Na akú teplotu nastaviť TÚV, aby sa netvorili baktérie?

zdravim na aku teplotu sa ma kurit v bojleri na tuv pocul skm nieco ze aknje teplota pod 50C tak ze sa tvoria bakterie ma stym niekto skusenost pripadne radu vdak
Odpovedať
50 stupňov môže byť, ale aspoň raz do týždňa prehriať nad 70 stupňov...
Odpovedať
Je to legionela a je to pri teplote pod 60st. Na druhej strane sa pri teplote 60st tvori vodny kamen. Tak si vyber. Spravidla nie je problem ak sa voda v bojleri vymiena a nestoji tam permanentne. Riesenie je tiez zohrievat vodu na 60st iba raz za cas (1-2x do mesiaca).
Odpovedať
@t0ny08 pozri všetko o Legionele v SR nikto nikdy na to neochorel do r. 79 a tom nikto nechyroval ,objavila sa až na stretnutí Legionárov, všetke známe prípady sú z veľkých hotelov, a rôznych centier kde je kopa ľudí, v EU všetko južné štáty
Odpovedať
dedo ok
Odpovedať
@duzu dcera mojich kamarátov to mala. Skoro umrela, pretože najprv dr. netušili, co jej je. Vôbec nevedia, kde to schytala, lebo nikomu z rodiny nic nebolo. Ja som na to dovtedy ani nepomyslela, ze take niečo treba riešiť, ale po tejto skúsenosti veru raz do týždňa hrejeme vodu na 70 stupňov.
Odpovedať
neviem, ako dlho trvá vznik legionely v teplej vode, ja už roky mám nastavenú vodu na 50 stupňov a žiadne baktérie som ešte nemal. Však voda je chlórovaná a denne sa sprchujeme 3-4 ľudia, + odbber vody v kuchyni, takže sa stále dopúšťa nová a čerstvá. Bojler prehrievam na 80 len vtedy, keď sa vrátime z dovolenky, teda keď voda stojí viac dní
Odpovedať
Profilova fotka
v tomto clanku : https://www.hoval.sk/blog/sk/pozor-na... to podla mna dost prehanaju - klasika zastrasovanie ludi 😄 kolko ludi ohrieva TUV na 50°C a neriesi nejake "vypalovanie" 70°C a žijú normálne bez legionelly 😄 toto bude problém v krajinách kde kvalita dodávanej vody je horšia alebo zlá. Tipujem Taliansko, Grécko, Španielsko ... s našou kvalitou vody a chlórom v nej obsiahnutom tam podľa mňa baktérie nemajú šancu. Jedine ak by došlo ku kontaminácii zdroja a následne by sa vytvorili podmienky ... 1 z milióna ?
Odpovedať
Ja hrejem iba na 40 stupnov, aby som nemusel riedit. Aj tak kotol mi umoznuje vodu ohrievat na max 60 stupnov
Odpovedať
Ja by som to určite nezľahčoval. Podstatné je, ako rýchlo sa voda v zásobníku vymení. Počet ochorení je nízky, resp. takmer nulový lebo väčšina ľudí žije buď v byte, kde majú normou stanovenú teplotu (tá teplota je v norme práve kvôli legionelle) z kotolní alebo v domoch s rel. malým zásobníkom na vodu, v ktorom sa voda priebežne mení. Ja osobne vodu zohrievam na 55°C a raz za týždeň prehrejem min. na 10 min. na 65°C.
Odpovedať
Profilova fotka
my máme obecný vodovod a teda chlorovanú vodu. Ohrievač nám ohrieva vodu na 40°C. Má automatiku, ktorá raz za nejaký čas (teraz netuším ako často, ale tipujem, že je to tak 2x za mesiac) zohreje vodu na cca 70°C. To si treba dať na to trocha bacha 🙂. Ale ešte sa žiadne nešťastie nestalo. Nemáme doma malé deti. Ale keby sme mali, tak sa to dá vypnúť a ohriať, kedy chceme. Tak som to robila pri bývalom ohrievači.
Odpovedať
A kto pije teplú vodu?
Odpovedať
@akvi kde je na internete o tom info?
Odpovedať
Článok sa načítava...
ja by som nastavil teplotu na vyssi uz len pre istotu, dost zaleti skade mas vodu ak mas zo studne tak moze mat bakterie a zase vodny kamen sa da riesit , su na to zatiadenia co sa davaju hned za hodiny a neutraliztuju vodny kamen
Odpovedať
@peky1984 Daj konkrétne aké?
