Menu Forum

Predávajúci nie je spoluvlastníkom pozemku, na ktorom je byt postavený

13. nov 2012  • 
fotoportrét
fotoportrét
budko18
Registroval sa 10. novembra 2012 na modrastrecha.sk. Pridal 1 príspevok.
fotoportrét
fotoportrét
budko18
Registroval sa 10. novembra 2012 na modrastrecha.sk. Pridal 1 príspevok.
 Zdravim, potrebujem radu. Mam zaujem o kupu bytu. Je to byt v 5 rocnej nadstavbe na 30 rocnom bytovom dome. Mam par otazkok, ktorym dost dobre nerozumiem:

1.) Na LV bytu su 2 tarchy t,j, zalozne pravo v prospech VUB: a) na byt
b) na podiel spolocnych ciastiach a spol. zariadeniach (na tuto tarchu nam majitel predlozil aj suhlas VUB s vymazom zalozneho prava a na LV je na tu Plomba vyznacena na zaklade Z... )
Preco tam mal aj zalozne pravo na spol castiach a zariadeniach? Ked tam je vyssie spomenuta plomba znamena to ze tato tarcha by mala byt vyplatena a nemal by som ju ja uz mat na seba kupou byt?

2.) Na LV na ktorom je pozemok pod stavbou figuruje ako spoluvlastnik povodnych xy majitelov bytov pred nadstavbou. 6 novovzniknutych bytov nadstavbou, tak z nich nik nieje ako spoluvlastnik. Aj ja mam v ZOZ (zmluva o buducej kup zmluve) napisane:
- predávajúci nie je spoluvlastníkom pozemku parcely registra „C“, parc.č. xxx na ktorom je dom s predmetným bytom postavený a preto pozemok nie je ani predmetom prevodu vlastníckych práv podľa tejto zmluvy.
- K pozemku parcely registra „C“, parc. č. xxx, na ktorom je dom s predmetným bytom postavený je zriadené podľa § 23 ods. 5 zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 182/1993 Z.z. o vlastníctve bytov a nebytových priestorov v znení neskorších predpisov, právo zodpovedajúce vecnému bremenu, ktoré spočíva v práve stavby na pozemku. Predávajúci touto zmluvou prevádza na kupujúceho právo zodpovedajúce vecnému bremenu podľa predchádzajúcej vety, ktoré na kupujúceho prechádza nadobudnutím vlastníckeho práva k nehnuteľnostiam prevádzaným touto zmluvou.

Otazka: Nevadi ze nebudem spoluvlastnik pozemku pod bytovkou? Co sa mi moze stat v buducnbosti, nemozu chcet odo mna ostatni spoluvlastnici nieco extra platit? ako to zistim ak to ide? Na LV pozemku pod stavbou je este tarcha ANO, preco?

Dakujem
10. nov 2012 o 16:45  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
 Pridaj príspevok
fotoportrét
fotoportrét
ninka23
54
Registrovala sa 7. augusta 2008 na mojasvadba.sk. Na modrastrecha.sk pridala 590 príspevkov. Má 2 priateľov.
fotoportrét
fotoportrét
ninka23
54
Registrovala sa 7. augusta 2008 na mojasvadba.sk. Na modrastrecha.sk pridala 590 príspevkov. Má 2 priateľov.
 1. Pri úvere sa dáva ťarcha na byt aj na pomernú časť spoločných častí prislúchajúcich k bytu. Vi kúpnej zmluve aj v zmluve o poskytnutí úveru musí byť ten podiel uvedený, aby to mohlo byť prepísané na Teba.

2. Ak je vlastníkom bytu nieje vlastníkom pozemku na ktorom je postavená budova, mala by mať určenú archu užívania
a kúpou bytu tá ťarcha prejde na teba. (U nás to bolo tak, že pozemok vlastnilo mesto a vlastníci bytov majú ťarchu užívania spoločných častí -bolo to presne uvedené. Nijako sme sa nemohli stať vlastníkmi pozemku, mesto k tomu nechcelo pristúpiť a väčšina starých panelákov v našom okolí je na tom rovnako.) VO vašom prípade je to asi riadne dovrzané, keď vlastníkmi pozemku zostali pôvodní majitelia bytov, ktorí tam možno ani nebývajú a o tie pozemky de facto možno ani nemajú záujem. Prečo tí pôvodní vlastníci zakaždým spolu s predajom bytu nepredali aj vlastnícky podiel pozemku ? Ja by som na to išla cez právnika a vypátrala pôv. vlastníka a kúpila to od neho za symb. cenu. Možno ani netuší, že to tak zostalo.)
13. nov 2012 o 12:52  • Odpovedz  •  Páči sa mi to