Cirkulácia teplej vody

Profilova fotka
Dobrý deň, mám otázku hlavne na majstrov od fachu, môže byť na cirkulačke v podlahe pre teplú vodu na trubke T kus? Tým pádom rozdeľuje cirkulačku na ľavo do kúpeľne cca 8m prepojené batérie umývadlo, sprcha, vaňa a do prava z toho téčka kuchyňa cca16m napojené umývadlo, myčka. Ďakujem
Odpovedať
@branoh moze byt. Grundfoss s tym nebude mat problem.
Odpovedať
@branoh odpoved uz mas, mna len zaujalo - to mas mycku napojenu na teplu vodu?
Odpovedať
Profilova fotka
@gkrivanek áno čerpadlo to natlači ale i tak trvá 30 sekúnd kým mi príde tepla voda do kupelne a veľa vody odtečie..čerpadlo si vytvára vlastný program cirkulácie a myslím ze dosť mi to ochladzuje bojler. Chcem čerpadlo vymeniť za obyčajne a napojiť to na nejaký časovač...
Odpovedať
Profilova fotka
@kejsix hej na teplú vodu z 300l zasobniku ktorú zohrieva TC a tým pádom si myslím ze by mala mať myčka nižšiu spotrebu na zohrievanie vody pri umývaní...
Odpovedať
@branoh Daj sem nacrt ako to mas zapojene, lebo mam tusenie, ze cirkulacku mas len z kuchyne a T-kus mas na privodnom potrubi TUV zo zasobnika. Alebo sa mylim?
Odpovedať
@branoh Ja som tak tiez rozmyslal, ale nakoniec som to zavrhol. Neusetris nic, skor naopak. Ak mas aspon priemernu mycku, tak za cyklus minie velmi malo vody, ktorej ohrev nieje ekonomicky nejak narocny. Na nejakom ceskom fore to manik meral a rozdiel medzi pouzitim teplej a studenej vody pri velkom cykle na 50°C bol nejak do 0,5kWh, co je do 0,1€. Navyse, aj ked napustis teplou, spirala ju bude dohrievat. Neviem to vysvetlit uplne polopate, ale mycka pracuje s tenkymi prudmi vody, cim voda po napusteni rychlo ochlada a teplo predava telu mycky a umyvacieho priestoru. Po zvysny cas cyklu je aj tak dohrievana spiralou. Dost vela myciek si vodu na dalsi cyklus napusta do zasobnika uz pred dokoncenim prebiehajuceho, kde ju pouzije ako chladic pre kondenzat v ramci susenia. Ked napustis teplu, taketo susenie je neefektivne a energeticky opat narocnejsie s horsim vysledkom. Ale to nemusi byt Tvoj pripad, mozes mat susenie zeolithom alebo ine. Tak ci tak, v umyvacke pripojenej na 55-60°C by som sa asi bal umyvat to, co teraz pustam na program 35°C setrnny a podobne. Plus prides o moznost studeneho oplachu atd. Ovela vacsia uspora sa ponuka pri napojeni pracky na TUV, ale tu je zasa problem - napustit horucu na pranie na 30-40°C je problem. Taktiez udajne aj pracie prostriedky su technicky riesene tak, ze postupnym zahrievanim sa aktivuje ich chemia a priamym nahrevom sa jej ucinnost vyrazne znizuje. Neviem, niesom chemik, ale cosi pravdy na tom byt moze.
Odpovedať
@jaro_v pise spravne, ze treba schemu. Idealne zapojenie cirkulacky v RD je slucka cez vsetky baterie. Ak to mas Tckami rozbocene na dva okruhy, elektronicke cerpadlo Ti moze tocit len ten s mensim odporom (co nemusi byt vzdy ten kratsi) a ten s vacsim Ti nemusi pretocit vobec. Uciace cerpadlo samo o sebe je marketingovy ofajc, uz sa to tu preberalo. Na Tvojom mieste by som skusil normalne silne cerpadlo a spinat ho na skusku casovacom.
Odpovedať
Profilova fotka
@jaro_v prikladam foto.. Foto1 prve rozdelenie cirkulacky T kus smer kuchyna a smer kupelna Foto2-3 na lavo do kupelne 2-hy T kus umyvadla sprcha Foto4 napojenie cirkulacky v kuchyne mycka umyvadlo Na poslednej fotke som si vsimol ze vana nieje napojena na cirkulacku
Odpovedať
Profilova fotka
@jaro_v
Odpovedať
Profilova fotka
@jaro_v napojenie vane
Odpovedať
Dnes sa cirkulácia rieši už trochu inak a to až priamo pod vývodom. Teplá voda prakticky hneď. Aj to len na veľmi vzdialených miestach od zásobníka. Vrámci kúpelne stačí jedna takáto nástenka, ideálne na sprchu...
