Fotovoltika

19. nov 20161100

Rozhodli sme sa ohrievať TUV pomocou fotovoltiky od firmy Logitex...náhodou sme sa dozvedeli o firme Neosolar a porovnávame obidva systémy..viete poradiť ktorý je lepší...?finančne vychádzajú dosť podobne ...ďakujem za každý názor

 • @ynfiniti  nechcem robiť reklamu ale radšej choďte do Logitexu. Ten systém ,,Kerberos" som mal možnosť vidieť na výstave v Nitre a moc ma neoslovil

 • @poliacik321 čo je zle na Kerberose?

 • @sorca24  a čo je na ňom dobré? 🙂 pýtali sa tu ,ktorí je lepší a môj názor je ,že Logitex

 • Sponzor fóra
 • Tak nakoniec sme sa rozhodli pre Logitex...tak dúfam že budeme spokojní...teda myslím že je to lepšie riešenie

 • @ynfiniti  kolko to cele riesenie bude stat? aka je navratnost?

 • @ynfiniti  Tiež by ma zaujímalo ,koľko to stojí a čo v tom vlastne je .

 • @ynfiniti  aj ja by som rada vedela cenu Logitex, Kerberos vychádza lacnejšie?

 • @ynfiniti  neoplatilo by sa vám počkať do leta? Niekde som čítala, že majú byť nejaké dotácie.

 • tu je nejaky cennik od logitexu:
  http://www.logitex.sk/8/index.php?ac=165

 • 8 panelov,160l.bojler,al.konštrukcia,všetko na klúč-3700€...návratnosťcca 7rokov

 • @ynfiniti od 1.7.2014 maju byt schvalene dotacie vo vyske 1500€ pre FVE o vykone od 2-10kW,mozno zaujimava informacia 🙂

 • Kerberos pracuje s vyššou účinnosťou. Využíva MPP tracker pre sledovanie výkonu panelov, čo zvyšuje jeho výkon o cca 30% oproti Logitexu. Ďalšou výhodou je že inštalácia nevyžaduje nový bojler, dá sa využiť existujúci s výhrevnou špirálou 2-3kW.

 • regulator MPPT - maximum power point.
  kerberos je pre ostrovny system,nemoze dodavat elektrinu do siete,vhodny na ohrev TUV,prip. nabijanie akumulatorov

 • @ynfiniti
  @ynfiniti  presne tak ja idem tiež do Logitexu. Je to tá naj volba na slovensku!!!

 • Je to dobrá myšlienka, ale keď len ohrev vody prečo nie solárne kolektory (70-80%)? Majú vyššiu účinnosť ako fotovoltické panely (15-25%). Jediný problém s prebytočným teplom v lete ale pri trochu fantázie sa dá tento problém vyriešiť.

 • Sponzor fóra
 • Cieľom Kerberosu a všeobecne fotovoltiky v RD nie je dodávať elektrinu do siete. To už našťastie skončilo. Vyrobená elektrina má byť spotrebovaná priamo v RD len vtedy to má zmysel a ekonomiku. Kerberos na rozdiel od Logitexu nepotrebuje pre svoj chod sieťové napätie, je teda vhodný aj tam kde 230V nie je - chata, chalupa a pri výpadku elektriny. Je to výhoda. Jeho cieľom je prioritne ohrev vody s vysokou účinnosťou. Samozrejme po nahriatí bojlera je možné elektrinu využiť ďalej. Dôležité je však MPPT, štandardne používané vo fotovoltike, zvyšuje účinnosť predovšetkým pri zhoršenom či premenlivom počasí. Počas slnečného dňa je to s LOGITEX vyrovnané, dôležitý je však o ohrev vody mimo leta. Leto je jasné ... 🙂

 • Premena slnečného žiarenia na elektrickú energiu vo FV paneli, je v dostupných paneloch na trhu +-20%. Takže, keď chcete pomocou slnečného žiarenia ohrievať výhradne vodu, radšej použiť solárne kolektory. Pri menšej ploche kolektorov rovnaké množstvo ohriatej vody.

  Z predošlého príspevku: "Jeho cieľom je prioritne ohrev vody s vysokou účinnosťou." Pravda že premena elektrickej energie na teplo je veľmi účinná. Ale je rozdiel, keď sa vám premení +-75% slnečnej energie dopadajúcej na 1m^2 solárnych kolektorov na teplo, oproti +-20% ktorá sa premení na elektrinu, potom sa v meniči premieňa na 230V, kde aj najkvalitnejšie meniče majú účinnosť +-90%, a potom sa na el. špirále premieňa na teplo, kde je tiež nejaká strata.

