Kotol na pelety Thermasis Cortina - skúsenosti

Dobry den,nematie niekto skusenost s tymto kotlom na pelety?? Thermasis cortina
Odpovedať
Ja ju mám a funguje z malými problémami ktoré sa snažíme doladiť už rok.
Odpovedať
@acirudnaj a aky je problem?
Odpovedať
@acirudnaj Dobrý deň prajem. Môžem sa opýtať ako Vám peletkový kotol slúži? A tak všeobecne krátky popis... (veľkosť domu, či máte aj akumulačnú nádrž, či kotlom ohrievate aj TUV, spotreba peletiek, celkovo dojem z kotla, cena kotla, poruchy, ...) Podľa mňa sa tepelné čerpadlo (bez dotácie) neoplatí... Ak vezmem do úvahy aj najjednoduchšie tepelné čerpadlo zem-voda tak pri vstupnej investícii okolo 5 000€ sa mi doba návratnosti oddiali niekde k 12-15 rokom... Ak by sa peletkový kotol dal kúpiť povedzme za 1 800-2 000€ a ak by bol rodinný dom dobre zateplený tak ohrev TUV a kúrenie zároveň by vyšlo tak do 400€/rok (2 tony peletiek)
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 5 mesiacoch
@acirudnaj aké máte problémy lebo aj ja uvažujem že by som ho kúpil
Odpovedať
Tiez chceme vymenit kotol a rozmyslame nad peletkami a tento ma aj usporu miesta.Tak tiez by ma zaujimalo co najviac o tomto type kotla.
Odpovedať
@zumm Kotol na pelety za 1800-2000 eur?Aký máte veľký dom?200 eur za tonu peliet?
Odpovedať
Tak dať si turecký kotol od drobneho dovozcu vyžaduje veľa odvahy,alebo málo súdnosti..
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 4 mesiacoch
Profilova fotka
Kotol Cortina 12 S ako aj kachle Hydra 12 od Thermasis mám od 06/2018. S Cortinou vykurujem 60 ročný nezateplený dom z plnej tehly (cca 100m2) v okrese Martin. Znížené a zaizolované stropy 30cm vata. Podlaha bez zateplenia a plastové okná mizernej kvality menené v roku 2012. Priemerná spotreba peliet na sezónu 3,5 - 4 tony do plechových radiátorov. Ked klesnú teploty pod cca -4°C, kúrim v podstate nonstop až do jari, čiže denný režim cca 22-24°C a nočný režim cca 20-21°C. Ovládam to bezdrôtovým termostatom. Problém 1: Nepokúšajte sa ten kotol používať bez dôkladného nastavenia, respektíve bez prístupového kódu do servisného menu. Kotol vo fabrickom nastavení nádavkuje príliš veľké množstvo peliet do horáka a zároveň aj dávkuje veľké množtvo peliet vo fáze zapaľovania a stabilizácie, čo spôsobuje príliš veľkú hmotnosť spalín a kotol začne extrémne dunieť a vracať spaliny späť, pretože sa spaliny nedokážu cez vysoký výmenník dostať von do komína. Je potrebné nastaviť optimálne množstvo naloženia peliet do horáka a čas podávania peliet počas zapaľovania a stabilizácie. Prístupové kódy mi predajca pochopitelne neposkytol, tak som ich musel uhádnuť a podarilo sa. 😄 Problém 2: Kotol sa dodáva s 330W keramickou špirálou, ktorá fungovala bezchybne cca 3 roky. V roku 2020 na ovládacej doske odišiel pravdepodobne mosfet tranzistor alebo optočlen..., takže kotol žhavil špirálu niekoľko hodín ak nie pár dní kým úplne nezhorela. Tu ale nastal problém, pretože tá špirála má špecifický rozmer, nie je ju možné nahradiť inou ako originálnou. Objednal som teda náhradnú špirálu u predajcu ale keď mi prišla, všimol som si, že nemá 330W ale len 230W. S ňou sa mi kotol nedarilo úspešne zapáliť, tak som ju vrátil. Kontatoval som aj výrobcu tej špirály ale minimálny odber mi dali 40ks, takže tadiaľ cesta neviedla. Chybný výstup z dosky do špirály som obišiel časovým relé a systém zapaľovania peliet som prerobil na bežný rozmer keramických špirál. Problém 3: 09/2021 poprasakanie roštu na horáku. Rošt horáka sa začína rozpadať a pelety prepadávajú do popolníka. Stalo sa mi to na Cortine a aj na Hydre, takže tvrdenie, že tie kotly vydržia 30 rokov je len sen predajcu/výrobcu. Horáky sú nerezové ale že po troch sezónach budem musieť riešiť takýto závažný problém som teda naozaj nečakal. Prajem pekný deň.
