Ako prehodit vzduch z klimatizacie za dvere

Ahojte, mam klimatizaciu, ktora chladi/kuri do velkopriestoru v prednej casti domu a tu sluzi svojmu ucelu. Chcel by som radu/napad/myslienku ako co najefektivnejsie tzn. lacno, jednoducho, nehlucne, vizualne pekne, rozoberatelne, aby to nezavadzalo pri prechode otvorom a zaroven to bolo dostatocne funkcne presmerovat vyfukovany vzduch z klimatizacie za stavebny otvor nad ktorym je umiestnena tzn. chcem, aby som v pripade potreby mohol fukat vzduch "do zadnej casti domu". Vyduch klimatizie ma rozmery 100cm*7cm. Zatial je myslienka pouzit vetracie potrubie biele hranate ventilacne potrubie 9cm*22cm, dat styri vedla seba, tym dostanem cca 9cm*88cm siroky "nasavaci kanal", ktory pritapnem skoro na vyduch klimazacie pricom tento nasavaci kanal, kolenom/kolenami stocim popod stavebny otvor. Doplnujuca otazka, bude to klimatizacii nejako vadit alebo ju to bude nejako vyrazne zatazovat ak bude fukat to takeho "kanala"?
Odpovedať
1
2
@peter_sveter Aké dlhé má byť to potrubie? Klimatizácia to prežije, ale neuvažujete s odporom potrubia, zvlášť kolien... nečakajte rovnaký prietok vzduchu za potrubím ako pod klímou... a čo "vracajúci" sa vzduch? Kadiaľ pojde, cez aké prekážky? Ako sa vyrovnáte s kondenzom potrubia so studeným vzduchom? Nepoznám situáciu, no už na prvé počutie je to úlet a nezmysel.
Odpovedať
Potrubie ma byt len hned za stavebny otvor tj. od vyduchu klimy, cca 20 cm zvislo dole, potom koleno 90stupnove a potom 50cm vodorovne, koniec. Potrebujem len dostat vyfukovany vzduch do miestosti za stavebnym otvorom, staci hned za stavebny otvor. Proste, aby len klima akoze fukala do miestnosti "za na nou". Takze odpor potrubia mozme zanedbat. Klima je dost silna na to aby bol na konci takto kratkeho potrubia silny prud vzduchu aj ked samozrejme bez moznosti regulacie klapkami, kedze imporovizovane potrubie bude len "ohnuta rura" bez smerovej koncovej klapky. Kondenz pri rezime hladenia na taku kratku vzdialenost by mozno aj nemusel byt nakolko sa rychlo okolity vzduch ohladi od potrubia a v okoli potrubia bude chlad a nema sa to kde vyzrazat. Ale to len tak laicky predpokladam. Co mate na mysli pod "vracajucim" vzduchom? Smiesno-pekne je, ze vzduch vyfukovany z klimatizacie, ktora je nad dvermi skoro vobec neprejde do miestosti za klimatizaciou (za dvermi). Obdobne ak vzduch bude vyfukovany improvizovanym potrubim do miestosti za klimou nebude sa vracat do miestosti s klimou 🙂 To su dva teplotne svety ... ale na toto nas upozornovali pri kupe a naslednej montazi klimy a plati to na 100percent. Ano cela myslienka je trosku nezmysel, ale ked tam uz raz je klima a je celkom silna a vznikla potreba par dni v roku obcas schladit alebo ohriat zadnu cast domu pre lepsi komfort.
Odpovedať
@peter_sveter je to blbost, a co budes robit ked budes chciet chladit prednu cast? Demontovavat potrubie? Navyse kondenz vude a riadny, nakolko klima bude ochladzovat totalne bezprostredny predmet. Preto sa vzdy klima smeruje co najviac do volneho priestoru. Tvoj problem ma len jedno riesenie dvomi metodami. Dokupit dalsiu klimu alebo vymenit sucasnu klimu za multsplit a dorobit druhu vnutornu jednotku.
Odpovedať
Kondenz zarucene bude. Ak budete fukat studeny vzduch napr 70cm pod stropom cez stenu do miestnosti, optimalne je nasavat teply vzduch z tej miestnosti cez dalsi otvor nad klimatizaciou. Proste ta cirkulacia musi byt zachovana optimalne, nie ze tam budem nejako fukat a potom sa to bude nejako vracat (cez ten otvor) pretoze tym pádom to aj bude len "nejako" fungovat a nie tak, ako si predstavujete.
