Krbova pec + rekuperacia + fotovoltaika

Profilova fotka
Zdravim. Googlil som, hladal som, ale kombinacia kurenie drevom + fotovoltaika sa az tak moc nespomina. Ideme stavat dom a zamyslam sa nad tym ako na kurenie + ohrev vody. Pohon spotrbicov by som sem netahal (az na jednu vynimku), uplne odstrihnut sa nepotrebujeme. Budem rad ak mi niekto vyvrati alebo potvrdi moje uvahy a popripade ich vhodne doplni o konkretne riesenia. Nas dom bude musiet splnat prisne normy a rekuperacii sa nevyhneme, aj ked som ju povodne nechcel. No a ked uz je teda potrebna chcel by som ju obratit v moj prospech. V obyvacke spravime zdroj tepla (krb, piecka, kachle...), rekuperacia sa postara o distribuciu tepla do zvysku domu. Bude to tak fungovat tak aby bol tento sposob kurenia efektivny a dostatocny? Spravil to niekto takto - konkretna skusenost? Ak ano, vyborne... Toto by som chcel nasledne podporit fotovoltaikou, ktora by vedela rekuperaciu zasobovat elektrikou (funkcnost systemu aj pocas vypadku el. energie) a zaroven by sa starala o ohrev TUV. Tento system ma laka tym, ze by som sa vyhol radiatorom alebo podlahovke. A slusnou mierou nezavislosti od siete co do vykurovania. Dalsia moznost, ktora ma napadla - vyhrevne teleso pohanane fotovoltaikou, kde by bol princip rovnaky akurat by fotovoltaika pohanala aj to vykurovacie teleso a aj rekuperaciu. Toto bude uz ale asi sci fi, ze? Nevadi... Pre lepsiu predstavivost. Strecha bude orientovana na juh s velmi miernym pootocenim smerom na zapad. Dom o rozlohe zhruba 9x9m, dvojpodlazny. Upozornujem, ze som v tejto problematike dost blb... Vdaka 🙂
Odpovedať
@jankojanko Myšlienka je to pekná, ale z praktického hľadiska je to ťažko uskutočniteľné, ba dokonca takmer asi nemožné. Predpokladám, že tie fotopanely budeš mať na streche, a tých 9x9m je na to primalé. Teda, na potrebný výkon pre systém ako to chceš Ty. Myslím, že ohrev TUV zožerie veľa energie, ktorá už neostane na prevádzku vzduchotechniky, ktorá by rozvádzala teplo od krbu či piecky po celom dome. A keďže by si kúril tou pieckou v zimnom období, bude nedostatok svetla na výrobu energie, aby to mohlo ísť stále. Navyše asi budeš tou energiou napájať aj iné spotrebiče, takže spotreba bude asi dosť veľká v pomere k výkonu Tvojej elektrárne. Ale možno je nejaká možnosť, ako to zrealizovať, ale asi nie najlacnejšia. A to už by som asi šiel do nejakého TČ, stropného vodného vykurovania/chladenia (chladenie mi môže cez leto ťahať tá fotovoltika, keďže bude dosť svetla), inteligentnej elektroinštalácie, vzduchotechniky s rekuperáciou a nech sa elektronika stará o moju pohodu v dome, podľa toho, či som v dome, podľa teploty, podľa vydýchaného vzduchu v dome, podľa vlhkosti, podľa mnou nastaveného správania sa celého domu atď. a ja nemusím mať na mysli to, či mi v kozube vyhasne.
Odpovedať
Profilova fotka
ved prave o tu prakticku stranku veci a financnu narocnost realizacie mi ide. a fotovoltaika by nenapajala ziadne ine spotrebice, len tu rekuperaciu. ide mi o to dosiahnut aku taku energeticku nezavislost. ked sme sa s manzelkou nad tym zamysleli, vedeli by sme vyzit dlhu dobu bez elektriky, ak by sme mali poriesene teplo v dome. ja v dome chcem mat minimum technologii, chcem aby to bolo jednoduche. TC nechcem - tu si uplne odkazany na elektriku. suhlasim je to pohodlne, ale pre mna uplne neprijatelne. pre tento dovod som nechcel ani rekuperaciu, vypne ti elektrika a hotovo... z toho dovodu ma napadla prave kombinacia s fotovoltaikou...
