Ako nastaviť kondenzačný kotol Buderus GB192i?

Mám kotol buderus gb 192i. Vykurujem 240m2 radiátormi. Dom je z tehly cca 40cm hrubé obvodové múry a nezateplený. Termostat je RC300. Regulácia je podľa vonkajšej teploty s prihliadnutím na priestorovú teplotu 3K. (0 až 10). Moja požiadavka na teplo je 21°C nonstop celý deň. (nechcem žiadný časový program). Radiatory sú opatrené termohlavicami. Okna sú vymenené v polke domu. Termostat mám na schodišti. Pred ústredným som mal gamatky. Spotreba minuloročnú vykurovaciu sezonu ešte s gamatkami bola 4500m3. Vykurujem zhruba od 10.9.2017. V dome je teraz omnoho vyšší komfort ako bolo predtým. Kotol mi udržuje teplotu kde je termostat vždy okolo 21,5 - 22°C. V ostatných izbach je ešte teplejšie, ale tam si to regulujem termohlavicami. Štarty horáka doteraz sú asi 215.Denná spotreba je tak okol 13,5m3 plynu. No a teraz prichádzam na podstatu. Od začiatku vykurovania sa stalo asi tak (12 dni), že kotol mi išiel nonstop celý deň. Teplotu ohrievanej vody v radiátoroch si kotol pekne reguluje podľa vonkajšej teploty. Len keď je chladnejšie tak ide nonstop. Raz za 24 hodín nepretržitej prevádzky kotol zastaví tak asi na 1 minútu, kde vypne horák a ventilátor a urobí tzv. bezpečnostnú odstávku a pritom vypíše chybu 273 (chyba s blokovaním) a nanovo sa spustí a krásne si ide ďalej. Tá chyba 273 hovorí o bezpečnostnej odstávke horáka a ventilátora po 24h nonstop prevádzke. Technik buderusu mi povedal, že je to tak, že to je bezpečnostná odstávka. RC300 mám v manuálnom režime kedže nechcem časový program (nechcem automatiku). Z dôvodu nezatepleného domu, skorého odchodu do práce a iné chcem stále teplotu 21°C a nechcem v noci tlmenú teplotu. Ohrev úžitkovej vody nemám, kedže mám elektrický bojler. Doteraz som nemal žiadnú skúsenosť s kondenzačnými kotlami, ale bolo mi povedané, že by mali pracovať tzv. so stálou reguláciou keď idú podľa vonkajšej teploty tj. skoro nonstop. Tým pádom sa neničí kotol stalými štartami horáka. Je normálne že podľa regulácie podľa vonkajšej teploty s prihliadnutím na priestorovú teplotu 3K (alebo bez prihliadania na priestorovú teplotu) idú tie nové kotly skoro stále (samozrejme nie na plný výkon, ale len udržujú požadovanú teplotu)? Vydrží to horák a ventilátor ísť skoro stále? Veľa ľudí mi hovorilo dať to na automatiku a nastaviť rozné časy a teploty. No ja to nechcem. Urobil som ústredné kúrenie kôli komfortu a bezpečnosti (gamatky) a tak si myslím, že požiadavka na 21°C na celý deň nie je až tak veľa. Má niekto skúsenosti či tom dobré nastavené, alebo treba niečo zmeniť.
Odpovedať
Profilova fotka
@shimo - kotol (horak, ventilator) je na to stavany, v podstate to je idealna prevadzka. Niekoho moze mrziet neustale tocenie cerpadla a prejde na casove intervaly (co je IMHO horsie, ale to neriesme). tieto otazky si mal ale klast tomu, kto ti kotol montoval a spustal....kedze ide o platenu sluzbu (+zaucenie obsluhy)
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?