Odpovedať
Profilova fotka
dost zaleto ako rychlo sa ta voda spotrebuje kto je cely den prec a voda sa nemina tak by som nastavil vyssiu teplotu ale pokial je niekto doma ako teraz ze vela ludi pracuje doma alebo su doma s detmi tak ta voda sa mina ovela rychlejsie tak myslim ze by to malo stacit
Odpovedať
@ruren tu vodu piť nemusíš, legionela napadá pľúca pri vdychovani a pri sprchovaní vodný aerosol vdychujes. Keby si vodu s legionellou vypil, tak sa ti nič nestane.
Odpovedať
@duzu to, že pred 79 o tom nikto nechyoval, neznamená, že baktéria v populácii nekolovala. Len vtedy boli pre ňu zázračné výhodné podmienky a vysantila sa tak, že vzbudila pozornost
Odpovedať
@zita19 ale koľko ľudí sa pre ňu nakazí v RD , len tam sa nastavuje teplota, na google ani ťuk, a dnes sa už vie na čo zájdeš , niekedy trafil šľak na každú chorobu
Odpovedať
Profilova fotka
@zita19 veď jasné, ale v 79tom veľká časť RD čerpala vodu zo studní - bola o niečo lepšia kvalita vody aj keď aj to je diskutabilné. Tam sa nečudujem, že jej výskyt mohol byť vyšší. Pri dnešnom množstve chlóru vo vodovodoch si myslím, že legionella nemá šancu. Studňa, veľký zásobník na vodu a malá spotreba môže byť problém.
Odpovedať
@dominik_galaba tak dnes nás kosí iný vírus a prejav podobný zomiera sa na ťažký zápal pľúc, pred mesiacom zobral aj strynú, no ešte stále je kopa neveriacich tomášov, odporúčam každému nech sa ide nakaziť do nemocnice , ako bude potom kecať
Odpovedať
@zita19 Tak keď sa nakazím dám ti vedieť. Momentálne studenú vodu mám pustenú z obecného vodovodu a teplú zo studní.
Odpovedať
@ruren z druhého sveta? zatiaľ sa to nikomu nepodarilo budeš prvý, čo to máš za studňu? km dieru?
Odpovedať
@ruren nemusíš sa namáhať, na to aby mi tu chodil nejaký duch oznamovať, že už to má za sebou nie som zvedava @dominik_galaba v sedemdesiatych rokoch voda v studniach nebola ani omylom lepšia, vtedy sa začali objavovať otravy kojencov dusicnanmi. U tety na ulici boli všetky studne kontrolované po jednom takom prípade. Nevyhovela ani jedna. Síce už v nich neboli fekalne baktérie ako v časoch keď na každom dvore bolo hnojisko a latrina, ale ta voda nebola lepsia. A podobne to bolo na celom území ČSSR.
Odpovedať
@duzu Nie km, ale 20 m vrt na okraji TANAPU.
Odpovedať
@duzu co ti mam dat číslo na kamarátov, aby si sa presvedčil, ze vravim pravdu? Či mas pocit, ze ked niečo nie je na nete, tak sa to nestalo? 🤔
Odpovedať
Profilova fotka
@zita19 a aj napriek tomu je tu este vela ludi z tej doby ... asi to nebola taka katastrofa 😁
Odpovedať
Napr. https://www.asb.sk/aktualne/pozor-na-... Tu síce rozoberajú firemné priestory, ale princíp je rovnaký - ramená s občasným prietokom a veľké zásobníky. https://www.asb.sk/biznis/obnova-byto...
Odpovedať
@dominik_galaba áno, nebola to katastrofa. Co tam po par deťoch mŕtvych a aj tých čo žijú, ak žijú, s trvalo poškodeným obličkami. To, že si o tom nepočul neznamená, že sa to nedialo.
Odpovedať
@ruren
Odpovedať
...no Legionelen by som nepodcňoval!!! Pracujem v De v hotely s 42 izbami! 2xdo roka pride úradník z ,,GesundheitsAmtu" Odberne ventily su v kotolni v saunach v bazéne,a v najodlahlejšícch izbách! Ked som sa ho pýtal,prečo taký rambajz pre dáke Bacterie,povedal ,ze v De zomrie na to rocne cca9000ľudí,jeho spolupracovník to ,,kúpil"na dákej zaoceánskej lodi,no a napadlo mu to dáko motoriku,tak uz ostal na vozíku z toho.Ten čo píse na domnou dakde,presne!!!ked napadnutú vodu vypijete,zrejme sa nič nestane,ale vdýchnutie výparov pri sprchovaní môže dopadnuť zle!!! Myslím,že ,,kapú"pri 68°C. Tu v bytovke sa to tiež pravidelne kontroluje,nakolko je tu veĺa FerienWohnungou.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?