Kotol Buderus Logamax Plus GB072-24 K alebo Protherm Panter 25KKO?

Zobraz úvodný príspevok
Dobrý den,chcem sa spýtat ideme si v byte spravit ústredné kúrenie a nevieme sa rozhodnút medzi týmito kotlami. Ktorý je lepší? Ak máte niekto s nimi skúsenosti tak napíšte,dakujem
Odpovedať
1
2
Super, takze da sa to aj tak, aj tak. No asi to budem riesit samostatnym vyvodom z rozdelovaca. Pri teplote vody v podlahe cca 30st. asi ten radiator nebude velmi teply. Idem kurenie riesit nanovo v inom dome. V starom som urobil vyvod na hada v podlahe zo spiatocky rebrika a to bolo super. Podlaha pekne tepla, priestor vykureny ale teplota vody cca 44st. Tak asi pri podlahovke je lepsie samostatny vyvod,pokial nechcem dokurovat spiralou...
Odpovedať
@roxo99 44 st. je zbytočne veľa do podlahovky. Ja mám ten rebríkový iba vlažný a stačí. On neslúži na vykurovanie kúpeľne, iba ako na sušenie uterákov, či dokúrenie. Hlavný výhrev má podlahovka. Špirálou môžeš dokurovať radiátor aj keď je spojený s podlahovkou, aj keď má samostatnú vetvu z rozdeľovača.
Odpovedať
@chrobak7 ono tych 44 nebolo zas az tak vela. Bola to ozaj len z nudze cnost, ze som vytiahol hada zo spiatocky rebrika. Bol to stary nezatepleny dom, tam tych ,44st. bolo akurat. Taku vodu mi to davalo do vsetkych radiatorov v dome, kazdy radiator mal 2metre. Radiatory 22VK a s kondenzacnym kotlom to fungovalo fajn a stacilo to na vykurenie celeho domu. Teraz idem riesit novy dom, svojpomocne...vsetko sam...murovanie, betonovanie, strecha, elektrika, voda, odpady, obklady,omietky, sadrokartony...to su veci,ktore viem...akurat kurenie...toto je trochu pre mna v nejakych detajloch nieco, s cim si sam neporadim. A do plynu sa ani nepustam. Tiez musim dat navrhnut niekomu podlahovky, lebo neviem preratat tepelne straty...
Odpovedať
@roxo99 Rozhodne ten rebrik nenapajaj z podlahovky, ani ako samotny okruh!!! V priemerne zateplenom dome mas v podlahovke okolo 30 stupnov, ten radiator bude sotva vlazny. Nic nevykuri, uterak nevysusi. Jednoznacne ciste elektricky rebrik bez napajania na podlahovku!
Odpovedať
ved prave preto zistujem, ako je lepsie napojit ho...najskor asi najlepsie rovno z rozdelovaca,aby do neho sla cim vyssia teplota vody. Elektricke napajanie spiralou napr. na vykurovanie na celu zimu 24hod. denne by bola asi draha zalezitost. Ked uz sa pali plyn, tak nech ohreje aj rebrik.Este ak dohriat rebrik, tak spiralou, to ok...ale elektrikou na furt, to asi nie...
Odpovedať
@roxo99 ja som mal v projekte elektrický rebrík v kupelke, a do dnes ho tam nemám a ani mi nechýba. Aj keby si si ho tam dal vieš si to riadiť a nemusí isť 24 hodín denne. Podľa mňa je hlúposť kvôli radiatoru v kupelke vykurovať celý dom 44C vodou keď ti môže stačiť aj 32C. Ale je to na tebe.
Odpovedať
@stokibb Niee, nedrz sa tou 44st. vodou.To bolo v starom, nezateplenom dome. Viem,ze pri skladbe domu,ktory idem stavat, nebude potrebne takto kurit. Ide o ultraNED.Takze predpokladam, ze nutna teplota vody bude o dost nizsia. Ja som len chcel vediet ako to je so zapojenim rebrika,ci je mozne nejako rozdelit teplotu vody do podlahy a do rebrika, aby v rebriku bola vyssia teplota vykur.vody.
Odpovedať
A ak nedam rebrikovy radiator, podlahova plocha kupelne je cca 8m2, podlahovka tam bude minus plocha pod vanou, vykuri takato plocha podlahy kupelku?
Odpovedať
@roxo99 Vykúri. Prečo by nemali vykúriť? A ja mám aj pod vaňou podlahové kúrenie. Čo sa ak raz bude kúpeľňa prerábať a dá sa iné usporadanie. Alebo iný tvar vane? Tie 2 metre hadice náklady extrémne nezvýšia a ničomu to neškodí, keď je aj pod vaňou teplo. Ani teplo to z kotla neuberie. Ale je to na rozhodnutí investora - tak ako otázka, či dať do sprchového kúta podlahové kúrenie.
Odpovedať
@kejsix Radiátor nie je na kúrenie. A uterák vysuší. Pravdou je, že nie je nutný, ale kto chce, nech si ho dá. A dá sa kľudne napájať aj z okruhu kúrenia podlahy, radiátor je teplý. Ale ak ho nemáš, nemáš ako dokázať opak.
Odpovedať
chalani,dik za radu. Toto som potrrboval vediet.
Odpovedať
@chrobak7 Mal som to tak a prerobil som to ciste na elektrinu. Z podlahovky to bolo o nicom, ja tam nemam bezne vodu cez 26°C.
Odpovedať
Článok sa načítava...
@roxo99 Preco by mal ist 24h denne? Mam v kupelniach podlahovku plus rebriky. Tie su spinane casovacmi, takze idu par hodin denne. Naklady za el to nijak postrehnutelne nezvysi, komfort to ale zvysi dramaticky. Ale uz kazdeho vec, ja by som to z podlahovky nedal nikdy viac.
Odpovedať
@lubos99 Ako hodnotíte buderus GB072-14 kW? Stále spokojný??
Odpovedať
Profilova fotka
@verky5 ano spokojnost, kurim tretiu zimu a spotreba oproti staremu kotlu klesla o cca 25%
Odpovedať
@lubos99 super dakujem za info
Odpovedať
1
2
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?