Rodinný dom / nezakreslena prístavba / záložné právo

21. máj 201900

Zdravím, potrebujem od Vás rady ako vyriešiť túto celkom zaujímavú situáciu. Zdôrazňujem, že potrebujem len úprimné a nápomocné rady, nie lamentovanie a sudenie.
S priateľkou chceme refinancovat hypotekárny úver na rodinnom dome, ktorý má však ešte vo vlastníctve s bývalým manželom. Na hypotéke sú vedení obaja.

Zadrhel č. 1 = na pozemku je prístavba (obývačka a terasa) , ktorá nie je zakreslena na katastri nehnuteľností = de facto čierna stavba. .

Zadrhel č. 2 = bývalý manžel má na svojom mene ešte 3 exekúcie so záložným právom k domu. (momentálne riešime vyčíslenie).

Poprosil by som vás o informáciu kde a ako co najskôr začať? Pravdepodobne asi zoficialnenim tej prístavby, aby sa neskôr mohlo riešiť prefinancovanie a jeho vyňatie z hypotéky ...

Teda :
A) požiadať o dodatočné zlegalizovanie čiernej stavby? Neviem však aká by mohla byt vyška pokuty. Ma niekto odhad? Ci to ide od m2 prístavby a pod? Resp ci to môže byť pokuta pár sto eur alebo niečo závratne.

B) spraviť projekt na prístavbu, požiadať o stavebné povolenie a tváriť sa ze sa to stavalo až teraz?

Ďalej, keď to bude oficiálne zakreslene, zhotoviť nový znalecký posudok domu a požiadať v banke o úver + vyňatie exmanzela. Žiadať budeme ja a partnerka spoločne.
.... Len čo s tými exekúciami bývalého manžela?

A) vyplatiť všetko pred tým ako by sa riešil refinanc ?

B) dohodnúť sa zmluvne v banke a s exekútormi o uspokojení pohľadávky v priebehu refinancovania?
Teda navýšiť úver tak, aby boli financie aj do plusu (nie len zostatková hodnota hypo 35K + 10K co má nárok bývalý manžel z BSM) , a z toho co bude navyše by boli prioritne uspokojene pohľadávky so záložným právom?

Vážne si neviem dat rady 😞  príjem mame uspokojivý a je možné ho prispôsobiť požiadavkám banky (s predstihom), len ako to celé vôbec začať a hlavne kde teda. Dáky základný nastrel.

Veľmi pekne ďakujem každému za čas a chuť pomôcť.

  Pridaj príspevok

   Nenašli ste čo ste hľadali?

   hľadať len v názvoch tém
   Články od našich partnerov
   Papierom proti ohňu?
   Spoznajte najčastejšie chyby pri zatepľovaní fasády
   Izoláciu sokla netreba podceňovať. Vyhnite sa týmto chybám, aby ste ochránili základy domu, predišli plesniam a únikom tepla
   Archív článkov od partnerov