Dodá a namontuje niekto krb do 2000€?

Zobraz úvodný príspevok
Zdravím Vás, tento rok nám dokončia montovaný RD (OSB dosky/"sendvič"), 100m2. Chceme teplovzdušný krb, ext.prívod vzduchu, rekuperácia, rohové prevedenie skla, komín v strope. Nie sme náročný, jednoduchá montáž, stierka, mriežky, viď. ilustračný obrázok Nájde sa niekto, kto do tejto sumy dokáže dodať a kompletne namontovať takýto krb. Krbové kachle ktoré by sa páčili manželke ešte nevyrobili :) Za všetky rady vopred ďakujem.
Odpovedať
@8sophia8 Ak existuje od starého domu projekt, tak to tam bude. Lenže keď sa dom prerába, tak sa aj čosi zateplí a tým pádom sa zmení aj tepelná strata domu (zníži sa).
Odpovedať
@8sophia8 výkon aspoň približne sa dal určiť , starší dom vôbec nezateplený asi 20m3/kW zateplený od 40 m3 na kW
Odpovedať
Profilova fotka
@reward tak by to malo byt. Predsa asi len clovek ktory pouziva vlozku tak vie cca aku ucinnost ma. @duzu jasne, istym veciam rozumiem, ale nemyslim si ze krb by nemohol sluzit na stale kurenie. Podla mna nebol vysostne vyrabany na relax, ale prave na kurenie.. Ci.. Musim si nad to vsetko este sadnut prezriet to ako to je ako to funguje a s tou ucinnostou sa budem musiet nejako popasovat. Len udivuje ma ze niektore vlozky uvadzaju naozaj az take konkretne cisla, ze 84% a podobne.. No nevadi snad to nejako dam dokopy
Odpovedať
@romanman viac je na relax , už len podľa konštrukcie, na rozdiel od iných spotrebičov na drevo má sklo, čím ho má viac tým nižšia účinnosť vložky, lebo sa cez sklo najviac ochladzuje ohnisko, čím nižšia teplota ohniska tým nižšia účinnosť, a najviac tepla je v miestnosti kde je krb, maximálnu účinnosť nie vždy využiješ,ak je vonku +10 kúriť budeš, no výkon budeš dusiť vzduchom, poklesne výkon automaticky i účinnosť, lebo tá je najvyššia pri 2/3 max výkonu aby si stále využil max účinnosť musíš prebytočné teplo ukladať napr do vody , no vtedy to už bude viac kotol, má inú konštrukciu a stále kúrenie je z obývačky dreváreň i kotolňa , na to je lepšia technická miestnosť
Odpovedať
@cengerino je skoda ze planujes dat 2000€ ak teda 2000€ za nieco co budes mat casom mozno len ako dekoraciu vo vlastnom dome bez vyuzitelnosti....
Odpovedať
@rikaskcz preto som písal aj moju poslednú reakciu že kašlem zatiaľ na celý krb :)
Odpovedať
@cengerino to ano ...a suhlasim.... a vsak nechce sa mi verit cislu 20 € za elekt.kurenie...zial nie.... suhlasim ze dnes uz krb je mimo zivot.trendov a je vhodny snad niekde na chatu ... nejdem nic riesit ani navrhnut....uvidite ako to bude s elektric.kurenim... co zial teraz neviem definovat kedze nepoznam ani vykur, plochu ani tepelne straty domu... ale ak v buducnosti pridete na to ze elekt, je drahe kurenie....a budete mat pocit ze treba usetrit tak vtedy ponuknem alternativu taku ze elekt. kurenie sa stane sekund.kurenie...
Odpovedať
Profilova fotka
@blacksr no a v takom pripade sa to ako riesi? potom si ludia vyhladaju niekoho takeho ako vy a vy im to pomozete vsetko nanovo preratat? :-)
Odpovedať
Profilova fotka
@duzu to si z kade vzal tieto infosky? :-)
Odpovedať
@8sophia8 niekedy to bolo na krbymyslivec.cz , astranet a mnoho dalších stránk o kúrení krbom
Odpovedať
Profilova fotka
@duzu praveze ja som myslel, ze cim viac skla ma vlozka tym je to lepsie lebo clovek z nej dostane viac salaveho tepla. A myslel som ze to salave teplo sa dobre vyuzije v dome niekde kde su otvorene priestory, ze chodba obyvacka a kuchyna ked sa bavime o prizemi.. takze maximalnu ucinnost z vlozky dostanem len ak by vonku boli minusove teploty, spravne tomu rozumiem teda?