Odpovedať
"vizualne pekne" a toto riesenie tuto poziadavku splna. 🙁
Odpovedať
to sousedekovci89: Ano pokial hladame funkcne dlhodobe riesenie chladenia zadnej casti domu, tak dalsia klima alebo vymenit sucasnu klimu za multsplit a dorobit druhu vnutornu jednotku su najlepsie riesenia, bez debaty. Ale tu hladam riesenie/rady/napady pre toto provizorne "uletene" resenie 🙂 Moznost opatovneho fukania vzduchu do prednej casti domu by mohla byt poriesena par centrimetrovym (max cca10cm) posunov/naklonom tohto potrubia nabok/dole od vyduchu klimatizacie a nastaveni vetracej klapky na klime z polohy max. dole do vodorovnej polohy. Tzn. vzduch by bol fukany "pred seba" a nie dole kde bude potrubie. Pri tomto podnete som si uvedomil, ze ak by som chcel zamedzit vstupu vzduchu do potrubia (pre fukani do prednej casti domu) staci urobit z pasika plexiskla zaklapaciu klapku na vstupe do potrubia. to kejsix: ja to potrubie nechcem riesit cez stenu, ale len cez dvere resp. stavebny otvor inak povedane "ako by pod zarubnou" ak by tam nejaka bola. Nasavanie vzduchu je zvrchu klimy, tj nasavany vzduch by bol VZDY z prednej casti domu (kedze tu je umiestnena klimatizacia) a ochladeny/otepleny vzduch bude fukany do zadnej casti domu. Klima je silna a "hocijaky" nasavany vzduch "upravi tj. vyhladi/otepli" tak ako chcem. Samorejme neriesme nejaku efektivu alebo ucinost tohto nasavania oproti vyduchu v miestnosti ci je to 100percent alebo 90percent. Nepodstatne myslim 🙂 Skor ma znepokojuje ten kondenz pri chladeni. Tu bude asi najlepsie to vyskusat 🙂 Priklad dalsieho "blazniveho riesenia" vid foto. Toto ale nesplna poziadavku vizualnej peknosti 🙂
Odpovedať
Dal si ďalšiu klimatizaciu bude to lacnejšie a krajsie
Odpovedať
Aka bola vlastne otazka? Ved si presvedceny o funkcnosti, tak to sprav a daj vediet potom 🙂 Ak budes nasavat v jednej casti a fukat do druhej, tlak sa Ti bude vyrovnavat opat cez ten "stavebny otvor", mimo potrubie. Bude sa strhavat chladny vzduch kusok od vyustenia potrubia, lebo uz aj prirodzene bude padat dole a vrati sa do miestnosti, kde je klima, ktora nasava. Cize nedosiahnes pozadovany efekt, ale zjavne na to potrebujes prist sam 🙂
Odpovedať
Lopatou 🤣
Odpovedať
Otazka bola ako to urobit najefektivnejsie tzn. lacno, jednoducho, nehlucne, vizualne pekne, rozoberatelne, aby to nezavadzalo pri prechode otvorom. Ja som dal ako priklad jedneho riesenia ventilacne potrubie. Skor tu islo o to ze mozno niekto nieco podobne videl alebo skusal a da nejaky hint 🙂 nech 2x nevymyslam koleso. Ano stale pocujem tie reci kup si dalsiu klimu a nevymyslaj 🙂 Ale beriem aj uvahy o kondenze a prudeni vzduchu a podobne. Neobavam sa, ze by vsetok nafukany studeny vzduch "strhlo" hned spat do miestosti kde je klima. Vidim to tak ze objednam tie rury, poskladam a skusim 🙂
Odpovedať
@peter_sveter vsetok nie... tak daj potom výstup 🙂
Odpovedať
Profilova fotka
A co tak pred klinu dat nieco v tvare radlice ako smyklavka pre vzduch a dat to na konzoly pred klimu a demontovatelne alebo len cez polku. Je to take patomatovske ale mozno by to fungovalo.
Odpovedať
Článok sa načítava...
