Inteligentné obehové čeradlo kúrenia

Ahojte, poradí mi niekto , ake moderne obehove cerpadlo by bolo vhodne pre nas system?...v projekte kurenia som nenasiel nic o type alebo vykone cerpadla. Byvam v malom tehlovom bytovom dome, kde je 5 mensich bytov na dvoch podlaziach. Cerpadlo , ktore je tam teraz ma 182W, Hmax 8m, Qmax 110l/min,. Je to OMIS 25-80/180. Ked som pozeral elektronicke cerpadla tych parametrov , tak ani jedno nemalo prietok 110l/min. Mozno je to aj predimenzovane, lebo kurenie je hlucne aj pri najnizsich otackach (ma 3 stupne).V radiatoroch to sumi a rozne piska. V projekte som vycital iba nasledovne udaje: inštalovaný výkon: 14kW tep. spad. 70/55C vyrovnavac hydraulickych tlakov prietok 8m3/h Celkovo je v dome 22 radiatorov s termostatickymi ventilmi, a vykurovana plocha je 280m2 . Podla rozpisu materialu je to nieco malo cez 400m trubiek. Poradi niekto, pripadne sa dohodneme aj na cenovej ponuke? (pozeral som po Grundfoss ALPHA 3, WILO STRATOS PICO)
Odpovedať
1
2
Grundfos ALPHA2 (nie Alpha 3) 25-80 kľudne môže byť. MAGNA3 už by tam bolo zbytočné... a drahé...
Odpovedať
Profilova fotka
@dengy neviem co od toho ocakavas. Aj cerpadlo co mas teraz ma max 95l/min, takze zbytocne pozerat na este vykonnejsie. Vacsi vykon=vacsia spotreba. ak chces mat cerpadlo s autoadapt a appkou, alpha 3. Ak staci autoadapt, alpha 2. Wilo povazujem za kvalitativne rovnocennu znacku.
Odpovedať
@mgx no ja praveze uvazujem nad tym , ci to, co tam mame, nie je zbytocne predimenzovane co sa tyka prietoku...tu hladam radu, ci bude ok aj cerpadlo s nizsim prietokom...vypocitat to neviem, teda skusam tu od ludi, co s tym maju skusenosti...a kedze tam koli termostatickym ventilom nie je konstantny prietok , tak by som chcel dat to cerpadlo vymenit za elektronicke a snad to okrem uspory prinesie aj komfort v podobe znizenia hlucnosti systemu (to je pre mna aj dolezitejsie ako uspora)...
Odpovedať
@dengy ked to funguje, tak sa toho nechytaj. Ak budes menit funkcne cerpadlo za funkcne, tak sa uspora nikdy nedostavi a budes v strate. Grundfosy mam a su super, tiez som ich daval koli autoadaptu na podlahovku.
Odpovedať
@rkorba tak funguje ako funguje...teplo mam...ale popri tom aj neustale piskanie alebo hucanie...ten autoadapt by nevyriesil tento problem?...uvazujem nad tym , ze ten hluk sposobuje priliz vysoky prietok v systeme...ale to su len take moje uvahy laika
Odpovedať
@dengy keď je príliš hlučne ,tak vyskúšaj nižšie otáčky. Hluk je aj spôsobený vyšším tlakom na výstupe z kotla.Možno by pomohol diferenčný prepušťací ventil zapojiť medzi výstup a vstup z kotla.
Odpovedať
@marko337 huci to dost...mam to na strednom vykone...ked dam nizsi stupen , tak to zacne zas inak rezonovat a este horsie...neviem ako maju susedia ponastavovane radiatory...na cerpadle je udavany prietok 110l/min...myslel som , ze ak su pouzatvarane ventily , tak cerpadlo si znizi otacky na minimum a nemuselo by to byt take hlucne...ale samozrejme ratam s tym , ze to pozadovany efekt nedosiahne aj tak...je tam zapojeny anuloid tak ten by mal vyrovnat tie tlaky ci to hovorim blbost?
