Oplatia sa novodobé technológie šetrenia energií?

Staviam dom a keď sa tak nad všetkým zamyslím, vychádza mi len jedno. Dnes je doba všelijakých technológií ako ušetriť za platby energií, no stoja nehorázne peniaze, ktoré ak by som všetky spočítal, či už za úplné zateplenie domu, rekuperáciu, všelijaké kombinované kúrenia + TUV, solárne panely a podobne, že neviem či by som toľko peňazí vôbec zaplatil za ie energie, ktoré by som spotreboval bez použitia týchto technológií. Je mi jasné, že sa týmito tech. ušetria peniaze, no či až toľko a či by sa mi vôbec vrátili dovtedy kým by som musel znova niečo rekonštruovať a podobne. To len taká úvaha, lebo nakoniec si aj tak skoro všetko dám. :-)
Odpovedať
1
2
presne tak, ono ludia zabudaju na 1 vec, teda skor ekoteroristi... Dodavatel (ako SPP a ZSE a vodarne), aj ked ich NENAVIDIM, musim uznat, ze ich naklady su FIXNE cize logicky, keby psotrebujem 1 kvapku vody denne, tak ci tak za u zaplatim 1 eur, lebo oni nebudu mat naklady na dodanie 1 kvapky 0,00001 centu... cize ak na CHOD spp/zse potrebuje dana spolocnost 1 milion eur rocne a vyrobi ci uz 1 milion alebo 1 bilion MWh, tak 1 milion odberatelov zaplati tak ci tak v priemere 1 eur. ked znizia spotrebu na polovicu alebo hoci aj na 1/10, tak logicky, nie je to linearna zlava... lenze ak par chytrakov da na zateplenie a znizia si spotrebu, tak to BREMENO "zdielanej platby na cely hcod spp/zse" padne viac na tych, co nezateplili... nekonecny kolotoc. nikdy ale nikdy nemoze byt KAZDY milionar, lebo kto by potom piekol chlieb? logicky, by musel chlieb zdraziet a logicky potom milionar nie je milionarom.. proste... cely ten system o ktory sa ludai snazia, ze "nech je kazdemu dobre" nikdy fungovat nebude, nie bez otrokov.... ale zateplenie ma zmysel, resp. investicia do nezavislosti v pripade, ak si viem sam pre seba vyrobit energiu... myslim ze tu plati rovnica diverzifikacie... resp. najhorsi mozny scenar je, ze nebude zse/spp vodarne, co mozem urobi, aby som v tejto krize/vojne prezil? mal zdroj studne, ako taky zdroj energii (aj keby kurim len 2hod denne), a logicky, unik tepla je neziaduci.. cize ja osobne by som nezateploval preto, lebo chcem nutne znizit naklady (to je len bonus ktory optesi), ale skor preto, aby mi nezamrzol zadok ked ma odpoja pre nepredvidatelne udalosti (ktore sa skor ci neskor stat mozu, paranoja-neparanoja, opatrnosti nikdy nie je dost)
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 4 rokoch
podobné je to s vodným a stočným. Všelijakí kutili vymýšľajú, ako využiť spotrebovanú vodu ešte raz - napríklad do splachovača na WC priviesť už znečistenú vodu z práčky. Ale aký to má zmysel? Do čističky vôd tým pádom príde špinavšia voda, budú vyššie náklady na čistenie a recykláciu vody, a to sa prejaví v zvýšených cenách za pitnú vodu.
Odpovedať
Ja za tym nevidim peniaze ale skor enviroment.
Odpovedať
Mne z tých "vychytávok" nič nechýba, som šťastný, veď v dome je toľko vecí ktoré treba opravovať, že každá technológia navyše je len záťaž, či šetrí alebo nie. Aký by bol život ľahký, keby sme sa nedali zlákať tzv. progresom. A všetko čo produkuje v dome hluk je smŕŕŕť :-)
Odpovedať
@gf565 Mas doma TV, PC, auto, chladnicku, umyvacku, susicku... ? Aj to boli niekedy vychytavky. Keby sa ludia nedali zlakat progresom, teraz by si byval v jaskyni a namiesto pisania na forum by si prave nahanal mamuta. Alebo on teba. Myslis, ze to by bol jednoduchsi zivot ?
