Aký zvoliť výkon tepelného čerpadla pre novostavbu?

24. jún 2022130

Ahojte,

neviem si poradiť s výberom správneho tepelného čerpadla, bol by som rád za názory.
Dom je novostavba, dve poschodia, vykurovaná plocha podlahovka 210m2, Orava. Podľa tepelnej správy spotreba max 10,5 KW.

Projektant mi poradil TČ 12KW, nech je rezerva. Podľa e-shopov je na 150-250m2 vhodné 11-12KW. Autor tepelnej správy môjho domu odporúča 10, max 11KW.
Niektoré obchody my už aj vystavili ponuku - na 10KW. No a ďalší mi radia 9KW, aby nebolo predimenzované počas roka. Tak ja už absolútne neviem.

A to ešte neviem, či monoblok alebo split, či 1 fáza alebo 3. A značku už vôbec nie. Nenájde sa tu nejaký expert, ktorý by mi s tým pomohol?

• @lukasko28  Prepdokladam ze TC budes pozuvat aj na ohrev TUV tak k tepelnej strate este pripocataj cca 1KW na ohrev TUV takze bude potrebovat nieco okolo 11,5KW na Orave by som kludne isiel aj do 12KW ako ti radi projektant. Len pri tych vykonoch pozeraj aby ho cerpadlo dosahovalo aspon pri: A-7/W35 (vonkajsia teplota -7C ohrev na kurenie na 35C).
    Ci monoblok alebo split zalezi od konkretneho modelu/vyrobcu, napr. do monobloku od Samsungu alebo Panasonicu by som asi nesiel ale monoblok od IVT alebo Vaillantu by som bral vsetkymi desiatimi. Odporucam porovnavat cerpadla podla COPu pri A2/W35 a podla hlucnosti vonkajsej jednotky.
    1f alebo 3f zalezi od toho kapacity hlavneho isticia ale pri taktychto vacsich vykonoch je lepsie rozozit ten odber do troch faz.

• 10kW Vaillant monoblok 3-fázový.

• @lukasko28  
    v prvom rade by som chcel prehodnotit projekt ,
    dom má 210m2 ak nie je v kategorii A0 tak to usí byť A1 co je od 55 do 105kWh na rok a m2 primárnej energie.
    ak zoberiem strednú hodnotu (75kWh) krát 210m2 je 15 750kWh na rok primárnej energie.
    Ak v projekte už bolo zahrnuté TČ tak celková potreba tepla by bola 3x15MW =45MWh na rok , co je strasne veľa na moderný dom (takže asi TČ v projekte nebolo) a potreba tepla pri -16°C by bola 13,75kW
    Ak je potreba tepla pri -16°C 10,5kW tak potreba tepla je 31MWh na rok
    Aj tak je to veľa,
    Ak vezmem hornú hranicu domu A1 (cca100kW/rok.m2) tak potreba tepla je podla mna: 21 000kWh/rok a tepelná strata mi vychádza na 6,77kW pri -16°C

takže TČ 10kW (nominálnv výkon) by bolo postačujúce , ak pri -10°C dáva výkon aspon 8kW

pri výkone 10kW má TČ prikon asi 3,5-4kW takže je lepšie trojfázové (s trojfázovým kompresorom)

značka
    Mitsubishi PUD SWM100YAA (ecodan) nemusí byť zubadan ani na orave, (osobné skúsenosti)

• Sponzor fóra
  • @fural
    Máš pravdu, v projekte bol uvažovaný stacionárny kotol na pelety a drevo BRIKONA ECO – DUAL 15, men. vykurovací výkon
    4,5-15kW. Ohrev TV s BUDERUS SM300/5 o objeme
    290l, EL: 1N, 230V, 50Hz. Zimná teplota použitá pre výpočet -17 stupňov.

