Kúrenie domu elektrinou pri prípojke 3*16A

Zobraz úvodný príspevok
Ahojte. Chcel by som začať stavať dom,prízemný domček s rozlohou 134,88 m2. Na jar t.r. som na pozemok priviedol elektrinu a rozvodné závody ZSE dali prípojku 3*16A s tým, že cez leto sa bude konať stavba transformovne a rekonštrukcia silových rozvodov na ulici a budú navýšené prúdové hodnoty prípojky. Rozhodli sme sa na základe týchto info s manželkou postaviť rodinný dom, najali sme architekta a ten začal dom projektovať. Lenže cez leto som sa dozvedel, že ZSE požiadalo stavebný úrad o odklad dokončenia stavby tranformovne a káblových rozvodov do augusta 2020. My už máme štúdiu domu hotovú, chceme aby sa spravil návrh na stavebné povolenie ale nevieme aký druh vykurovania zvoliť pri tomto obmedzení. Obvodové steny domu plánujeme z 300mm porobeton +200mm EPS, podlaha 200mm XPS a strop 400mm minerálna vlna. Okná trojsklá. Plyn nie je nikde nablízku. V dome plánujeme aj krbové kachle s regulovateľným výkonom 3 až 8 kW s prívodom vzduchu zvonka.(bude uvedený ako primárny zdroj tepla). Tepelné straty domu by mali byť cca.7kW. Máme asi len tieto možnosti: 1. vykurovanie domu podlahovým kúrením teplovodným - elektrokotlom s výkonom 6kW s plynulou reguláciou výkonu 1-6kW+nepriamoohrevný zásobník na TUV - istenie 3*10A 2. vykurovanie odporovými drôtmi zaliatými v podlahe + bojler na vodu 3. tepelné čerpadlo vzduch voda aj s nepriamoohrevným zásobníkom na TUV (na počudovanie vyššie istenie ako u elektrokotlov rovnakého výkonu z dôvodu prítomnosti ohrevných špirál- majú v sebe aj elektrokotol) 4. rozmiestniť do izieb a obývačko kuchyne klimatizácie - sú to vlastne tepelné čerpadlá vzduch-vzduch a rozložiť ich na jednotlivé fázy. Zádverie , chodbu, wc a kúpeľnu kúriť elektrickým odporovým drôtom. 5. Kotol na drevo resp. uhlie - toto by mi manželka nikdy neodpustila :-) Nemá niekto podobný dom s týmto elektro obmedzením, kto by poradil ako to má on vyriešené? Ja sympatizujem s možnosťami 1 a 3. Nevie niekto poradiť? Pôdorys domu:
Odpovedať
1
2
Myslel som v lete. @jakino a @jarosujo . Na nizinach v lete ma vzduch vysoku absolutnu vlhkost a moze bez odvhcovania sposobit plesnivenie v dome. @trubiroh Odvlhcovat a chladit sa da aj zemnym registrom. Ak nemas na zahrade miesto na 30 m odpadovej rury, tak ju mozes zaliat do zakladov.
Odpovedať
Pliesne rastu nad 80 % vlhkost vzduchu. Ochladenim vzduchu stupa jeho realtivna vlhkost. Napriklad: 30 C a 50 % = 22 C a 80 % = 18 C a 100 % + zkondenzovana voda
Odpovedať
@jadrou a teraz to už bude opačne, zohriatím vzduchu vnútri bude vlh. klesať, ráno už len +5
Odpovedať
@jadrou Už si videl, aby vznikla v dome pleseň cez leto? Ak sa aj niekde vzdušná vlhkosť cez leto zrazí, tak sa hneď aj rýchlo odparí a nestihne vytvoriť prostredie vhodné pre vznik a rast plesne...
Odpovedať
Hmmm @duzu V Nizkych Tatrach treba kurit aj v lete . Pozri si predpoved pre Nitru: https://pocasie.aktuality.sk/nitra/ . @jakino Ano videl. Riesenie je chladit menej, alebo odvlhcovat.
Odpovedať
@trubiroh o kolko je lepsia ucinnost podla tvojich zdrojov?
Odpovedať
@jadrou cez deň je i tu veľmi teplo , no zapadne slnko teraz rýchlo a ihned chladne, nemá tu čo držať teplo, žiadna voda ani listnaté stromy ktoré ju majú daleko viac ako ihličnaté, tie majú len dobrú aromu
Odpovedať
@codyy To som čítal niekde na TZB- fore, už neviem presne rozdiel vyjarený číslom, asi nijaký závratný rozdiel, len že je lepšie ak ich je viac. Tam sa to rozoberalo asi v 700 príspevkovom vlákne Tepelné čerpadlá vzduch- vzduch.
