Krbova vlozka JOTUL 500 CB

ahojte ma niekto tuto krbovu vlozku ak ano sem s postrehmi dakujem, vsetci my hovoria ze je velmi mala
Odpovedať
Profilova fotka
@stateopera záleží, čo od nej očakávate. Ak ju chcete použiť na vykurovanie deravého dreveného zrubu v horách, bude stačiť tak na jednu miestnosť, ak na obývačku v zateplenom dome, tak máte saunu. 11,5kW max výkonu je zhruba dvojnásobok potreby dobre navrhnutého domu 150m3
Odpovedať
Vykurovat dom 90m2 mame aj prieduchy spravene takze by to mohlo stacit myslel som skor ze vnutro je dost male oproti ostatnym vlozkam
Odpovedať
Profilova fotka
nečakajte, že prieduchy bez ventilátora privedú teplý vzduch do vzdialenejšej časti, na to sú iné konštrukcie kachlí, kde sa odvádza teplý vzduch z komory na plášti. Ale pri trvalom kúrení sa dom prehreje.
Odpovedať
@stateopera takou vložkou vykúriš i dvojnásobnú plochu v nezateplenom dome pri poraidnej zime,čo teraz nie je ak je dom pre to dobre navrhnutý nie je treba nútený systém, no do 90m2 je to veľmi silná vložka ,má dobrú účinnosť ,preto je oproti iným menšie ohnište, tá sa nedá regulovať ,ako plyn ,či elektrina , najefektívnejšie je pri nominálnom výkone, teraz pri takejto teplote sa to vôbec nedá použiť ,alebo len na okrasuja mám vložku na 8 kW pri 120m2 a teraz s ňou nekúrim , musí byť teplota aspoň pod bodom mrazu, lebo teraz mi je i 2kW vložka v el peci veľká na celý deň max 10kW, to s tou tvojou vložkou máš na hodinu a bude sauna
Odpovedať
Tak som teda naozaj zvedavy ako to bude ked ho zacneme naplno vyuzivat
Odpovedať
Nevadi ze to nema externy privod vzduchu
Odpovedať
@stateopera exter.vzduch je zalezitost ktora potrebuje viac info pre odpoved...no 90m2 aj bez teplovzd.rozvodou...jednou pecou ktora si dokaze prisposobovat vykon sama...a mozno zistis ze je to podstate tvoj hlavny zdroj...ja len odporucam...za info nic nedas ;-)
Odpovedať
Takze odporucas externy privod vzduchu do vlozky ci teplovzdusne rozvody alebo samotnu vlozku lebo uz je namontovana a prieduchy spravene :D
Odpovedať
Profilova fotka
zo zdravotného hľadiska neodporúčam kúriť len vložkou, bez teplovod. výmenníka a ešte ak budete mať NED alebo EPD: prečo: kozubová vložka nárazovo vykúri priestor ...veľké rozdiely teplôt počas dňa ohrieva vzduch, ktorý vysušuje nosné sliznice neionizuje vzduch pri prehnanom dimenzovaní výkonu pri NED, EPD si v ňom ani nezakúrite alebo budete musieť počas dňa viac krát prikladať odporúčam: krb nahradiť ťažkou akumulačnou pecou prečo: neprikladáte do nej počas horenia , interval naloženia poľa teploty vonku 24-48 hodín pri NED 169 m2 dve poschodia-mám to odskúšané produkuje najzdravšie sálavé teplo pre človeka, nevíri prach ionizuje vzduch zabraňuje plesniam dokáže nahriať aj laminátovú podlahu- mám odskúšané nízka spotreba dreva
Odpovedať
Profilova fotka
@iigor prave v spominanom NED alebo PD potrebujes zdroj tepla ktory, je regulovatelny inak nastane presne to co si pisal, vykyvy teplot. Pokial mas tazku akumulacnu pec rozohriatu nemas ju ako regulovat a v kvalitnom NED staci aby zacalo svietit slnko. Tie domy su navrhnute tak, ze pokial svieti slnko nepotrebuju dokurovat ani pri nizkych teplotach, cize kym svieti zdroj nejde, prestane svietit zdroj sa pusti.
Odpovedať
Profilova fotka
@majkoj a zase idem polemizovať no dobre... :) tak ty keď máš podlahové, kúrenie ty ho ako zareguluješ, keď má ešte väčšiu zotrvačnosť ako akumulačná pec.. hmmm. ja lepšie zaregulujem ako teplotu v peci ako ty nakoľko ty máš len jeden okruh v celom dome, nevieš kúriť v každej izbe samostatne- písal si to.. ja keď kúrim v peci tak teploty mám momentálne nasledovné: - kuchyňa 22 st, - obývačka 23 st, - kupelňa 23,5 st. - izba na prízemí 21,5 st - chodba 20st. - poschodie hala 22 st. - detské izby 21 st. a toto všetko dokáže piecka bez regulácie,keď máš správne rozloženie izieb k peci Napíš mi, ako ty okamžite zareguluješ rozohriatu podlahu , keď zasvieti slnko :) :) :)
Odpovedať
Profilova fotka
@majkoj práve že ťažké akumulačné pece sa hodia do NED, do EPD už moc nie, pre drahý komín
Odpovedať
Článok sa načítava...
Profilova fotka
@iigor nie nemam vacsiu zotrvacnost, poprve mam suchu podlahovku, specialne s malou zotrvacnostou, po druhe podstatny rozdiel je v rozdiele teplot. Kym moja podlahovka ma 23C a akonahle sa teplota vzduchu zvysi nad 23C logicky, nemoze hriat. Ale tvoja pec ma kolko, 40,50, 60C ? Cize aj keby moja podlahovka mala rovnaku akumulacnu schopnost ako tvoja pec, tak v tvojej peci je akumulovane nasobne viac energie v rozdiele teplot. Ak mas 1m3 vody ohriatej na 23C a klesne to na 22C odovzdala 1,16kWh, ak ma 42C chladne na 22C odovzda 23,2 kWh.