Odpovedať
Profilova fotka
@dengy - hucanie je hydraulicky nevyvazeny system, napr. ked maju ludia pozatvarane okruhy (alebo je tam skratka nahovno regulacia). Skus vsetky okruhy pootvarat a radiatory nechat vsade na max ci to huci. Dalsia vec je vyrovnavac hydr. tlakov - coje to za znacka, ako je nastaveny? Samozrejme, mozes kupit Grundfos Alfa 2 -25-80 a nastavit na autoadapt minimum- a uvidis...
Odpovedať
@mgx ved to, ze to nie je vobec vyregulovane...na rozdelovaci su akesi regulacne ventily , ale s tym nikto nikdy nic nerobil (ja tomu nerozumiem , z boku to ma este akusi cervenu a modru skrutku) odvorene su na plno...ked som chcel od spravcu nech vybavi firmu , co to pride seriozne vyregulovat , tak sa tvaril akoby som chcel spustit jadrovy reaktor po nom...o vyregulovani citam vsade , ale skor najdem jednorozca ako firmu , ktora by to spravila...hold developersky projekt na slovensku...odflaknute vsetko co sa len odflaknut da...
Odpovedať
Profilova fotka
@dengy počet radiatorov aplocha zodpovedajú jednému väčšiemu domu, tam to musí utiahnuť čerpadlo 40W
Odpovedať
Profilova fotka
@dengy vysvetli mi, toto je kotolna pre 5 bytov, alebo len pre tvoj byt?
Odpovedať
@mgx 5 bytov...su to mensie byty...3x2i a 2x3i ...280m2 dohromady
Odpovedať
Článok sa načítava...
Profilova fotka
@dengy to je ako vravi @jan45, jeden vacsi rodinny dom. Nevidel som projekt, ale ak mate na 5 bytov jeden kotol 14kw, tak naojzaj s panom bohom 🙂. Zacnite s hydraulickym vyregulovanim, vymenu cerpadla by som riesil ako bod 2. Asi vam bude stacit aj slabsie (tichsie), ale to je na vypocet/projekt.
Odpovedať
@rkorba ja si takisto myslim, ze je celkom zbytocne a nelogicke zasahovat do niecoho, co funguje. naco?
Odpovedať
@mgx neviem co znamena ten "instalovany vykon" v projekte (mozno radiatory?) , lebo kotol ma okolo 30kW neviem teraz presne
Odpovedať
Profilova fotka
@dengy - lebo si napisal... inštalovaný výkon: 14kW
Odpovedať
@mgx ano napisal...vypisal som udaje co boli v projekte napisane...neviem co to vsetko znamena 🙂
Odpovedať
Profilova fotka
@dengy kotolna je koho vlastnictvo? Ak developera, treba ist za nim. Ak vasa spolocna a zhodnete sa na tom ze treba riesit hucanie, tak najst firmu a riesit...
Odpovedať
@mgx tak by to bolo v idealnom svete...kotolna je nasa...riesil som s developerom ked to bolo este v zaruke , ale podla neho je to ok...kazdy na to pozeral ako struna z gauca...firmy su ochotne zarobit na tom , ze nieco zavesia na stenu alebo pripoja nejake srobenia , ale ak je problem a treba pohnut rozumom, tak to uz nie je rentabilna ponuka...spravca je len preto , lebo zo zakona byt musi nejaka sprava...ten mi povedal , ze to je velmi drahe a su strasne obsadene tie firmy a podobne ...som obklopeny neschopnostou a neochotou tak to musim riesit sam ako laik...co som uz postudoval , tak viem mozno viac teorie ako jozko z hornej dolnej ale to samozrejme nestaci...jeden sikovny kurenar, ktory sa nezlakne terminu hydrodynamika a mam po probleme...ale to je fakt asi lahsie najst jednorozca
Odpovedať
9 z 10 obrázkov kotolní má filter na spiatočke hore nohami 😭 Prečo to nedal na horizontálnu trasu pod anuloid ?? " to iba taký postreh "
Odpovedať
Profilova fotka
@dengy suplujete správcu, ale skúste zohnať dokumentáciu, že je slabá nebudeme komentovať, pretože keď počujem anuloid pri KK tak sa mi otvára nôž . Je tam viac faktorov, možno sú nesprávne priemery, výpočet pre reguláciu pochybujem že niekto robil, je to len opajcované z nejakej schémy, Pre Vás je podstatné, dohodnúť sa s ostatnými, že ak chcete ušetriť na kúrení, musíte to vyregulovať. Mám obavy, že v kotli je ešte jedno čerpadlo a celý systém sa dá zjednodušiť a aj sfunkčniť. Tie príkrasy na foto sú asi za anuloidom, obehové čerpadlo sa dávymeniť za 30€ čerpadielko do 80 W, ale sú aj 4W, len trochu drahšie. Keď stála kWh 15 c nestálo to za úvahu, ak bude stáť 1€ už 100 € čerpadlo nebude drahé.