Odpovedať
@romanman :) Ani by som nepovedal, že tomu správne rozumieš, zas až také jednoduché to nie je, to musí byť jasné každému.
Odpovedať
Článok sa načítava...
@romanman je síce viac sálavého tepla, ale celkového tepla je menej, ak je veľké sklo, nebude vysoká účinnosť, maximálnu účinnosť dosiahneš ak budeš stále kúriť na 2/3 max výkonu, vonku môže byť akákoľvek teplota, iná vec je aká bude teplota vnútri, vložka ani žiaden spotrebič na drevo sa nedá regulovať výkon pri stálej max účinnosti, ak prebytočné teplo niekam neuložíš Naložíš drevo to musí zhorieť, nedá sa vypnúť hocikedy . to môžeš len elektrickým kúrením ,regulovať výkon pri max účinnosti ,tá je stále 100%
Odpovedať
@8sophia8 projektant kúrenia to rieši, iste vam kúrenie niekto navrhuje a neurobíte to od oka
Odpovedať
Profilova fotka
@beginner7 tak je mi jasne ze take jednoduche to nie je. Ale v teoretickej rovine snad uz tomu rozumiem :-) ci ani to? :-D @duzu jj, to viem, ze regulovat sa to nejako neda, ale predsalen ak clovek castejsie priklada tak dostane z toho krbu viac tepla nie? v konecnom vysledku teda som prisiel na to, ze si budem musiet najst niekoho na to aby mi pomohol vybrat krbovu vlozku. Myslel som ze si s tym poradim sam, ale moc ruzovo to nevidim, ked citam ako to cele funguje :-|
Odpovedať
@romanman práve ak prikladáš často a malé množstvo paliva spáliš oveľa viac každým otváraním veľkých dvierok sa ohnisko ochladzuje tým sa znižuje účinnosť, ako ked naložíš hoci i plnú vložku správnou skladbou dreva a správne reguluješ, častou manipuláciou naviac vzniká viac nečistôt pri nasávaní , treba to stále vyčistiť ináč to vidíš na výfukoch a cítiš spálený prach
Odpovedať
@blacksr to mi je zaujimave, ako sa to vsetko rok co rok meni. Ako napredujeme aj v tomto smere. Dnes su uz podmienky pri stavbe domu, co sa tyka strat domu dost prisne, nie? @duzu smutne je ze dnes by sme sa za elektricke pomaly ani nedoplatili. Ja som ale myslel najskor ci nie je rozdiel v ucinnosti aj vzhladom na material z akeho je krbova vlozka, ale tak zrejme to s tym nema nic spolocne.
Odpovedať
@beginner7 co mas na mysli tou inou ucinnostou? @8sophia8 teoreticky by to tak malo byt. Len prakticky neviem ako blizko to ma k pravde. To som nemyslel, ze este aj s tymto budem na pokraji zufalstva.
