Ariston Lydos Hybrid 80 L vs. Dražice OKHE 80 Smart

Ahojte, rozhodujem sa medzi spomínanými zariadeniami. Aká je reálna úspora el. bojlera s TČ Ariston, resp. o koľko stupňov ochladí miestnosť, v ktorej sa nachádza. Bojler bude ročne zohrievať cca. 24 m3 vody.
Odpovedať
1
2
@epdv18 TČ na ohrev TÚV ochladí miestnosť o 2 až 3 st. (podľa veľkosti zásobníka a teploty v miestnosti). Výhodou Lydosu je ale tá, že v prípade potreby vie fungovať i ako klasický bojler bez TČ a ochladzovania miestnosti (napr. vo vykurovacej sezóne)
Odpovedať
@praktikman Vykurovacia sezóna je v mojom prípade december - február. Dom je vykurovaný TČ vzduch-vzduch. Teplota v miestnosti, kde by sa nachádzal bojler je v zime konštatntná cca 21 C. TČ bojlera beží nepretržite?
Odpovedať
@epdv18 nepretržite nebeží, len treba počítať, že tých 80 litrov (prípadne 100) ti nezohreje za 1 hodinu (ani za dve). Ale ako výhodu toho Lydosu vidím, že vie pracovať v 3 režimoch (čisto TČ, hybridne s el. špirálou a čisto špirála) Takže vo vykurovacom období nemusí ochladzovať interiérový vzduch TČ a naopak v lete je to vítaný vedlajší efekt...
Odpovedať
@praktikman Čiže 9 mesiacov môže fungovať len ako TČ a zvyšné mesiace je na mne ako sa rozhodnem. Ako dlho potrvá ohrev napr. na 40 C? Aké COP dosahuje tento bojler, prípadne od čoho závisí?
Odpovedať
@epdv18 Čisto na TČ (green mode) a teplotu 43 st. C je to 9 hodín... Funkcia rýchlo ohrevu (boost) 2,5 hodiny... Kombinácia TČ a el. špirála 5,5 hodiny... COP 2,02
Odpovedať
@praktikman este som si nepozrel tech list tohto zariadenia ale 9hodin na ohrev je neskutočne dlho
Odpovedať
@epdv18 @praktikman ta doba ohrevu je nejaká divná, Ak má zariadenie výkon 1,2kW a ohrieva vodu podla tech špecifikácii delta T43°C čiže z 10°C na 53°C: https://skyelektro.sk/product-detail/... tak podla výpočtu https://vytapeni.tzb-info.cz/tabulky-... musí zohriať túto vodu za 3,5h. je na tom zariadení niečo nie v poriadku keď sa tam udávajú také hausnumerá.
Odpovedať
ešte pridám, ak je doba ohrevu len pomocou TČ uvedená správne (9,5h) tak to tepelné čerpadielko ma smiešny výkon 0,44kW. praktický dopad: dve sprchy, a môžte čakať ďalších 9 hodín na teplú vodu reálna úspora voči ohrevu priamo elek, je len 50% (COP 2)
Odpovedať
@fural no čo by si chcel za 500,- EUR ? :-) Prikladám tech. list...
Odpovedať
@praktikman len toľko pridám, že s týmto objemom (80L) je to vhodné do garsonky, nie pre 4 člennú rodinu, ale nie zlý pomer cena - výkon.
Odpovedať
@fural s tým sa dá súhlasiť... mám doma 220 l TČ a sme 3 osoby (2 baby a ja ) a niekedy nám je malý i ten objem (280 l 40 st. C vody)
Odpovedať
@praktikman 9 hodín znamená pre celý objem 80 l? Ako dlho bude zohrievať na 40 C ak napríklad odpustím 20 l vody pri nastavenej teplote 40 C? Asi to bude uhol pohľadu, 80 l bojler nastavený na 40 C používame 3 osoby a za 4 roky prevádzky sa nám nikdy nepodarilo naraz spotrebovať celý objem.
Odpovedať
Článok sa načítava...
@epdv18 na prvú časť otázky ti neviem odpovedať... mám iný typ TČ na TÚV druhá časť otázky, je rozdiel mať čisto elektrický bojler a ohrievať špirálou o výkone 2,2 kw (napr. tebou spomínané dražice) a TČ o výkone špirály 1,2 kw a ohrievať s ním rovnaký objem vody (tie časy budú iné a kráti sa i doba bez absencie teplej vody) Mne by pre 3 osoby to bolo málo (dcéra sa sprchuje a minie 280 l ) s manželkou dvaja minieme spomínaný objem, čiže u nás sa 2 x denne ohrieva voda...
