Kotol na tuhé palivo MAGA alebo ATMOS

Zobraz úvodný príspevok
prosim poradte mam bungalov,160m2. nezatepleny obvodaky porfix500x500x25( uz nebudem zateplovat), salamander 3sklo, dreveny tram. strop 40cm izolacia Isover ,kotolna 3x 4 strop SKORO 4m.1500L akumulacka, vyska od podlahy poter neni este bude 255cm vyska. kombinacka podlahovka (obyv,chodba zadverie pračovna kupelna),radiatory v izbach.Chcem sa spýtat aky kotol by som mal kupit rozmyslam nad 25kW splynov..neviem sa rozhodnut pre znacku ani pre kW, kolko mi tak vydrzi aj akumulacka, dodatocne bude aj plyn. kotol ako doplnok . Nevyznam sa v kotloch budem kurit drevom buk, dub, 2r stare drevo minimalne.Dakujem za rady.
Odpovedať
Profilova fotka
Myslim @ostrozovic, ze to je vec, ktora je otazkou u kazdeho. Ze na aku znacku sa obratit, do akej zainvestovat, ked to nie je najmensia ciastka :-)
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 3 mesiacoch
Dobry den, potrebujem drevosplynovak na vykon 25kW. Vyber je Atmos Dokogen alebo Maga. Ma niekto skusenosti s kurenim v nich s polmetrovymi polenami? Rozmer komory na dlzku je vraj 53cm, co sa mi zda hooodne natesno. Ved nie vzdy sa podari metrovicu prehryznut presne napoly, obcas je drevo krive, pripadne sa pri prehorievani skrizi a tak. Attack ma 68cm a rovno pise, ze sa v nich kuri metrovicou delenou na polovicu. Tato info vsak u Atmosu aj Magy chyba.
Odpovedať
@stary_ujco osobnú skúsenosť ja nemám, ale od kamaráta viem, že nie je problém, aspoň čo sa týka toho kotla od Atmosu, s 25kW výkonom, pri nižšom výkone tam, že je menší rozmer dreva odporúčaný od výrobcu. Ale pri tomto 25 s metrovicou na polovicu nebudeš mať problém :-) Šak to je jasné, že presne na polovicu to nedáš a myslím, že to je aj vec, s ktorou ráta aj výrobca ;-)
Odpovedať
@stary_ujco čo sa týka delenia metrovice pol na pol nie je problém. Treba mať cirkulár s mierkou a to na jednej aj druhej strane pilového kotúča. Niektoré polená síce treba 2x rezať, drobné zvyšky ukladať do vreca, ale stojí to za námahu. Totiž už nie sú problémy pri nakladaní do pece keď sa niektoré polená nezmestia a treba ich vybrať. Pokiaľ je to natesno tak tiež drevo klenbuje a nepopadáva na trysku (ale tam je viac príčin).
Odpovedať
@viktor811 aj takto sa to dá riešiť, ale napríklad čo viem, tak kamarát to nejako nerieši, že aby to bolo presne a nemal problém s tým aby naložil do kotla. Že by sa mu nemestilo. Tam je to brané s rezervou trochu ten rozmer, takže pohodka ;-)
Odpovedať
@stary_ujco a ešte jedna vec mi napadla na margo tohto. Čo si písal tých 53cm, tak to je odporúčaná dĺžka dreva. Nie je to rozmer komory. Tá komora je väčšia, respektíve tá jej šírka, takže máš tam nejakú tú rezervu, čiže môžeš byť kľudný ;-)
Odpovedať
@stary_ujco ten Dokogen co sa tyka komory na popol vyzera rozumne rieseny...podstatne lepsie ako maga MA. Maga MA ma vacsi priestor na drevo, fakt staci mi 2x prilozit a s akumulackou 1000l teraz kurim kazdy 3-4 den. Problem je, ze sa to velmi zle vymeta aj zospodu, aj z nakladacej komory aj cistenie odtahovej casti...inak som s tou magou spokojny:)
Odpovedať
@igiro prirodzene, ze ten odporucany rozmer paliva z niecoho vychadza, ze to nie je presne na sirku tej komory, do ktorej sa vklada. To by bolo blaznovstvo. Je to taky odporucany udaj, aby si to clovek vedel predstavit a zariadit sa, ale pri takychto veciach celkovo myslim pri kureni by bol nezmysel aby sme museli dbat na kazdy jeden milimetrik, ved to jeden by sa zblaznil :-D Tiez je dobre sa prizriet aj na servis kotla, aby nemal s tym problem, aby mal po ruke niekoho kto bude vediet pomoct keby nahodou niekedy cosi ;-) Alebo aj na montaz, na zapojenie ;-)
Odpovedať
@ostrozovic mal by si vedieť ak chceš o tom hovoriť, že drevo sa píli na dĺžku komory a nie na šírku.
Odpovedať
ale toto sú podľa mňa také kvázy maličkosti, že pri tých kotloch sú podstatnejšie iné veci, napríklad môj pohľad je taký, že treba mať dobrý kotol v prvom rade ;-) mať ho dobre zapojený aby kotol bol schopný vykúriť všetko, celý dom :-D
Odpovedať
@ostrozovic jo jo, je to presne to, o čom som aj ja písal. Toto myslím, že môže byť bez strachu, bez nejakých obáv. @sucho_22 to máš pravdu toto, čo si písal, že podstatnejšie veci, len pre každého to môže byť úplne niečo iné ;-)
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 4 mesiacoch
prosim vas mozete mi poradit? Kotol Maga PU25 , aký cas podavania nastavit pri peletach? Ma sa dat dole klobuk? Viem, ze treba vzduch priskrtit. Vdaka za odpoved. Lucia
Odpovedať
Článok sa načítava...
@lucia4 a co tak zavolat priamo vyrobcovi?
Odpovedať
@ludo65 aj som volala, mam to ako oni povedali, ale chcela som vediet skusenosti druhych
Odpovedať
Po cca roku mi zacala blbnut elektronika na kotli Maga MA 20 premium. Kotol hlasi problemy s errorom pri merani teploty spalin aj kotla. Musim vypnut opakovane poistku na paneli, opakovane pohnut klapkou kotla. Potom to prestane. Vymenil som aj snimac teploty spalin a nepomohlo. Navyse zadny odtahovy ventilator je hlucny, hluk sa zvysuje s teplotou, niekedy je problem aby sa rozbehol. Vsetko vycistene....
Odpovedať
@radoslavc máš to v záruke tak závadu nafoť, natoč a reklamuj a veľmi do toho nezasahuj.
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?