Ako vyriešiť externý prívod vzduchu ku krbu v Ned dome?

Zobraz úvodný príspevok
Myslím tým aby sa čo najmenej eliminovali tepelné mosty.
Odpovedať
1
5
6
Profilova fotka
@deltako - Dakujem za oslovenie. @matiassko Dobry den. S kominom uz nic nenarobite. Neda sa upravit bez toho aby ste vyrazne neovplyvnili jeho vlastnosti a hlavne bezpecnost. Zial pri realizacii rekuperacie musite pocitat s jej nizsou ucinnostou. Odporucam nekurit v krbe, kachliach, ked pojde rekuperacia. Pri podtlaku by mohlo dochadzat k nasavaniu spalin do telesa komina cez zadne odvetranie.
Odpovedať
@schiedel_maros_plsko Dobry den, dakujem za reakciu a odpoved na moju otazku. Este som sa chcel spytat. Ak sa rozhodnem komin nevyuzivat. Je moznost ho nejako vzduchotesne uzavriet z exterieru a aj interieru ( odvetranie, napojenie dymovodu a vyustenie komina v exterieri) aby nevznikli nejake problemy? A nasledne oblozenie sadrokartonom v interieri. Dakujem.
Odpovedať
Profilova fotka
@matiassko Dobry den. Otvory mozete uzavriet akymkolvek vzduchotesnym materialom. Za mna by stacil EPS, vytmelit spoj no a potom, tazko sami to pise, mozete komin schovat pod SDK. Pred dalsim, v co dufam, uvedenim do prevadzky po 2 rokoch musi prist osoba odborne sposobila na kontrolu a preskusanie spalinovej cesty.
Odpovedať
@schiedel_maros_plsko Dobry den, dakujem za pomoc. Ano, komin chcem uzavriet, tak aby sa dal v buducnosti znova pouzit. Takze riesenie s EPS vyzera fajn. Uzavriet sa mozu vsetky otvory, ktore som uviedol? Komin moze ostat takto uzavrety po hoc aku dlhu dobu? A neuskodi to teda kominu ked bude takto uzavrety? Tie dva roky pokial sa prekrocia a komin by sa zacal vyuzivat je potrebne spravit tu skusku ako spominate? Dobre to chapem? Dakujem.
Odpovedať
Profilova fotka
@matiassko Dobry den. EPS je jednoduche a rychle. Vyustenie hore budete vsak asi musiet vymienat pravidelne. Slnko si urobi svoje... Ano, uzavriet mozete vsetky otvory. To uzavretie nebude mat vplyv na neskorsiu funkciu, ak vyplne odstranite. Tie dva roky su urcene ako lehota, ak sa jedna o obcasne uzivane stavby, cize nie je to celkom definicia toho, co planujete vykonat vy. Skolaudovane uz asi mate, .... ale tak ak by sa cosi stalo, tak budete mat papier pre poistovnu. A revizny technik by mal vediet na co si dat pozor aby vy ste mohli pokojnejsie spavat.
Odpovedať
Este ma napadlo, ze ak je komin napojeny na kanalizaciu ohladom odvodu kondenzu, tak nebude vadit ze sa komin uplne uzavrie? A to aj z exterieru? Nebudu sa v komine hromadit plyny z kanalizacie? Asi by bolo lepsie komin z exterieru nechat otvoreny co sa vyvodu spalin aj odvetravania tyka. To by tiez nemalo ziadny negativny vplyv pokial by to bolo utesnene len z vnutra kondenzacia v izolacii atd. Konkretne otvor dymovodu a odvetravaciu mriezku. Skolaudovane este nemame.
Odpovedať
Profilova fotka
@matiassko Ak nemate napojenie odvodu vlhkosti z komina cez sifon, tak samozrejme treba napojenie na kanalizaciu teiz uzavriet. Odvetranie uzavriete len dole, hore sa konstrukcne neda uzavriet, cize odvetrane bude, ale nebude spojene, kedze uzavriete mriezku, s interierom. Ku kolaudacii budete potrebovat "reviznu" spravu (potvrdenie o kontrole a preskusani kominoveho telesa od osoby odborne sposobilej, ktora uvedie ze do komina nie je pripojeny spotrebic a komin teda nie je v prevadzke.
Odpovedať
@schiedel_maros_plsko Kanalizaciu uzavriem teda tiez. Kedze sa neda odvetranie uzavriet aj z exterieru nebude uzavretie odvetrania iba z interieru pri mriezke sposobovat problemy? Chladny vzduch v izolacii komina a nasledne teply vzduch na stene komina v interiery? Kondenzacia a s tym spojene vlhnutie steny na komine. Ci sa nemusim tohto problemu obavat?
Odpovedať
Profilova fotka
@matiassko Obavat sa treba problemu, ak sa objavi... Ja predpokladam, ze nebudu splnene podmeinky na to, aby doslo k kondenzacii na povrchu telesa. Problem by vznikol pri funkcnom zadnom odvetrani, ktore by odvadzalo teply a vlhky vzduch mriezkou v pate komina a nezatepleny komin na pojde by sposobil pokles teploty odvadzaneho vzduchu odvetranim pod rosny bod.
