Predkupné právo pri prístupovej ceste

Prosim vas kupili sme pozemok v zahradkarskej lokalite ku ktoremu vedie len jedna cesta. Cesta ma vela vlastnikov a platil sa im najom za cestu.S tym sme ju uz kupili ze to tam takti chodi ze budeme platit najom. Momentalne sme zistili ze cestu vlastnici predavaju ale nikomu z vlastnikov pozemkov ku ktorym cesta vedie. Je nas tam asi 6 vlastnikov a nikto o nicom nevie.Ta cesta je slepa a konci pri nasom pozemku. Da sa v tomto pripade uplatnit predkupne pravo. Mohol by nam novy majitel zabranit pristup na nase pozemky?
Odpovedať
@martinusik91 druha moznost je celkom realna. Predkupne pravo ak ho nemate v zmluve asi nie, ked tak dat vyssiu cenovu ponuku
Odpovedať
@martinusik91 To, že vlastníš pozemok - záhradu, ti nepriznáva automaticky nárok na predkupné právo na prístupovú cestu. Zvyčajne je to tak, že vlastníci pozemkov (záhrad, stav. parciel) sú zároveň aj spoluvlastníkmi pozemku pod prístupovou cestou. Alebo vlastníkom prístupovej cesty býva aj obec. U teba je síce vlastníkom je úplne iný subjekt, ale nie je to neobvyklé, bežne sa to stáva. Preto aj platíš nájomné za príst. cestu. Vlastník cesty má právo predať pozemok komukoľvek. Ako napísala zita, skúste ponúknuť vyššiu cenu. Lebo je to reálne, že nový vlastník vám neumožní prístup k záhrade, v lepšom prípade dá len závoru a nebudeš môcť tam ísť autom, len pešo. Do budúcna by bolo výhodnejšie skúsiť vybaviť vecné bremeno práva prechodu a prejazdu, ak sa to nepodarí odkúpiť.
Odpovedať
@chrobak7 možno by sa dalo vymôcť právo prejazdu či prechodu zo zvykového práva
Odpovedať
@evatothova To by musel rozhodnúť súd. Ale hej, aj toto je možnosť ako to riešiť.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 1 roku
Ahojte je tu este niekto ? Zaujimalo by ma vie mi niekto poradit lebo google to nezvladol ako napisat listinu ktoru by som dal podpisat spoluvlastnikom/ podielnikom pristupovej cesty ze pri predaji mojho pozemku si nebudu uplatnovat pravo na moj podiel cesty dakujem .
Odpovedať
@sopik66 ak mate nejaky podiel pod cestou...nemoze ho za Vas predat nikto... ak tam podiel nemate tak si s tym realni majitelia mozu robit co chcu... skor by som ich poprosila o podpisanie vecneho bremena na pravo prechodu a prejazdu
Odpovedať
@mellie111 > Nejedna sa skorej o to, ze spoluvlastnici maju predkupne pravo na ten podiel, ktory by chcel predat ? Nechce najst vzor zmluvy, v ktorej sa spoluvlastnici vzdavaju moznosti uplatnit predkupne pravo. @sopik66 > Nehladate nieco taketo. Vzdanie sa predkupneho prava. https://elektronicky-pravnik.dashofer...
Odpovedať
@asdfb dakujem presne take nieco som myslel
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?