Profilova fotka
@peter_sveter ja som tiež uvažoval spočiatku že dam len do dvoch zrkadlovych izieb len jednu klimu a cez stenu spravim vzduchovod s ventilatorom a vytopim aj druhu izbu a pod... nakoniec som dal multisplit Ale chapem tvoju situáciu najlepšie sa mi pozdáva nápad čo napísal @wolodymyr že by si dal len nejaký oblúk alebo vzduchovod z plastu ale len na polovicu ! keď to dáš na celý výduch, čo to budeš v kuse demontovať? potom ti nebude chladiť, vykurovať izbu kde smeruje jednotka primárne... druhá vec je, že senzor teploty je v jednotke , takže ak vzduch vyženieš inde, jednotka bude debilne riadená , lebo bude signalizovať, že vkuse nasáva teplý vzduch a pôjde zbytočne na plný výkon, dosiahneš len neekonomickú a neefektívnu prevádzku... asi najlepšie by fakt bolo domontovať jednu klímu
Odpovedať
@wolodymyr, skusal som dat pred klimu (pred cely vyduch) taky kus ohybneho plastu, aby sa vzduch po nom "smykal" ale pri tomto rieseni sa radikalne straca fenovy efekt prudiaceho vzduchu. Preto som uvazoval nad tym potrubim. Tu som volil radsej sirsie potrubie 9cm oproti 7cm sirokemu vyduchu z klimy, aby mal trosku vnikajuci vzduch "priestor" a klima sa netrapila. Tiez riesenie presmerovania povedzme len 50percent vzduchu ma napadlo, tak by sa chladilo v prednej casti domu aj v zadnej naraz. To je celkom dobry stav, ale nechcel som to hned na uvod diskusie este viac zamotat. Tu treba mat len na pamati, ze presun vzduchu z vyfuku klimy za dvere je najlepsie ak smerova klapka klimy nastavena smerom dole, Tj v prednej miestosti ti prud vzduchu ide viac menej rovno pod klimu. Inak na nete su dostupne rozne deflektory (platy plexiskla) na/pod klimy, ktorymi sa da vzduch takto "menezovat" ale skor je to nato aby nepadal vzduch pod klimu napr. kancloch ak niekto sedi rovno pod klimou. @dexter89 kedze sa jedna o starsiu klimu on/off a fuker 1,2,3,4 ja ju pouzivam na hulvata, zapnem na 18stupnov pri chladeni resp 30stupnov pri kureni a davaj co to da, za polhodku-hodku vychladi/ohreje priestor 50m2 a hotovo. Ekonomika prevadzky ma v zasade netrapi, Pol kWh hore dole nehra rolu, len chcem rychlo chlad alebo teplo. Obycajne nechcem priestor dlhodobo udrziavat chladny alebo teply. Toto je len riesenie ak par krat za rok potrebujem vyhladit priestor alebo v zime ohriat kym nejde podlahovka a pocitovo chcem teplejsi vzduch. Demontaz si predstavujem sposobom posunu/vykyvu improvizovaneho potrubia (alebo niecoho) od vyduchu klimy o par cm, ale tak aby to neobmedzilo prechod dvermi resp. stavebnym otvorom. Nie ze to budem zakazdym skladat 🙂 a rozkladat 🙂 to by som fakt kupil druhu klimu 🙂
Odpovedať
Alebo ventilátor pred klimatizaciu
Odpovedať
Profilova fotka
@peter_sveter aha no ta to že je to jak vraviš stara klima on/off vyzera na fotke dobre, tipoval som nejaky novší model s inverterom 😄 Tak keď to tak používaš, že zapneš a chladíš čo to dá, tak potom možno by to aj šlo s tým potrbubím čo zvažuješ... dajaky nadstavec, čo by sa len odpojil a to by mohlo fungovať...
Odpovedať
@dexter89 15 rocna LG S18AHP, pouzivana 10x rocne 🙂 @fugas20 ventilator pred/pod klimou nesplna vizualnu peknost 🙂 a obmedzuje v pohybe ale jasne funkcne by to bolo 🙂
Odpovedať
@peter_sveter tak deflektor ale nasrubovany do stropu aby si ho sklopil bude ti fukat za klimu dáš ho hore bude ti fukat kam do teraz
Odpovedať
https://www.fruugo.sk/klimatizacia-ve...
Odpovedať
@fugas20 ked som skusal nieco podobne ako ten deflektor, prud vzduchu bol smerom za dvere slaby lebo vzduch nebol "usmerneny" a vzduch resp. chlad sa drzal pod klimou a vo dverach. Nepostupoval dalej do priestoru za klimou. Neusmernenemu vzduchu napr. v potrubim rapidne klesa rychlost pohybu a teda sila "fukania". Preto ho podla mna treba usmernit napr. potrubim v ktorom nestratim silu a rychlost vzduchu, ktora ide z vyduchu klimy. Resp stratim len malo a je nepostatne.
