Lokálna alebo centrálna rekuperácia - čo je lepšie?

Zobraz úvodný príspevok
Profilova fotka
Ahojte. Viete mi prosim poradit - objektivne co je lepsie? Jedna sa o dvojpodlaznu novostavbu RD. zatial som prisla len na vyhody lokalnej - ziadne znecistene potrubie, mozem si ju v kazdej miestnosti regulovat, nemusime tahat rozvody, nizsia cena.
Odpovedať
Profilova fotka
@radoslavc ... teraz v zime to nepušťam viac, aby som zbytočne nechladila izbu. Máme na noc nastavené 19,5°C. Izba je maličká cca 30m3. A tá rekuperácia má písaný vzduchový výkon 61-106 m3. Takže podľa toho som usudzovala, že za pol hoďku vymení vzduch a nebude veľmi chladiť. A Ked to urobí znova za 1,5 hodiny, tak sa bude dať aj spokojne spať. V lete ide oveľa dlhšie. Okná mám zatvorené aj v lete, hlavne keď som sama doma. A keď aj nemám pravdu v tom prepočte, tak na skutočný pocit je to určite oveľa lepšie ako predtým. Veľmi zle sa mi tri zimy predtým spávalo v tom dome, neustále som sa budila, bola som unavená a to som len ráno vstávala. Odkedy ju máme, tak väčšinou spím celú noc a nezobudí ma ani búrka vonku. A je to aj cítiť, že vzduch je čerstvejší ako kedysi.
Odpovedať
@radoslavc niako. Tiez maju filter na vstupe do domu. A casto aj poriadny, v porovnani s tym v lokalnych. My na to prideme o 10 rokov a predpokladam ze ty ich vies uz dnes. :-D
Odpovedať
@svetlo1 ano ved ak ste uz objavili filter cez ktory neprejdu viursy a bakterie tak si uz uzivate niekde na Hawai...:)
Odpovedať
@radoslavc bohuzial uz ma predbehli chlapci s UV lampou, grafenovym filtrom a ULPA filtrom. Samozrejme, pokial chcete mat sterilne prostredie tak to vam urcite nezabezpeci filter F5 ktory tam mate. Ktory sa mimochodom nici pri vasokom tlaku, napriklad pri vysavani :-D Mimochodom aj Zvlast ciste prostredie (operacne saly atd) sa dosahuje pomocou vzduchotecniky s rekuperaciou a pretlakom. Este som nevidel operacny sal s lokalnou rekuperaciu, a ty? ;-) Bakterie su vsade, a to je dobre. Ale v prievane=v rozvodoch je ich radovo menej ako na klavesnici ktorou prave pises tieto somariny.
Odpovedať
@svetlo1 ano ved za tie tisice to sterilne prostredie dosiahnes, vratane pravidelnej udrzby ako sa vykonava na tych operacnych saloch:) Vies kolko ludi co ma tu centralnu rekuperacu bude zabezpecovat pravidelne cistenie, pouzivat UV, ani polovica... Co sa tyka tych bakterii je velky rozdiel medzi tymi ktore su v rozvodoch vzduchotechniky a na klavesnici. Skus prebyvat v aute a dychat cely rok vzduch cez vzduchotechniku v aute, ktorej rozvody su podstatne kratsie. Co sa tyka lokalnej rekuperacie tak tam je velmi kratky usek vymeny vzduchu, kde sa obmiena velky objem vzduchu, tam sa bakterie nedrzia, lebo sa tam nedrzi stala vyssia teplota vhodna pre bakterie...(cez leto to samozrejme nepustam, len v zime...). A prosim zdrzat sa utokov a naucit sa viest diskusiu a vazit si kazdeho jedneho cloveka a nie povysovat sa svojim egoistickym spravanim. Od toho su diskusie, ak ti vadi, ze niekto ma iny nazor tak prosim na mna nereaguj...
Odpovedať
1. Tak uz sme sa dostali od "take filtre este nevymysleli" k "aj tak ich nikto nepouziva". 2. Pouziva. Seriozne firmy davaju HEPA alebo aspon G7, ktore zachytia 99,99% bakterii 3. Ak aj nepouzivaju neznamena to ze je tochyba produktu. To je ako povedat "nedavajte si klimatizaciu do auta, ludia ju necistia a nemenia filtre". 4. Vies mi povedat jedinu bakteriu ktora je v rozvodoch a nie je na klavesnici? 5. Ja nemam doma nic sterilne ciste. A ani nechcem. Ty si zacal pisat ze su "spinave" rozvody. 6. Tym ze nepustas rekuperacku cez leto robis praveze zle. Podtlak sposoby ze sa ti dostane teply vlhky vzduch kam nema a teda aj vlhkost a bakterie. 7. Si si vedomy ze si vysavanim znicil ten filter? 8. Ty si ma prvy poslal na Hawaj....
