Plochý/vákuový kolektor - skúsenosti

Ahojte, chcem sa spýtať aké máte reálne skúsenosti so solárnymi kolektormi a kto aké odporúča? Sú lepšie, ploché alebo vákuové? Mám pár článkov preštudovaných, kde bolo uvedené že vákuové majú lepšie energetické zisky najmä cez zimu, ale zase ich nevýhoda je tá, že ak sú pokryté vrstvou snehu tak kým sa neroztopí sneh (aj keď teraz ho už moc nebýva), kolektor je v podstate vyradený z prevádzky, prípadne ak praskne trubica je tam komplikovanejšia výmena než pri plochom. Vďaka
Odpovedať
@luckapav Keď je kolektor zasypaný snehom, tak ani jeden neohrieva. A navyše - v zime aj tak teplo z kolektorov veľmi nevyužiješ, lebo väčšinou je zamračené - takže z tohto pohľadu je to jedno. A myslím, že sneh sa skôr roztopí na tých vákuových, než na plochom - medzi trubkami sneh prepadne. Ak sa rozbije jeden vákuový, vymeníš len rozbitý kolektor. Alebo funguješ na ostatných, na funkčnosti celého systému jeden rozbitý nehrá rolu. Ale pravdepodobnosť rozbitia je malá. Ja mám vákuové 5 rokov a nič sa nerozbilo. Nemá sa prečo rozbiť. Ani keby si bývala vedľa tenisového či futbalového ihriska. Nedá sa povedať, že jeden by bol lepší ako druhý - účel splnia oba typy. Ja by som doporučil vákuový - mám ho tiež. 30 trubíc.
Odpovedať
@luckapav mam 2 typy na 2 domoch v jednej oblasti .vákuový hreje v lete silnejšie , v zime slabo , sneh sa nestopí , ostava na nom .Plochý hreje už vo februári , koncom januára . trubicový mam 13 rokov , plochý 15 rokov , teraz robím rekonštrukciu strechy , a idem vymenit trubicové za ploche.. Trubicové zaberaju menšiu plochu na streche , ploché potrebuju vačšiu .. Ak ste zo severu Slovenska a máte vačšiu strechu ploché , ak mínate vodu hlavne v lete ,tak trubicové , ak ste v podhorskej oblasti ploche .Ploché mám vaillant , trubicové viessmann . takže žiadne šunky..Ploché mám 3 ks a 500l bojler , trubicový neviem kolko len zaberá o polovicu menej miesta , a 300l bojler .stalo sa mi že mi v užlabí utrhol trubicový sneh..
Odpovedať
@chrobak7 práveže na nete čo som čítala (podotýkam čítala) nie som žiadny odborník, väčšina píše že na plochých sa hneď sneh roztopí nakoľko majú horšiu tepelnú izoláciu a tak vedia námrazu aj sneh roztopiť, kdežto trubicové bránia únikom tepla do okolia a tým pádom sneh nevedia roztopiť a sú vyradené z prevádzky. Preto ma zaujímalo či je to tak. Svokrovci majú trubicové (bývame na juhu) a aj cez zimu sa voda krásne ohrieva (hore býva často okolo 60-70 stupňov keď pozeráme displej), samozrejme nie keď je fujavica. Každopádne ďakujem za skúsenosti 🙂
Odpovedať
@daralbajda strechu máme veľkú tam by nemal byť problém, orientácia na všetky strany, kolektory pôjdu samozrejme na juh, bývame na juhu, vodu míňame asi,rovnako? toto v podstate neviem. Bojler je plánovaný 300L
Odpovedať
@chrobak7 ešte sa ťa spýtam, používaš to len na ohrievanie vody alebo aj na vykurovanie do podlahovky? tých 30 trubíc je koľko kolektorov - 3?
Odpovedať
@luckapav ja za seba , kurit ked hreje slnko vačšinou netreba , nekomplikoval by som to , ale 30 trubíc je riadne terno , pojdem dnes moje porátat....
Odpovedať
@luckapav Ja mám jeden 30 trubicový kolektor. Ale existujú aj 15 trubicové a aj 20 trubicové. JA to mám len na vodu - zásobník má 300 l, solár zohrieva celý, plynom len vrchnú polovicu. V zime prihreje vodu, ak je slnečné počasie. Takých dní je ale v zime len málo - na prstoch ruky by si porátala. V lete je tepla z kolektora až prebytok. Ak chceš vykurovať, tak 30 trubíc nestačí. A podľa mňa - ani to nemá zmysel dať na vykurovanie, lebo v zime ti to nebude kúriť každý deň, aj tak potrebuješ na 70 - 80% zimných dní iný zdroj kúrenia.
Odpovedať
@luckapav Tu je fotka, ako mi to montovali: https://www.modrastrecha.sk/forum/kur...
Odpovedať
@daralbajda to ma inak nenapadlo 🙂 dík sa super postreh, blondínu to hneď nenapadlo @chrobak7 áno takto by sme to aj my chceli že len vrchná časť by bola ohrievaná plynom. od toho kúrenia asi upustíme, zrejme by to len viac veci skomplikovalo než prinieslo nejaký fajn úžitok. super díky moc za fotku aj odkaz na diskusiu
Odpovedať
Profilova fotka
V zime nevyuzijes ani jeden vzhladom na nase podmienky kedy je v zime toho slnecneho ziarenia naozaj malo :/
Odpovedať
@sykorka75 neviem , u nás február , koniec januára už dobre slnko hreje ..ja to vidím , ked mi ploché už hreju , trubicové su stále zasnežené a voda nič..
Odpovedať
Profilova fotka
@luckapav a isto chceš ísť do termických panelov na ohrev vody? skús pozrieť logitex.sk
Odpovedať
Článok sa načítava...
tiež by som išiel radšej do fotovoltických panelov na ohrev vody.
Odpovedať
Ja k fotovoltaické asi toto.:Robil som veľké haly ,firmy,chaty,investori boli bohatí ľudia ,či zahraniční investori.Boli to chaty v lyžiarskych centrách,výrobné haly ,víkendové domy.Niktonsi jedál fotovoltaické,každý teplovodné kolektory.Projektanti špičkoví.Takze za mňa fotovoltaické jednoznačne nie....
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?