Akú šírku komína zvoliť?

Ahojte, chcel by som do domu krbové kachle Haas+Sohn Salerno || s výkonom 4kW, ktoré majú vývod dymovodu s priemerom 120mm, a k nim by som chcel komín Schiedel Permeter 25. Komín bude mať dĺžku 6,5m. Aká by mala byť šírka toho komína? V ponuke nie je šírka 120mm, najbližšia je 130mm a potom 150mm. Ide mi o to, aby sa to dalo dobre napojiť a ťah komína nebol ani malý, ani príliš veľký. Ďakujem.
Odpovedať
@fuxomt http://www.modrastrecha.sk/catalog/ve... @reward @deltako
Odpovedať
ja mam priemer 200 a chcem dat krbovu vlozku 150 priemer ... tiez neviem ci v tom bude problem
Odpovedať
Profilova fotka
@pitt2701 @fuxomt Dnes sú komíny tepelne izolované, preto sa v nich spaliny ochladzujú pomaly a nedochádza k strate ťahu ani pri veľkých priemeroch, to jest 18 - 20 cm. Ak je záujem, môžem to spočítať presne na Pascal.
Odpovedať
@mudrastrecha myslel som skor ze komin priemer 20 cm s vlozka 15 cm tak bude velky tah... skor som myslel ze naopak by bol problem
Odpovedať
Profilova fotka
@pitt2701 Nerozumiem. Spotrebič sa dá pripojiť na väčší priemer komínovej vložky. Izolácia zachová vztlak. Naopak,spotrebič s veľkým piiemerom by sanemal pripájať na menší priemer komínovej vložky, pretože môžu narásť tlakové straty. Možno trochu užší na malú výšku bude fungovať. ťah komína = vztlak - tlakové straty
Odpovedať
@mudrastrecha Ďakujem. Pôjdem teda do priemeru 150mm. Iné krbové kachle majú tiež priemer dymovodu 150cm, tak to bude ideálne v prípade, že by som ich v budúcnosti menil za iné.
Odpovedať
Profilova fotka
@fuxomt A keď v budúcnosti kúpiš krbovú vložku s priemerom 20 cm, kam ju pripojíš? Lebo kachle 15 cm môžeš pripojiť na komín 20 cm, samozrejme cez čiernu redukciu za pár eur.
Odpovedať
@mudrastrecha Takmer všetky kachle do 5kW mali priemer 150mm. Výkonnejšie majú väčší priemer, ale také nechcem, aby sa priestor neprekuroval. Širší komín sa samozrejme zmestí, ale neviem, či nemal príliš veľký ťah.
Odpovedať
Profilova fotka
@fuxomt ten tah nebude az taky problem. Zasadny problem je ten, ze vacsi priemer znamena viacej materialu v komine, ktory sa musi zohriat. Nezohriaty komin totiz "nema" tah. A zohriat s 5kW kachlami 20cm komin potrva. Ja mam 15cm vlozku a 20cm komin, keby som sa rozhodoval znova, urcite by som volil mensi priemer.
Odpovedať
@majkoj si mohol napisat nieco take pred mesiacom :D
Odpovedať
@majkoj tiez mam komin 20 a vlozka bude pravdepodobne 15
Odpovedať
@pitt2701 radsej kup KV s dymovodom 180 DIN,alebo priamo 200 DIN. Ked uz mas komin postaveny,KV je lahsie prisposobit. Vyber je velky ;-)
Odpovedať
Článok sa načítava...
Profilova fotka
@fuxomt 5 kW to je čo? Žiarovka na drevo?
Odpovedať
Profilova fotka
@majki555 no neviem ci najdes 5kW vlozku s 18cm odvodom :)
Odpovedať
Profilova fotka
Dá sa kúriť v 20 kW vložke ohníkom 5 kW. Buď malá kopa dreva, alebo hrubé drúky čo horia pomaly a dlho. Problémy s ťahom som nezaznamenal pri studenom komíne, a to s minimálnym výkonom ohňa (triesky).
Odpovedať
Profilova fotka
a skúšal som to v lete kedy je najnižší ťah
Odpovedať
@majki555 to ano ale nechcem vela kw ...
Odpovedať
@mudrastrecha ja tiez planujem 6kw .. naco viac bude vykurovat 40 m2 miestnost v nizkoenergetickom dome
Odpovedať
@mudrastrecha myslis ze 30kw vlozka moze kurit 5kw ???? mi hlava neberie
Odpovedať
@mudrastrecha 5kW stačí na vykúrenie 100m3. Ja to plánujem na prechodné obdobie a v zime ako doplnkové kúrenie popri podlahovke. Chcem sa vyhnúť prekurovaniu a veľkej spotrebe dreva. Pri neoptimálnom výkone by bola prevádzka neefektívna, nečistá a drahá.
Odpovedať
Profilova fotka
@fuxomt To sa neráta podľa m3 ale teplených strát a akumulácie (čo ty asi nemáš). Prečo si myslíš že by to bol neoptimálny výkon a neefektívna a neviem aká prevádzka?
Odpovedať
@mudrastrecha Tepelné straty mám okolo 6kW a kachle budú vykurovať len časť domu. Preto si myslím, že tie 4kW stačia.
Odpovedať
Profilova fotka
@fuxomt samozrejme ze stacia a ako pisal @pitt2701 30kW vlozka na 5kW proste nepojde.
Odpovedať
@pitt2701 tak si mal tomu prisposobit komin. Na komin 200 a krb 150 potrebujes zredukovat dymovody napojeniu. To je dost velky skok! Je to sice mozne,ale kazdy znaly krbar ta od toho odhovori,lebo ti to na 90% bude sposobovat problemy.
Odpovedať
Profilova fotka
Typujem, že 18 cm komín je univerzálny, pôjde naňho 15 cm aj 20 cm.
Odpovedať
@majki555 ale 180 dymovod by uz nemal byt problem nie ?
Odpovedať
@pitt2701 to je v norme,ale viac uz nie ;-)
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 6 rokoch
@mudrastrecha dobry den, mam 150ku komin :/ bol by problem napojit na to 10-12kw co ma vystup 180? Mava to navod v krbe pisane? Ci je to tak ze komin musi byt ako vystup spotrebica bezpodmienecne?
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?