Kachle pre nízkoenergetický dom

Na vykurovanie zvažujeme tepelné čerpadlo vzduch-voda v kombinácii s kachľami a aku nádržou. Kachle by boli záložný zdroj a častejšie by som ich využil v silnejších mrazoch, keď TČ má nízku účinnosť. Chcel by som však nejaké kachle, ktoré majú len malý výkon do priestoru a väčší do vody, ideálne max 1.5kW do priestoru a tak 8-10kW do vody. Väčšina aj malých kachlí má cca 4kW do priestoru. Podľa mňa by malo byť možné také kachle vyrobiť ak by sa lepšie zaizolovali. Neviete niekto?
Odpovedať
Profilova fotka
@vilo38547 Dobrý den. Dalo by sa. Poprosim Vás, pošlite mi pôdorys do spravy.
Odpovedať
Profilova fotka
@vilo38547 to, čo očakávate od teplovodných krbových kachlí, nedokážu ani najkvalitnejšie teplovodné krbové vložky. Výhoda u vložiek je, že prebytočný výkon môžete ešte uložiť do akumulácie, čo u kachlí možné nie je. Tým znížite efekt sauny v obývačke, ak chcete "tvrdo kúriť" do vody... Ale pomer 90% voda k 10% sálanie neexistuje... Vaše riešenie je kvalitná teplovodná vložka a ťažká akumulačná obstavba s postupným odovvzdávaním výkonu do priestoru.
Odpovedať
Našiel som tieto: https://www.krby-tuma.sk/p/8657/hs-fl... https://www.krby-tuma.sk/p/8658/hs-fl... Sú 10+2 resp. 7+2kW.
Odpovedať
@reward Trafil si presne do bodky nase riesenie krbu, v kombinacii s TC.
Odpovedať
@janopopovec A ako ste to vyriešili?
Odpovedať
@vilo38547 Krb s teplovodnym vymennikom Mijori na vrchu, s vykonom max. 20kw s napojenim do AN aj TUV v kombinacii s TC do automatickej ptevadzky. Ked sa kuri v krbe a ma dostatocny vykon , vykuruje celu podlahovku v dome a pripravuje TUV podla teplot a ekvitermiky. Ked nema vykon, funkciu prebera TC. Akumulacna obostavba. Poschodak 2x120m, A0.
Odpovedať
Profilova fotka
@vilo38547 chciet zalozne vykurovanie je v poriadku, ale otazka skor znie, ci si ochotny dat za to 6 - 10 000€ . Lacnejsie riesenia totiz nielenze budu problematicke na prevadzku, ale dokonca mozu zhorsit parametre samotneho domu (nespravny komin napriklad).
Odpovedať
@vilo38547 @majkoj ma pravdu, treba ratat s cenou. Najlacnejsie riesenie ozaj zhorsi parametre a zivotnost. Nas teplovodny vymennik 1500€ nerez, dotykovu regulacia s ovladanim prietoku + cidla 500€, vlozka 2400€, obostavbu si da kazdy aku chce aj kamen. To ostatne ako trojcestne ventily, cerpadlo, plasthlinik, kohuty neratam za investiciu. Lacne vlozky sa prepalia + teplovodna korozia. My mame plochu a teplo ma kde tiecť, ale pozor na maly priestor a prehrievanie, aby ste sa neuvarili v obyvaku 🙂 Pre nase riesenie sme preto pouzili ciastocne izolovanu obostavbu, ale aj cez trojsklo ziary dost energie!
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?