Odpovedať
Profilova fotka
@jankojanko ospravedlňuje Vás len tá posledná veta v otázke, darmo, nomen omen. Na takéto riešenie by ste museli mať oveľa viac informácií a nakoniec by to bolo aj tak zložité. Dom sa dá postaviť jednoducho aj pri dnešných požiadavkách, a netreba ísť do extrémov.(napr. nechcete podlahovku, ale FVP áno, pritom pri samospáde ani podlahovka na pevné palivo nepotrebuje el. energiu)
Odpovedať
Ja nadviažem na začiatok úplne- ak je to dvojpodlažný dom tvaru štvorca, tak je tam celom fajn faktor tvaru budovy a pri správnej orientácii okien a hrúbke izolácie - nebudú pravdepodobne potrebné všetky tri veci na splnenie A0. Rekuperácia nevie distribuovať teplo, iba využíva odpadový teplý vzduch na ohrev/predohrev (niekedy treba doohrievať) prevádzaného vzduchu. Ku krbu si dávajú skôr ľudia výduchy, ktoré vedú do miestností teplo. Ak ide o samostatnosť (a nie je plyn) tak skôr krb alebo iný kotol na pevné palivo, v kombinácii s akumulačnou nádržou a teplovodnou sústavou na vykurovanie. A v lete ohrievať teplú vodu cez solárne panely. Alebo potom všetko cez elektriku (kotol, tepelné čerpadlo) a k tomu fotovoltaiku. Rekuperácia je skôr o komforte, že netreba vetrať ráno/cez deň/večer + kedy treba, lebo to robí sama.
Odpovedať
@marsdm aktívnou reku ide vykurovať i chladiť len musí mať zdroj tepla i chladu,pre splnenie A0 je nie potrebná,len s ňou to ide jednoduchšie tak isto TC a k tomu je na kúrenie FV tak na 2 veci ale el. v zime na to nevyrobí
Odpovedať
Trosku mi unika pointa byt nezavisly od lektriky 🙂 proste dajte si TC + krb a hotovo. Odstranite zavislost od elektriky ale budete zavisly na dreve a kupovat ho. Alebo kradnut? Pri ostatnom Vam nevadi byt zavisly? - vodne/stocne - vyrobcovia aut a nahradnych dielov - benzin/nafta - telefony a internety - vyrobcovia tovarov - atd zoznam je nekonecny Alebo idete niekde do lesa byvat a uplne sa odstrihnut od vsetkeho? Varit si na jednom liatinovom kotliku a sprchovat sa len ked bude prsat?
Odpovedať
@duzu Niektorí tu majú aj cez zemný register chladenie. Dá sa všeličo vymyslieť. Len často počúvam, že: Už nestačí mať dva zdroje, ale musí byť kombo najlepšie: krb, rekuperácia a tepelné čerpadlo+ešte fotovoktaika. A ľudia sa zlaknú a riešia niečo čo by ani nemuseli. A pri rekuperácii sa skoro každý ako prvé pýta na návratnosť a je nejaká zlá mienka o tom. Pritom je riadené vetranie už skoro všade - ak niekto pracuje v nových administratívnych budovách, chodí do obchodných centier a obchodov. V aute to trochu inak funguje, ale aj tam si v lete schladí vzduch klímou a neotvára sa okno. Ale je to dobre navrhnuté, ak si človek tieto prvky nevšimne a neuvedomuje.