Odpovedať
@jarosujo Neboj, dosť toho využívam aj ja, ale pri projekte by som rozmýšľal či dať napr klimatizáciu, a ako sa jej radšej vyhnúť, dá sa to. Napr. namiesto ľahkého stropu, dať radšej hrubú železobetónovú platňu, tiež nosné priečky urobiť z betónu. Dal som si poradiť, škoda že iba tú platňu a nie aj nos. priečky, ale aj tá veľa pomôže, v zime keď sa kúri akumuluje teplo, v lete chlad a tak vyrovnáva teplotu v dome.
Odpovedať
@jarosujo To je teda porovnanie ... Ak si kúpim sušičku, tak mi uľahčí prácu a urýchli čas sušenia. Ak si kúpim práčku, opäť mi to uľahčí prácu a nemusím to ručne drhnúť vo vani ... A takto by som mohol pokračovať ... Keď si ale kúpim fotovoltaické panely na výrobu elektriny, alebo solárne na teplú vodu, tak čo sa pre mňa z hľadiska komfortu zmení ? No nič ... Elektrina bude rovnaká ako zo siete a teplá voda bude rovnaká ako z kotla ... Akurát budeš mať o tieto technológie viac, takže nejaké revízie, servis, opravy si už budeš riešiť navyše vo svojom voľnom čase :)
Odpovedať
Profilova fotka
@jarosujo Verím tomu, že dnes napriek tomu, že človek má doma TV, PC, telefón, auto, chladničku, umyvačku, sušičku, tak má oveľa menej času, ako mal vtedy, keď tieto vymoženosti nemal. :-)
Odpovedať
@lubk0 mne sa takéto sušenie viac páči :)
Odpovedať
@gf565 A teraz daj fotku ako sušíš, keď je zima, mráz, sneží, prší :D :D V lete som zo sušením problém nikdy nemal, zato ked nie je vonku pekné počasie tak sme len obchádzali sušiaky v byte ...
Odpovedať
@lubk0 S tym ja suhlasim, ze pri aktualnych cenach je fotovoltika/solar pre 95% domacnosti nerentabilne a su to vyhodene peniaze. Ale zadavatel spomina aj zateplenie domu a rekuperaciu a tam uz nesuhlasim, prve prinasa usporu po celu dobu zivotnosti domu a druhe zas komfort.
Odpovedať
Profilova fotka
@otec73 Musíte číst re-klamy mezi řádky. Pak zjistíte, že nejlepší rekuperace je žádná rekuperace (syndrom nemocných budov). Ekonomičtější a zdravotně prospěšnější je řízené podtlakové větrání. Fotovoltaika se nevyplatí, protože od Vás nikdo elektřinu za rozumný peníz nekoupí a tak elektřina trapně končí jako ohřev vody v bojleru. Nejkřiklavějším ekologickým případem inovace je elektromobil. Že má 2x větší uhlíkovou stopu proti benzínu/naftě/plynu nikomu nevadí (elektřina se stále vyrábí především pálením uhlí a dlouhou dobu ještě bude). Z uhlovodíků je polovinou odpadu vodní pára, polovina CO2. Účinnosti jsou podobné. Jediným smysluplným řešením je nepředražené tepelné čerpadlo jako zdroj levného tepla/chladu a na jeho základě levnější tarif elektrické energie pro celý provoz domu. Zateplení je pak ekonomické kolem 20 cm.
Odpovedať
Článok sa načítava...
@josef_vavra Az na to, ze rekuperacia praveze pomaha riesit problem nemocnych budov :-)
Odpovedať
Profilova fotka
@jarosujo Bohužel neřeší. Zásadní problém rekuperace je v dlouhém přívodu vzduchu. Tím se poškodí iontové mikroklima. http://www.szu.cz/tema/pracovni-prost... Proto je řešením přívod co nejkratší, tedy mikroventilace v místě potřeby jako vstup a k tomu centrální odtah. Energeticky o nic nepřicházím, odsávaný vzduch mohu vychladit až na významnou kondenzaci a odebrat tak veškerou energii. Fakta popsaná SZÚ potvrzují především starší lidé s chronickými nemocemi. Mám i takové nájemníky a s nimi hledám optimální řešení. Zatím nám vychází v topném období větrání 0,1 jako optimální kompromis nepřesušení interiéru. Samozřejmě cihlové stěny a vápenné omítky. Bohužel ve svých šedesáti už citlivost na ionty potvrzuji změnou únavy. Ve třiceti mi to bylo jedno :-)
Odpovedať
Solarne a veterne elektrarne sa vobec neoplatia. Tepelne cerpadlo sa taktiez neoplati - to co ta to stoji tak sa ti to pri sucasnych cenach elektriny vrati tak za 15 rokov...a to ti uz skonci zaruka tepelneho cerpadla... @josef_vavra plne suhlasim, centralna rekuperacia ma navyse spojenie a alergiami a infekciami. Nemal som cas to este riesit, ale chcem urobit rozbory z potrubia a vysledky zverejnit, popripade by som urobil aj serioznu studiu na nejakom ustave. Z toho vsetkeho co sa tyka vetrania mi najlepsie vysla lokalna rekuperacia, kde sa bakterie a podobne nedrzia. Aky mate na nu nazor?