 • @kajo873  Pokial je dostatok miesta na streche, tak je ucinnost irelevantna! V prvom rade by som porovnaval cenu.
  Ak fotovolticky ohrev vychadza lacnejsie a navyse nie som obmedzeny plochou strechy, tak by som dal tomu urcite prednost pred teplovonymi kolektormi.
  Vyhody:
  - nie je problem s prebytkom v lete, da sa jednoducho vypnut
  - Moznost vyuzit prebytky na ine ucely ako ohrev vody
  - predpokladam, ze ucinnost v zime bude malinko vyssia

 • @kajo873  máte pravdu, solárne kolektory pracujú s vyššou účinnosťou. Majú však tiež svoje mínus, predovšetkým nižšia účinnosť pri nízkych teplotách, náročnosť inštalácie, prevádzka a údržba ale predovšetkým prebytok počas leta - čo s ním? Elektrina je univerzálna. Súhlasím však s vami, že ohrievať vodu prioritne fotovoltikou nie je úplne správne riešenie ako využiť jej potenciál v RD. Vhodnejším riešením je inštalácia malého fotovoltického zariadenia, ktoré prioritne počas dňa pokrýva spotrebu v RD a až nespotrebovaný prebytok elektriny / v RD je okamžitá spotreba nižšia ako je výroba fotovoltiky/ je presmerovaný na bojler TUV, ohrev bazénu, klimatizáciu ... Týmto spôsobom je možné znížiť ročnú spotrebu elektriny v RD až o 50%. Samozrejme v závislosti od výkonu fotovoltiky a spotreby RD, je to na inú diskusiu ....
  Vo svojom príspevku som sa však snažil porovnať dva systémy ohrevu TUV fotovoltikou. Ak mám totiž ohrievať vodu fotovoltikou budem sa snažiť maximálne využiť slnečné žiarenie, v tom sa asi zhodneme.
  Kerberos je jednoducho vďaka MPPT efektívnejší, nie je potrebné kupovať nový bojler a pracuje aj bez 230V pri výpadku siete či na chate.

 • To je pravda. Cenu som nejak neštudoval bližšie ale zasa ked treba viacej FV panelov na na ohrev rovnakého množstva vody... A tiež aj s tým že náročnosť na údržbu je pri FV nižšia.
  Ono má všetko svoje výhody aj nevýhody.
  V dnešnej dobe je tolko možností že si človek nevie vybrať 😃

 • @ynfiniti  tak ako ste doposial spokojný s FV???

 • @ynfiniti  no pri cene mojej súčasnej spotreby na ohrev TUV (plynový kotol) a pri investícii 3700€ mi vychádza návratnosť 20 rokov. Kto má vo výpočte chybu?

 • @slavoslav  nikto, lebo on asi zohrieval TUV elektrinou, co je 3x drahsie ako u teba 🙂.

 • @majkoj  tak to by mal mať ešte vyššie číslo, nie?

 • @slavoslav  cim viac platis teraz tym viac usetris a tym bude rychlejsia navratnost. Jeho navratnost 7 rokov x 3 vyssia cena je cca tvojich 20 rokov .

 • @majkoj  jasne rozumiem, ale to potom musia mať teraz drahšie aspoň štvornásobne, lebo predpokladám že aj s novým systémom budú mať nejaké poplatky, nie?
  BTW: to vážne niekto platí viac ako 45€ mesačne za ohrev teplej vody? Rýchlo predať!!! 🙂

 • Panely sú v prevádzke cca 3a pol mesiaca,odvtedy fungujú bezchybne.Počas tejto doby sme ani raz nepotrebovali použiť na ohrev vody špirálu na 220V-termostat je na nule-zohrieva iba fotovoltika.Sprchujeme sa aj viackrát denne a pohoda ..uvidíme čo prinesie jesenné obdobie a zima.Uvažujeme že si dáme doinštalovať ešte menič nech pre nás to slniečko pracuje ešte efektívnejšie....takže z našej strany absolútna spokojnosť

 • Zdravím, chcem ohrievať vodu fotovoltikou, ale stále sa neviem rozhodnúť, či logitex alebo kerberos.Je tu niekto, kto to vie s praxe porovnať? Inak tie dotácie asi niekto silou-mocou dusí, je koniec leta a nikto ani len netuší, kedy to začne reálne fungovať 😠

 • @slavoslav  Pocitanie navratnosti je hypoteticke, nakolko nevieme kedy a kolko budeme platit za energie a preto pre spotrebitela je podla mna dolezita pociatocna investicia, prevadzkove naklady (tam sa dost porovnavaju naklady ohrevu plynom resp. ele.) a taktiez netreba zabudat na zivotnost, t.j. premenne ktore poznam s istotou teraz.
  Pociatocna investicia pri plyne:
  pripojka 1700-2000 € pri elektrine el. pripojku neratam tu robi kazdy tak ci tak,
  Kotol - 1500 - 2000 € (el.kotol 500-800 €),
  Komin do 700 € (nerez)
  samozrejme neratam akumulacnu nadrz na TUV, v hrubom odhade mi to vychadza pri pociatocnych nakladoch plyn drahsi o 3-4000 €.
  Prevadzkove naklady:
  Tam bude najvacsi rozdiel v zavislosti na tep. stratach domu. El. energia na beznu spotrebu pre 4-5 osob byva na urovin 35-60 €. Pri plyne su mesacne naklady na ohrev a vykurovanie mes. zalohove platby u mojich znamych cca 45-70 €, dalsi znami s podobnym domom v rovnakom obdobi prekurili el. energiou vratane TUV cca 140 € (zalohove platby). Takze ked to porovnam ozaj v hrubych cislach pri plyne mate 3-4 000 vyssie pocatocne naklady ale mesacne budete platit menej na zalohach 40-60 € ako pri elektrine.
  POZOR ! - porovnavane domy nie su NED, resp. sa im priblizuju z hornej hranice, porovnavane domy obyvaju 2 dospele osoby a 2 deti.

  Zivotnost neriesim lebo tam zavisi velmi od kvality vyrobcu a sposobu prevadzky.

Pridaj príspevok

  Nenašli ste čo ste hľadali?