Odpovedať
@praktikman Počas 4 ročnej prevádzky OKHE SMART 80 l mám ročnú spotrebu cca. 700 kWh na ohrev TÚV. Bojler je nastavený na 38 - 40 C, resp. v noci vodu nezohrieha. Raz za 28 dní sa spustí ohrev na 60 C z dôvodu ochrany pred legionelou. Otázka znie, či spomínaný Ariston bude do ďaľšieho domu lepšia voľba. Ako plus beriem letné chladenie, otázne je, či spotreba bude polovičná v porovnaní s Dražicami.
Odpovedať
@epdv18 tak to potom máš 1/3 spotrebu podľa toho čo uvádza výrobca... :-) ja mám pri mojom TČ reálnu ročnú spotrebu cca 1100 kw
Odpovedať
@praktikman Podľa energetického štítku má OKHE 80 SMART ročnú spotrebu 1250 kWh, ja mám asi polovičnú. Pri Aristone to je cca 650 kWh. Rozdiel v cene zariadení cca. 150 EURO. To nie je veľký rozdiel. Aká je spoľahlivosť Aristonu? S DZD som nemal žiadne závady.
Odpovedať
@epdv18 mate ako rodina ozaj dosť nižšiu spotrebu TUV ako priemer. a ešte k tomu vám stací teplota vody iba 40°C čo iným by bolo veľmi málo. Tepelné čerpadlo ako som vyrátal, má tepelná výkon max 0,44kW max. ak sa sporebuje 20L vody tak pritečie znova len studená a podla ľahkeho výpočtu na : https://vytapeni.tzb-info.cz/tabulky-... tak to bude trvať 1:36h minimálne. uspora: -elektrinou doteraz 700kWh/rok ( x0,11€/kWh) cca 77€ (, neviem akú máte tarifu, beriem na výpočet lacnejšiu tarifu) - s tepelným čerpadlom COP 2 - 33€, - rozdiel v investícii 150€ - návratnost 150 /33 =4,5roka ak máte drahšiu tarifu pre cenu el. prúdu návratnosť môže byť kratšia
Odpovedať
@fural Pri teplote nastavenej na 38 C nemusím primiešavať studenú vodu, takže mi to vyhovuje. A keďže objem 80 l sa nikdy naraz nespotreboval na vyššiu teplotu nepotrebujem vodu zohrievať. Po jednom sprchovaní pri nastavenej teplote 38 C po pritečení studenej vody a následnom zmiešaní klesne teplota na 25 C, tzn. opätovný ohrev by trval TČ 42 minút. Mám drahšiu tarifu, po jej zohľadnení vychádza návratnosť 3,5 roka, čo nie je zlá voľba. Otázka možno mimo témy, je možné spotrebovať celý objem bojlera v dlhšom časovom horizonte, tzn, napr. miniem 20 l po sprchovaní, o 15 minút sa bude znova niekto sprchovať, ale medzičasom tam dotiekla studená voda, ktorá znížila celkovú teplotu v zásobníku. Existuje takáto možnosť pri el. bojleri?
Odpovedať
@epdv18 ak sa z 80L zásobníka minie 20L (1/4) tak studená voda pritiekla a teoreticky by mala ostať na spodu a nemiešať sa s teplou alebo len minimálne. Čím je zásobník užší a vyšší táto stratifikácia je výraznejšia. Pre tepelné čerpadlo je efektívnejšie, keby sa minul skoro celý objem teplej vody a zacalo by ohrievať vodu od čo najnižšej teploty. Čim je požadovaná teplota v boilery vyššia tým menej efektívne TČ zohrieva vodu, preto som dal COP 2 na výpočet. každý termostat vypína a zapína v nejakom rozsahu teplôt - hysteréza. Príklad ohrev sa vypne keď teplota dosiahne 41°C a zapne sa keď teplota klesne pod 39°C treba si uvedomiť že rozdiel teplôt medzi hornou časťou a spodnou časťou zásobníka môže byť aj 15°C ak nedochádza k nútenému premiešavaniu celého objemu.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 2 rokoch
Po viac ako dvojročnej odmlke oživujem túto diskusiu. Ariston Lydos Hybrid 80 L využívam od polovice marca 2021. Zariadenie je nastavené na teplotu 42 °C, vodu zohrieva výlučne tepelné čerpadlo. Pri využívaní 3 dospelými osobami je spotreba za necelých 5 mesiacov prevádzky 110 kWh. Zariadenie automaticky každých 30 dní zobrieva vodu na 62 °C, vpodstate vykurovacie teleso ohrievača sa zapína len v tomto prípade. TČ počas ohrevu pri otvorených dverách je relatívne hlučné, cez zatvorené dvere ho nie je takmer počuť. Pre správnu funkciu TČ je potrebný minimálny objem miestnosti 13 m3. Pre zníženie hlučnosti je možné nastaviť časové pásmo, kedy sa TČ bude spúšťať. Zariadenie je taktiež vybavené teplotnou ochranou miestnosti, v ktorej je ohrievač umiestnený. Aktuálne za mesiac júl je spotreba cca. 20 kWh. Pri porovnaní s DZD OKHE80 je spotreba el. energie približne 2,5 - 3 násobne nižšia. V lete je príjemným bonusom ochladzovanie miestnosti.