Odpovedať
Dakujem Vam za vysvetlenie mojho problemu a som rad, ze sa da riesit. Ak by som mal este nejake otazky tak by som sa este ozval. Este raz vam dakujem za pomoc a prajem pekny den.
Odpovedať
Profilova fotka
@matiassko V pohode, skoda, ze pri stavbe stavitel nemyslel na tu rekuperaciu. Verim, ze by zvolil bud ABSOLUT alebo kovovy komin (ICS, PERMETER) Nech sa dobre byva.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 2 mesiacoch
Zdravim pani. Riesim tiez privod vzduchu pre krbovu vlozku. Viac krat sa v tejto teme spominalo privedenie vzduchu ku krbovej vlozke z podstresneho priestoru. Mate to niekto takto spravene? Je toto riesenie vhodne? Dakujem za kazdu informaciu.
Odpovedať
Článok sa načítava...
Profilova fotka
@imo17 ak dodržíte prierez potrebného vzduchu pre Vaše ohnisko, dostatočne ho zaizolujete, rozmerovo Vám ten kanál nebude prekážať pri stavbe krbu a strop bude do cca 3m, potom to bude fungovať bezproblémovo... Mám to odskúšané, overené a plne funkčné... ;-)
Odpovedať
@reward Ďakujem za info. Rozmerovo by kanal nemal prekážať, za krbom by malo byť dostatok miesta naň. Vstup nasávaného vzduchu pod strechou bude niečo málo nad nad 3metre od výstupu. Už len doriešiť tú izoláciu, neviem či sa predávaju originalne izolovane rury na privod externeho vzduchu alebo to len zaizolovat vatou a osietkovat a dat do lepidla za krbom, kedze to bude cele v krbovej obstavbe. Ešte raz vďaka.
Odpovedať
@imo17 bacha na kondenz.
Odpovedať
@imo17 Funguje to aj z povaly, ale lepšie je keď to potom vyvedieš až cez veniec na fasádu, ak takú možnosť máš. Lepšie to nasáva vzduch z vonkajšieho priestoru ako z povaly. Ale je to vec vyskúšania. Plechový kanál obdĺžnikového prierezu napríklad 20x9cm pri kruhovom napojení prívodu vzduchu 150 mm na KV (závisí od priemeru prívodu vzduchu na krbovej vložke) na povale krásne obizoluješ a v krbovej obostavbe samozrejme tiež, tak ako Ti písal @reward 🙂
Odpovedať
Zdravym Potrebujem poradit s externym vzduchom. Mam komin schiedel absolut bez vetracej mtiezky dal by sa vzduch priviest po komine z podkrovneho priestoru stym ze by dom to zateplil do nobasilu alebo ist podlahou co je cca 4 metre od steny pod zaklad sme zabudli dat. V obyvacke budu iba male kachle na obcadne zakurenie je vobec treba ten vzduch riesit?
Odpovedať
Profilova fotka
@vlado1992 netreba....stačí vetračka keď sa kúri.....
Odpovedať
Profilova fotka
@vlado1992 ak budeš mať rekuperáciu , treba.
Odpovedať
@vlado1992 zdravím, neviem v akej ste fáze stavby ste, ale keď sa rieši externý vzduch tak väčšinou do poteru a cez murivo von, ale dá sa aj z povaly, ale nejde mi do hlavy na čo ste dávali komín shiedel na kachle, ktorými budete kúriť sem tam, existujú aj lacnejšie a rovnako funkčné varianty
Odpovedať
@igorkoo rekuperscia nebude
Odpovedať
@tomcok dal som ho na odpotucsnie to uz je jedno len ma zaujma ten vzduch ci je trebs poriesit na obcasne kurenie slabymi kachlami
Odpovedať
Profilova fotka
Ja som to poriešil potrubim nad podlahou (20x7)..z vonku je klapka s tesnenim. cele som to obalil so styrodurom, spravil sadrokartonovy kastlik. Piecku este nemam..takto som vyplnal cas v zime:)
Odpovedať
@mecko69 a ako budes ovlsdat tu klapku? Ked to mas tak daleko
Odpovedať
Profilova fotka
@vlado1992 Noo ovladanie je vo vedlajsej izbe cez ktoru som dal to potruie.
Odpovedať
@vlado1992 externy prívod je vždy najlepšia voľba aj keď ide len o kachle na príležitostné zakurovanie. Pokiaľ môžeš tak potom daj do poteru a cez stenu von, to je najjednoduchšie a najlacnejšie
Odpovedať
@tomcok podlaha bude 16 cm polistyren tak schovat to uplne na spodok teda? Kolko je vyska toho nasavania?
Odpovedať
@vlado1992 nie som si istý aká je výška, ale malo by to byť 5 až 7 CM, kľudne by som to dal do druhej vrstvy plostyrenu
Odpovedať
1
5
6
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?