Odpovedať
Profilova fotka
Ja sa len zapojím :D ak môžem .... myslím si že v tých rozvodoch ide skôr o to že tam môžu byt plesne a nie bakterie Plesne sú dosť nebezpečne hlavne pre alergikov čo ja som a predpokladám že min jedno z mojich troch deti bude tiež a preto je to určite jeden z rozhodujúcich faktorov pre vyber vhodnej rekuperácie Z firmy lde sme si davali naceniť centrálnu rekuperáciu nám ponúkli aj nejako speci ošetrené antimikrobialne potrubie ab sa tam teda tieto mikroorganizmy nedržali myslím že celkovo tam bol príplatok asi 300€ naviac
Odpovedať
Profilova fotka
@123choco123 okrem kvalitného potrubia treba dodržať aj konštrukčné zásady - umožnižť do potrubia prístup v rovných úsekoch, minimum vrapových spojov,
Odpovedať
Profilova fotka
@daxxor nie nevenujú ale vedia odporučiť externú firmu alebo keď niekoho máš, kto ti tie veci spraví, tak si kľudne môžeš dať svojich ľudí a oni ti prídu potom zapojiť a namontovať priamo už len vetraciu jednotku. my máme CWL-300 Excellent. kľudne sa pýtaj, čo ťa zaujíma. už teraz tu znovu budem aktívnejší, keďže je po sviatkoch a už nemusím behať kade-tade po návštevách :-D :-D btw, všetko dobré do nového roka prajem všetkým :-) 8-)
Odpovedať
@ssp aha, takze oni predavaju len tie vetracie jednotky, spravne tomu chapem, hej? myslel som si, ze ked najdem firmu, tak mi vsetko jedna spravi. no uz aspon viem, ze to u nich takto nefunguje. tak by si mi mohol este napisat ake ma parametre? co je na tej jednotke take dobre, ci je niecim vynimocna. vobec sa do tychto veci nevyznam, takze kazda jedna rada mi pomoze.
Odpovedať
Profilova fotka
@daxxor áno, dobre tomu teraz chápeš! presne tak fungujú. špecifikáciu ti posielam zoscreenovanú z ich stránky, lebo sa mi to nechce všetko vypisovať. a čo sa týka tej výnimočnosti, tak táto jednotka je centrálne, riadené vetranie s rekuperáciou tepla. tzv., že opotrebovaný vzduch sa kontinuálne odvádza z obytných priestorov do vonkajšieho prostredia a súčasne sa do budovy privádza čerstvý, filtrovaný a predhriaty vonkajší vzduch. má v sebe zabudovanú automatickú protimrazovú reguláciú, ktorá ponúka spoľahlivú ochranu proti namŕzaniu výmenníka tepla. toto sú také najhlavnejšie veci.
Odpovedať
@ssp aj si mi to poslal? lebo mi to neprislo. super, vdaka, ze si mi to sem takto vypisal. dobre vediet, ake ma vyhody.
Odpovedať
Článok sa načítava...
Profilova fotka
@daxxor sem som ti to pridával ale nechápem prečo to zmizlo. asi kvôli tomu, že sa zmenil celý vizuál modrej strechy. pošlem ti to teda ešte raz do súkromnej správy, ok? za chvíľku to tam budeš mať. v poho, nemáš začo.
Odpovedať
@ssp asi to budem tym. ved som sem prisiel a bol som v soku, ze uz stara modra strecha neexistuje ale uz je len tato vynovena verzia. no uz si vcelku na to zvykam. okey, posli do sukromnej. dik.
Odpovedať
Profilova fotka
ahojte. prerabame momentalne taky starsi dom a chceli by sme v nom mat rekuperaciu. nevieme sa rozhodnut, ci riesit centralnu alebo decentralnu. co by ste mi poradili? co je lepsie? ake su rozdiely? dakujem 🙂
Odpovedať
Profilova fotka
@bubbo najprv si pozri trocha teorie a potom sa tunajších odborníkov pýtaj na konkrétne veci ... bo ťa zjazdia pod čiernu zem 🙂 námatkovo na webe: https://www.iventilatory.sk/poradna/s... http://smartsunsro.sk/wd/wp-content/u... https://www.klasici.sk/book/export/ht...
