Nevhodný spodný výkon kotla Viessmann Vitodens 100

Zobraz úvodný príspevok
Zdravím, v dome s celkovou tepelnou stratou Qc = 13 kW (započítané vetranie oknami) mám inštalovaný starší KK Viesmann Vitodens 100 (s "budíkom") so spodným výkonom 6,5 kW a s externým zásobníkom na vodu Vitocell 100. Teraz je už zbytočné riešiť, prečo takýto výkon, kotol tam už inštalovaný je :-( Momentálne kotol riadim manuálne jeho ovládacími prvkami, chystám sa doplniť čidlo ekvitermiky a priestorový termostat (typ PT 52). Kotol cykluje, pri aktuálnych teplotách nad nulou zapne/vypne cca každých 5 minút. Počas tohto 5 min. cyklu sa teplota vody počas ohrevu, ktorý trvá len 30 sekúnd (čas na ktorý sa zapne horák), zvýši mierne nad 40 stupňov, horák vypne a postupne klesá až na teplotu cca 28 st., ktorú pár minút udrží (beží len čerpadlo). Následne (bez zapnutia horáku) teplota 28 st. vzrastie o pár desatín stupňa (asi sa "vrátila" voda z predchádzajúceho cyklu ohrevu) a približne v tomto momente kotol zopne horák a začne ďalší 5-minútový cyklus. Ešte uvediem, že teplotu v interiéri máme na požadovanej úrovni cca 22 stupňov. Má niekto podobnú zostavu kotla a podobné problémy? Ako v tomto konkrétnom prípade najlepšie vyriešiť problém s cyklovaním? Keďže bývame v dome len prvú zimu, neviem odhadnúť, či sa to s poklesom vonkajšej teploty výrazne zlepší a počet štartov poklesne na "bežnú" úroveň. Na kotle viem napríklad obmedziť/zvýšiť otáčky čerpadla a tiež obmedziť spodný výkon (výkon aj tak nejde nikdy viac ako "jednu paličku" horáka), pomohlo by to? Zlepší sa situácia s cyklovaním doplnením ekvitermiky a termostatu, prípadne nastavením kúrenia na tzv. časové okná?
Odpovedať
@gkrivanek Ponúknutá rada neupadla do zabudnutia, termostat je už objednaný :-).
Odpovedať
@leilak1 zniz na termostate teplotu vonku na -12 a pridi nam povedat aku mas spotrebu ty, na porovnanie. ja mam tiez okolo 12kW.
Odpovedať
@engineerr pre kazdy kotol je z pohladu zivotnosti najlepsie,aby siel vkuse a cyklovanie kazdych 5 minut je masaker ..... co si vystudoval,ked pises taketo hluposti? pekar,tanecnik,cukrar apod,lebo sa hanbim za to,ze si davas nick engineerr ako pise gkrivanek PT52 a hotovo ;-)
Odpovedať
@h0sher stavebnu priemyslovku so stavebnou fakultou, odbror pozemne stavby. Preprac ale nie som kurenar ani tzb-ar. Viem len tolko ze mam doma plynovy kotol ktory cykluje a momentalne oslavuje 24 rokov prevadzky.
Odpovedať
@engineerr kolkokrat zapne na 60 minut?
Odpovedať
@gkrivanek fuuu na toto som sa nikdy nezameriaval v akych intervaloch pracuje. Mozem zajtra odsledovat.
Odpovedať
@engineerr ja len nato ze pisete ze mate doma 24 rokov cyklujuci kotol.
Odpovedať
@gkrivanek priatelke zapina kazdych niekolko minut, uplne chore, asi zly termosstat, stare hrce nieco vydrzali
Odpovedať
@sysell mojej prepina kazdu minutu
Odpovedať
@gkrivanek no takže kotol je 3,5 min v chode, po 3,5 min. v kľude sa spustilo obehové čerpadlo na cca 30 s. kotol stál od vypnutia horáka 9,5 min. Kotol znovu naštartoval na 50 sekúnd, 3,5 min. stál zase 3 min. v chode, 10,5 min státia bez spustenia obehového čerpadla a znovu 3,5 min spaľovanie. Stráviť viac času pozeraním sa na kotol a sledovaním jeho prevádzky mi príde zbytočné. Vonkajšia teplota je momentálne +4°C, fúka vietor takže dosť preťahuje cez okná, keďže sú ešte pôvodné z roku 1959. Kotol je Leiber KN - 24 P.
Odpovedať
@engineerr mate termohlavice ze?