Odpovedať
Profilova fotka
@majkoj a takto dokážem momentálne udržať teplotu v dome na jedno kúrenie 36 hodín- t,j, na 20 polienkach o dlžke 33 cm a priemere 10cm polovica smrek a polovica buk... už som tak vymakal kúrenie, že podľa teploty ako predpokladajú u nás - 3 st. to je realita pri dome , viem koľko dreva mám naložiť a v akom pomere mäkké a tvrdé...
Odpovedať
Profilova fotka
@majkoj ale akú plochu v m2 máš ty naakumulovanú plochu pri nižšej teplote ako ja pec pri vyššej teplote (35-50 st. podľa naloženia a tvrdosti dreva) ale postaaaaatne menšej ploche :) :) takže si myslím, že sme na tom približne rovnako
Odpovedať
Profilova fotka
@iigor podstatna nie je plocha, ale hmota a jej tepelna kapacita, takze urcite na tom nie sme rovnako :). Moj poter ma cca 4t. A tvoj rozdiel teplot je 20x vacsi. Neviem presne co znamena tazka pec u teba, kolko ton materialu s akou tepelnou kapacitou tam mas ?
Odpovedať
Profilova fotka
@majkoj tak ako sa Ty sa supper vyznáš v TC, tak ja sa takto vyznám v ťažkých akumulačných peciach.. práve tieto pece sa hodia práve do NED- pokiaľ chceš snimi vykúriť celý alebo podstatnú časť baráku. :) -dovolím si pripomenúť ZDRAVO VYKÚRIŤ :) :) :)
Odpovedať
Profilova fotka
@majkoj fajn : plocha pece 7 m2 teplota pece (35-50 st.C ) plochu ktorú vykurujem ja 148 m2 váha pece 4,5 t plocha ktorú vykuruješ ty ? váha podlahy 4 t teplota v podlahovke ? hmm :)
Odpovedať
Profilova fotka
@iigor Ale toto je fyzika a ta nepusti. Ja netvrdim, ze to nefunguje v tvojom dome. Cim lepsi dom, tym bude mnou popisany "problem" markantnejsi.
Odpovedať
Profilova fotka
@majkoj a ešte k tomu ja pozatváram dvere do izieb -ktoré chcem podľa toho do ktorej izby svieti) založím otvory nad pecou keď chcem (jasné pokiaľ je niekto doma )a teplo mi do miestnosti okrem kuchyne a obývačky odrazu nejde a slniečko môže nahrievať .. a otvorím dvere z obývačky na schodisko, aby som nemal prekúrené hmm dokážeš to spodlahovkou :) 8-) :-p
Odpovedať
Profilova fotka
@iigor este raz , to nema nic s plochou pece :), len s hmotnostou a tepelnou kapacitou. A kedze hmotnost je porovnatelna, tepelnu kapacitu materialu mas urcite vacsiu, mas v peci naakumulovane minimalne 10x tolko energie ako ja, pricom ja moj dom je cca 75 percent velkost tvojeho.
Odpovedať
Profilova fotka
@iigor ty stale pises o tvojom dome, ja o vseobecnom NED, aku mas vlastne potrebu tepla v certifikate ?
Odpovedať
Profilova fotka
@majkoj súhlasím do EPD by som pec nedával :) ale do NED je to supeeeeeer :)
Odpovedať
Profilova fotka
@iigor a mas teda NED, podla certifikatu ? :)
Odpovedať
Profilova fotka
@majkoj ja nemám certifikát, ja som staval rekreačný dom, ale podľa výpočtov mojich a ktoré som si dal ešte znalcom vypočítať som pod 40 kW, presnejšie 35-36 kW/m2- keby som mal rekuperačku a lepšie strešné okná a 5 cm viac v podlahe tak som teoreticky okolo 22- 25kW/m2
Odpovedať
Profilova fotka
@majkoj najpodstatnejšie je koľko platíš za energie ...nás stojí mesačne 169 m2 celkovo elektrina 87,60 EUR z toho cca -30 percent spotrebiče a voda ,to bude teda 61,32 eur. / mesačne ..neverím, že z teplovodným čerpadlom by som platil menej , skôr naopak :)
Odpovedať
Profilova fotka
@majkoj oprava: celkovo elektrika a drevo spolu 61,32 eur
Odpovedať
Profilova fotka
@majkoj vykurujem 169m2 celkovo, pecou 148 m2 nakoľko spálňu nedokážem vykúriť pecou, nie je v dosahu pece-kúri sa infrapanelom na 21,5 st C
Odpovedať
Profilova fotka
@iigor no logicky by TC stalo viac, kedze drevo je daleko lacnejsie. To je o preferenciach, moj dom ma zastavanu plochu 136m2, 105m2 obytnu, kurenie nas minulu sezonu stalo 80e, to sa mne neoplati riesit drevo :). "Poloakumulacny krb" sice mame, ale to je na to ked chcem, nie ked musim. Tuto sezonu sa mi este nechcelo :-p
Odpovedať
Profilova fotka
@majkoj lenže ja som za minulý rok spálil v peci len 3 priestorové m3 tento rok počítam do 4,5 priest. m3 drevo kupujem narezané,naštiepané na polienka po 36 eur / 1 priestorový meter 3.. už len poukladám... kúrenie ma neotravuje nakoľko kúrim raz za 24 až 48 hodín, podľa vonkajšej teploty.
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?