Ekvitermika Viessmann 200 - nastavenie

Potreboval by som pomoct, uz 3 sezonu skusam nastavit ale pre mna je to cele ako spanielcina. Mam viessmann 200 a vitotrol 200a Celom dome je podlahovka. Monentalne je nastaveny uroven 0,3 a uroven 3K kotol ma 35c vykuri nikedy na 23,5 a nikedy na 24,5c. Neviem prist na logiku alebo zatial mi nikto nevedel vysvtelit ze ako treba vyladit aby som mal stale doma 24-24,3. Termostat je nastaveny na 24c a logika zatial vypnuta aby nekecal dotoho a aj protimrazova je ochrana. Napriklad vcera bolo vonku u nas tiez -2 a bolo lwn 23,4c dnes tiez -2/0 a vykuril na 24,0c
Odpovedať
@polygraf vytoto sa na celu ekvitermiku, aj tak sa to neda uspokojivo nastelovat. mam niekde servisny manual, ak najdem mozes sa pohrat s nastaveniami.
Odpovedať
Mam servisak us skoro vsetky kody viem shlavy :)
Odpovedať
@polygraf tam to moze byt aj spojene ako mas nastaveny casovy koeficient na prepocet tlmenej teploty. V pripade ak bolo predtym chladnejsie a teraz sa oteplilo on prepocitava tep.vyk vody na zaklade aj tejto tlmenej teploty a mohla ist teplejsia vyk voda a teda vyhrialo na 24 a naopak ak je teplejsie a ochladi sa zase berie s casti tu tlmenu teplotu a moze ist mensia teplota vyk.vody ako je momentalna strata domu. Skus sa pohrat este s touto konstantou. Myslim ze od vyrobi je nastavena na nejakych 22.5 hodiny. Skus ju znizit... a ten termostat aky vplyv miestnosti mas nastaveny?
Odpovedať
Profilova fotka
Ja som to vypol, nemal som na to nervy. Riadil som to termostatom.
Odpovedať
Teraz mi ide 24 hod bez tlmeni. Tá konštanta je čo presne? Čas prepočte ekvitermiky to som dal 3 hodiny. Minimálnu teplotu som dnes ešte skúsil na 25c a maximum mám na 45c.
Odpovedať
@polygraf ta konstanta by mala vyjadrovat za ako dlho sa u teba prejavia pokles vnutornej teploty. Cim zaizolocanejsi dom tym vacsie cislo. Da sa to nastavovat po 10min. Ja to mam na 12 hodinach. Nerozumiem bez tlmeni? Ako ze ide kotol 24h v kuse bez vypnutia? Aky mas nastaveny vplyv termostatu?
Odpovedať
@polygraf ahoj odfot mi kotolnu ci mas cerpadlovky so zmiesavacom. Ak ano tak nastavime riadenie teploty podla miestnosti. Ak nemas tak treba nastavit vplyv teploty v miestnost na regulaciu.
Odpovedať
Profilova fotka
Dalsia vec je hysterezia 0.5 C/K (default). To znamena, ze ak mas nastavenu ziadanu teplotu 24C, tak to osciluje +-0.5c okolo 24c (tzn 23.5-24.5), co regulacia povazuje za "let v ramci letovej obalky" a nezasahuje. Presnost na 0.1c je chymera, hlavne ked je presnost pouzitych komponentov regulacie 1C. Treba odfotit kotolnu + dat do suboru (napr. excell vsetky parametre aktualne nastavene).
Odpovedať
@gkrivanek Ahoj. Uz dlhsie sledujem veci okolo kotlov a kurenia, celkom sa mi to zapacilo, ale napriklad o tomto som sa este nedozvedel to potrebne, co by mi jednoducho vysvetlilo, ako funguje (princip + vyhody) system s cerpalovkou a zmiesavacom. Velmi pekne dakujem :-)
Odpovedať
@edulo ked mas 2 poschodovy dom a kazde poschodie 150m2 podlahovku Ked mas 3 generacny dom tak 3 cerpadlove skupiny a kazde poschodie vlastny termostat. Ked mas miesany system hore radiatory dole podlahovka. Z jedneho kotla dokazes spravit 3 kotliky spolocna ostane len tepla voda
Odpovedať
@gkrivanek Cize pri bungalovoch to v podstate nema zmysel pouzit? Ak ma, preco?
Odpovedať
@edulo nema. Tam sa ide na kotlove cerpadlo.
Odpovedať
Článok sa načítava...
@mgx nevim ale podla mojich vedomosti resp. podla servisakov hysterieza u 200ky je 1c Mam zaizolovane s 15cm a strope mam 40cm vaty, podlaha 8cm + poter asi 6cm
Odpovedať
@gkrivanek skusam som aj na teplotu izby podla termostatu ale fungovalo to tak ze pri 24.0 vyplo ale dovtedy neprikuril nic kym nebolo 23.0c.
Odpovedať
@gkrivanek prikladam par fotiek nafotil som kotol inac je to kotol viessmann 200 B2HA 19
Odpovedať
@polygraf v živote to presne nebude tymto ani iným systemom. musís sa pohrať s krivkou a aj tak sa len približiš k presným 24 C. musíš si uvedomiť tepelné zisky cez okna, varenie v kuchyni to vsetko zaznamenáva termostat,a ked na teplotu začne reagovať podlahovke trva kym sa rozohreje a potom zas prestreli 24C a opačne v kodovani 1 *TOPNy OKRUH treba pozriet ako mas nastavenu hodnotu B0 mal by si mat 0 lu
Odpovedať
@gkrivanek mam tem b0:1
Odpovedať
@polygraf typ padom sa ti ekvitermikov riadi kotol pri dennom vykurovani ale v noci ak mas utlm ide na termostat a potom je tam uz vyssie spominana hysterezia co ti sposobuje kolisanie teplot 1C. Daj ako radi @gkrivanek 0 a vtedy ides len na ekvitermiku aj cez utlm aj cez denny rezim.
Odpovedať
@stokibb skisim to tak a dam vam vediet ako som dopadol, dakujem
Odpovedať
@polygraf precitaj si dobre kedy to mas prestavovat len ked mas zmiesavaci ventil a ty ho nemas.
Odpovedať
K tomu Vitotrolu 200a stačí napájanie 2x0,75 ?
Odpovedať
@magnetick87 ano
Odpovedať
Som myslel ze mam to ale nie, prislo trosku oteplenie a dome bolo chladno. Mam teraz b0:0, a teraz logiku vypnutu teda C5:0, a nastavienie som mal skol 0,3/2k ale nie je to ono teraz som dal na skusku 0,2/4k tym ze bolo vonku teblo a vnutry malo. Aby som vedel co a ako dal som kotol aby isiel na jeden rezim teda 24h bez nocneho rezimu.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?