Externý prívod vzduchu ku krbu a možný kondenz

7. apr 2021180

Riešim prípravu na teplovzdušný krb - CPV. Krb budem mať umiestnený v rohu, pri obvodovej stene. Spravil som zatiaľ CPV cez obvodovú stenu izolovanou ALU Flex hadicou. Tá by mala byť na fasáde ukončená mriežkou.

Trochu sa obávam možného kondenzu. Chcel by som osadiť klapku, len neviem či je lepšie riešenie ju osadiť z vnútornej strany (v obstavbe krbu) alebo z exteriériu vo fasáde.

Taktiež som narazil na informáciu, že CPV cez obvodovú stenu nie je zrovna najšťastnejšie riešenie. Bohužiaľ až po tom, čo som ho zrealizoval....

Máte to niekto takto riešené? Sú s tým problémy ? Na ktorej strane máte osadenú spätnú klapku ?

Ešte stále je možnosť, že dieru zamurujem a potiahnem to podlahou....

• Tato tema zaujima aj mna, mne firma povedala, ze to nie je problem aj cez obvodovu stenu zvonku, ak to aj nepojde podlahou ten vonkajsi privod..

• vzduch prechádza z chladnejšieho prostredia do teplejšieho, ku kondenzácii nedôjde.

• @jan45  Ďakujem za reakciu. Pri prúdení sa nebude tvoriť... Skôr ma zaujíma situácia v prípade zatvorenej klapky... Z vonkajšej strany bude klapka ochladzovaná, tak či sa nebude na vnútornej strane zrážať voda z teplého vzduchu z interiéru...

• Sponzor fóra
  • @lordxor  to nie je spätná klapka, ale uzáver, ktorý bráni nechcenému prúdeniu

• @jan45  áno, zle som sa vyjadril v otázke. Nejedná sa o spätnú klapku, ale ako ste uviedol o uzáver proti prúdeniu vzduchu.

• @lordxor  ja to mam takto.Na polystirene.Ziadna klapka.Vyspadovane smerom von.Ziaden kondenz ,ziaden problem.Klapky zbytocne davat.Na krbe mas aj tak zavrete dvierka ci ze vzduch si prudi cez pec do komina.Hlavne aby si to dal na izolaciu nie rovno na beton

• @cbool19  No tu klapku tam chcem dať práve preto, aby v zime neprúdil studeny vzduch a neochladzoval krbovú vložku, keď zrovna nekúrim. Inak by sa stal z krbu v zime chladič 🙂

• Práve tak ako to má @cbool19  moc nie.
    Račej pod polystyrén. Ideálne cez zakladovú dosku.

• @cbool19  toto je zrovna dost nestastne riesenie, viest student vzduch z exterieru priamo pod rurkami podlahovky ..

• @lordxor  ouuuu neprehanaj.Pocuj mozu ti tu tarat bludy vsetci co to nemaju.....chcel si radu kto to ma.Ja to mam a pisem zo skusennosti a nemam ziaden kondenz atd.Ak zakuris vtedy sa zvysi prietok vzduchu cez komin ak nekuris tak tolko vzduchu netecie......ak to nedas na izolaciu ale len na beton tak prides o kus odizolacie od zeme smerom von.Davas tam minimalne 100 ruru co znamena ze na polyst. z vrchu ti uz neostane moc vyska.Ale rob si ako chces.

• Beriem ze su to nenormalny odbornici na vsetko....zacinam si mysliet ze cez tu ruru prechadza vzduch o rychlosti cez 1000km/h....a tym padom v miestach kde je rura vznika sneh a aj v peci ......mozno bidete moct davat do krbovej vlozky cez zimu aj potraviny a tym padom usetrite na elektrinu ked ze vypnete chladnicku.Ja to tak robim 🙂 😛 😛 😛

• @jan45  no v rure ku kondenzacii nedojde, ale ako nahle sa k tej rure niekde dostane vnutorny vzduch, na jej povrchu ku kondenzacii dojst moze.