Odpovedať
@josef_vavra No tak som si precital, co to vlastne ten syndrom nemocnych budov je, napriklad tu: http://zdravydum.elmet.cz/syndrom-nem... Ale vacsinou sa povazuje za hlavnu pricinu nedostatocne vetranie budovy, hlavne pri novsich domoch, ktore su uz lepsie zateplene a vzduchotesne. Citujem: "Přestože se zatím nepodařilo zjistit všechny příčiny SBS, mezi nejdůležitější patří: Nedostatečná výměna vzduchu (větrání), vysoká vlhkost vzduchu uvnitř bytu nebo budovy. Nebezpečná koncentrace radonu. Výskyt těkavých organických sloučenin (oxidy dusíku a uhlíku) jako jsou přirozené lidské a zvířecí pachy, parfémy, výpary z nábytku, koberců, barev, laků, lepidel, odpadkových košů, úklidových a čistících prostředků. Výskyt mikroskopických hub - zejména plísní, roztočů a řas.. Výskyt zplodin kouření, zplodin spalovacích motorů zvenčí, prachu, pylu a dalších alergenů." Cize zle vetrany dom a proti tomu predsa rekuperacia velmi uspesne bojuje. V dome bez riadeneho vetrania nebudete mat taky kvalitny vzduch, iba zeby ste vetrali nonstop. Co nie je vzdy mozne.
Odpovedať
Profilova fotka
@radoslavc Rekuperace (centrální i lokální) je energetický nesmysl. Odebrané teplo totiž nemáte kam předat. I kdyby ten výměník byl ideální, předá maximálně 50%. Snadno ověříte výpočtem entalpií http://www.qpro.cz/Vlastnosti-vlhkeho... Čistota potrubí je kapitola sama pro sebe. Chřipkovou epidemii bohužel vždy odstartuji pod výdechem rekuperace v práci. Už to beru jako zlomyslnost zaměstnavatele. Na druhou stranu slušně platí, výpověď kvůli pravidelným chřipkám dávat nebudu :-) Jak už jsem psal, doma to bez problémů řeším podtlakovým větráním. Tepelné čerpadlo v cenách pod 90 tis. Kč je návratné do 5 let u domu se ztrátami 3 kW a teplou vodou pro čtyři osoby. Za 15 let životnosti tedy dalších 180 tisíc Kč ušetří. Je tedy jasné, že se nevyplatí pořizovat tepelná čerpadla dražší a logicky se ani nevyplatí topit jen elektřinou. Cena za „pohodlnost“ je 1000 Kč měsíčně navíc. Pokud někdo hodíte dostupný ceník elektřiny v SK, budu rád. V ČR je topná 20 hodin cca 2,10 Kč/kWh.
Odpovedať
@josef_vavra tu je cennik: https://www.sse.sk/buxus/docs/dokumen... lokalnu rekuperaciu neriesim s cielom usetrit, ale s cielom vetrat najma v zime...., v letnych mesiacoch nemam problem mat otvorene okna..i ked lokalny rekuperator lepsie prevetra vacsi priestor... viete dat odkaz na to riadene vetranie? nasiel som napr. toto: http://www.hg.sk/technologie/vetracie...
Odpovedať
Profilova fotka
@jarosujo Ale já neříkám nevětrat. Jako zdravotně nejpříznivější se mi jeví podtlakové větrání cca 0,1. Nedochází k přesušení interiéru ani k víření prachu a současně přivádím nepoškozený vzduch zvenčí nejkratší možnou cestou. Pylová alergie vzniká právě pobytem ve sterilním prostředí. Proto je filtrace vstupního vzduchu kontraproduktivní. Zkuste přečíst například https://www.prirodnistavby.com/news/z... a především http://www.energiezivota.com/zdravy-z... Za sebe tu iontovou citlivost potvrzuji, i když do třiceti mi to bylo jedno.