Odpovedať
@marchenzo Čo ti je na tom nejasné?:) Dnes sa všetko ojeklamáva :), doslova všetko. Tak ona uvádzaná účinnosť je vzťahovaná k nejakému inému parametru, nie je to ozajstná účinnosť spaľovania z fyzikálneho hľadiska. O tieto všelijaké cetky (vložky krbové, "krby", "akumulačné vložky" a neviem ešte aké reklamné výmysly) sa nezaujímam, je to biznis výrobcov a ty ako zákazník si tam vždy na strane toho, kto je o.rbaný, s prepáčením. Ale čo sa ku mne onehdy donieslo, tak väčšinou sa tá účinnosť vzťahuje na teplo, ktoré je daný spotrebič schopný vyprodukovať, čiže jednoducho: 1kg dreva = 4 kW (20% vlhkosť, rakúska norma vychádza z 15% vlhkosti a hodnoty 4,16 kW, plus mínus je to OK :), ak má akumulačná pec 80% účinnosť, tak z toho 1kg dreva "vytvorí" využiteľné teplo 0,8*4kW=3,2kW. Tvoja vysnená krbová vložka :) je dajme tomu schopná "vytvoriť" z 1kg dreva pri zadanej vlhkosti 20% teplo 2kW a ak má uvádzanú 80% účinnosť, tak to znamená, že v konečnom dôsledku vytvorí teplo 0,8*2kW=1,6kW. Proste pracuje sa tam s iným "výkladom" účinnosti :), ale tak sa spastačili u nás napr. aj potraviny po vstupe do "klubu vyvolených" :), či aká iná parafráza sa na to používa. Vlastne už predtým, ale potom to už malo aj nejaký rámec :).
Odpovedať
@beginner7 omyl každý spotrebič vyprodukuje z 1kg dreva približne 4 kW,pri 20% vlhkosti, nižšia sa ani nedá dosiahnúť aj keby sa vysušilo z ovzdušia znovu naberie vlhkosť, takže nie 2 to len z mokrého ak by bola účinnosť 100% tak taký výkon sa i využije, no kedže má každý spotrebič na drevo komín časť tepla unikne do komína a časť tepla sa reálne využije, otvorený krb má veľmi nízku účinnosť 5-20% väčšina tepla ujde do komína a nikto preto neplače i dnes sa ešte robia čisto pre relax, zatvorením vložky a prekážkami aby nešiel oheň priamo do komína sa účinnosť zvyšuje v labáku sa dá zmerať pri stanovených podmienkach a je od 60-80% max. účinnosť sa dá dosiahnúť len za prísnych podmienkach spaľovania, meria sa teplota v ohnisku a teplota v dymovode,aby si to dosiahol doma musel by si mať elektronickú reguláciu spaľovania a prebytočné teplo niekam ukladať lebo výkon sa regulovať nedá pri max účinnosti, v praxi to prebieha tak že najskôr sa využije všetko teplo ak ide na 2/3 výkonu vtedy je na max účinnosť ,ak ale znižuješ či zvyšuješ výkon vzduchom znižuje sa i účinnosť a reálne dosiahneš možno 50% účinnosť, to je vtedy ked prebytočné teplo nikam neukladáš tak isto ani v aute nedosiahneš minimálnu spotrebu aká sa dá dosiahnúť pri optimálnych podmienkach, kalibrovaná vozovka má minimálny odpor pri bezvetrí a teplote 20st a využiješ celý výkon na dojazd bez brzdenia, to v reálne nikdy nie je
Odpovedať
@duzu ak by malo nieco ucinnost 100% tak mame perpetum mobile. Ucinnost je vzdy menej ako 100%. Cim viac sa spotrebic blizi k 100% ucinnosti tym lepsie, ale 100% je len chymera...
Odpovedať
@duzu :) No ja ti neviem. Ale uznávam, mal som napísať "využiteľné teplo", bral som to akosi samo-sebou, tak ma to nenapadlo. Ale napísať, že každý spotrebič dá z 1kg dreva 20% vlhkosti oných obligátnych 4kW výkonu, je "hluboké nerorozumění" :), ono sa to tak traduje, ale musí byť zrejmé, že to tak nie je a teraz sa bavíme len čisto o ohnisku, sú nejaké podmienky spaľovania dreva s maximálnou účinnosťou, ku ktorým sa "každý spotrebič" ani nepribližuje :). Práve kvôli tomu sa dá hneď z fleku povedať, že krbová vložka účinnosť 80% nikdy nedosiahne, nejde len o uloženie vytvoreného tepla, ak by vedľa seba stáli aku-pec s 80% účinnosťou a krbová vložka a ťahový systém tej aku-pece by som kompletne skopíroval a napojil ho na tú krbovú vložku, tak opäť sa účinnosti tej pece ani nepriblížim, v tom horšom prípade by som si skôr zarobil na pekný problém.
