Kombinovaný kotol

Profilova fotka
Ahojte chcem sa spýtať či má niekto ako primárne kúrenie v dome iba !!! Kombinovaný kotol drevo / pelety... Čiže ide celý rok .... Spokojnosť ? Z prípravou dreva nemám problém ...ale spotreba pekiet dreva
Odpovedať
Blaze Harmony hybrid biomas 18 kw : 2 palety peliet (2,1t)+1paleta pilino brikiet (1,1t)+3 palety mäkkého dreva.sever Slovenská.spolu 650 eur ,drevo zadarmo..
Odpovedať
Daval som sice len cisto peletovy Atmos D15P. Viem ale, ze tiez kombinovane maju tiez v ponuke. Co sa tyka toho dreva, tak co maju kotle, tak ze sa tam daju dat aj vacsie formaty dreva ako sme navyknuti zo starych kotlov. To len taka vyhoda ohladne toho dreva mi napadla.
Odpovedať
Profilova fotka
Asi 80 m mám prípojku na plyn tak rozmýšľam či ísť do plynu pri dnešnej situácii alebo ísť do kombi kotla .......ale skôr sa naklanam k tomu kotlu ....viete mi povedať cenu Blaze Harmony komplet ....mňa zaujali cena výkon Vígas a Maga ...tie dva čo poviete
Odpovedať
Profilova fotka
Drevo by som aj mal či už gulatinu alebo konáre tie peletky mi trošku vrtáky hlavou cena plus dovoz okolie Prešova tona je cca 380€ za tonu ....čiže menej pekiet a viacej dreva ....a ešte mám otázku ako je to v lete tá prevádzka kotla myslím TÚV
Odpovedať
@ondrej_pavlinsky ak máte kotolnu na prízemí tak drevo je dobrá volba , neviem ja som pelety kupoval za 230 eur/t, brikety 135 eur/tona , kotol je drahý /nerezový /, Ak mate ntl od hodín 80 m tak to nie je hrozné , dá sa to urobit lacno , STL v takej dlžke je samovražda....ten Vigas neviem.., len treba prikladat každý den....tak neviem...u nás plyn neni a ekohrášok je prach ..kotolna je to pekná , len obsluha je sofistikovaná /internet , dialkové ovládanie peliet/.....ale len kotol stál 5700 eur...
Odpovedať
Profilova fotka
No niekedy tam boli dve ,, hodiny na plyn ,, k rodičovskej domu a k domu starých rodičov ....jedná sa zrušila ...informoval som sa kurenara že plynovod je riešený vedený je po plote čiže nad zemou a že dalo by sa tak potiahnuť až na tú dĺžku 80 m nad zemou ...suma sumárum zpracou na tú dĺžku a kotlom na plyn sa zmestim do 5000€ ?
Odpovedať
Profilova fotka
@doddy8
Odpovedať
@ondrej_pavlinsky tak ti poviem, ze ja som sa s tym mojim Atmosom zmestil do takej sumy aj so vsetkym okolo toho. Neviem ti nejak povedat, ze ako by to bolo v tomto pripade.
Odpovedať
@doddy8 čo myslíš tým všetkým okolo toho? Akože nejakú akumulučnú, zásobník a podobne? To mi príde ako keby samozrejmosť, že proste nekúpiš len tak samotný kotol. Teda môžeš, o tom potom, ale potom asi nebude ten kotol taký efektívny.
Odpovedať
@siengo co si budeme hovorit, nie kazdy mysli aj na taketo veci. To som sa raz bavil s kolegom alebo s kym a ten bol v tom, ze kupi kotol a tym je vsetko vybavene. Dalo by sa tak fungovat, ale tak tieto dalsie veci k tomu prinasaju iste benefity, tak preco to nevyuzit.
Odpovedať
@ondrej_pavlinsky Teda je tam nizkotlak, kedze tam bola pripojka. Papierovacky spp a pripojenie spp cca 200 € Projekt plyn. pripojky cca 200 € Hdpe plyn rura 100 m cca 200 €, Skrinka s regulatorom cca 300 €, Vnutorny kovovy rozvod plus prechod cez stenu cca 100 € Vykop + obsyp + folia + zahoz ? Odhad cca 1.000 € Revízna správa Teda spolu cca 2.000 € Idealne oslovit projektanta, ktory poriesi okrem projektu komunikaciu s spp-d, zmluvy a aj revizku. Mozno som nieco zabudol. Diskutujuci doplnia. Myslim, ze to ma zmysel. Drevo je zadarmo iba ak clovek nerata svoj cas a energiu a to je castokrat najdrahsie.
Odpovedať
@pistikus tak zadarmo ako zadarmo, no. Ale tak sú aj kotle, čo majú veľké nakladacie priestory, že to už nie je ako kedysi, že si ozaj mohol fest veľa času stráviť chystaním dreva. Čo sme boli pozerať kotly, tak nám predajca hovoril, že napríklad Atmos to má takto, že tam nemusia ísť len malé špalíky ale v podstate stačí na polovicu podávať metrovicu.
Odpovedať
Článok sa načítava...
@siengo to musi zvazit zadavatel, ja za drevo velmi nie som. On pisal, ze s gulatinou a pripravou nema problem.
Odpovedať
Vigas 18,mame doma.Super kotol,aj ten horak uplne jednoduchy,aj keby prehorel uplne jednoducho sa to da vyrobit.a nic nepripeka a pod ako atmos.a drevo tiez dlho vydrzi horiet.