Odpovedať
Profilova fotka
@radoslavc Ano, to je ono. Podtlakové/hybridní větrání funguje dostatečně ekonomicky. Obdobně dokáže fungovat trvale užívaný krb s nasáváním z místnosti a podobným způsobem zneužívám v bytech s nájemníky kondenzační kotle zapojené jako typ B. Topí a větrají zároveň. Díky podtlaku se současně řeší ochrana netěsností v parozábraně střešní konstrukce. Odkazů na promočené stropy "neznámo" z čeho je dohledatelných dostatek. Že za to může rovnotlaké/přetlakové větrání nikoho nenapadne.
Odpovedať
@josef_vavra Aj si realne pouzival rekuperaciu doma ? Kolko rokov ? Prepac, ale tolko hluposti v jednom vlakne tu uz davno nebolo.
Odpovedať
Profilova fotka
@jarosujo Rekuperaci musím strpět v zaměstnání (cca 20 let) , kde jde o vnitřní prostory. Chvíli se vydržet dá, ale do hodiny tu únavu cítí řada lidí. Ti starší (i já) dřív. Tam jsem také zkoušel funkčnost ionizátoru a prokazatelně pomáhal tu únavu snížit. Tedy ověřeno mám, ale nepoužívám právě kvůli vzniku těžkých iontů. To raději snesu tu únavu. Do novostavby jsem si po těchto zkušenostech logicky zrealizoval podtlakové větrání. Totéž mám v domě mojí maminky, což je prvorepubliková vila s nájemníky. Zkušeností je tedy dost. S tím podtlakovým naštěstí dobrých.
Odpovedať
Profilova fotka
@jarosujo Ted jsem si všiml, že odborné poznatky považuješ za hlouposti. Budu opravdu rád, když poskytneš své důkazy. S odborníky totiž nemám problém, mé poznatky se plně shoduji s jejich názory.
Odpovedať
@josef_vavra je tu vela provokaterov a hlavne agentov rekuperacnych firiem a tepelnych cerpadiel a vsetkeho na com ide ludi najviac ozbijat. Takze by som takychto samovedcov ignoroval. Co sa tyka toho podtlakoveho vetrania znamena to, ze ak je v dome krb tak automaticky ide o zabezpecene vetranie?
Odpovedať
Profilova fotka
@josef_vavra Mám pár otázok čo by som si chcel vyjasniť, píšeš že rekuperácia môže mať účinnosť maximálne 50%, máš na to aj nejaký dôkaz alebo si to len myslíš, lebo čo som našiel ja tak minimálna účinnosť sa pohybuje na 60 - 70% v závisti od jednotky a vonkajších podmienok vie stúpnuť aj na 90% viď odkaz https://www.geotherm.sk/o-nas/tzb-inf... ( pre všetkých židojašterov a konšpirátorov áno je to stránka predajcu ale podobné hodnoty som našiel aj od iných zdrojov ) Druhá vec píšeš že chrípkovú sezónu začneš vždy pod víduchom rekuperácie ( predpokladám že tam malo byť vetrania ) to vo vašej firme vetráte riadene len v určitom období ako vetráte napríklad v lete. Myslíš že ak sa vetrá riadene tak to či rekuperátor funguje alebo je v lete obýdený má nejaký vplyv na šírenie baktérií. A ešte jedna, vec píšeš že podtlakové vetranie je ekonomické, vieš povedať že ako to je možné čím sa tam šetrí energia pri rekuperácii je to jasné máš tam výmenník s nejakou účinnosťou, čím šetrí energiu podtlakové vetranie keď na jednej strane nasáva studený vzduch z vonku a druhou stranou vyťahuje teplý vzduch cez ventilátor alebo niečo podobné, lebo mi to príde to isté ako vetranie oknami s pridaným ventilátorom, nedosahuje sa tá " ekonomickosť " len znížením intenzity vetrania ako píšeš "Zatím nám vychází v topném období větrání 0,1 jako optimální kompromis" čo je tých 0,1 to je intenzita výmeny vzduchu ktorú ste stiahli z 1 ako má byť pre obytné miestnosti na 0,1 s čoho vám vyšla akože úspora. Ďakujem za vysvetlenie
Odpovedať