Odpovedať
Keď sa nad tým zamyslím, tak riešiť stále nejakú návratnosť je podľa môjho názoru až príliš obmedzujúce, z tej psychologickej stránky samozrejme. Veď ak si navrhnem dom, ktorý by mal fungovať presne podľa mojej potreby, tak by to bolo TČ zem-voda prípadne vzduch-voda, stropné vykurovanie-chladenie, vzduchotechnika s rekuperáciou, nabíjanie elektromobilu, ... . A toto všetko by bolo dobré, keby sa nejakým spôsobom navzájom zosynchronizovalo bez toho, aby som do toho dennodenne zasahoval, aby som sa nestal otrokom môjho domu. Čiže by som musel investovať do inteligentnej elektroinštalácie a celkovo systémov domu. Ďalej dátové rozvody, zabezpečovací systém a veeeľa ďalšieho. A keď už mám investovať do týchto vecí, tak sa neoplatí na tom šetriť, keďže to bude pravdepodobne na celý život a zároveň aj pre moju rodinu. No a to už je návratnosť možno niekde u mojich vnúčat. Čiže sa zaoberať návratnosťou, to je skôr len marketingová záležitosť.
Odpovedať
@marsdm bývaš v mieste kde si často bez prúdu?, u nás už nové výkonové trafo a preložka VN mimo les a bez prúdu som len pri kontrole 1x ročne na pol dňa ak chcem kúriť krbom , musím nechať vychladnúť ,alebo len pri väčšej zime, a daľšie zdroje sú diskutabilné čo je kedy výhodnejšie, vždy to záleží od spotreby v rôznom čase, na vykurovanie je najvhodnejšie TC ,stačí mu relatívne teplo ,nemusí mať svetlo, len na ohrev vody je najekonomickejší solár, FV len vtedy ak má vyššiu spotrebu mimo zimy , to všetko len pri vyššej spotrebe, pre A0 musí stačiť len el.
Odpovedať
Profilova fotka
Vdaka za odpovede. Ja som jednoduchy clovek, a urcite neplanujem zverit svoj denno denny zivot elktronike. Takze ziadna high end domacnost. Mne by k zivotu stacila drevenica s centralnou salavou pecou na vykurovanie a jedna petrolejka.... Zial, povolanie ma nuti pouzivat telefon a pocitac, takze k sieti sa pripojit musim 😵‍💫 Zarty bokom. Ja nechcem aby moj hlavny zdroj tepla pohanala elektrika. Nie som paranoik anu survivalista, ale spoliehat sa na elektriku, ktora tu je, ale aj hockedy nemusi byt je podla mna hlupost. Zijem uz 10 rokov v dome kde kurim plynom a v strede domu je Jotulka ktora v pripade potreby vyhreje obyvacku s kuchynou a okolite izby aspon vytemperuje. Za tych 10 rokov sa stalo mnohokrat, ze sme pre poruchu stravili niekolko hodin bez elektriky. Raz sa stalo ze sme bez nej boli skoro 2 dni. Raz nam klakol plynovy kotol, to bola zalezitost na 4 dni. Sranda, ze to bolo vzdy v zime... Tepelne cerpadlo urcite nie. Vzhladom na celkove vstupne naklady a sposob ako funguje je to podla mna dobra volba pre pohodlnych ludi co si ho zvolia ako hlavny a jediny zdroj tepla pre domacnost. Funguje vylucne na elektriku a to je pre mna neprijatelne. Pre pomerne vysoke vstupne naklady by som to urcite nechcel kombinovat s fotovoltaikou, to je podla mna ekonomicky nezmysel. Takze tato moznost je out... Plyn - pripojka je scifi, ale aj tak by som do plynu nesiel. Kurenie na drevo samospadom ako to tu niekto spomenul. Slo by to vobec dako spravit v dome co je A0 tak aby sme sa tam neuvarili? Podlahovke sa chcem vyhnut.. Fotovoltaika - cital som o odporovom kureni do podlahy. To je sice zaujimave, ale tej podlahovke som sa chcel aj tak vyhnut. Musim este nacitat lepsie. Dalsou moznostou nad ktorou rozmyslam je nejaka centralna akumulacna pec na drevo, postavena na mieru tak aby salala teplo na spodnom podlazi, aj hore. Dispozicia domu by to asi aj dovolila...
Odpovedať
Radiátory nie sú až taká zlá vec. Krbová pec dole a akumulačná nádrž na poschodí funguje aj samospádom. Mám čerpadlo, ale stalo sa že vypli prúd a nič sa nedialo. Do akumulačky DC vykurovacie teleso a môže sa akumulačka vyhrievať aj na fotovoltiku. Nič jednoduchšie.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?