Aké kúrenie do domu 144m2 s krbom?

Profilova fotka
Zdravim Vas, najde sa tu nejaky "kurenar", prip. niekto znaly problematiky kurenia? Ide o to, ze premyslam nad typom kurenia a neviem sa rozhodnut, no a ake su podmienky na kurenie a pod. Staviam dom so 144 m2, prizemie, podkrovie, nepodpivniceny. No a moje dilemy su taketo: 1. Budem mat krb, cize vykurovat mozem aj nim 2. Druhe hlavne vykurovanie - premyslam plyn (kondenzacny kotol) + prip. moznost v buducnosti prejst na tuhe palivo (peletky). Netusim, ci mam vobec premyslat nad kurenim peletami, kedze budem mat aj ten krb. No a druhy problem, ze nemam pivnicu, teda kotol na pelety by som musel mat na prizemi. 3. Kdesi som cital, ze miestnost, kde ma byt kotol, musi splnat urcite rozmerove podmienky. Kotol planujem umiestnit do miestnosti 1,6 x 1,95 x 2,8, cize 8,74 m3. Cital som, ze na 1kW vykonu kotla musi byt 0,8m3, cize na plynovy kotol by som mohol mat max. priblizne 11 kW kotol - postacoval by, alebo co s tym? Tie rozmery miestnosti by mohli byt aj pre kotol na pelety? 4. V pripade, ak by som nemal uvazovat nad kurenim peletami, ale len cisto plynom, mozem dat kotol do podkrovia? To by som usetril na komine, prip. je mozne uz vytiahnut nad strechu len ruru od kotla bez komina? Velka vdaka, ak mi niekto sa pokusi zodpovedat na to.
Odpovedať
@johny18 Dobrý deň, Bod 1 - ak by to mal byť jediný zdroj, pozor na to, aby sa človek nestal otrokom prikladania. Dôležité je, aby bol dom tepelne stabilný. Bod 2 - Čo tak mať v dobre zateplenom dome (netreba veľa peliet) len peletové kúrenie? Bez plynu, bez krbu? Google: automatická pec, kachle na pelety, prípadne tým ohrievať aj TUV. Bod 3 - Kúrenie sa navrhuje podľa výpočtu. Napr. nemusí platiť vzťah kW - objem. Nášmu 5-i domu stačí výkon 1,8 kW. :-) Prenechajte to odborníkovi. Hlavne nešetrite na izoláciách. Potom kúrenie môže byť jednoduchšie a netreba 3 zdroje. Bod 4 - áno. Jarka
Odpovedať
@johny18 bod 1. s krbom v dome mozes len dokurovat a ked chces kurit tak to ako na chate a nesplna to ucel, bod 2. kludne mozes plyn kombinovat aj s krbom da sa to...zalezitost regulacie, bod 3. kde je kotol to musivzdy splnat podmienky podla typu kotla a platnej STN EN, a ked je viac kotlov tak ich spolunazivanie urcuju predpisy a zae normy....kurenar ti povie bod 4. mozes dat kotol plynovy pod strechu a cez strechu das len von kominovu ruru antikoru a ku ktlu musis dokupit venitlator teda turbu aby ti vyhanalo tie spaliny von. potom silnejsi eobehove crikulacne cerpadlolebo tlacis teplu vodu dole co je mensi problem lebo tepla voda stupa hore a preto sa dava kotol do pivnic lebo ak by odislo cerpadlo sa dostane voda samospadom trochu do systemu a u teba by moznohroizlo pri funkcnostikotla a nefunkcnosti cerpadla explozia systemu cez pretlakovy ventil v provom rade sa rozhodni co chces a potom oslov projektanta ktory ti to naprojektuje a da razitko a potom spolahlivu firmu co ti to spravi
Odpovedať