Odpovedať
… a ten “zaizolovaný” plyn 🙂
Odpovedať
@jan45 ten KK wolf má v sebe určite zabudované obehové čerpadlo.
Odpovedať
@jan45 ano v kotli je tiez vstavane obehove cerpadlo...ale neviem , ci by stacilo na cely dom...dokumentaciu mam...vypocty som tam nevidel ziadne...developer aj tak nepouzil zariadenia identicke ako boli v projekte (od kotla po radiatory)...tie udaje , co som napisal v prvom prispevku su vlastne vsetky udaje z projektu , ktore maju vyjadrenu nejaku hodnotu...co sa tyka penazi za cerpadlo , tak nie su to tisice , teda par stoviek je v pohode akceptovatelne ak to zlepsi funkcnost systemu...viem ze suplujem draheho spravcu...ale co uz
Odpovedať
zdravim dengy tiez som mal taketo problemy s kurenim ,mal som na radiatoroch ventily herz aj hlavice obehove cerpadlo klasicke trojrychlostne grundfos a piskanie , sumenie v radiatoroch. najprv som vymenil obehove cerpadlo za GRUNDFOS ALPHA3 a potom aj ventily na radiatoroch ...kupil som ivary a hlavice na ventily conrad eqiva CC-RT-N / 132231 N a uz mam par rokov tiche kurenie a tie hlavice od conradu su bezproblemove ale neviem ci este predavaju
Odpovedať
@sano25 dakujem...ja som prave objednal elektronicke cerpadlo od wilo...tak uvidim co to povie...radiatory mame kermi ci ako sa volaju , tak aj ventily su originalne (aj dost drahe su, jeden som menil)...chcel som skusit iny ale radsej som siel do tej istej znacky
Odpovedať
@dengy Dolezite su tie elektronicke hlavice,tie pekne otvaraju a reguluju teplotu ...ked sm ich kupoval stal jeden 11€...lebo tie klasicke len priskrtia tok a potom to piska alebo sumi...staci jeden a ide to pocelej sustave
Odpovedať
Tak pre info ak by to tu niekto s podobnym problemomv buducnosti skroloval: v mojom pripade bol naozaj cely problem s hlucnostou v predimenzovanom obehovom cerpadle. (A zrejme v slabej odbornosti ludi, firiem, majstrov co sem počas 4roch rokov koli tomu boli pozriet) . Po vymene cerpadla za kvalitne elektronicky riadene obehove cerpadlo cely system okamzite stichol a kurenie je v poriadku v celom dome. Nakoniec som mohol kupil aj lacnejsi model s mensim vykonom. Teraz ide cerpadlo na 17W a v pohode to ruri. Stare cerpadlo slo na strednom vykone nonstop na 170W. Teda s novym je desatnasobna uspora na el. energii.
Odpovedať
@jan45 "pretože keď počujem anuloid pri KK tak sa mi otvára nôž!" Čo je zlé na anuloide pri kondenzačnom kotli? Dík.
Odpovedať
Profilova fotka
@toky1 to, že v rodinnom dome pri normálnom nastavení je to zbytočné. Anuloid funguje na obojstrannom čerpadle a to je tam naviac, pretože kotlové čerpadlo utiahne dom bez problémov.
Odpovedať
1
2
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?