Odpovedať
Profilova fotka
@duzu len povedzme si otvorene ze otvaraniu krbovych dvierok sa nevyhneme, ci uz budem prikladat castejsie alebo menej casto. Cize ta ucinnost aj tak zakazdym klesne aj keby som sa neviem ako velmi snazil tomu vyhnut. Ja si pamatam ze par rokov dozadu boli na krbovych vlozkach este dolu taky ako privod vzduchu a ked to nehorelo tak sa to otvorilo, rozhorelo sa tak sa zavrelo. Byva to aj na novsich vlozkach, ci teraz taketo nieco nemaju uz?
Odpovedať
@zita19 prečerpávacia elektráreň ktorá má výpust o 100 m nižšie ako spodná nádrž má istotne vyššíu účinnosť ako 100% je to perpetum?vyrobí tak viac energie ako potrebuje na prečerpanie zo spodnej nádrže do hornej.
Odpovedať
Nie, ani precerpavacia elektraren nema 100% ucinnost. Nevyuzije 100% kinetickej energie vodu, lebo su straty trenim v turbine, straty v generatore. A ked v noci cerpa vodu naspat, tak prekonava gravitaciu a spotrebovava energiu na to aby prepravila vodu hore. . Viac energie nevyrobi, vyrobi ju ale v case najvacsej spotreby, recykluje zdroj energie. A fyzuka nepusti, cerpat vodu proti gravitacii a trecim odporom je energeticky narocnejsie, takze viac spotrebuje ako vyrobi. Len ju vyrobi v ten spravny cas. V tom je vyhoda precerpavacich elektrarni.
Odpovedať
@duzu ;-)
Odpovedať
@duzu nechcem to tu spamovat technickmi debatami od veci, ale najucinnejsia turbina je Francisova. Tie su pouzite aj v nasej najznamejsej precerpavacej elektrarni Cierny Vah a len samotna turbina ma ucinnost 90%. Treba zaratat aj dalsie straty v generetore. Takze asi tak... "V roce 1848 James B. Francis vylepšil tyto předchozí turbíny a podařilo se mu dosáhnout celkové 90% efektivity. Pomocí vědeckých postupů a sady testů a měření vytvořil maximálně efektivní turbínu. Jeho metody výpočtů a měření navíc značně pozvedly technologii návrhu a stavby turbín. Pomocí jeho analytických metod lze navrhnout maximálně efektivní turbínu, která bude přesně odpovídat požadavkům na konkrétní zařízení." https://cs.wikipedia.org/wiki/Francis...
Odpovedať
@duzu Ak minie menej energie na precerpanie ako vyrobi, preco este nikoho nenapadlo precerpavat nonstop z vyrobenej energie a zvysnu cast distribuovat do siete? Ved to by bolo perpetuum mobile ako vysite ;-). Bohuzial to tak nie je a minie viac energie pri precerpavani ako pri vyrobe. Avsak velka vyhoda je v tom, ze ju mina v case ked jej je prebytok a vyraba v case ked je nedostatok.
Odpovedať
@danculd @zita19 asi ste správne neporozumeli mojej otázke , nemám na mysli klasickú prečerpávaciu ako Čierny Váh tá je isto stratová, lebo točí vodu dokola medzi spodnou a hornou nádržou, tá je dobrá len na využitie v čase špičky alebo rezerva, no myslel som prečerpávaciu ktorá z vrchnej nádrže spúšťa vodu o 100 m nižšie ako je spodná nádrž príklad prečerpáva zo spodnej nádrži o 400 m vyššie , no spúšťa ju 500 m nižšie, vysoko v horách nie je s tým problém
Odpovedať
@duzu najdi mi taku, rada sa poucim. Fyzika bola moj oblubeny predmet. Hydrodynamika sice nepatrila k najoblubenejsiemu partu z mechaniky, ale absolvovala som aj ju. Sice som zo skoly uz 40 rokov, ale ja som sa vzdelavala vtedy, ked sa znamky nedavali len za prostu ucast, takze nieco som do gebene natlacit musela. Napriek tomu asi som nebola v skole, ked toto ucili.
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?