Lokálna alebo centrálna rekuperácia - čo je lepšie?

Zobraz úvodný príspevok
Profilova fotka
Ahojte. Viete mi prosim poradit - objektivne co je lepsie? Jedna sa o dvojpodlaznu novostavbu RD. zatial som prisla len na vyhody lokalnej - ziadne znecistene potrubie, mozem si ju v kazdej miestnosti regulovat, nemusime tahat rozvody, nizsia cena.
Odpovedať
@ssp ahoj, môžem poprosiť cenu? Na stránke nie sú uverejnené...ďakujem
Odpovedať
Profilova fotka
@bubbo mne je jedno, kľudne môžem ale zase ak si to vieš naštudovať, tak to tu budem zbytočne písať, či? povedz ty, mne to je úplne jedno 😎 🙂
Odpovedať
Profilova fotka
@astor73 ahoj 🙂 to je pravda, že na stránke nemajú uvedené ceny, lebo cena za rekuperáciu je individuálna, nakoľko záleží od veľkosti domu, atď. kludne ti napíšem cenu ale aj tak by bolo lepšie, keby si ich oslovila cez kontaktný formulár a oni by ti zadarmo vystavili cenovú ponuku, konkrétne na váš doma s takou rekuperačnou jednotkou, aká je vhodná pre váš dom. nás vyšla jednotka 6 540€.
Odpovedať
Profilova fotka
@ssp tak sa dohodnime tak, ze zatial mi nic nepis a ked budem potrebovat radu ohladom niecoho, tak sa ti ozvem, dobre? lebo uz to aj riesime, takze zbytocne by som ta tym zatazovala. zatial vsetko ide dobre.
Odpovedať
Profilova fotka
@bubbo okey môže byť, ako len chceš, mne to je viac menej jedno 😎
Odpovedať
@sisiatko12 môžem sa opýtať od koho ste kupovali rekuperáciu Prana? Uvažovala som na jej kúpou a teraz si nie som istá. Produkt je dobrý a máte zlú skúsenosť s predajcom? Ďakujem za odpoveď
Odpovedať
Profilova fotka
@mirka8888mirka viete co mala som s tym neskutocne vela opletaciek, najskor sme s manzelom chceli centralnu, ale po rozhovoroch s ludmi, referenciach to je naozaj skor pre starsie budovy a taka "mini" nahrada tej ozajstnej rekuperac. jednotky, my sme davali Atreu tu najvyssiu triedu, kvoli tomu, ze nizsie triedy su hlucne a tato sa da aj cez internet nastavit nadialku, ak by sa pokazila.. ak by som sa mala rozhodnut medzi centralnou a decentralnou, tak urcite decentralna, alebo ziadna radsej ako centralna, to by som asi radsej okna otvorila, naozaj som robila dlhomesacne prieskumy, radila sa s ludmi, co to maju, ale nikoho nechcem nejak kritizovat, kto ju ma samozrejme rozhodnutie finalne je na kazdom zvlast...
Odpovedať
@sisiatko12 Ďakujem za radu, pozriem sa na tú značku, o ktorej píšete. Čo sa týka značky Prana mali ste zlú skúsenosť?
Odpovedať
@sisiatko12 nemas trochu pomylene pojmy? centralna rekuperacia skor pre starsie budovy??? asi preto ju vsetci davaju do novostavieb, ze?
Odpovedať
@sisiatko12 si si to asi pomylilia, lebo prave centralna je skutocna rekuperacia, su pasivne a aktivne..lokalna je bez tahania rozvodov, su to otvory v stenach
Odpovedať
Profilova fotka
@maracana99 ano som to opacne napisala 🙂
Odpovedať
Profilova fotka
@sisiatko12 prepac ale z tej tvojej spravy som skoro nic nepochopil. Ani to, ci mate teda centralnu alebo decentralnu rekuperaciu, hm? Lebo my prerabane "starsi" dom a aj napriek tomu davame centralnu, lebo som pocul viacej nazorov, ze ta je lepsia a ucinnejsia!
Odpovedať
Článok sa načítava...
Profilova fotka
@brenimus centralnu mame.