Odpovedať
My mame firmy, co siengo spomina, akurat, ze my nemame na drevo, ale kupovali sme na pelety. Takze kotol, k tomu riaden zasobnik a mam vystarane. Tie dnesne kotle, uz ci na drevo alebo pelety, oba vedia dlho spalovat. Tak myslim, ze drevo ti staci nalozit, nastavis kotol a pomalicky ti to hori. Tie nakladacie priestory su vacsie, nez pri starych kotloch, kde bolo treba dokladat podchvilou. Zas pri peletach to isti dopravnik, ktory si pelety sam davkuje.
Odpovedať
Profilova fotka
My sme kupovali jeden z tych kompaktnych kotlov, tam je napriklad uz zabudovani ten davkovac na pelety. Nepustil nas priestor ist do niecoho vacsieho, ale tak nakoniec uz ked to mame odskusane, po tom case nejakom, tak si myslim, ze postacuje bohate aj tento.
Odpovedať
@tad8 tiez som ho pozeral, ale reku pokial mame miesto, tak nebudem kupim taky klasicky. A v pohode ti aj ten maly vykuri tak ako treba? Obsiahne to tu urcenu plochu, co ma vykurit?
Odpovedať
Profilova fotka
@ostrozovic keby som mal priestor a moznosti, tak by som tiez kupoval z tych klasickych. Ale holt podmienky nepustili, tak sa to vyriesilo takto. A som rada, lebo aj ked je ten kotol taky mensi oproti ostatnym, tak v pohode zvlada vsetko. Vykuri, to hej, vsak tiez sa kupovalo podla toho, aby zvladol celu plochu vykurit.
Odpovedať
@tad8 ono dosť asi spraví aj správny výber výrobcu, čo v tvojom prípade asi vyšlo úplne okej, keď takto o tom píšeš. Aj si dlho vyberal, že čo áno, čo nie?
Odpovedať
Profilova fotka
@siengo mozem povedat, ze ano, vyslo to hadam aj lepsie ako som na zaciatku cakal. To bude asi ten lepsi pripad. Ale tak zase povenoval som sa tomu dost si myslim, kym som nieco objednal. Tym padom, ze som objednaval z tych kompaktnych kotlov, tak aspon starost s tym zasobnikom, dopravnikom atd mi odpadla.
Odpovedať
@tad8 pri splyňovacích je výhoda, že majú veľký nakladací priestor, že tam zmestíš ozaj veľké kusy dreva, nemusíš sa trápiť nejaký štiepaním dreva na malé rozmery. je mi jasné, že pri tom kompaktnom bude asi menší priestor na nakladanie. tam sa toho koľko pomestí? tiež aj takéto väčšie kusy?
Odpovedať
@igiro vies, co ja by som povedal, ze su tie komory na drevo velkostou dost podobne. samozrejme ono sa to neda takto s urcitostou povedat, pretoze zalezi, ze ktore kotle by si porovnaval, ale teda porovnatelne to bude podla mna. mne sa lubi pri tychto kombinovanych kotloch, ze ked kuris drevom, hej, a ti dohori, tak ziaden stres, proste sa sam kotol prepne na spalovanie peliet. ze to je vlastne taka poistka ako keby.
Odpovedať
Profilova fotka
@doddy8 dá sa v tvojom kotli aj drevom vytapate alebo len peletkami
Odpovedať
Profilova fotka
@lubobalascak napriklad ten, co mam ja, ten je cisto len na pelety, ale bezne su k dostaniu aj kombinovane kotle. Kombinacia drevo pelety je podla mna idealna moznost. Tam je vyhoda to, co pisal doddy, ze automaticky sa medzi sebou prepinaju tie paliva, ze sa ti nestane, ze dohori a ze by ti kotol vyhasol.
Odpovedať
@doddy8 ale ty si tusim pisal, ze mas nejaky inaksi kotol nie takyto kombinovany, ci to sa mylim a pletiem si ta s niekym inym?
Odpovedať
@fedor16 ak nemyslis klasicky ani kombinovany, tak potom este su kotle kompaktne. Ak sa nemyslim, tak @tad8 ma presne takyto. Pytas sa len tak zo zvedavosti alebo zvazujete kupuju nejakeho kotla?
Odpovedať
@fedor16 neviem aké ešte ďalšie možnosti máš na mysli, ale ak si môžeš vybrať, že ťa nejak nič neobmedzuje, tak by som volil takú tú klasiku. žiadne kombinácie, i keď svoje výhody to má. ale tak v jednoduchosti je krása, vieš ako. nerád zbytočne komplikujem niečo, ak existuje jednoduché riešenie 😉
Odpovedať
@tomis12 však to dobre robíš, načo špekulovať. Mňa zo začiatku odrádzalo pri kotle to, že treba stále dokola štiepať drevo a pripravovať to na sezónu. Viem, že sa dá kúpiť už aj hotové, ale tak to zase aj stojí o niečo navyše. Skôr som bol naklonený tým peletám, že je to šikovnejšie oproti tomu drevu. Ale potom čo som pozeral, tak v pohode aj veľké kusy dreva sa dajú už do týchto moderných kotlov.
Odpovedať
Profilova fotka
@igiro pokiaľ ide o to, aby si mal čo najmenej starostí, tak potom peletový, tam to stačí na začiatku správne všetko nastaviť, pozrieť, kde sa čo mení, keby si si chcel zmeniť teplo, tak to dávkovanie treba samozrejme upraviť. Ale tak ako hovoríš, že keď si to porovnáš kedysi a dnes, tak v pohode voľba je aj ten na drevo, ale tak splyňovací potom keď už.
Odpovedať
@delfabo tiez by som povedal, to je taka asi jedna z tych najefektivnejsich a najucinnejsich moznosti pri tych kotloch. Podla mna ten splynovaci je efektivnejsi ako peletovy. Akoze kazdy ma svoje pre a proti, to pre takychto nerozhodnych robia potom tie kombinovane 😄
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?