@josef_vavra Podtlakove vetranie ma de facto 90% ludi, co byvaju v panelakoch. Proste zapnu ten ventilator, co maju v kupelni a urobia v byte podtlak, cize sa bude nasavat studeny zvuk zvonka netesnostami. Mna by zaujimalo, ako dosiahnes, ze ti to nebude vysusovat interier ? To chces nejak oklamat fyziku ? Pokial budes rovnaky objem vzduchu tlacit cez rekuperaciu, vysusovanie bude rovnake, pri rotacnom vymenniku este mensie. Tych 50% ucinnosti tiez neviem, ako si poratal, ale ja mam zmerane, ze ak je vonku 0°C, vnutri 22°C, vetram okolo 80m3/hod, tak do domu mi ide cca. 16°C. Cize zo 40W dodanych dostanem cca. 400W tepla, co je COP 10. To sa mi nejavi az taka uplna energeticka hlupost, ako pises. Ja neviem, ci ta tvoja ionovo-podtlakova agenda funguje alebo nie, lebo s tym nemam skusenosti. Ale ty zas nemas s rekuperaciou, to s tou tvojou robotou nemozme brat vazne. Alebo ty tu rekuperaciu v robote aj spravujes, menis filtre atd ? Za hodinu ste kvoli rekuperacii vsetci unaveni... My doma rekuperujeme nonstop 2,5 roka a veru nikto unaveny nie je, ani 14 mesacna dcera, ktora zatial nebola chora ani raz. Podla tvojej retoriky by som teraz mohol prehlasit, ze kto si da rekuperaciu, nebude chory. Nemozes predsa zovseobecnovat svoju osobnu skusenost za univerzalnu pravdu. Takto by sme mohli debatovat donekonecna, aj tie vedecke studie treba brat s rezervou, lebo napriklad niektore tvrdia, ze mikrovlnka skodi, druhe zas ze nie atd.
Odpovedať
Profilova fotka
@jarosujo Zrovna s tou dcerou bych si nebyl tak jistý https://www.novinky.cz/veda-skoly/473... Netvrdím, že negativní vlivy působí na každého. Do mých třiceti jsem také nic negativně nevnímal a vůči negativním vlivům jsem byl odolnější. V rámci možností se ale snažím negativním vlivům vyhýbat. Že je necítím ještě neznamená, že nemohou mít vliv na mé zdraví. V zaměstnání filtry neměním. Je to záležitost provozovatele. Občas s tím něco provedou :-) Na podstatně lepší COP existuje varianta s názvem Ventilační tepelné čerpadlo, uprostřed stránky https://www.nazeleno.cz/bydleni/vetra... Každopádně moc děkuji za inspirativní výměnu názorů. Elektromagnetické pole vadí dle intenzity, popsáno zde https://forum.tzb-info.cz/128292-zisk...
Odpovedať
@josef_vavra Byl by návrh na nějaké to TČ za 90 litránků komplet? Podtlakové větrání si pamatuju z bytovky a vyhovovalo. Velkej ventilátor na střeše a otevřená mikroventilace. S něčím takovým počítám do domu s tím, že bude časový spínač a po určité době vždy provětrá. Stejně tak souhlasím i s minimálně potřebnou intenzitou větrání, kdy uváděná je dostatečná a nedochází k převětrání a vysoušení vzduchu. Trochu mi to ale nejde do spojitosti s bojlerem s TČ, stačí taková výměna vzduchu k ohřevu TUV?
Odpovedať
Profilova fotka
@r4d3k74 Jen pár tipů, omlouvám se za stručnost. Monoblok nemusíte kontrolovat na únik chladiva a odolnost proti zamrznutí zajistí jakákoliv UPSka. http://www.clgservis.cz/category/ther... Za stejné peníze pak dělené. http://www.clgservis.cz/category/ther... Pro nižší výkony pak https://baxx.cz/deleny-ohrivac-teple-... Když Therma začínala před dvěma lety, byla za polovinu. Prostě zjistili, že tady fungují dotace. Tak taky předražili.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 8 mesiacoch
@josef_vavra , dobry den, trosku oneskorene ale chcem sa spytat na to podtlakove vetranie, znamena to ze krb, pokial je pootvoreny odvadza vlhky studensi vzduch z miestnosti ale nato aby prichadzalo k vymene musia byt otvorene okna? trebars na mikroventilaciu? Ak mam plochu poschodia cca 60m2, a v strede kachle su tieto schopne odsat vlhkost z celej plochy? Dakujem
Odpovedať
1
2
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?