Čerpadlo na vodu do studne po rokoch užívania. Vašej skúsenosti?

Mám studňu s povrchovou vodou, jednorazovo môžem vytiahnúť 3 - 4 m3. Mal som čerpadlo ponorné značka AQUAMONTS, kúpil som strednú triedu. (celoročné použitie). Motor sa porúčal po 4 rokoch, aj keď je ovládanie frekvenčným meničom... Čerpadlo nikdy nešlo nasucho (mám čidlá hladiny, ochrana aj frekv. meničom). Predtým ako pôjdem do obchodu kúpiť nové, by som potreboval poradiť: 1. mám ísť do čerpadla na trvalý chod, čo sa používa pre tepelné čerpadlo voda-voda? (vyššia cena mi nevadí) 2. má byť celonerezové prevedenie ? Pamätám si, že mi radili plastové obežné koleso z dôvodu obrusovania pieskom (ja ho ale v studni nemám) 3. do akej značky ísť? Sú nejaké "držiaky" ?. Studňa je 6 metrov hlboká priemer 1meter, jednorazovo je tam 3-4 m3 vody, ktorá do hodinky dotečie. Hlavný rozvod som dal D40 (trasa k domu 50m, prevýšenie od studne cca 10metrov), potom do záhrady ide D32(40m len rovina). Ďakujem za odpovede.
Odpovedať
Profilova fotka
Mam podobnu studnu (trosku hlbsiu), asi 3 roky mam Grundfos SCALA2, vyborne cerpadlo. Totalna automatika, mozes si dokonca nastavit aj pozadovany tlak. https://sk.grundfos.com/products/find... Je uplne tiche, skoro na urovni ponorenych cerpadiel. Expanznu nadrz, ochrany a podobne srandy nemusis kupovat, vsetko je integrovane.
Odpovedať
@standa1981 pri cerpadlach sa ma vyznam orientovat podla ceny, drahe su naozaj lepsie, teda cena koresponduje s kvalitou prevedenia, pouzitych materialov, funkcii a dlhsou zivotnostou atd. samozrejme porovnat si cenu medzi predajnami a na nete ma vyznam, len niekedy vyreklamovat cosi na tom nete je boj s duchmi:)
Odpovedať
@mgx bol som u maníka, ktorý predáva čerpadlá u nás v čadci. Grundfos v prípade poruchy opraviť nevie, majú nato nejakú čítačku. ináč, ten pán mi poradil zostavu, ktorú dáva do čerpacích staníc na autoumývarkach a 5 rokov sa mu nik nehlási. Značka Pedrolo. Musím doplniť 2 vodiče pre 380 voltov. cena komplet profi čerpacej stanice 840euro. idem kúpiť niečo dostupné od aquamontu, a ak pustí čerpadlo, vymením systém za horeuvedený.
Odpovedať
@petermu volal som do aquamontu, kde som kupoval aj frekv.menič a mám na výber dve varianty: čína: https://www.aquamonts.sk/ov-otvorena-... frankliln tuším nemec: https://www.aquamonts.sk/ks20-do-hlbk...
Odpovedať
@standa1981 ja sebe aj zakaznikom kupujem cerpadla v aquamontse. Vsade spokojnost. Ja som si ich taktiez vybral na zaklade ze tie cerpadla sa priamo tam skladaju na mieru! Na vyber mate z 3 znaciek motorov. V pripade poruchy tam zoberete cerpadlo a hned sa nato vedia pozriet. Mal som pripad ked nasalo strk a pekne precistili a vsetko fungovalo.
Odpovedať
@gkrivanek ok a do akého motoru mám ísť? uvažujem čínu, bohvie koľko vydrží frekvenčný menič máte nejaké skúsenosti
Odpovedať
@standa1981 frekvencny menic mam archimedes. Mne vsetko frci 3 . rok. Ja mam stairs motor
Odpovedať
@standa1981 Ja by som to s tým Aquamontsom tiež tak zle nevidel ... Viacero známych od nich majú celé sety a klop klop, problémy nemajú ... Kamarát má od nich čerpadlo už 8 rokov, fičí bez problémov ... Keď som sa tam bavil na predajni s predavačom, povedal mi, že si treba určite priplatiť pár desiatok Eur aby nebol čínsky motor ... Mne ponúkal talianský ... Momentálne som nenašiel v pomere cena / výkon lepšiu variantu ... Jasné, že to nevydrží toľko čo Grundfos, o tom nemusíme hovoriť ... Ale keď som si porovnával 2 sety, ten od "grundfosu" bol cca 1x tak drahý, čo predstavovalo asi 700 Eur ... Za tých "ušetrených" 700 Eur si môžem kúpiť ešte 2 čerpadlá do zásoby :) A nemám obavu, že by 3 čerpadlá nefungovali dlhšie :D Zároveň ako písal gkrivanek, dostupný servis, aspoň u nás na západe, opraviť to tu vedia, s "grundfos" už to také easy nie je ... A teda, toto platí ak to nie je tvoj jediný zdroj vody ... Tam by som si už asi priplatil, ak by som mal ostať doma bez vody 2 týždne počas reklamácie ...
Odpovedať
@lubk0 to som potreboval počuť. idem do drahšieho, nie čínskeho. Ďakujem a prajem pekný deň.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 2 rokoch
Zdravim, Mam scalu2 a vzdy ked sa zapne a vypne tak to pocujem ako buchnutie. Je to normalne? Akoby sa to prenasalo rozvodom. Neviem to inak popisat ten zvuk. Dakujem za radu. Lubo
Odpovedať
@blufeld môže byť že zmenou tlaku sa pohne hadica a tresne o prekazku... skus ju povolit alebo dotiahnut - zmenit jej polohu..
Odpovedať
@stefanby Ahoj. Ak mozem tykat 🙂 ide to stoho cerpadla. Akoby to bolo nieco v tom cerpadle. Dakujem
Odpovedať
Článok sa načítava...
@blufeld nechýba spätný ventil na potrubí?
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?