Odpovedať
@michal_pavlovic a teraz si predstav ze to niekto kupi kyo nema Vase znalosti.....a cim ste kurili kym ste to nedpojazdnili?spirala ,optoclen...
Odpovedať
Profilova fotka
@daralbajda Kym prisla dalsia spirala, ktoru som upravil, kotol som zapaloval peletami namocenymi v bioalkohole pomocou maleho plynoveho horaka.
Odpovedať
Profilova fotka
Dobrý večer. Takže sa mám na čo tešiť. Práve mi dokončili kúrenie a čakám na spustenie 🙂. Michal mám otázku ohladne komína. Aký máte Vy komín. V návode ne diagram a v záručnom píšu že musí byť 130 tka. Ja som ledva zohnal 150 nerezový trojplášť ktorý je namontovaný z vonku na fasáde. Takže záručný list asi môžem rovno spáliť v piecke.
Odpovedať
Profilova fotka
Doplním svoj príspevok. Takže kotol Cortina 12 X už mám spustený a nastavený, všetko funguje ako má. S komínom problém nebol, aj keď som sa doplašil po príspevku Michala. V utorok večer mi dokončili kúrenie, natlakovali systém v stredu som zavolal do Vs trade a v piatok mi ho bol spustiť priamo majiteľ firmy. Ochotný prístup férove jednanie, všetko nám vysvetlil ohladne kotla, poukazoval ako sa o kotol starať. Čaká nás prvá vykurovacia sezóna, dom je 86 m2, 130 m3 (doteraz vykurovaný dvomi krbovymi kachlami, umiestnenými v strede domu v obyvačke jedny a v izbe proti obyvačke druhé a v kúpelni elektrický panel 750w. Spálili sme 12 m štiepaneho dreva za sezónu. ) , teraz šesť radiatorov a jeden rebrík v kúpelni. Kotolňa je v prístavbe, tú som do vykurovanej plochy nerátal. Všetko budem sledovať a po sezone, napíšem svoje skúsenosti ohladne celého kúrenia.
Odpovedať
Článok sa načítava...
Profilova fotka
my mame druhu sezonu CORTINU 32SX z VS TRADE, zacnem zaradom-po 2mesiacoch odisiel motorcek podavaca/180€/, zaruka 2roky??? zabudnite, vraj zle pelety, vymena za 180+praca, zmena dodavatela peliet.Po dalsich 3mesiacoch opat motorcek v tahu, opat 180€+praca.Ked som hovoril s predajcom, ze to budem riesit inac, usmial sa, ze ked ja inac, on zobere v zime kotol a 30dni ho bude drzat kym vybavi zaruku, ze zatial mozem kurit cim chcem alebo ohrievacom. V marci odisla spirala zapalovaca opat bez zaruky hoci zaruka 2roky/60€ s pracou/.Kurili sme mesiac a pol, spirala odisla teraz, ziadna zaruka, chyba elektriny, hoci bola pec cely cas vypnuta od min.sezony zo siete. Takze teraz 50€/zlava , spirala stoji 75€/. Viackrat rano nezapalila az po restarte.Cize za mna neodporucam a ked sa este raz pokazi tak ju zapalim. Kurim viacmenej jednu sezonu a uz +500€ opravy hoci zaruka. Hovoril som s viaej zakaznikmi co maju aj Ferroli, ktoru tiez predava tento predajca a to iste, poruchy a vzdy vyhovorky, zaruka len na papieri.