Odpovedať
Profilova fotka
@kejsix myčku máme Electrolux ale neviem aký má oplach aké sušenie ci má zásobník ale na časovo najkratšom programe 30min. ma podla tech.udajov spotrebu 9l vody, zohrieva na 60-65C a spáli 0,9kw
Odpovedať
Článok sa načítava...
Diskusia pokračuje po 1 roku
@branoh ako si to nakoniec vyriesil? Pomohlo spominana vymena cerpadla za obycajne?
Odpovedať
Profilova fotka
@nicearty cerpadlo ostane povodne len ho prepnem do inehi rezimu(skoda vsetko rozoberat) a len som ho nateraz odstavil. Teraz vrazam peniaze do dolezitejsich veci🙂. Neskor to prerobim na vypinac v kupelne a hotovo...
Odpovedať
@branoh pytam sa lebo vaham ako urobit cirkulaciu tuv. Najlahsie by bolo spojit ju Tckom z dvoch smerov do jednej pred cerpadlom a bojlerom, no bojim sa ci to bude fungovat ako ma. Alebo to vsetko zosluckovat do jedneho, co by znamenalo komplikovanejsi rozvod.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 3 rokoch
@dedo758 "Aj to len na veľmi vzdialených miestach od zásobníka" Vo všeobecnosti od akej vzdialenosti od zásobníka TÚV sa odporúča cirkulácia teplej vody ?
Odpovedať
@purplesticks Niekto chce teplú vodu aj na vývode hneď za stenou, niekomu ani v podkroví nevadí dlhšie odpúšťať. V panelákoch je to definované tak, že do 30 sekúnd od otvorenia batérie by mala tiecť teplá voda, v RD veru neviem...
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 4 mesiacoch
Mám rovnaký problém ako @branoh. Ešte aj vzdialenosti sedia 😄 (obr. 1) Obavám sa presne toho, či čerpadlo nebude točiť cirkulačku len cez ten kratší okruh. Nie je ešte nič naťahané, takže viem to urobiť inak. Otázka znie ako by to bolo najlepšie. Mne napadá len urobiť z toho jeden okruh (ísť do kuchyne a vrátiť sa späť do technickej a odtiaľ do kúpeľne = obr. 2).
Odpovedať
@jonky6 áno treba z toho spraviť jeden okruh a bude tonfungovat ako potrebuješ. Mne cirkulacka zozere za den okolo 8kw, čiže ak netreba teplu vodu stale, treba použiť casovac, alebo fotovoltiku 😄
Odpovedať
@tom329 8kW(h) za deň ti zožerie cirkulačka? Musíš cirkulovať sídlisko.
Odpovedať
@foox no ok je tam aj 120l zasobnik.
Odpovedať
@tom329 cirkulácia nie je ohrev
Odpovedať
@foox presne tak, niekomu staci cirkulovat aj studenu.
Odpovedať
@tom329 teraz vážne, toto ma zaujíma. Píšeš že s cirkuláciou si mal spotrebu 8kwh. Tzn cirkulácia vrátane ohrevu (priamy elektrický?)? Je to priemer za nejaké o dlhšie obdobie? Na druhú stranu, koľko máš spotrebu po vypnutí cirkulacneho čerpadla?
Odpovedať
@foobar mam cirkulaciu a ohrev 600W spiralou, ktora je namontovana priamo v cirkulacke, nieco ako bazenovy ohrev. Cez cirkulaciu ohrievam 120l zasobnik vody, ktory je bezne ohrievany plynovym kotlom. Ak spirala vodu nedohreje, dohreje ju plynovy kotol vecer. Spirala je schopna ohriat tych 120l + potrubie + straty, vodu na 53-55 stupnov.
Odpovedať
akurát koľko dáš viac za ten luxus? el. je stále drahšia, nie je lepšie v dome dať zásobník bližšie k výstupom? kúpeľňa je väčšinou pri kuchyni @foox samotná cirkulácia je len spotrebič , aj ked to teplo nejde do komína vykuruje dom no bez regulácie i vtedy ked to netreba
Odpovedať
@duzu cirkulácia (v tomto prípade sa bavíme o teplej vode) je obeh vody, s ohrevom nemá nič spoločné. A rozmýšľate nad tým chlapci príliš zložito. Mám to urobené už cca 15 rokov. Obehové čerpadlo je spínané termostatom (zo starého plynového kotla Modratherm) ktorého čidlo je doslova prilepené na spiatočke obehu nastavené na 30 st.C. Keď je na spiatočke 30, na odberných miestach je už dávno teplá voda. Ako píšem zbastlil som to už pred rokmi a odvtedy na to nesiahol. Dnes by som to urobil z iných súčiastok, ale na čo to prerábať?
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?