Odpovedať
@peter_sveter on nie ze "nebol usmerneny" ale dialo sa presne to, co som pisal vyssie, vyrovnavanie tlakov a vaha studeneho vzduchu sposobila, ze "chlad nepostupoval dalej" 🙂 A verte mi, v potrubi stracate rychlost, obzvlast kolena su velkym odporom, pisal som to niekde uplne na zaciatku 🙂 stale si to predstavujete ako vodu v trubke, ale to tak nefunguje 🙂
Odpovedať
@kejsix myslim, ze az taka fyzika za tym nebola, jednoducho deflektor alebo "radlica" alebo ako to nazvat pred klimou nie je to spravne orechove aby "pretocilo" vzduch za klimu, kedze vzduch sa neodraza ako lopticka od steny 🙂 Jedno koleno, ktore tam bude tiez neurobi mega stratu. Inak polotovary (aj ked len polovica pre istotu) su uz objednane, tak najlepsie to bude skusit 🙂
Odpovedať
Potom daj vedieť ako to funguje. Podľa mňa s tým riešením spokojný nebudeš.
Odpovedať
No takze "prototyp" je na svete 🙂 povodne som chcel chcel dat 4 rady vyduchov a bud by sa chladilo/kurilo len do predu alebo dozadu. Nakoniec som fuker do zadnej casti urobil z dvoch radov. Cize chladi/kuri sa aj do prednej cast domu 50percent aj zadnej 50percent. A teraz postrehy a realne skusenosti. Dnes vonku 36c, bezalo 1hodinu na max. a potom hodinu na min. Schladilo to aj predok a zadok domu. Predok cca o 2stupne, zadok cca o 1,3 stupna, nakolko "do izieb za roh" sa tomu vzduchu moc nechce 🙂 ide ale len tak lazo plazo 🙂 Dobra sprava je ziadny kondenz na fukeri nevznika. Uchytenie mam na 4mm latkovom lanku a treba to doladit lebo sa to jemne kyvka +-1-2mm. Povodne som chcel dat nad potrubie 2cm styrodu ale blbo sa to lanko tak presne napne. Pouzil som na spojenie lanka spojku na kovove lanko 4mm. Dizajn nic moc lebo kusy potrubia su biele a kolena su trosku spinavo biele. Takze ak chceme pekny dizajn tak pouzit nejaku samolepciacu foliu. Miesto hacilov a lanka som planoval dat policu do stavebneho otvoru, na ktoru by sa to polozilo ale hacik a lanko su easy a hlavne rychlo demontovatelne. Ak chcem fukat len dopredu tak na klime dvihnem klapku a sklopim "papiere" v hornej casti fukeru. Ale tento rezim 50 na 50 je ok, aspon v prednej casti domu nie je mraznicka ale dom chladne "v celku". Este vytuningujem to uchytenie a bude to ok. Naklady +- 50 eur na kolena a rury. Spokojnost tak 70percent. Samozrejme nie je to klima v kazdej izbe alebo multisplit ale to co som od toho cakal to robi. Ak by mal niekto napad ako to vylepsit alebo urobit to uchytenie sem s nim 🙂
Odpovedať
@peter_sveter Tak spokojnosť na tých 70% je parádna si myslím. Nevyzerá to síce bohvieako skvele ale z mojej skúsenosti viem, že hentaké veci človek vníma len zo začiatku, neskôr mu to zovšednie a prestane to riešiť. Manželka z nejakého estetického dôvodu dala tri závesy na jednu garnižu - dva po stranách a jeden do prostriedku. Jej sa to páči, mne to vyslovene vadilo. Prvých pár dní som to aj nevyberavo komentoval, po dvoch týždňoch o tom už ani neviem.
Odpovedať
Profilova fotka
@peter_sveter ako nevyzera to ani špatne celkom zaujimavy prototyp a keď to funguje tak neni o čom... aj keď určite keby si tam dal original jednotku tak komfort a chladenie by bolo väčšie... ale keď ti to len nachladenie treba tak stačí asi aj to
Odpovedať
@peter_sveter nevyzera to zle ale je to neefektivne. Tebe staci obycajny deflektor v podobe ohnuteho termoplastu a nepotrebujes dvojvyfuk ako z Tatrovky 🙂 Mal by mensi odpor a vacsiu účinnosť, popripade mensiu hlucnost. PS vymyslas uz vymyslene 🙂 https://www.fruugo.sk/anti-direct-blo...
