Kúrenie s CLIMATIK A++ EURO 150 TCA

Zobraz úvodný príspevok
Ahoj, uvažujem nad kúrením s týmto TC, plus elektrokotol, podľa tech. listu na stránke elíz by malo mať pri -10 COP 2, čo nie je super, ale okolo 0 by malo byť 2,8 čo pri jeho cene stojí za uváženie. Pri väčších mrazoch / čo môže byť 15-20 dní do roka/ by som pripol elektrokotol a v lete ho používal na ohrev TUV s COP 3,5. Samozrejme cez deň, keď je teplejšie nahriať podlahovku + 150l AKU / čo je v cene TC / a v noci dohriať elektrokotlom. Elektrokotol by som musel kúpiť tak,či tak a TC by to navýšilo o cca 1350€, možno menej, treba pohľadať lepšiu cenu na nete. Čiže ak dobre rátam, keď mi TC ušetrí len 50% / možno viac podľa toho aká bude zima/ tak návratnosť by mala byť do troch rokov. Ešte doplním bungalov TS 3,22 kW. Pri tejto TS nemá podľa mňa dať cez 4000€ za kvalitnejšie TC,
Odpovedať
1
11
12
Zdravím, mám dom 1 poschodový z vpc,zateplený zo spodu, steny 30cm a strecha 50cm. Všade je podlahovka vodná,napojená na elektrokotol. Potrebujem este bojler na TÚV. Chcel som dať Tatramat 220 s TC. A aby sa niečo ušetrilo tak klímu neskôr možno. Ale ten eliz by mi to mohol poriešiť lepšie ako tak čítam túto diskusiu. Chladenie má až tak netrápi.dom je v Poprade. Čo si myslíte? Ten eliz sa dá ešte kúpiť,vo väčšine e-shopov je nedostupný. Dik za rady
Odpovedať
@salamawec ja by som dal určite TC s vonkajšou jednotkou, najväčšie + hlučnosť je von a nespoyrebuvava teplo vnútri vyrobené elektromotorom, Eliz Climatic už nevyrábajú, na jeseň mala prísť nová jednotka, zatiaľ neprišla. Asi už nebude v žiadnom obchode, buď počkať, alebo pozrieť niečo podobné.
Odpovedať
@pali1711 aha,tak asi počkám. Dám tupý bojler zatiaľ na vodu. Bude problém to napojiť keď už mám kotol zapojený? Máš nejakú schému ako to máš spravené?alebo popis?
Odpovedať
@salamawec ja som niekedy počíta, že návratnosť len na TÚV je okolo 6 rokov pri cene 1300€, nový eliz bude isto drahší, okolo 1800€, keď ktomu prirátaťs elektrokotol a bojler 700€ si na cene 2500, nechceš TC aj na kúrenie, teraz montovali kamarátovi 6kw Daikin za 4500, ale dá sa aj iné, aj lacnejšie. Pozri spotrebu domu, a prepocitaj
Odpovedať
Podľa posudku mám na kúrenie potrebu energie 5,5kwm2 dom 170m2 poschodový. Mne sa to zdá nejak malo
Odpovedať
@salamawec to uz je skoro nulovy dom
Odpovedať
@salamawec nemas tam 55? Pozri sa aku mas triedu ci a0 alebo a1.
Odpovedať
A0, polystyrén všade :) potom ešte na konci to násobí nejakými vahovymi faktormi 2.2 To by ale aj tak vychádzalo 250 eur na rok. Neviem. je to po omietkach tak vetram a rekuperáciou nonstop na 70% som nekuril zo 5 dni ak bolo teraz slnko a vnútri stále 16c
Odpovedať
@salamawec ak to tak bude, zbytočne dávať € navyše, ak budeš zapájať bojler, nech ti vodár rovno pripraví, aby si do budúcnosti vedel pripojiť TC na TÚV,
Odpovedať
@salamawec uf tak 5,5 kW potrebujem pri -25 na 70 m2, bežne stačí 2,5
Odpovedať
@salamawec Je to OK, ja mam 190m2 podlahovky, a 5,8kw TS, kurim TS uz 2 rok a sedi to.
Odpovedať
@janopopovec TS je tepelná strata? To kde nájdem ten údaj v posudku? Potom píšeš že kuris TS. To nechápem. Myslel si TC čerpadlo?
Odpovedať
Článok sa načítava...
@pali1711 vyrieši mi tento Tatramat TÚV? https://www.mall.sk/bojlery/tatramat-... Či lepšie je dať niečo čo ma jednotku vonku? Ten Tatramat môžem mať za 800€. Technickú miestnosť mám len 2,5*3 plochu,neviem či to bude stihat
Odpovedať
@salamawec vodu ti zohreje, len podľa Tech. listu potrebuje plochu 13m2, čiže budeš musieť mať otvorené dvere, hlučnosť 60db niekomu môže vadiť, aj keď nepôjde stále, a teplo ktoré odoberá musíš vyrobiť el. kotlom, aj keď v A0 to bude minimum, ale o niečo to zníži skutočne COP, ale o koľko to asi nik nevypocita, Za skúšku to stojí, ak máš dať 200 za bojler tak dollozis 600 a máš, a ak nebudeš spokojný za 900 predas Koľko ich môžeš kúpiť z výroby do roka, môžeš aj sukromne
Odpovedať
@salamawec ano, bol tam preklep TS tepelne straty, TC cerpadlo.
Odpovedať
@salamawec kup ho a ked nebudes spokojny za rovnake prachy ho predas.
Odpovedať
@pali1711 zistím, ja to riešim len cez známeho,neviem ako to majú zamestnanci
Odpovedať
Chápem to dobre že keď je tá potreba na kúrenie 5.5 kw ,tak pri mojich 170m2 by som mal teoreticky prekurit len okolo 1000 kwh?
Odpovedať
1
11
12
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?