Odpovedať
Profilova fotka
@sisiatko12 ok, tak uz v tom mam konecne jasno. No ako som cital tu tvoju spravu, tak ty nie si moc spokojna s rekuperaciou? Pride ti to zbytocne? Lebo ja si myslim, ze to zbytocne nie je a ze rekuperacia je velmi dobra vec a hlavne v dome!
Odpovedať
Profilova fotka
@brenimus no vcera nam ju konecne po pol roku zapojili, tak potom napisem skusenost. Od zaciatku som bojovala za rekuperaciu, ja som proti tej druhej decentralnej bola aj budem.
Odpovedať
Profilova fotka
@sisiatko12 a to preco az po polroku? Neviem, ci si to sem pisala ale nejako som to nepostrehol. Co ste tam mali nejake komplikacie? A tak ludia, ktory nemaju na vyber su radi aspon za decentralnu, kedze ta je rychlejsie naistalovana a nevyzaduje si buranie pomaly celeho domu.
Odpovedať
Profilova fotka
@brenimus tu uplne suhlasim, niekto nema tu moznost. My sme mali dost problem s elektrikarom, pretoze tu, co sme mali vybranu tak prestali vyrabat na strop, tak sme zvolili najvyssiu triedu Atrea, kde ide vsetko cez internet, instalacia softwerov atd no a internet na dome este nemame tak sa na nu usmievame zdola zatial 🙂
Odpovedať
Profilova fotka
@sisiatko12 tak snad budete spokojni, ked vam uz pojde internet a budete ju moct vyskusat 😄 My sme si davali jednotku od Wolf-u, lebo oni maju tiez taku moznost, ze sa to da ovladat cez smartphone alebo pocitac.
Odpovedať
Profilova fotka
@brenimus čauko, môžem zopár otázok? Všímam, že máš vetraciu jednotku značky, nad ktorou aj my uvažujeme. Oni ti to prišli všetko aj namontovať? Lebo nám poslali zatiaľ len cenu za vetraciu jednotku a neviem, koľko + k tomu ešte počítať. Budem rád, ak mi napíšeš, čo Vás to všetko vyšlo aj z rozvodami. Díky.
Odpovedať
Profilova fotka
@fiel priamo oni nie, ale sprostredkovali mi firmu, ktora nam to namontovala. Za rozvody a montaz sme dali cca 1 800€. No cena sa moze lisit, lebo zalezi aj od toho ake rozvody davas, atd. Aku jednotku vam nacenili?
Odpovedať
Profilova fotka
@brenimus takže s nejakou spolupracujú, ktorá chodí ich jednotky montovať, áno? To je super, to si ma potešil, lebo som si nevedel predstaviť, že by som musel nejakú zháňať. Ty si dávam aké rozvody? Veď to tá firma všetko doniesla či ty si si musel zháňať?
Odpovedať
Profilova fotka
@fiel ano, ano spolupracuju lebo ako som napisal, tak vedia dohodit firmu, ktora ti to vsetko spravi. Jasna vec, ze si vsetko oni priniesli. Ani neviem ake konkretne, nevyznam sa do toho ale take zelene rury tahali po stropoch. Cez google ked si das rozvody na rekuperaciu a ich firmu spomenies, tak ti vyhodi zopar foto ako to vyzera, kukni si.
Odpovedať
Profilova fotka
Mam dotaz tiez rozmyslam nad lokalnu alebo centralnu len s centralnu mam problem,aj by som ju dal ale ako spravit rozvody ked uz byvame ,mam sadrokartony a vatu a strop z dreva pochozny,dal by sa z vrchu asi rozobrat,len ci to davat medzi sadrokarton a rozoberat to cele alebo to dat na povalu a zaizolovat rury vatou a jednotku dat dole do technicken skrine? A viete mi niekoho odporucit v okoli trnavy kdo to robi do existujucej stavby alebo ako to spravit. Ak by som vedel kde dst vyvody a aku jednotku asi by som to spravil aj sam ale tak radsej by som to dal nekomu kto to uz robil. Cital som tu ze sa to da aj po obvodovych stenach v kazetach asi zo sadrokartonu ale neviem ked tam ide dost hadic ake velke by museli tie kazety byt. Za kazdu radu budem rad
Odpovedať
Profilova fotka
@peter_a_ja zatial som sa stretol len s tym, ze kto prerabal stary dom, tak dal radsej decentralne jednotkuňy do kuchyne, kupelni, atd. lebo presne mal ten isty problem, ze nemal kade tahat tie vsetky rozvody. U teba by sa to mozno dalo tou povalou, co by nebolo zle riesenie. A ty to uz mas na novo prerobene alebo este len to ides?