Odpovedať
Profilova fotka
@lifelike aha, nevedela som, ze to tak funguje. myslela som, ze mi tu vsetko poradia. ale dobre, idem si teda nieco pozriet. dakujem za upozornenie 🙂
Odpovedať
Profilova fotka
@bubbo ...ale áno...poradia 🙂 ... ale ľahšie sa radí a diskutuje s niekym, kto má aspoň šajnu, o čom je reč .... je lepšie sa pýtať už na konkrétne veci ...tvoja otázka je veľmi obšírna Samozrejme, že lepšia je centrálna, ale ....... musíš pozerať na to, že prerábate už starší dom, aké máte možnosti (aj stavebné aj finančné) atď...
Odpovedať
Zdravim. Som rozhodnuta pre decentralnu, ci lokalnu rekuperaciu. Prosim o konkretne tipy, nakolko som z tych parametrov jelen. Chcem ju len do spolocnych priestorov (obyvko - kuchyna), ta ma 30m2. Vobec neviem aky obsah pozerat, aby menil priebezne vzduch.. Idealne 2v1 (takzv twin system).. Ceny su rozne, ale u maloktorych pisu ns aku velku miestnost, skor to pisu v m3.. To je akoze objem vzduchu v miestnosti? 😂🤦🏻‍♀️.. Takze ak pisu ze 300m3, a ja ked spocitam moj objem miestnosti je 80m3, tak je to fajn.. Ci vela? Budem vdacna za konkretny typ.. 😂 A dodavatela aj montaz zapad SR..
Odpovedať
Profilova fotka
@lifelike som si nejake tie veci studovala a priznam sa, ze sa zacinam v tom stracat🤦🏻‍♀️🤦🏻‍♀️ ale uz sa aspon trosku v tom viac vyznam 🙂
Odpovedať
Profilova fotka
@hroma .... my máme túto: Mitsubishi Lossnay VL-100 Máme ju v spálni a sme spokojní... spánok sa odvtedy nedá porovnať. Sme v pokušení ju dať aj do kuchyno-obývačky. Aj pre rozumnejšie a automatizovanejšie vetranie a aj pre vyššiu vlhkosť, než je zdravé. Plesne síce nemáme, ale vlhkosť je nad hranicou odporúčanej.
Odpovedať
Profilova fotka
Potom odporucam davat si velky pozor, z akej firmy tu lokalnu budete brat, aby ste neprisli tak ako my o peniaze ... pozor davajte na Pranu od koho to kupujete
Odpovedať
Profilova fotka
@sisiatko12 to mi je luto, ze sa vam toto stalo 😢 no zaroven dakujem, ze ste ma upozornili. uz som tu aj pred par dnami videla nejaku taku temu o tejto firme, ze su to podvodnici. hrozne, ako niekto vie okradat ludi 😠
Odpovedať
Profilova fotka
@bubbo po dlhych mesiacoch cakania na navrat peniazkov sa dnes konecne podaril vyriesit... takze to nakoniec dopadlo dobre
Odpovedať
Profilova fotka
@sisiatko12 ano??? tak to je super informacia 🙂 som rada, ze aspon peniaze mate naspat 😉 my rozmyslame nad firmou Wolf, teda manzel s tym cez vikend prisiel, lebo bol na tej Aquatherm vystave v Prahe. no na nich som zatial videla len dobre odporucania, tak uvidime 🙂
Odpovedať
Profilova fotka
@bubbo ano wolf maju aj u nas v rodine super
Odpovedať
Profilova fotka
@sisiatko12 vazne? tak to som rada, ze tuto znacku maju viaceri. a vies mi aj zistit ktoru konkretne jednotku maju? lebo co som pozerala na internete, tak viacero ich ponukaju.
Odpovedať
Profilova fotka
@daxxor servus, poslal som ti to hneď vtedy, došlo ti to? si sa neozval, tak neviem, či to máš alebo to mám poslať znovu??
Odpovedať
Profilova fotka
@bubbo my máme tiež tej značky a konkrétne túto vetraciu jednotku: CWL-300 Excellent. ak potrebuješ nejaké info zistiť, kľudne sa môžeš aj mňa spýtať 😎
Odpovedať
Profilova fotka
@ssp ano, teba som si vsimla, ze si tu pisal, ze mas od nich vetraciu jednotku. nejake tie spravy som si precitala, aby som nepisala uplne odveci. pojdem ju cez internet pozriet a ak niecomu nebudem rozumiet, tak ti pisem. alebo ak chces, tak my ty o tej vetracej jednotke nejake udaje mozes napisat. budem len rada.
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?