Odpovedať
@rkorba Tak by odchýlil oveľa väčšie množstvo chladného vzduchu z klimy do druhého priestoru ako s tými jeho dvojvýfukmi. A to on nechce, on chce chladiť v oboch priestoroch. Či?
Odpovedať
@toky1 vlastne pre uplnu spokojnost, 1) by na konci "vyfuku z tatrovky" by mala byt smerova klapka, ktora sa da dialkovym ovladat. Takto, ked tam nie je vzduch fuka pekne rovno smerom z vyfuku na izby oproti, co som aj chcel. 2) vyfukovany vzduch nejde v izbach za roh tak rychlo ako by som chcel resp. v porovnani stym ake tornado vie urobit klima pri vyduchu pred seba. Tu by mozno pomohli 4 vyfuky a nie dva. Alebo sa porozpravat s tetou fyzikou, ze preco nevie vzduch urobit za dverami otocku o 90stupnov 🙂 a zahnut do strany. Ale chlad ide to je podstatne. 3) dizajn, nepouzit na spojenie dvoch vyfukov izolepu, ale pekne spojit rury 3-4 skrutkami s matkou k sebe. Miesto papiera dat tenke plexi alebo plast idealne na pantiky. Miesto lanka pouzit priesvistnz silon. Pekne to olepit peknou samolepiacou foliou. Inak nakonci rury vyfuku doporucujem nechat medzeru 5mm a potom je mozno pridat na koniec 45 koleno a vzduch pojde viac do zeme (zimna varianta pre kurenie) V zasade som povodne chcel chladit najprv predok a potom zadok domu 🙂 ale kedze som urobil len dvojvyfuk a zistil som je to v zasade co to som chcel a netreba nic "prepinat" na predok alebo zadok, tak lenivost vyhrala 🙂 @rkorba deflektory som pozeral a pokusne aj home made urobil a vyskusal. Subjektivne som mal pocit, ze najvacsi chlad je pod klimou v stavebnom otvore a nesiril sa do priestoru za klimou. Pri vyfuku z tatrovky vyduch fuka ako z fenu pred seba do priestoru a tym lepsie postupuje do izieb oproti vyfuku. Myslim, ze @kejsix tu pisal ako studeny vzduch bude padat hned pod klimu.... toto robil mi presne ten deflektor. @dexter89 jasne samostatna klima nie je o com, naj riesenie, ale ekonomika nepusti. Takto som uvazoval. Kedze klima (je stara bez invertora, ale inak jej nic nieje) je on/off/jednoduchy casovac pustam par krat za rok na hulvata tzn. metelesku blesku vychladit priestor pred klimou, lebo je tam je vychod na teresu. Tzn ani nejaky silent rezim alebo dochladovanie s nizsou spotrebou by u mna asi neobstalo, takze v zasade by hocijaka klima bezala na max vykon. Tato ma max 2,3-2,4 kwh prikon a 5,3-5,7 kwh vykon (chladenie-kurenie). Cize uvazujem 2,4kw/hod pri aktualnej cene 1kWh v cca 0,13eur v NT. Nech to pustam 30 dni v roku po 10hod (bavime sa o max rezime a to je teda riadne prehnane) tj. 30*10*2,4*0,13 = cca 94 eur / rok. Ak uvazujem cenu mensej novej klimy niekde okolo 1000 eur tak navratnost 11 rokov. Nehovoriac, ze nova klima do niektorej izby neporiesi predny priestor a pokial ma poriesit este nieco zo zadnej casti domu, bude v izbe kde by bola nova klima mrazak alebo peklo 🙂 Paradoxne idealne miesto pre novu klimu by bolo presne tam, kde je vyduch z tatrovky ale zase rozbit pol domu kvoli ruram a kablom, robit konzolu, pricom klima by uz mala aj silnejsi vykon, tak som na 2000eur. Neeeee , ale komfort anoooooo 🙂 Myslim, este urobim nejaky dizajnovy update, tak percento spokojnosti stupne o 10percent. @toky1 aj u nas su tri zavesy na garnizi v altane. Prvy tyzden, cele zle, druhy tyzden nikto neriesi 🙂
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 8 mesiacoch
Zdravím, vidím, že ste tu riešili klasickú klimatizáciu stacionárnu..ale neviete mi povedať či sa mi napríklad oplatí toto: https://www.electronic-star.sk/Domacn... ? nežijem vo vlastnom zatiaľ, tak preto si nemôžem dovoliť namontovať drahú klímu.. bude to dostatočne účinné na jednu obrovksú izbu?
Odpovedať
1
2
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?