Odpovedať
Profilova fotka
@michal_pavlovic ahoj, mne zase dávkuje malo peliet pri zapálení, nevieš kde sa to dá nastaviť, ďakujem
Odpovedať
Profilova fotka
@michal_pavlovic zdravim pane ja som tiež rukojemnik firmy vstrade od ktorých mám pec thermasis hydra 16 ktorú som objednal od firmy domintex no až po pol roku keď to postupilo až na obchodnú inšpekciu mi zrazu dodala pec firma vstrade len akosi mi nikto neslubuje spustenie.Kedže teploty u nás klesajú už aj pod nulu musel som ju spustiť sám , kašlem aj na ich záruku.Akurat že mám trochu problém s tym nastavenim ani kurenar čo ju montoval nevie kód aby ju zošteloval.Tak ju spuštam tak že jej na začiatku kus tých peliet ukradnem do podloženej krabyçky a chyti pekne. Avšak jej chod je dosť divoký,kúry rýchlo a teplota stúpne potom zasa vetrá vydrží tak 3 hodiny. Jednoducho treba ju poriadne nastaviť čo bez kódu nejde a tu je moj problem. Mohly by ste mi prezradiť kód cez ktorý ste sa dostal do technického nastavenia. Ďakujem.
Odpovedať
@mino_belko napis výrobcovi..čo Vás núti kupovať takéto šroty? Bez servisu ,bez záruky ,bez návodu....žiaľ to je dnes také ,kazdy predá škatuľu a robiť nemá kto....inak mne na Vianoce pustilo koliesko v podavaci,samozrejme všetci dovolenky,taký co vyrába pištole mi vysustruzil kolečko....no nezávidím vám..
Odpovedať
Profilova fotka
@milos_volentier Pre Cortinu mám 150mm dvojplášťový nerezový komín s 5cm hrubou izoláciou. Keď som volal s predajcom, tak sa čudoval, prečo mám taký veľký priemer komína. 😄 Čo sa týka záruky a všetkého okolo toho, tak ja som si to robil všetko sám a prerábal som v podstate 2 budovy na kúrenie peletami. Z toho dôvodu som ani nemal šancu spraviť celú prestavbu do lehoty uvedenej predajcom, takže záruka by padla aj tak. Inak by som chcel vidieť, ako by sa predajca tváril, keby videl ako je v kachliach Hydra spravené napojenie hadice do expanznej nádoby. Okrem toho som musel prerobiť aj šróbenie na obehovom čerpadle, lebo to čo tam Turci dali bol nejaký atyp a tie plastové tesnenia boli od výroby prerazené, takže kotol tiekol. Myslím, že by som sa nedoplatil keby som ich mal volať kvoli každej chybe čo som tam našiel.
Odpovedať
Profilova fotka
@roman_keusch TP05>T03
Odpovedať
Profilova fotka
@dusan_podmanicky Všetky komponenty okrem samotného železa sú od talianov (ovládacie doska, odťahový ventilátor, motor šnekového podávača a tie ich ceny...). Čo ma však vytočilo je to, že predajca vie, že v Cortine je 330W špirála no samostatne predáva špirálu s výkonom 230W a tá je pre Cortinu evidentne slabá (aspoň u mňa). Ak Ti často odchádza špirála, pozri cez trubku špirály keď sa na displeji vypne ikona zapaľovania, či je špirála stále nažhavená. Ak bude špirála stále žhaviť, chyba je v doske!
Odpovedať
Profilova fotka
Ok, skusim.Dakujem.A co ten motorcek podavaca? Kde moze byt problem?
Odpovedať
Profilova fotka
Tak uz kurim tak ako sa má. V piarok vecer mi pomohol majitel vstrade. Cez telefon sme nastavily celý kotol som mu za to vdačný. No nie je to žiadna sranda inak tie kody oni Turci menia už s každou sériou asi aby sa im do toho hocikto ne.... l. Treba nastavit nielen nadavkovanie peliet pred zapalenim ale aj samočistenie horáka aspon každú hodinu ak nie sú prvotriedne pelety . Turci tam majú tri hodiny. Aj otacky odťahoveho ventylatora pri jednotlyvich operaciach. Proste treba to odborne naladit a je to "šepot kvĕtin" aj keď po Turecky.