Odpovedať
@gkrivanek nie nemám, regulácia je len jednoduchým termostatom v chodbe.
Odpovedať
Článok sa načítava...
Diskusia pokračuje po 1 roku
Zdravim, vie mi niekto poradit ohladom problemu s kotlom Viessmann Vitodens 100. Kotol je napojeny na izbovy termostat Viessman Vitotrol. V celom dome je podlahove kurenie. Problem je v tom ze po zadani teploty kotol nezopne, cerpadlo pocut, zopne len na par sekund a vypne. Ked to bolo vporiadku kotol konstantne hrial vodu do podlahovky na 40°. Teraz na par sekund vybehne teplota na cca 52 stupnov a klesne na cca 25-27.. problemom je aj najdlhsia vetva ktora nehreje. Dnes ru bol kurenar a vsetko bolo vporiadku ziaden vzduch ziadna spina ani nic. Kotol a dom ma necele 2 roky. Vodu ohrieva normalne. Prosim o radu..popripade ak je potrebne tak aj nafotim
Odpovedať
@susty treba foto kotla a termostatu.
Odpovedať
Prikladam fotky. Hreje len vodu..
Odpovedať
@susty problem bude v tom termostate treba vojst do nastaveni a nastavit. Min teplota vykurovacej vody na 10C Max teplota vykurovacej vody na 45C Inak v prechodnom obdobi bude po rozkureni podlahovky ciklovat z dovodu ze pri starte a vyplachu komory prekroci 40C kym znizi vykon.
Odpovedať
@gkrivanek bud tak dobry ako to urobim ? Nebude tam treba nejaky kod pre servisaka?
Odpovedať
@susty zober si navod k tomu termostatu. Nakoleckuj const.
Odpovedať
Uz to mam, dakujem. Problem bol v tom ze nemam ekvitermiku a bola nastavena ekvitermicka krivka. Zaujimave ze na to nevedel prist technik
Odpovedať
@susty slaby technik
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 8 mesiacoch
Zdravim, další dotaz k tomu nestastnemu kotlu viessmann vitodens 100 klasicke analogove budiky. Kotol ide fajn, ako som spominal bol odvzdusneny precisteny. V najvzdialenejsej izbe mi ale vobec nekuri. Aj ked mam nastaveny maximalny prietok vo vetve. Vie mi niekto dat nejaku radu?
Odpovedať
@susty záleží, kde máš umiestnení termostat, ako dlho beží kotol, ako máš urobený systém,atď. Je veľa aspektov ktoré to ovplyvňujú systém. Nie všetko je v kotly 🙂
Odpovedať
@robo28w Termostat je v chodbe..problem je v tom ze vsetky vetvy kuria ale posledna najdlhsia vobec. Podlaha je doslova v tomto case ladova. Naschval som nastavil teplotu na 25°C aby kotol vkuse hrial ci nepretlaci vodu do tej vetvy ale stale nic. A pritom je naplno otvorena prietok ukazuje takmer 3 l/min. V izbe je 18,5 stupna. V ostatnych teraz takmer 24. Ostatne vetvy maju prietok od 0,5 po 1,5 l/min
Odpovedať
@susty treba zavriet okruhy co idu na par hodin a nechat otvoreny co neide. To ze prietokomer ukazuje este neznamena ze aj ide. Casto sa zaseknu a myli to cloveka.
Odpovedať
@gkrivanek skusal som presne kvoli tomu zaseknutiu aj po nom jemne klopkat a pri otacani sa hybal. Skusim poslat nejaku fotku z toho rozvadzaca
Odpovedať
@susty presne ako píše kolega.
Odpovedať
@gkrivanek
Odpovedať
@gkrivanek moze byt ze je ta najdlhsia vetva zavzdusnena? Skusal mi ju odvzdusnovat vodar ale len kratko a povedal ze bublinky v nej nie su. Reap. Existuje nieco ako pomocne cerpadlo ktore by sa zapojilo k rozvadzacu aby tvorilo lepsi tlak vody do podlahovky?
Odpovedať
@susty prietok je dobrý, skôr to vidím na vyregulovanie, skôr vykurene ubrať a uvidíš. Skúsil by som aj odvzusnenie, robí sa to čerpadlom,
Odpovedať
@susty 12 ku rozdelovac ti kotlove cerpadlo v pohode zobere. Este ako som uz pisal spina v prietokomeri a ostal vysiet , Treba ho vybrat a skontrolovat + aj spodny ci je tycka uplne vysunuta,
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?