@johny18 najskor treba povedat ake mate tepelne straty a aky komfort pozadujete od kurenia. Aby som bol presny, tak su ludia ktori chcu len otocit koleckom a nechat sa zohrievat bez roboty (vtedy plyn alebo elektriku) a potom su taki, ktorym nevadi, ze treba aj co to porobit aby bolo teplo (narubat drevo, nanosit do kotolne prip. ku krbu, cistit kotol, komin a pod.) Bezne si ale ludia davaju aj typ kurenia podla toho co maju k dispozicii. Kto ma drevo skoro zadarmo tak ma jasne na co bude kurit, ak mas moznost zohnat peletky tak zase sme o kus dalej s vyberom. Ak ani jedno ani druhe a mas na pozemku plynovu pripojku tak kludne aj plyn a ked uz v dnesnej dobe kurit plynom tak urcite KK. Pri nom zase plati, ze pre normalne zatepleny dom uz treba vyberat kotol s co najnizsim spodnym vykonom 2-3kW su pre vacsinu domov (bezne zateplenych) akurat. Ak je ale dom vyborne zatepleny tak sa popozeraj po niecom s este nizsim vykonom 1kW. Vrchny vykon nad 10-12kW nie je az tak dolezity pre kurenie ako pre pripravu TUV kde je to otazka vhodnej velkosti zasobnika a rychlosti pripravy vody pri kontinualnom odbere. No a k tvojim otazkam: 1. Da sa aj krb pouzit na vykurovanie domu ale treba porozmyslat ako teplo distribuovat do celeho domu (teplovzdusne rozvody pripadne s vymennikom do podlahovky alebo radiatorov) Obe riesenia maju aj svoje specifika a treba si rozmysliet co clovek chce. V dnesnej dobe sa ale vacsina krbov/vloziek vyuziva skor ako doplnkove a skor esteticke vykurovanie 2. Tu som asi odpovedal v uvode 3. Ak je to kotol na tuhe paliva tak treba kotolnu s dostatocnym privodom cerstveho vzduchu co moze byt niekedy problem ak dom nema technicku miestnost. Pre kondenzacny kotol ktory ma hermeticky uzavretu komoru spalovania ale neplatia tieto podmienky a moze byt doslova v obyvacke alebo v kuchynskej linke. K vykonu kotla je potrebne dodat tie tepelne straty a cast tejto otazky som zodpovedal tiez v uvode 4. Ano
Odpovedať
Profilova fotka
@johny18 ak uvazujes nad peletami, neviem, aky typ domu stavias... ber do uvahy aj otazku, ci budes mat kde pelety umiestnit, skladovať? Inak, moja kamaratka mala plyn. kurenie apodlahovku, nevedeli sa doplatit za plyn, lebo to je klasicky domcek asi spred 15r, nezatepleny.... potom prerobili, dali si aj kotol na pelety a nevedia si vynachvalit... teplucko, cele kurenie na rok ich vyjde 1 000€ co stoja peletky a maju teplo bez obmedzenia a hladenia na plynomer, copredtym vzhladom na cenu plynu nepoznali a minuli ovela viac.... ale oni maju dom, kde dole je garaž, kotolna atd..... takze priestor na to.... Dalsia kamoska byva v podkroví domu, kde ma veeelky 3izbovy byt, dole byvaju rodicia a tí kuria celu zimu drevom ( drevo zdarma z urbára...) Ona hore ma len male elekt. radiatoriky, keby bolo treba, ale de facto ich vobec nezapina, celu zimu ma teplo od rodicov... pricom v kazdej miestnosti ma len asi 1 prieduch o priemere asi 15cm... svoje iste robi aj to, ze to teplo je pod nimi dostatocne a byt sa im neprechladzuje, ale fakt im to staci a nekuria :) Ale dobre napisali chalani predomnou, ze treba krb dobre umiestnit, aby sa dal naozaj vyuzit....
