danaracko Ako nie v zlom ale to sú také rady pre úplných laikov len ako (poviem to kulantne) úvod do problematiky.
Odpovedať
@toky1 Ahoj, presne tak. 🙂 Článok je primárne určený pre tých, ktorí sa potrebujú do problematiky takpovediac trochu dostať. 🙂
Odpovedať
@danaracko Tak jo. Čakal som nejakú hĺbkovú analýzu na konkrétnych príkladoch, ale OK.
Odpovedať
@danaracko Nemôžem súhlasiť s "Pre súčasné novostavby je samozrejmosťou tepelná izolácia. Práve z tohto dôvodu je pre novostavby, pokiaľ zvažujeme plynový kotol alebo tepelné čerpadlo, vhodné viac vykurovanie tepelným čerpadlom." Ak ročne potrebujem na kúrenie a TUV spolu 4000 kWh, ako sa môže oplatiť zdroj drahší o cca 6000 € ? A ak mám starý dom, miesto kombinovania plynového kotla a TČ, nebude rozumnejšie radšej peniaze vraziť do poriadneho zateplenia, než sa stať dvojitým rukojemníkom?
Odpovedať
@toky1 Do budúcna to vôbec nevylučujeme. 😉
Odpovedať
Mna dostala tato veta: "Najväčšie tepelné straty domu sú cez strechu, obvodové steny, dvere, okná a podlahu." * Vsimol som si, ze vacsina predajcov (neviem ci ucelovo) nespomina tepelne cerpadla vzduch-vzduch, co je vyrazne lacnejsia alternativa, ako vzduch-voda, voda-voda, zem-voda. To len tak na margo clanku.
Odpovedať
@pier Pobavilooooo. Najväčšie úniky tepla sú tie kompletné, tie všetky. To by ma nenapadlo... a ja rátam vždy pomery a optimalizujem... pritom je to také jednoduché. (Ale, vetranie neuviedli, takže zas až tak vtipné to nie je.)
Odpovedať
@pier No tým by som si istý nebol, že je lacnejšie ako povedzme vzduch-voda. Pre každého. Ak by si chcel do 4izbového domu tak, aby si vedel komfortne nastavovať teplotu v každej miestnosti zvlášť ako to dokážeš s TČ vzduch-voda a podlahovkou, tak už je tá cena pre 4x monosplit alebo 1+4 multisplit cene TČ vzduch-voda bližšie. A to stále nemáš vyriešenú prípravu TÚV.
Odpovedať
@toky1 v 4 izbovom dome len podlahovka stoji 3-4 tis. EUR, co je cena 2-3 jedntotkoveho multisplitu vzduch-vzduch. K tomu si prirataj 8-12 tis. EUR za TC vzduch-voda. * Pre TUV by som zvolil nejaky bojler s TC napr. ORCA za 2 tis. EUR, cize by som sa spolu dostal na polovicu nakladov TC vzduch-voda. Cca 6-7 tis. EUR vs. 11-12 tis. EUR. Vsetky ostatne TC budu len drahsie.
Odpovedať
@pier OK, asi máš pravdu. Myslel som že podlahovka vyjde lacnejšie, aj to tepelko vzduch-voda (to možno s dotáciami).
Odpovedať
1
2
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?