Odpovedať
Profilova fotka
@michal_pavlovic aj ja mám nerezový komin 150 5metrový s 50 izoláciou,aktivna výška je 4,2 metra. Všetko fungovalo super, akurát teraz keď sa schladilo odťahové čidlo teploty spalín meria 140 až 150 stupňov do komína. Predtým som mal max 125 až 130. Ubral som 70 otáčok na ventilátore, davkovanie peliet - 2 a kleslo to na nejakych 135 stupňov. Vymenník čistí automatika po šiestich hodinách prevádzky. Dnes musím pozrieť či v komíne nie je veľa popola, alebo na vrchu výmenníka. Zapálenie je bezproblemové, ale pri stabilizácii je nastavené 2200 otáčok a kotol trochu duní. Keď prejde do normalneho spalovania za pár minút sa ukludní a počuť už len štrkot peliet.
Odpovedať
Profilova fotka
@dusan_podmanicky Problem moze byt mechanicky alebo elektricky. Skontroloval by som, ci sa pocas prevadzky neprehrieva vinutie na motorceku podavaca. To by mohlo byt sposobene pridieranim sneku alebo nevhodnym napatim. Ked budete mat prazdny zasobnik, odskrutkujte motorcek zo sneku a skuste osku sneku pretocit rukou, ci ide lahko. Snek je v hornej casti ulozeny v mosadznom puzdre. U mna tam bola prilis velka medzera, tak som to musel trochu upravit aby tak nerezonoval do zasobnika. Potom by som skusil zmerat napatie na svorkach, co ide do motorceka. Samozrejme fundovanou osobou alebo opatrne, nakolko je tam 230V.
Odpovedať
Profilova fotka
@mino_belko Skoda, ze nebol taky zhovievavy aj ku mne. 🙂
Odpovedať
My sme nakoniec kupili kotol vigas.10vriec do zasobnika nam vydrzi 12dni.ale stale mame problem s unikom tlaku a nevieme prist na pricinu.Este nam kurenar povedal,ze niekde moze byt mikroprasklina na kotli ale tym ze sa kuri to sa aj vypari.Ze uz sa stym stretol.tak uvidime po zime,ci niekde nebude tiect.inac ide super,je skoro stale v utlme co zere malinko.
Odpovedať
Profilova fotka
@milos_volentier Korekcia davkovania peliet (-7/+7) nema vplyv na fazu zapalovania a stabilizacie. Pokial kotol duni vo faze stabilizacie pri otackach 2200, v horaku je nadavkovanych prilis vela peliet. Treba skratit cas nalozenia peliet do horaka vo faze zapalovania o niekolko sekund a vyskusat. Teplotu spalin v automatickom rezime (plny vykon) drzim medzi 120-135 stupnov. Ako dobre je kotol nastaveny sa da zistit aj podla cistoty horaka po cca tyzdni kurenia.
Odpovedať
Ak mozem odporucit. Topmax Pellet compact. Uz 3 rok kurime. Absolutne bez problemov od prveho nastavenia a spustenia.
Odpovedať
Profilova fotka
@michal_pavlovic Dobrý deň. Pridal som fotky servisneho menu a horáka po mesiaci a pol kúrenia. Niečo som vydedukoval podľa čísel, ale neviem ktoré časy sú na nastavenie dávkovania peliet pre zapaľovanie. Tá vysoká teplota spalín je nejaky týždeň, predtým sa držala do 130 stupňov. Ďakujem za radu.
Odpovedať
Profilova fotka
@milos_volentier Poslal som Vám návod.
Odpovedať
Profilova fotka
@michal_pavlovic Ďakujem za návod, pomohlo mi to. Našiel som podľa toho aj návod na 250 typ, ten je bližšie k môjmu. Ja mám X12 s iným displejom a riadiacu jednotku 221.
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?