Odpovedať
@katrin21 s tymi prikladmi kurenia mate pravdu a naozaj plyn vychadza drahsie oproti peletkam a drevu ale... a to si treba uvedomit, ze plyn je komfortne a relativne ciste kurenie povedme ze "bez roboty". Tak ako som napisal kurit pevnymi palivami si vyzaduje dalsiu pracu a svojim sposobom je clovek odkazany na to co si sam zadovazi, pripravi a v konecnom dosledku aj prilozi. Porovnavat ceny za kurenie je tiez fajn az na fakt, ze NAJSKOR treba znizit tepelne straty domu, pretoze je uplne jedno cim sa kuri tak ci tak tu tepelnu energiu treba dodat a je jedno ci z elektriky, plynu, dreva, uhlia, peletiek. Hlavne to plati pri novostavbe kedy treba koncepcne rozmyslat nad tepelnymi stratami a podla toho sa bude odvijat cena ktoru rocne zaplatite za kurenie. Ono aj cena dreva a peletiek bude urcite rast tak aj s tym treba ratat. Ak su ale tepelne straty nizke (napriklad Jarka @blacksr ma krasnych 1,8kW) tak je uplne jedno cim sa kuri, tej tepelnej energie treba na kurenie tak malo, ze sa neoplati uvazovat nad niecim takym ako tuhe paliva a ked aj krb tak len na estetiku a trosku aj romantiku na dlhe zimne vecere vo dvojici :) V reale pri takej malej TS vas bude stat viacej priprava TUV a elektricke spotrebice v domacnosti ako naklady na kurenie.
Odpovedať
Profilova fotka
@ferre1 no, viem, ze je okolo toho robota..... :) to je pravda :)
Odpovedať
Profilova fotka
Dakujem vsetkym za rady, cenim si to. Dom este len rastie, tepelny posudok, ktory som si dal vypracovat, hovori o rocnej spotrebe tepelnej energie 9,46 MWh/rok, co je 65,3 kWh/m2. Len sa tam nemozem docitat, aka je tepelna strata, resp. nevyznam sa z toho mnozstva cisiel:) Peletkove kurenie je urcite zaujimave, lenze tie peletky fakt nemam kde skladovat a pravdepodobne malicka technicka miestnost, ktoru mam, asi nebude splnat potrebne rozmery na kotol. Takze mi asi ostane len moznost plyn (mam dovedeny k hranici pozemku), dokurenie krbom a mozno nejaky solarny system na podporu vykurovania a ohrev TUV. AK by som mal pivnice, urcite by som dal peletky.. no nemozem mat asi vsetko. Vdaka vsetkym za rady, poradim sa este s kurenarmi, ako to vsetko zrealizovat:)
Odpovedať
@johny18 9,45MW/rok teda 65,3 kW/m2.... mate 144m2 vykurovaciu plochu to znamena 9400kW/rok co zodpoveda cca. 940m3 plynu za rok. Ak uvazujeme ze vykurovacia sezona ma priemerne 200 dni tak za den to je 47kW. Pri vyuziti vykonu kotla na priemerne 12hod denne tak to je 3,9kW na co by mal v pohode stacit aj 10kW kotol. Samozrejme treba uvazovat aj s rezervou ale aj ked by bola dvojnasobna teda 7,8kW tak to stale stiha aj 10kW kotol. Tu by som vzhladom na cenu doporucil pozriet po nejakom lacnejsom 12kW kotli ...napriklad Immergas, Baxi ale aj zatracovany Protherm ma v ponuke celkom vyhovujuce kondenzacne kotly prave vhodne do vasich podmienok. Vzhladom na tu potrebu tepla predpokladam, ze tepelnu stratu budete mat niekde na urovni 4,5-5kW pri -13°C ale to je len hruby odhad
Odpovedať
@johny18 Solár ako podpora vykurovania: eeééé. Nedimenzujte to na to. TS nebude v energ. posudku, ale v projekte kúrenia. @ferre1 TS bude viac, okolo 7-8 kW. Zrejme ide o dom, ktorý má izolácie podľa normy. Inak, z potreby alebo mernej potreby sa TS nedá vypočítať.
Odpovedať
@blacksr musim uznat, ze mnou odhadovana TS ked sa na to pozeram znovu je fakt asi nizka. Na druhu stranu aj tych vasich 8kW je uz moc. Takze spravme kompromis 6-7kW :D Urcite vsak treba poriadne nahliadnut do tepelnotechnickej casti projektu, tam by to malo byt vypocitane.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?