• @cbool19  to sa uz nedalo priviest spod zakladovej dosky ? Vyzera to ako novostavba, rozmyslel si si krb na poslednu chvilu dodatocne ?

• @lordxor  
    V kazdom pripade by som na tvojom mieste vymyslel riesenie aby si mohol uzatvarat vzduchovod este na fasade a pekne na tesno a najlepsie este dalsou klapkou nad vlozkou

Ja mam externy privod hlboko v zakladoch a konci mi na sokli, nemam tam zatial klapku a ked krb nepouzivam radsej umiestnim pevnu zaklopku. ( nemam to este finalne esteticky doriesene ). Mam elektricke klapky ( regulacia vzduchu elektronikou ) ktore su v off mode krbu zatvorene, no aj tak sa pri silnych porivoch vetra na komine vytvara dost silny podtlak ( poschodak ) a jemny mechanizmus klapky sa otvaral, preto urcite odporucam riesenie na fasade aj nad vlozkou.
    Ak nebudes mat tesnu kvalitnu vlozku, sice externyprivod vzduh zatvoris, ale podtlak ti bude tahat vzduch s interieru cez netesne dvierka alebo tiahla.
    Preto sa desia ludia krbov v novostavbach ked si nedaju zalezat na kvalite prevedenia a komponentov.

A vobec si nemyslim ze pri otvorenom vzduchovode 125cm je prietok vzduchu aj pri necinnosti zanedbatelny !!

• @janopopovec  asi tak

• Sponzor fóra
  • @janopopovec  No akurát špekulujem, ako to klapku umiestniť do fasady - do zateplenia... Chcem použiť tesnú silikonovú klapku s bowdenom... Len sa bojím, že raz sa to pokazí a budem musieť zasahovať do fasády.... asi to nakoniec dám radšej z vnútornej strany....

Ten nápad ďalšej klapky nad vložku tiež nie je zlý...

• @cbool19  ako to máš vonku dokončené máš aj foto

• Ja som na privod vzduchu zvolil profil 5cmx15cm, plech. Spoje som pre kludny spanok poriadne pretmelil a oblepil AL paskou (vobec to nedosada dokonale). Dal som spad 5cm na 4.5m dlzky cize sokel 0 a krb +5cm, pripadny kondenz nemoze robit sarapatu. EPS mam 15 cm takze najvyssi bod privodu je stale 5cm pod podlahovym EPS a kurenim, najnizsi bod 10cm. Pre pokoj v dusi som pod vonkajsi mur dal klapku ktorej ovladanie bude schovane pod parapetou. Krb budeme pouzivat prilezitostne, nechcem tam pustat studeny vzduch, to sa podcenuje ale krb aj ked ma dvierka dokonale tesne, mam tam primarne a sekundarne okruhy a taktiez ovladanie tych okruhov a ked som tam nalozil a skusal to zatvarat, tahalo to aj cez tie ovladacie klapky, proste krb utesneny 100% byt nemoze. Preto davam klapku na zaciatok privodu a dalsiu mam v plane nad krb vo vyvode do komina.

Pridaj príspevok

Nenašli ste čo ste hľadali?

hľadať len v názvoch tém
    Odporúčaní dodávatelia
    EQUINOX, s.r.o.
    Banská Bystrica
    Sme obchodno-montážna spoločnosť pôsobiaca plošne v rámci celej Slovenskej Republiky, ktorá Vám ponúka komplexné služby v oblasti tepelných čerpadiel.
    Komínové, vykurovacie a vetracie systémy pre stavby nielen na bývanie.
    Výroba krbových vložiek na individuálnu zákazku. Návrh a realizácia krbov podľa Vašich snov.
    Články od našich partnerov
    Betónové tvárnice pre stavbu vašich snov
    Elektroinštalácie vo vápennopieskovom murive.
    SYNEGO SLIDE novinka u veľkoformátových dverí
    Archív článkov od partnerov