Vďaka za tip na konkrétne TČ aj za výpočet

• @peto077  Ako si prosím došiel na to, že by si nešiel do monoblocku PANASONIC? Alebo to len preto ,že sused povedal,že sa mu pokazil TV Panasonic.... 🙂 trošku by som to rozviedol, také tvrdenie. Práve monobloky od Panasonicu sú hojne použiváné ako samoinštalačné riešenia v zahraničí, sú pomerne dosť zmapované. Pomer výkon cena je fajn (teda v zahraničí a v prípade samoinštalácie)
    Napríklad tento trojfázový Panasonic WH-MXC09J3E8 T-Cap je fajn .... máš aj 12kw verziu 😉

• @brdko  Velmi jednoducho, staci sa pozriet do specifikaci kde samotny Panasonic uvzdza pri monoblku mierne horsie COP(s) ako pri splite v tej istej vykonovej kategorii, tak tu nevidim vyznam rozmyslat na monobokom (teda ak neriesim samoinstalaciu).
    Aby se sa rozumeli nehovorim ze su to zle cerpadla - to ani nahodou ale pri Panasonicu (Samsungu, LG) by som radsej volil split. Na rozdiel od europskych vyrobcov ako IVT, NIBE, Vaillant, Siebel kde tieto firmy investuju prave vyvoja monoblkov a maju ich viacej vychytane co sa tyka ucinnosti COP(s) a aj hlucnosti...

• nuž IVT, NIBE to je tak trochu iná cenová liga. Ale kvôli pár desatinkám COPu a (tichšej prevádzke ,čo môže byť niekedy dôležité)
     priplácať tisíce eur, tak návratnosť v nekonečne 🙂 aj keď možno dnes, ani nejde o návratnosť, ale či sa budeš mať s čím ohriať v zime... 🙂 ináč ten 9kw T-CAP má viac ako slušné hodnoty......A7W35 COP 5,08, A2W35 COP 3,81, A-7/W35 COP 3,1 (výkon 9kw) u Vailantu split má nižšie alebo podobné parametre....

• @brdko  Suhalsim s tym ze v tejto dobe je potrebne vyberat cerpadlo ktore je vyrobca schopny dodat v rozumnej dobe kdeze sa bezne caka aj 6-8 mesaicov od objednania a vacsinou ani nevedia garantovat ceny na take dlhe obdobie.
    Ano Panasonic je na tom v pomere cena/vykon velmi dobre ale asi by som tam volil skor ten split.

• Poprosím, prezraďte mi tu niekto, že o akom to elektrickom príkone sa to vlastne bavíme pri uvedený mašinkách ?

• @petersd  Ak tomu ja správne rozumiem, tak COP hodnota znamená, koľko násobok výkonu TČ vyrobí z príkonu.
    Ak pri teplote 2 stupne je COP 4.0 a výkon čerpadla pri tejto teplote je 9KW, tak potom 9/4 = 2,25KW príkon.

• @lukasko28  Pozor na jednu vec. COP tepelného čerpadla je veľmi závislé na tom, na akú teplotu vodu ohrieva a pri akej vonkajšej teplote. Lebo ak ohrieva vodu na 50° pri -10° tak môže mať kľudne hodnotu COP 1,5.
    To len na okraj.

• @petersd  @lukasko28  
    ešte treba k elektrickému príkonu dodať, že na výrobnom štítku je vždy uvedený maximálny el. príkon, ktorý je smerodajný pre elektrickú inštaláciu a príkon,
    to znamená , ze ak max el. príkon je 4kW a ak pri -15°C je COP 1,5 (teplota vykurovacej vody trebars 50°C) tak maximálny tepelný výkon je 6kW, Viac už ani prd.

• Tak z toho mi vychádza, že keď sa tu bavíme napr. o tepelnom výkone TČ povedzme 15 kW, tak existuje možnosť, že tu bude potrebný el. príkon 10 kW ??? 😮

Pridaj príspevok

Nenašli ste čo ste hľadali?

hľadať len v názvoch tém
    Odporúčaní dodávatelia
    Výroba a predaj kvalitných drevných eko brikiet LES, predaj výberových eko peliet LES v kvalite A1 a A2, predaj doplnkového sortimentu.
    IRpanel s.r.o.
    Tvrdošín
    V našom eshope nájdete širokú ponuku infrapanelov, od základných, cez bezrámové, stropné, sklenené a modely s možnosťou potlače vlastným motívom.
    WOLF - expert na vnútorné prostredie!
    Články od našich partnerov
    Myslite na svoju bezpečnosť aj peňaženku a skúste solárne svietidlá
    Riešenie svojej škody na dome či byte môžete v Allianzi sledovať ako doručenie balíka
    Vývojár tepelných čerpadiel: Udržateľnosť bola vždy našim prvoradým cieľom
    Archív článkov od partnerov