Odpovedať
@epdv18 palec hore za reakciu i za recenziu zariadenia... Len málokto si dá robotu vrátiť sa späť po diskusii, ktorá mu vyrieši problém a niečo napísať...
Odpovedať
Profilova fotka
@epdv18 Taktiež palec hore za reakciu po čase. Ovšem teraz konštatovanie. Ak je " V lete príjemným bonusom ochladzovanie miestnosti " Tak potom v zime z tej miestnosti utečie aj otužilec,alebo si priplatí za vykurovanie.
Odpovedať
@epdv18 nebolo by efektívnejšie použiť väčší zásobník a ohrievať len ked je vonku najvyššia teplota? bolo by oveľa vyššie COP pri 30 st býva i 7, známi tak ohrieva vodu vo vírivke ,používa ju až poobede,čisto na el. je zas výhodnejšie čo najmenší zásobník a možnosť ohrievať ked je treba vyšším výkonom 3 kW ohreje za 1 hod z 15 na 40, aby zbytočne nechladlo veľa vody,ked sa nepoužíva vyššia strata
Odpovedať
@epdv18 vdaka za zhodnotenie realnej skusenosti.
Odpovedať
@epdv18 Dobrý deň. Do novostavby bytu nám developer dáva bojler a uvažujem nad Ariston Lydos Hybrid 100. Sme 3 členná rodina (2 dospelí +14 ročný chalan). Miesto na bojler je jedine v kúpeľni. Keďže máte reálne skúsenosti, mám dve otázky: - ako sa správa bojler v zime? Moc ochladzuje miestnosť? Keďže kúpeľňa je malá miestnosť bojím sa aby sme zbytočne nekúrili a bojler to bude stále ochladzovat - keďže bojler nasáva vzduch, predpokladám ze nemôže byť zabudovaný niekde v skrinke (toto som sa nikde nedozvedela)
Odpovedať
@katkakatarinka ak sa bojíš ochladzovanie miestnosti hybridom, požiadaj investora nech ti tam dá normálny bojler a máš vystarané 🙂 Zase tie bojlere a keď sú v "teplej" miestnosti nejaké horibilné množstvo elektriny na ohrev vody nespotrebujú.
Odpovedať
@katkakatarinka tento ariston má okrem iného i jednu príjemnú vlastnosť, že vie fungovať i v režime obyčajný bojler... čiže cez zimu ti nebude "spotrebovávať " ohriaty vzduch... opačný prípad je leto, kde príjemný benefitom je ochladzovanie vzduchu... v skrini nemôže byť, potrebuje nasávať vzduch... tak ako každé TČ vzduch - niečo...
Odpovedať
@katkakatarinka praktikman zodpovedal obe otázky. V zime je vhodnejšie TČ nevyužívať, obzvlášť pri vyššej spotrebe TÚV. Zariadenie musí mať voľný priestor vo svojom okolí, aj samotná miestnosť, v ktorej sa nachádza bojler by mala mať minimálne 13 m3. Mám menšiu kúpeľňu a keď dvere zavriem, bojler po určitom čase prepne z TČ na ohrev zo siete.
Odpovedať
Profilova fotka
Dobry den. Prave stavam trojizbovy drevodom. Zvazujem, ci mam dat na ohrev vody elektricky bojler, Elektrický prietokový ohrievač vody HAKL 3K-DL / 18 alebo ARISTON Lydos Hybrid 80. Aky mate nazor ? Na tom aristone ma odradza hluk
Odpovedať
@tibor_kozinka to záleží od toho aký budeš mať veľký hl. istič a čo všetko na elektrinu, ak celý dom na elektrinu budeš musieť mať väčší a čím vyššia hodnota tým drahší poplatok okrem SSD a prietokové na každý výstup, preto sa väčšinou dáva bojler pre 3 stačí i 80l stačí ohrievať na 40st to zohreješ za hod i keby bol úplne studený 3kW
Odpovedať
1
2
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?