Odpovedať
@trubiroh ja prave hladam multisplit na 5 vnutornych klim takze dofam ze mi @jakino alebo jemu podobny nieco dobre odporucia, jednotlu chcem dat na rovnu strochu a aj ked to nie je velmi na ociach nechcem tam mat farmu klimatizacii :)
Odpovedať
@codyy Ja nemám multisplit, ale sa mi zdá, že vnútorných jednotiek musí byť párny počet na jednu vonkajšiu
Odpovedať
@codyy @jakino Čo ja viem, tak každý výrobca má kombinačnú tabuľku, kde má k vonkajším jednotkám pridelené počty a typy vnútorných jednotiek, ale videl som aj nepár.
Odpovedať
@jakino parný počet nie je podmienkou
Odpovedať
Článok sa načítava...
@jadrou Ešte by si mohol vysvetliť čo a ako prestava na folii po rokoch fungovať. Čo by sa na nej malo pokaziť? Mysliš že stači trepnuť somarinu a prezentovať to ako fakt ?
Odpovedať
Profilova fotka
zda sa mi to alebo ide vikend a radkopp zacina dalsie kolo ? :)
Odpovedať
@jakino o s tými klimami na obidve strany myslíš takto: A ak by som dal viac klím, čo myslíš takéto uloženie vnútorných jednotiek by bok v poriadku ako na druhom obrázku. Už som na 95% rozhodnutý pre kúrenie elektrokotlom 6kW, lebo do tých pomocných miestností ( zádverie, WC, kúpelňa, TM, šatník) tak či tak by som musel dať nejaké podlahové kúrenie. A keď bude elektrické teplovodné podlahové, možno skúsim dať aj jednu klímu a potom uvidím. Ale rozhodne chcem spraviť v dome predprípravu na klímy, ak by sa aj hneď nenamontovali, aby som nemusel potom rozbíjať steny a ťahať tie medené trubky a káble. Dávať to do líšt sa mi nepáči a tak to nechcem mať v lištách neskôr.
Odpovedať
@trubiroh Ano tak som to myslel, ako je to na prvom obrázku. Nič viac do domu na kúrenie nepotrebuješ a budeš mať všade teplo, aj v kúpeľni aj v šatníku, aj v zádverí. Ak ich dáš tak, ako máš na druhom obrázku, budeš mať zbytočne 3 vonkajšie jednotky, chladnejšie v šatníku, kúpeľni a zádverí a šum od ventilátora v spálni a detských izbách...
Odpovedať
@trubiroh Urcite nedavaj nednu klimu, je to totalna blbost .... Daj to tak ako to je na druhom obrazku. Jedna klima na cely dom je totalny diskonfort ... Hlavny vyhoda je ze ani jedna klima nemusi ist nikdy na plny vykon cim sa vyhnes nadmernemu hluku, fukania a rozdielnej teploty v miestnostiach
Odpovedať
Zdravim. @jakino Nevsimol som si udaj o kondenzacii na vyparniku. Aka maximalna relativna vlhkost vzduchu je v lete pri pouziti klimatizacie? @ruren Cital som ze po rokoch sa niektore folia pokazia, prestanu hriat. Mas ine informacie. @trubiroh Aky vyznam ma mat v dome 3 klimatizacie a podlahovku? Nebude jednoduchsie mat tepelne cerpadlo a vzduch odvlhcovat trebars chemicky?
Odpovedať
@jadrou To s tými klimatizáciami je len úvaha, to čo píše @jakino sa mi páči z investičnej stránky ale akosi sa mi zdá ako zlá voľba mať stále otvorené dvere na izbách. Zas dať do každej miestnosti klimu je drahšie. No a význam mať klimu pri elektrickej teplovodnej podlahovke je ten, že podlahovka nevie chladiť. Tento rok v lete viem aspoň o dvoch známych ktorí namontovali pri teplovodnom plynovom kotli aj klimatizácie. A ak je ozaj tak s klímami ako píšu, tak je to super pri prechodnom období s nimi kúriť pri tej účinnosti a nízkom odbere el. energie. A aj kebyže dám do každej izby klímu a k tomu elektrokotol, stále som na nižšej prvotnej investícii ako pri tepelnom čerpadle. Inak som pozeral ceny niektorých klím (micubiši) v Maďarsku a sú o dosť nižšie ako u nás, nevie niekto ako to je , keď sa dovezú zo zahraničia, sú firmy ochotné ich zapojiť?
Odpovedať
@jadrou Netuším. Doma klímu vôbec nepúšťam. A v kancli ju mám zapnutú na konštantnú teplotu celý rok a celý rok mi vlhkomer ukazuje niečo pod 40%. Každé ráno mi kanceláriu vyvetrá asistentka, kým tam ešte nie som a ja už potom okno neotváram, takže aj to má vplyv na vlhkosť...
Odpovedať
1
2
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?