Odpovedať
Profilova fotka
To je 8r dom a este som sa stale do toho nedal ale dam to na povalu do 10cm polyst. Zlabu a zabalim to do vaty a je to
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 2 mesiacoch
Profilova fotka
@peter_a_ja aaaha, tak to nejde o vyslovene stary dom, myslel som si ze prerabas nejaky 40 rocny dom. To je fajn riesenie. Povala je na taketo veci ako stvorena. Tak nech to dobre dopadne, drzim palec 😎
Odpovedať
Profilova fotka
Zdravim. Pekne informativne citanie. Chcem sa opytat, ako je najlepsie riesit rekuperaciu/vetranie kupelne, ktoru pri sprchovani 30-40 minut (to uz je viac wellness ako ocista) zaparim tak ze nevidno z jedneho konca na druhy. Predpokladam ze pri nasavani vzduchu z interieru neprechadza cez ziadny filter a teda vysoka vlhkost by pri cetralnej rekuperacii isla cez dlhe potrubie do vymennika a mohla by sposobit rast nejakych plesni. Pri mriezkovom vymenniku kde vsetok interierovy vzduch odchadza prec z domu a neprichadza nijak do kontaktu s cerstvo nasatym vzduchom nie je probelm, akurat by som musel riesit moznost namrazy velkeho mnozstva kondenzu. Ale pri bubnovom rotacnom vymenniku by tieto plesne a bakterie boli naspat vyfukovane spolu s ohriatym cerstvym vzduchom spat do domu bez akejkolvek filtracie. Tak isto pri bubnovom rotacnom vymenniku dostanem z kupelne naspat do domu aj tu vlhkost z kupelne ktoru tam uz nechem, to by vsak uz vedela poriesit riadiaca elektronika. Viem ze v kupelni sa tvori najviac tepla ktore by vetranim uniklo, ale uvazujem spravne, ze je vyhodnejsie vyhnut sa mnohym vyssie spomenutym problemom jednoduchym vetranim oknom (cize vynechat kupelnu z rekuperacie) po kazdom sprchovani aj za cenu uniku drahocennej energie ktora by nemusela byt pouzita na ohrietie vzduchu v kupelni, ale aj v inych izbach?
Odpovedať
@stenli_trnik Rekuperacia pracuje nepretrzite, rozvody su na to specialne s hygienickou vnutornym opracovanim teda aj proti biologickym vrstvam. Ale pristupim na vasu uvahu a dajne tomu zeby cele odpadove potrubie bolo prerastene plesnami , v krizovom vymenníku sa vzduch nemiesa teda je to irelevantna uvaha. Krizove su osvedcene ale je ozaj nizsia inter. vlhkost. Odpady mam aj v 2 kupelach, po sprchovami sa vyzrazana vlhkost relativne rychlo odprace, bola by skoda nerekupetovat tuto velku ee z teplej vody.. Bol tu manik co chcel rekuperovat teplo z odpadovej vody, a vy by ste kupelky ignorovali.
Odpovedať
Profilova fotka
@janopopovec Ako pisem v mriezkovom/krizovom to problem nie je, ide mi skor o bubnovy rotacny. Inac ten nie je overeny? To teplo z teplej vody by som rekuperoval iba v zime, v lete by sa nerekuperovalo, kedze to je az nezelane, radsej otvorim okno. Myslite ze uspora vdaka rekuperacii pocas kratsej casti roka prevazi naklady na instalovanie rekuperacie v dvoch kupelniach za nejaky rozumy casovy horizont?
Odpovedať
Profilova fotka
@radoslavc to nie sú problémy centrálnej reku, ale proejektov. Smery , kvalita potrubia a prístup zaručia dlhodobú životnosť pri dodržaní hygienických potrieb.
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?